Wysokie bukiety na weselnych stołach. Plusy i minusy

wysokie bukiety

Niskie czy wysokie? Nie – to nie jest pytanie o obcasy czy nawet o dziewczyny! Chodzi o wysokie bukiety na stołach, które szturmem wdarły się do ślubnych trendów i są jednym z niepodważalnych hitów ostatnich lat. I trudno się dziwić. Wysokie buty na weselnych stołach tworzą niepowtarzalny nastrój. Dają wrażenie prawdziwego luksusu, ale… mają też swoje wady. I to takie, które czasem trudno zignorować. Wysokie bukiety mogą na przykład zbyt mocno zdominować wystrój sali, a nawet po prostu przeszkadzać gościom. Sprawdź, jakie są zatem plusy i minusy takich dekoracji. 

Trochę Cię wystraszyłam? Spokojnie – na wszystko znajdzie się odpowiedni sposób. Na wysokie bukiety na weselnych stołach także! Wystarcz podejść do sprawy kreatywnie, zrozumieć właściwości tej dekoracji i wykorzystać na swoją korzyść zarówno jej zalety, jak i wady.

Wysokie bukiety na weselnych stołach – poznaj ich plusy!

Jest ich całkiem sporo, ale skoncentruję się na tych najważniejszych. Tych, które mogą Cię przekonać do wyboru właśnie takiej dekoracji na najważniejszy dzień Twojego dotychczasowego życia.

1. Wysokie bukiety wypełnią pustkę w zbyt dużej sali

Serce Twoje i Twojego partnera skradła duża sala, w przypływie endorfin zarezerwowaliście ją od razu na Wasze wesele i teraz… nieco przerasta Was opracowanie wizji dekoracji? Cóż – w takim przypadku na pewno rozważ ozdobienie jej wysokimi bukietami. Kompozycje stworzone z różnych wysokich bukietów są wymarzone, jeśli obawiasz się, że finalnie – mimo innych dekoracji – sala wciąż będzie wydawać się pusta, a wszystkie elementy znikną, po prostu nie będą widoczne w zbyt dużej przestrzeni.

wysokie bukiety

Z tego powodu wysokie wazony z kwiatami najlepiej pasują do wielkich sal balowych, hal typu lofty oraz do namiotów – radzi Joanna Zygmunciak ekspert od ślubnych dekoracji kwiatowych z firmy EREM DECOR.

2. Wysokie bukiety nadają się na formalne przyjęcia

Dekoracje z wysokich bukietów najlepiej sprawdzają się na eleganckich, wręcz formalnych przyjęciach. Okrągłe stoły przykryte śnieżnobiałymi lub pastelowymi obrusami, na stołach tylko talerze, które szybko wymieniają sprawni kelnerzy. Jeśli więc planujesz wesele w stylu BARDZO glamour, wysokie bukiety na weselnych stołach będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Wesela – zwłaszcza teraz – niekoniecznie kończą się hucznym weselem. Jeśli, na przykład z powodu obostrzeń albo wyłącznie z powodu własnych upodobań, zdecydujesz się na takie minimalistyczne, ale eleganckie przyjęcie, to wysokie bukiety dodadzą im niepowtarzalnego klimatu. Smukła linia, wysoka forma – to zwróci uwagę! Naprawdę niewiele więcej będzie potrzebne.

3. Wysokie bukiety najlepiej wyglądają na okrągłych stołach

Nie jest to oczywiście jedyne możliwe wykorzystanie wysokich bukietów. Po prostu czasem względy praktyczne nieco przeważają. Tak jest właśnie w tym przypadku. Okrągłe stoły mają dużo miejsca, w związku z czym niebezpieczeństwo, że ktoś zawadzi o wazon, jest prawie zerowe. 

Jeśli więc decydujesz się na podłużne stoły, muszą być one na tyle szerokie, żeby wysokie bukiety nie zajęły zbyt dużo miejsca. Musisz zadbać o przestrzeń do… powiedzmy obsługi stołu, przy którym co chwilę ktoś będzie polewał, goście będą jedli kolejne posiłki i pewnie – zwłaszcza z upływem czasu – coraz energiczniej gestykulowali. A przecież nie chcesz, żeby ktoś potrącił przygotowane dekoracji, np. półmiskiem, kieliszkiem czy ręka.

Jeśli mimo wszystko boisz się zaryzykować i chcesz zredukować ryzyko, to lepiej zdecyduj się na niższe dekoracje, ewentualnie powieś kwietne girlandy nad stołami. Wygląda to równie pięknie, a nikomu nie przeszkadza w ucztowaniu.

Wysokie bukiety na weselnych stołach – a co z minusami?

