Czy pogoda może popsuć Twój ślub? 6 największych przesądów!

deszczowa pogoda

Choć nie każdy w nie wierzy, to nie da się ukryć, że w polskiej kulturze goszczą już od wielu lat i nadal wspomina się o nich podczas przygotowań, a także w dniu ślubu. Mowa oczywiście o ślubnych przesądach! Chyba nie ma takiego obszaru, którego by nie dotyczyły. Dziś zebraliśmy dla Was te, które są związane z pogodą.

W artykule dowiesz się:

janachowska.pl
  • Jakie są największe przesądy ślubne dotyczące pogody?
  • Czy warto wierzyć przesądom ślubnym?
  • Jak przygotować się na każdą pogodę?

Wiele rzeczy w dniu ślubu można zaplanować sobie od A do Z. Oczywiście wymaga to ogromu pracy, czasu i uwagi, ale zazwyczaj dzięki temu uroczystość nabiera wyjątkowej oprawy. Niestety jest jedna rzecz, którą niezwykle ciężko przewidzieć…

To właśnie pogoda, która lubi płatać figle, bez względu na okoliczności. Dla części nowożeńców jest to niezwykle istotny aspekt ich wielkiego dnia, bo w uszach wybrzmiewają im przesądy, które uzależniają pomyślność małżeństwa od pogody.

concept store

Przekonajmy się, co mówią i… co na ich temat sądzi nasza redaktor naczelna, Izabela Janachowska.

6 przesądów ślubnych dotyczących pogody

słoneczna pogoda w dniu ślubu przesądy

Gdy jest piękna, słoneczna pogoda…

Większość Par Młodych marzy o tym, żeby w dniu ich ślubu gościła piękna i słoneczna pogoda. Ciężko się dziwić… Słońce daje całe mnóstwo możliwości i ogranicza wiele problemów.

W końcu, gdy nie pada deszcz i nie wieje wiatr, można być spokojnym o kreację, fryzurę, makijaż i perfekcyjne ujęcia fotografa. Nie wspominając też o tym, że daje to możliwość gościom spędzania czasu na świeżym powietrzu.

No dobrze, tylko jak sobie to słońce zapewnić?

Otóż, mówi się, że panna młoda powinna parę dni przed ślubem postawić swoje buty na parapecie. Taki zabieg ma zapewnić piękną, słoneczną aurę.

A słońce według przesądów zwiastuje nowożeńcom dostatnie, szczęśliwe życie i wieczną radość. Dlatego, jeśli ktoś jest przesądny to ma o co walczyć.😉

Ale jest jedna wyjątkowa sytuacja, w której według starych prawideł należy uważać.

Pogodowe przesądy – Gdy słońce przybiera kolor czerwonawy…

zachód słońca nowożeńcy

Kojarzysz sytuację, w której patrzysz na niebo, a ono jakby mieni się kolorami pomarańczu i czerwieni. Być może miałaś okazję obserwować takie niebo nad morzem podczas zachodu słońca…

Okazuje się, że gdy słońce przybierze kolor krwisto czerwony, to należy uważać i często jest postrzegane jako negatywny zwiastun.

Nie często jednak ma się okazję obserwować takie zjawisko. Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że słoneczna pogoda w Polsce będzie związana z bardzo jasnym światłem słonecznym, więc co do zasady, możesz być spokojna. 😉

Gdy pada lekki deszczyk…

para młoda w deszczu

Na samą myśl o deszczu w dniu ślubu, ogarnia Cię pewnie przerażenie. Przemoczone ubrania, przyklapnięte fryzury, rozmazane makijaże… A do tego trudności z filmowaniem i robieniem zdjęć…

Spokojnie, w XXI wieku nawet w deszczu powstają absolutnie fantastyczne ujęcia, a niektórzy fotografowie, wręcz uwielbiają uwieczniać chwile w takich warunkach. O fryzurę i makijaż też nie musisz się martwić, dobry specjalista na pewno zadba o to, żeby nawet ekstremalne warunki nie zniszczyły Ci uroczystości.

Do tego należy dodać, że według przesądów ślubnych lekki deszczyk to bardzo dobra wróżba. Gdy więc na Twoim ślubie trafi się przelotny deszcz, możesz spodziewać się bogactwa w związku.

Pogodowe przesądy, czyli gdy leje jak z cebra, huczy i grzmi….

Ciężko szukać zalet ulewnego deszczu. Na pewno nie jest to wymarzona pogoda, jaką chciałabyś mieć na ślubie. Ale i z takimi sytuacjami czasem przyjdzie się zmierzyć, więc lepiej być na nie przygotowanym.

Przesądy również w tym aspekcie nie są łaskawe. Mówią, że kiedy nowożeńcom towarzyszy ulewa, jest to przepowiednia kłopotów i trosk.

