Przymiarki sukni ślubnej – jak przygotować się do wizyty w salonie?

przymiarki sukni ślubnej

Przymiarki sukni ślubnej zwykle planuje się na osiem miesięcy przed ceremonią. To dobry czas, żeby móc przyjrzeć się wybranym modelom i skonfrontować marzenia z rzeczywistością. Co więcej, pracownia przez te kilka miesięcy będzie w stanie przygotować projekt i dopasować go do sylwetki panny młodej. Ten etap to jeden z ulubionych momentów Izabeli Janachowskiej podczas przygotowań do ślubu. Jak w rzeczywistości przebiegają przymiarki i jak się do nich przygotować?

Pierwsza przymiarka sukni ślubnej – umów się wcześniej

Przymiarki sukni ślubnej w salonie wyglądają nieco inaczej niż klasyczne zakupy. Na pierwszą wizytę trzeba się umówić odpowiednio wcześniej. Dzięki temu konsultantka będzie do Twojej dyspozycji. Na przeglądanie i wybieranie idealnego modelu dla panny młodej przeznaczona jest też ograniczona ilość czasu – zwykle jest to około godzina lub dwie.

W końcu każda kobieta chce mieć własną przestrzeń, możliwość obejrzenia wybranych sukni w przymierzali w spokoju, bez tłumów, aby wybrać tę jedyną kreację. Co zrobić, żeby ten czas był dobrze wykorzystany, a przymiarki były dobrym wspomnieniem? Mamy klika rad dla przyszłych panien młodych!

New Drop

O czym pamiętać przed przymiarką sukni ślubnej?

przymiarki sukni ślubnej
fot. Shutterstock

Umawiając się na przymiarkę sukni ślubnej, należy wcześniej przejrzeć asortyment danego salonu, żeby nie marnować czasu, jeśli nie wpisuje się on w gusta i wyobrażenia panny młodej. Nie zaleca się umawiania do większej liczby salonów niż trzy, cztery. Dlaczego?

Im będzie ich więcej, tym trudniej będzie Ci podjąć decyzję. Każde z odwiedzonych tuż po tym pierwszym miejscu może być odarte z magii. Przeglądając niezliczoną liczbę modeli, trudno też zapamiętać te, które szczególnie zwrócą Twoją uwagę.

Nie umawiaj się też do wszystkich salonów jednego dnia. Wbrew pozorom taka wizyta będzie wyczerpująca i zajmie sporo czasu.

Pierwszą i podstawową zasadą, zanim powiesz „yes to the dress” i wybierzesz idealną suknię ślubną, jest dobre nastawienie. Przed wizytą w salonie sukien ślubnych wpraw się więc w dobry nastrój i traktuj to jako zabawę, a nie zadanie do odhaczenia z przedślubnej listy.

Nie głodź się też przed przymiarkami, żeby mieć płaski brzuch. Musisz mieć sporo energii, a i tak ostateczny rozmiar wymarzonej sukni będzie dobierany na krótko przed samym ślubem.

Dobrze, jeśli przed pojawieniem się w salonie sukien ślubnych wiemy już, co nam się podoba, a czego nie chcemy. Nie jest to jednak oczywiście koniecznością.

Wystarczy jeden trop. Dla konsultantki ważną wiadomością będzie choćby sam motyw przewodni wesela lub jego styl. Boho, glamour, rustykalny, na świeżym powietrzu czy w pałacu – te informacje dużo mówią o tym, co warto wybrać, a który projekt zupełnie się nie sprawdzi.

Ułatwieniem jest, jeśli panna młoda ma zapisanych kilka inspiracji, choćby z Pinteresta. Pokazanie interesujących Cię modeli z salonu, który odwiedzasz, również będzie wskazówką dla konsultantki, w jakim kierunku ma iść. Dzięki temu będzie mogła przedstawić Ci propozycje, które jej zdaniem mogą zwrócić Twoją uwagę. Dobierze też takie, które sprawdzą się na konkretnym typie figury. Dobrze jest przymierzyć co najmniej trzy suknie.

Co ważne, nie bój się propozycji, które na pierwszy rzut oka wydają się nieodpowiednie. Być może suknia nie będzie modelem stworzonym dla Ciebie, ale wskaże określony kierunek, np. inny rodzaj dekoltu, długość rękawów czy ułożenie koronki.

Kiedy zacząć szukać sukni ślubnej?

