Przełożenie ślubu kościelnego. Czy dokumenty stracą ważność?

kościół

Wszystko zapięte na ostatni guzik. Załatwione formalności, złożone dokumenty i nagle… musicie podjąć decyzję o przełożeniu ślubu kościelnego. Czy oznacza to, że wszystko będziecie musieli załatwiać na nowo?

  • Musimy przełożyć ślub kościelny, czy dokumenty stracą ważność?
  • Co z protokołem przedślubnym?
  • Czy musimy powtarzać nauki przedmałżeńskie?
  • Czy ponownie muszę uzyskać metrykę chrztu?

Takie pytania często powtarzają się w Waszych wpisach. Moje Pogotowie ślubne stworzyłam właśnie po to, by pomóc Wam rozwiązywać problemy. Dziś zajmę się jednym z nich – formalnościami, które są potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Wiele z Was bierze ślub kościelny i zastanawia się, co w tak wyjątkowej sytuacji dzieje się z dokumentami. Sprawdźmy to razem.

przełożenie ślubu kościelnego

Przełożenie ślubu kościelnego, co z dokumentami?

“Co z formalnościami dotyczącymi ślubu? Te dokumenty mają ważność tylko 6 miesięcy. Dodam, że protokół przedślubny też już jest dawno spisany. A na dwa miesiące przed ślubem przyszło nam go przekładać.” Ania

“Czy jeśli sytuacja zmusi nas przełożyć ślub i wesele na przyszły rok, będziemy musieli załatwiać wszystkie dokumenty na nowo? Protokół przedślubny, nauki przedmałżeńskie, itd. Te wszystkie rzeczy mają ograniczony termin ważności. Jest możliwość przedłużenia terminu ważności takich dokumentów ze względu na wyjątkową sytuację?” Agnieszka 

Biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, nie były one zbyt łaskawe dla nowożeńców. Dziś, w dobie poluzowanych obostrzeń pandemicznych nadal zdarzają się wypadki losowe, które zmuszają młodą parę do przełożenia ślubu. Niestety sytuacja nadal jest skomplikowana i dynamiczna i na dzień dzisiejszy ani prawo świeckie ani kościelne nie mają gotowych rozwiązań i przepisów na tego typu sytuacje. Dlatego trudno jest udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi. 

New Drop

W najnowszym komunikacie Biskup Zielonogórsko-Gorzowski – Tadeusz Lityński, na podstawie Wskazań Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21.03.2020 oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24.03.2020 zarządził: 

“Małżeństwo można pobłogosławić podczas Mszy św. lub poza nią z zachowaniem zasad celebracji podanych w punkcie 1. W przypadku przełożenia ślubu, pamiętać należy o ważności dokumentów: metryka chrztu i dokument USC – 6 miesięcy, protokół przedmałżeński – 1 rok.” 

ślub

Mogę zatem wysnuć wniosek, że dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego mimo wyjątkowej sytuacji nadal mają swój termin ważności, którego należy się trzymać. Jednak radziłabym skierować indywidualne pytanie do konkretnego kościoła. Oczywiście, jeśli zastanawiacie się, czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu po pandemii, to odpowiedź wciąż brzmi tak.

O ile protokół przedmałżeński ma termin ważności i należy pamiętać, aby wypełnić go najwcześniej 3 miesiące przed ślubem, nauki przedmałżeńskie są bezterminowe – możecie je zrobić miesiąc lub rok przed ślubem.

Kolejnym ważnym elementem, o którym musicie pamiętać to suknia ślubna, która w późniejszym terminie może nie pasować, zwłaszcza jeśli jest dopasowaną rybką. Nie zapomnijcie poruszyć tego tematu w salonie sukien ślubnych. Marki często dostosowują się do Panny Młodej i w ramach zadatku udostępniają ewentualne poprawki.

Jeżeli macie więcej wątpliwości czy pytań związanych z organizacją czy przełożeniem ślubu podczas pandemii koronawirusa, napiszcie do mnie. Postaram rozwiązać wszystkie Wasze problemy.

planer Izabeli Janachowskiej

Rekomendowane artykuły