Dobra, już wiesz, czemu warto wybrać wysokie bukiety. Czas odpowiedzieć na drugie pytanie: na co uważać przy takiej dekoracji? Na co zwrócić uwagę? Lista nie jest bardzo długa, ale wszystkie punkty na niej są niezwykle ważne. Przyjrzyj się im uważnie.

1. Wysokie bukiety wymagają wysokiego pomieszczenia

Zdecydowanie zbyt rzadko podczas oglądania kolejnych sal na przyjęcie weselne Młodzi zwracają uwagę na ich wysokość. To spory błąd, zwłaszcza, gdy marzysz o wysokich bukietach i dodatkowym, pięknym udekorowaniu sufitu.

Tymczasem takie dekoracje mogą nie tylko zdominować wystrój sali, ale też sprawić wrażenie, że pomieszczenie wyda się dużo niższe, mniejsze i bardziej ciasne niż jest w rzeczywistości. Dlatego z założenia do takich koncepcji aranżacyjnych powinnaś szukać Sali wysokiej – przestrzennej stodoły, postfabrycznych loftów lub klasycznych sal prawdziwie balowych!

2. Wysokie bukiety z daleka obłędne, z bliska… niewidoczne

Wyobraź sobie wejście do sali, na której na wszystkich stołach stoją wysokie bukiety ozdobione kwiatową dekoracją. Widok dosłownie zapiera dech w piersiach, a wszyscy goście sięgają po swoje telefony komórkowe, by uwiecznić go na niezliczonej liczbie fotografii.

Jednak co się dzieje, gdy siadasz przy takim stole? Nie będziesz przecież cały czas patrzeć w górę. Na poziomie oczu nic się nie dzieje, widzisz tylko flakony… Bardzo ładne, gustowne i pasujące do całej Sali, ale wciąż są to tylko flakony.

Aby ustrzec się przed niechcianym wrażeniem pustki na stole, dekoracje tego typu wymagają też dodatkowego stroika na obrusie. Dzięki temu na poziomie wzroku także coś będzie się działo. Niestety – to zwiększa budżet potrzebny na kwiatowe dekoracje.

Na szczęście i tu można nieco manipulować kosztami i na przykład wybrać pasujące zielone gałązki. Spełnią swoje zadanie, będą się pięknie prezentowały a przy okazji będą tańsze.

wysokie bukiety

3. Wysokie bukiety są droższe i bardziej wymagające

Do wysokich kompozycji weselnych z reguły używa się wielu dużych, spektakularnych kwiatów, które są droższe niż te stosowane do niskich dekoracji.

Warto również pamiętać, że przy wysokich bukietach trzeba będzie wypożyczyć wazony, muszą być przezroczyste, żeby nie przesłaniały widoku siedzącym naprzeciwko gościom. Zadbaj również o to, żeby były one stabilne i nie chwiały się przy każdym podmuchu wiatru czy nawet delikatnym ruchu w okolicy stołu. Co prawda nie mówi się o przypadkach, żeby taki wazon się przewrócił, ale dla pewności zwróć na to szczególną uwagę. Zdecydowanie bardziej bezpieczne i niewywrotne będą metalowe ozdobne stojaki – radzi Joanna Zygmunciak. 

wysokie bukiety

4. Wysokie bukiety na weselnych stołach – tylko dla spokojnych

Podczas planowania swojego przyjęcia weselnego musisz wziąć pod uwagę sposób zachowania i temperament zaproszonych gości.

Dlaczego?

Odpowiedź jest dość prosta. Jeżeli jest im bliżej do energicznych Włochów niż dystyngowanych Anglików i zabawa zapowiada się na huczną oraz szaloną – lepiej zrezygnuj z wysokich dekoracji. Tak będzie po prostu bezpieczniej.

Do jakich stylów aranżacyjnych pasują wysokie bukiety na stołach weselnych?

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie i ostatecznie. Jeśli znajdziesz pomysł na wykorzystanie wysokich bukietów, to możesz to zrobić niemal w każdym stylu.

New drop

Sprawdzone pomysły, w których na pewno wysokie bukiety na stołach weselnych będą wyglądać obłędnie to:

  • glamour,
  • minimalistyczny,
  • klasyczny.

Przezroczyste, może nawet kryształowe, wazony świetnie skomponują się z innymi dekoracjami, a wstawione w nich kwiaty zyskają zjawiskową oprawę.

Białe kwiaty w otoczeniu zieleni to wciąż jeden z największych trendów w ślubnych dekoracjach. Jeśli chcecie poznać najmodniejsze ozdoby nadchodzącego sezonu, koniecznie obejrzyjcie ten najnowszy film na kanale YouTube Wedding Dream.

Zdjęcia w artykule: iStock.com.

Aktualizacja: Anka Kamińska

Rekomendowane artykuły