Pamiętaj: warto umówić się na wizytę zdecydowanie wcześniej, nawet rok przed planowanym terminem ślubu. Dzięki temu spokojnie zdecydujesz, jakiej sukni faktycznie poszukujesz, a krawcowe zdążą z ewentualnymi poprawkami na danym modelu.

przymiarki sukni ślubnej
fot. Shutterstock

Makijaż i fryzura podczas przymiarek

Jeśli mowa o makijażu, to zdania są podzielone. Wiele osób nie zaleca nakładać na twarz podkładu i malować się na tę okazję, bo pobrudzenie sukni ślubnej niekiedy wiąże się z pokrywaniem kosztów jej czyszczenia. Same wiemy, że ocieranie twarzą o warstwy białego materiału zdarza się dość często.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie przymiarek w wersji saute, zrób lekki make-up. Podczas ślubu będziesz przecież w makijażu wieczorowym. Da Ci to ogląd na ostateczny efekt. Pamiętaj jednak, że nie tylko makijaż może ubrudzić suknię ślubną.

Przed wizytą w salonie zrezygnuj więc też z opalania natryskowego i stosowania samoopalaczy. Nawet jeśli nie zostawiają śladów na ubraniach, to na białym materiale sukni mogą pozostawiać smugi.

Zwykle przyszłe panny młode wiedzą, jaką fryzurę będą miały podczas ślubu. Nawet jeśli nie ma ona ostatecznego kształtu w ich wyobrażeniach, to są w stanie określić, czy będzie to upięcie, loki czy proste włosy. Na taką fryzurę postaw też podczas przymiarek. Nie musisz upinać włosów w strojnego koka, ale weź ze sobą klamrę, która pozwoli Ci w dowolnym momencie spiąć włosy.

Co zabrać ze sobą na przymiarki sukni ślubnej?

Wybierając się na przymiarkę sukni ślubnej, najlepiej zabrać ze sobą:

  • chusteczki – podczas przymiarek często pojawiają się łzy, co więcej mogą one też być przydatne do osłaniania twarzy, jeśli masz na sobie make-up,
  • gumkę, wsuwki i klamrę do włosów – nigdy nie wiadomo, czy nie będą potrzebne, żeby wyobrazić sobie siebie w konkretnej fryzurze,
  • buty na obcasie,
  • bieliznę – możesz pojawić się w określonym kroju biustonosza, koniecznie zdecyduj się na jasną bieliznę.
  • odpowiednie towarzystwo.

Nie musisz przynosić własnych napojów. Dobry salon sukien ślubnych poczęstuje Cię szklanką wody, kawą lub herbatą, a nawet kieliszkiem szampana.

Jakie buty zabrać na wizytę w salonie sukien ślubnych?

Wybierając się na pierwsze przymiarki sukni ślubnej do salonu, nie musisz mieć ze sobą butów, które włożysz podczas ceremonii.

Pamiętaj jednak, żeby zabrać model, którego wysokość obcasa będzie mniej więcej odpowiadać temu, który wybierzesz na swój ślub. Dopasowanie długości sukni ślubnej odbywa się na dalszych etapach pracy jej przygotowania.

Niemniej jednak obcas może rzeźbić sylwetkę, dzięki czemu będziesz widziała, jak układają się w sukni pośladki i czy łatwo będzie Ci się w niej poruszać.

Na przymiarki wymarzonej sukni ślubnej zabierz jasne buty – mogą to być zarówno zakryte czółenka, jak i sandałki. Nie ma to większego znaczenia. Jeśli weźmiesz czarne obcasy, mogą rzucać się w oczy i psuć efekt.

Bielizna do mierzenia sukni ślubnej

Zasada przy wyborze bielizny, w jakiej pojawisz się w salonie, jest podobna do tej, którą stosuje się przy butach. Musi być ona jasna, cielista, żeby nie odznaczać się spod materiału. Najlepiej, jeśli postawisz na koronkę lub bezszwowy dół i biustonosz z odpinanymi ramiączkami lub w stylu bardotki.

Niektóre modele sukien posiadają usztywnienia lub gorsety i przymierzane są na gołe piersi. Niemniej jednak, do niektórych będziesz potrzebowała wsparcia – odpięcie ramiączek zdecydowanie ułatwi sprawę. Na ślub dobieraj bieliznę do sukni ślubnej, nie odwrotnie. Konsultantki w salonie podpowiedzą, jaki model sprawdzi się do danego projektu. Z pomocą przyjdzie Ci też brafitterka.

Osoby towarzyszące podczas przymiarek

przymiarki sukni ślubnej
fot. Shutterstock

Osoba towarzysząca podczas przymiarki sukni ślubnej to niemal must have.

