Prezent na ślub, czyli ile wypada włożyć do koperty. Ślubne tabu.

Prezent na ślub, czyli ile wypada włożyć do koperty. Ślubne tabu. 55972

Dowiedz się ile pieniędzy należy włożyć do koperty ślubnej i jak taktownie poprosić gości o gotówkę zamiast prezentu.

Jak wybrać idealny prezent na ślub? Wielu gości zadaje sobie to pytanie. Według ślubnego savoir-vivre’u, przyjęcie zaproszenia na ślub i wesele wiąże się z obdarowaniem nowożeńców upominkiem na nową, wspólną drogę życia.

janachowska.pl

Coraz częściej zarówno goście, jak i młode pary preferują prezent ślubny w postaci gotówki. Ale jak grzecznie poprosić o pieniądze zamiast konkretnego podarunku i ile włożyć do koperty, aby nie zostać posądzonym… o skąpstwo?

Ile dać na prezent ślubny?

Często przy pytaniu „ile się daje na wesele”, słyszy się o niepisanej zasadzie, według której kwota w kopercie powinna wynosić przynajmniej tyle, ile para młoda zapłaciła za tzw. „talerzyk”. W cenie tej zawiera się standardowo sala i menu weselne. Zakłada się, że prezent na ślub powinien pokryć te koszta.

concept store

W przypadku wesel organizowanych w salach bankietowych, restauracjach i hotelach, w zależności od lokalizacji, kwota ta przeważnie wynosi od 150 do nawet 400 zł. Może być ona niższa w remizach czy domach kultury, ale także o wiele wyższa, jeśli para młoda decyduje się na ślub w luksusowym miejscu lub za granicą.

W rzeczywistości jednak na cenę przyjęcia weselnego składają się jeszcze m.in.: dekoracje, oprawa muzyczna, fotograf i wiele innych usług, dlatego gościom może być ciężko wycenić prezent ślubny, aby „odpowiednio” zrekompensować się parze młodej za gościnę. 

Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku zaproszenia wyłącznie na ceremonię. W takiej sytuacji wypada pojawić się na ślubie z kwiatami lub drobnym upominkiem. Nie trzeba czuć się zobowiązanym do wręczania kosztownego prezentu ślubnego bądź koperty.

Prezent ślubny – od czego zależy jego wartość?

Prezent na ślub – wartość koperty zależy zarówno od stopnia zażyłości z parą młodą, jak i od własnych możliwości finansowych. Przybycie na uroczystość często wiąże się dla gości z wieloma wydatkami, takimi jak:

  • dojazd
  • kreacja
  • dodatki
  • fryzjer lub wizażysta
  • nocleg

Dlatego powinniśmy realnie ocenić sumę, którą możemy przeznaczyć na prezent ślubny. Często zdarza się tak, że w jednym sezonie otrzymujemy kilka zaproszeń ślubnych, co znacząco obciąża domowy budżet. Każda z tych ceremonii to kolejny prezent na ślub, który musimy uwzględnić w domowym budżecie.

Należy pamiętać, że kwota, którą podarujemy świeżo upieczonym małżonkom, powinna być odzwierciedleniem naszej, szczerej intencji. Nie może na nią wpływać presja ze strony członków rodziny czy lęk przed porównaniami.

Uwaga!

Prezent na ślub – ofiarowane sumy nie powinny stanowić przedmiotu rozmów i komentarzy ani rodziny, ani (tym bardziej!) samej pary młodej.

Prezent na ślub, czyli składka na kopertę

Często padają pytania o to, czy osoby towarzyszące również powinny czuć się zobowiązane, aby dorzucić się do prezentu ślubnego lub koperty. Jest to kwestia indywidualna, która powinna być uzgodniona przede wszystkim z partnerem zapraszającym osobę towarzyszącą na ślub.

Jeśli gość przybywający w parze w roli tzw. „plus one” nigdy nie miał okazji poznać pary młodej, odpowiedzialność za przyniesienie prezentu ślubnego spoczywa na drugiej osobie. W tej sytuacji, osoba towarzysząca może przynieść kwiaty lub inny drobny upominek, w ramach podziękowania za gościnę na weselu.

Prezent na ślub, czyli jak prosić gości o pieniądze?

Bezpośrednie narzucanie gościom wyboru prezentu na ślub czy też oczekiwanie pieniędzy uchodzi za nietaktowne, dlatego narzeczeni często decydują się na kreatywne metody. W zaproszeniach ślubnych coraz częściej pojawiają się sugestie dotyczące alternatyw dla kwiatów. Często są to ulubione trunki, książki lub kupony Lotto, ale także zabawki czy słodycze przekazywane później na cele charytatywne. Ten sam sposób można zastosować do „głównego” prezentu. 

Uwaga!

Zbieracie na wyjątkową podróż poślubną, wkład własny na pierwsze wspólne mieszkanie, a może Wasza rodzina ma się wkrótce powiększyć? Poinformujcie gości o celu swojej zbiórki! 

Możecie dołączyć do zaproszenia karnecik z informacją, że zamiast prezentów znacznie bardziej przyda Wam się gotówka. Na Zachodzie zbieranie pieniędzy ślubnych na konkretny cel określa się mianem „wishing well”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to studnię lub źródełko, do którego wrzuca się monetę wypowiadając życzenie.

Swoją prośbę możecie wyrazić elegancką notatką lub zabawnym wierszykiem (których znajdziecie na pęczki w sieci). Pamiętajcie jednak, aby grzecznie podkreślić, że to nie prezent na ślub, a obecność gości jest dla Was tego dnia najważniejsza.

Jak elegancko zbierać koperty?

Dzisiejszy rynek ślubny obfituje w rozwiązania na kreatywne i gustowne przechowywanie kopert. W sklepach internetowych dostępne są pudełka i szkatułki na prezent ślubny, które, oprócz swojej funkcji, sprawdzą się także jako gustowne ozdoby.

Warianty tańsze wykonane są często z tektury lub plexi, a droższe ze szkła bądź drewna. Ceny najprostszych pudełek zaczynają się już od kilkunastu złotych. Przy wyborze bardziej wytwornych projektów, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-200 zł. Elegancką szkatułkę tego typu można także wykonać samodzielnie.

Rekomendowane artykuły