Tak samo jest w przypadku burzy z grzmotami i piorunami. Jak możesz się domyślać, to najgorszy możliwy omen dla małżeńskiego szczęścia… Zazwyczaj zwiastuje burzliwe małżeństwo.

Gdy pojawia się tęcza…

nowożeńcy tęcza

Ale spokojnie! Całe szczęście zazwyczaj po burzy następuje nagłe rozpogodzenie. Jeśli na niebie pojawi się tęcza, wtedy możecie odetchnąć z ulgą — wszystko dobrze się skończy!

Tęcza zwiastuje pomyślność w związku małżeńskim i szczęście. Do tego pięknie ozdabia niebo i rozbudza nadzieje.

Gdy jest pochmurno…

chmury w dniu ślubu

Zachmurzone niebo dla jednych jest zmorą, a inni wolą je, niż rozlewający się z nieba skwar i uważają za rozwiązanie optymalne. Co na ten temat mówią przesądy?

Szczególne znaczenie mają ciemne chmury, które najczęściej są oznaką zbliżającej się burzy. Wówczas można spodziewać się w przyszłym związku komplikacji i problemów.

Ale czy tak naprawdę te wszystkie przesądy mają znaczenie?

Jak uporać się z przesądami ślubnymi?

nowożeńcy

Nawet jeśli wśród gości będzie narastać napięcie, bo znaki na niebie nie będą Wam dopisywać, zachowaj dystans!

Najgorsze, co możesz zrobić, to podejść poważnie do złych wróżb. Zepsujesz wtedy humor i zabawę zarówno sobie, jak i wszystkim gościom, którzy będą odczuwać Twoje niezadowolenie i niepokój. 

Nie bierz wszystkiego na poważnie! W końcu to tylko od Was zależy, jak będą się rozwijać Wasze relacje w małżeństwie i jak będzie wyglądało Wasze wspólne życie. I żadna chmura, deszcz czy czerwone słońce Ci w tym na pewno nie przeszkodzi.

Jedyne, co możesz zrobić i co rzeczywiście ma sens, to przygotować się na każdą pogodę.

Jak nie dać się zaskoczyć pogodzie w dniu ślubu?

para młoda deszcz

Zamiast zamartwiać się przesądami dotyczącymi pogody, postaraj się zaplanować ten dzień najlepiej, jak potrafisz. Z pomocą może Ci przyjść Przewodnik Aż do Ślubu, który poprowadzi Cię bezbłędnie przez cały proces organizacji wesela.

Planując ślub weź pod uwagę pogodę i to, czego możesz się po niej spodziewać, zakładając najgorsze scenariusze. W końcu lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność.

O czym nie możesz zapomnieć?

1. Okrycie wierzchnie

Bez względu na porę roku, powinnaś mieć przygotowane okrycie, czy to w postaci szalu czy bolerka. Życie, jak wiadomo potrafi czasem być przekorne. A co za tym idzie, nawet w upalny dzień, niespodziewanie może Cię zaskoczyć deszcz i lepiej wówczas mieć w zanadrzu coś ciepłego.

2. Parasol

W dniu ślubu nie zapomnij o przygotowaniu awaryjnych parasoli. Warto, aby były jednolite i nie raziły w oczy wzorami lub jaskrawymi kolorami. Możesz też wybrać przezroczyste, na pewno łatwiej będzie wtedy uchwycić Was na zdjęciu.

3. Kryte buty

Część kobiet decyduje się na odkryte obuwie w dniu ślubu. Jednak, jeśli będzie chłodny dzień lub niespodziewanie spadnie deszcz nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Przygotuj zapasowo kryte buty, aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.

4. Awaryjny plan z usługodawcami

Jeśli planujesz, jakieś atrakcje na zewnątrz, uzgodnij z podwykonawcą plan działania w przypadku trudności atmosferycznych. Niektóre z atrakcji mogą być zapewne przeniesione na sale weselną, jak np. lody tajskie czy pokazy barmańskie. Niemniej warto takie kwestie omówić wcześniej zarówno z usługodawcą, jak i właścicielem sali weselnej.

5. Kosmetyki wodoodporne

Oczywiście kiepska pogoda od razu może budzić obawy o fryzurę i makijaż. Nie martw się jednak, ponieważ dzisiejsze, dobre kosmetyki wodoodporne potrafią zdziałać cuda i mimo największych wiatrów i burzy utrzymasz wszystko w ryzach.

Jak widzisz, na każdą pogodę można się przygotować, a przesądy należy traktować z przymróżeniem oka. Niech będą dla Ciebie formą ciekawostki, a nie wyznacznikiem pomyślności w małżeństwie.

Zdjęcie okładkowe: iStock.com

Rekomendowane artykuły