Warto tego dnia postawić na osobę, która nie tylko będzie w stanie doradzić Ci w chwili zawahania, ale też przy której czujesz się swobodnie. Wybór sukni ślubnej ma być relaksujący, a sam pobyt w salonie wywoływać tylko pozytywne emocje.

Osoba, którą zabierzesz, nie może Cię krępować. Najlepiej, jeśli będzie z Tobą szczera – powie, jeśli fason nie wygląda dobrze na Twojej sylwetce. Nie może to być jednak ktoś, kto może narzucać swoje zdanie. Co więcej, dobrze jeśli będzie to jedna lub maksymalnie dwie osoby. Zbyt wielu doradców może powodować mętlik w głowie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zabranie swojej przyjaciółki, mamy lub siostry. Należy pamiętać jednak, że salony wprowadzają określone limity, jeśli chodzi o liczbę osób towarzyszących. Warto zapytać o to podczas umawiania się na przymiarki, zwłaszcza w czasach pandemicznych, do których i salony muszą się dostosować.

Niektóre panny młode na przymiarki zabierają swoich przyszłych małżonków. My zdecydowanie odradzamy skorzystanie z tego pomysłu. Pan młody, który po raz pierwszy widzi swoją partnerkę w sukni ślubnej, tuż przed ceremonią, to jedna z najlepszych chwil, jakie czekają Ciebie w dniu ślubu. Zachwyt w jego oczach zapamiętasz do końca życia!

Izabela Janachowska CS

Przymiarki sukni ślubnej a robienie zdjęć

Wykonywanie zdjęć w sukni ślubnej może wiele ułatwić. Zdjęcia pozwalają na przemyślenie, czy dany projekt spełnia Twoje oczekiwania i obiektywną ocenę, kiedy opadną już emocje. Ułatwiają też podjęcie decyzji, w której z sukni ślubnej wyglądasz najlepiej. Po czasie nie pamiętamy jednak, która z nich była bardziej wygodna i robiła tzw. efekt wow na żywo. Z drugiej strony wiemy, jak suknia zaprezentuje się na ślubnych zdjęciach.

W wielu salonach panna młoda często nie ma możliwości zrobienia zdjęć w sukni ślubnej aż do momentu zakupu wybranego modelu. Natomiast w Concept Store Izabeli Janachowskiej możesz robić zdjęcia do woli. Co więcej, mamy w salonie specjalne miejsce z odpowiednim oświetleniem, gdzie panie mogą się fotografować w całej okazałości.

Wiele salonów odgórnie ustala tego typu zasady. Wynika to z chęci uniknięcia kopiowania projektów i szycia ich na własną rękę przez przyszłe panny młode. Jeśli jednak bardzo Ci na tym zależy, zapytaj wcześniej o zdjęcia swoją konsultantkę. W sytuacji kiedy nie możesz uwiecznić, jak wyglądasz w konkretnej sukni, dobrze jest mieć wspomniane wcześniej towarzystwo.

Wybór sukni ślubnej – ile masz czasu?

To, że spodobała Ci się suknia ślubna podczas przymiarki, nie oznacza, że musisz kupić ją tu i teraz. Daj sobie czas na przemyślenie kwestii jej wyboru. Zwykle panny młode podejmują decyzję w oparciu o emocje – trudno się temu dziwić.

Konsultantka zapisze Ci model sukni ślubnej na kartce, a także jakie dodatki miałaś na sobie podczas przymiarek – model i kolor welonu, spinki we włosach czy też buty. Nic Ci nie umknie. Nie odkładaj tego jednak w czasie – jeśli po tygodniu wciąż nie jesteś pewna, to znaczy, że suknia nie jest stworzona dla Ciebie. Niektóre salony mody ślubnej dają zniżki, jeśli panna młoda zdecyduje się na zakup sukni w okresie do trzech dni od wizyty w salonie. Warto z nich skorzystać.

Ile jest przymiarek sukni ślubnej?

Zastanawiasz się, ile wizyt w salonie Cię czeka, zanim odbierzesz swoją wymarzoną kreację? Zazwyczaj w większości ślubnych atelier możesz spodziewać się dwóch lub trzech przymiarek przed odbiorem sukni ślubnej. Czasami zdarza się, że odpowiednie dopasowanie kreacji będzie wymagać dodatkowego spotkania, np. w sytuacji utraty wagi na krótko przed ceremonią. Przeważnie przymiarki i ewentualne poprawki wliczane są w cenę sukni ślubnej.

Rekomendowane artykuły