Rachel McAdams filmy: portret wszechstronnej aktorki i jej najlepsze role

rachel mcadams filmy

Rachel McAdams to kanadyjska aktorka, która od ponad dwudziestu lat pojawia się na ekranie i nieustannie rozkochuje widzów swoim urokiem. Znana jest z filmów takich jak „Wredne dziewczyny” oraz „Pamiętnik”, ale jest też częścią uniwersum Marvela. Dowiedz się, jak wyglądała jej droga do Hollywood i jakie są jej najbardziej znane filmy!

Od „Pamiętnika” do „Spotlight”: najważniejsze role Rachel McAdams

rachel mcadams filmy
Fot: Kadr z filmu „Wredne dziewczyny”

Rachel McAdams urodziła się w 1978 roku w kanadyjskim mieście London, natomiast dorastała w okolicznym St.Thomas razem z dwojgiem rodzeństwa – młodszym bratem Danielem i siostrą Kayleen. Od najmłodszych lat jej największą pasją było łyżwiarstwo figurowe – już jako czterolatka uczęszczała na lekcje. Zanim skończyła 18 lat, miała już na swoim koncie kilka zwycięstw w zawodach. Mimo że później zrezygnowała ze sportu, do dziś wspomina łyżwiarstwo jako kształtujące doświadczenie, które pomogło jej w zostaniu dobrą aktorką, bo, jak mówi, tak samo jak na lodowisku, tak i na planie trzeba wsłuchać i zgrać się ze swoim ciałem. 

W kierunku kariery aktorskiej skłaniała się już od 12. roku życia, gdy zaczęła występować w teatrze dziecięcym, a później reżyserowała też lokalne przedstawienia. Nauczyciel teatru przekonał ją do tego, aby rozpoczęła profesjonalne przygotowanie aktorskie i w 2001 roku ukończyła program teatralny na Uniwersytecie York. Już wkrótce pojawiła się w telewizji w roli Beth w pilocie serialu „Shotgun Love Dolls”, a niedługo później zadebiutowała na wielkim ekranie, wcielając się w Sally Garfield w kanadyjskiej komedii „Mam na imię Tanino”.

Przełomowym momentem w jej karierze był rok 2004, gdy pojawiła się w dwóch filmach. Zarówno „Wredne dziewczyny” jak i „Pamiętnik” odniosły ogromny sukces komercyjny, co pozwoliło zdobyć McAdams rozpoznawalność na całym świecie. Jednocześnie była chwalona za swój talent do komedii, jak i dramatu. Do roli Allie w „Pamiętniku” miała też odbyć dodatkowe przygotowanie, w ramach którego uczyła się, jak zostać pięknością z wyższych sfer: pobierała zarówno lekcje baletu, etykiety, jak i uczyła się południowego akcentu.

Od tego momentu jej kariera nabrała tempa. Wkrótce McAdams wystąpiła w produkcjach takich jak „O północy w Paryżu” Woody’ego Allena oraz „I że Cię nie opuszczę”, gdzie pojawiła się u boku Channinga Tatuma. Oprócz tego można było zobaczyć ją w filmie „Sherlock Holmes” oraz jego kontynuacji, gdzie zagrała Irene Adler. W 2012 pojawiła się również w thrillerze erotycznym „Namiętność”. Swoją pierwszą nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa” otrzymała w 2015 roku za rolę Sachy Pffeifer w filmie „Spotlight”. 

Wspólna praca na planie „Pamiętnika” zbliżyła Rachel do Ryana Goslinga, z którym spotykała się w latach 2004-2007. Para miała nawet planować ślub. Rozstali się jednak, a w 2008 roku wrócili do siebie jeszcze na jakiś czas. Później aktorka spotykała się również z aktorem Joshem Lucasem, a w latach 2010-2013 z Michaelem Scheenem. Rachel McAdams nigdy nie przeprowadziła się na stałe do Los Angeles; na co dzień mieszka w swoim domu w Toronto razem z Jamiem Lindenem, z którym jest w związku od 2016 roku, oraz dwójką dzieci.

Przedstawiamy najważniejsze role, w których wystąpiła Rachel McAdams – filmy, przy których można się pośmiać, ale i porządnie rozpłakać!

Wredne dziewczyny (2004)

„Wredne dziewczyny” (ang. „Mean Girls”) to film z 2004 roku w reżyserii Marka Watersa. Produkcja powstała na podstawie powieści Rosalind Wiseman. W rolach głównych wystąpiły Lindsay Lohan, Amanda Seyfried, Lacey Chabert oraz Rachel McAdams.

Film opowiada historię nastolatki, która rozpoczyna naukę w liceum w Illnois po tym jak przez kilka lat mieszkała z rodzicami w Afryce. Szybko przekonuje się, że szkoła jest pełna zagrożeń, a żeby przetrwać, trzeba szybko odnaleźć swoje stado. W ten sposób staje się częścią grupki dziewczyn rządzących całym liceum, której przewodzi Regina George (Rachel McAdams) i pod ich wpływem przechodzi zmianę. McAdams zdobyła uznanie za udane przedstawienie postaci, która była jednocześnie urocza i potencjalnie niebezpieczna.

Pamiętnik (2004)

„Pamiętnik” (ang. „The Notebook”) to melodramat w reżyserii Nicka Cassavetesa, który powstał na podstawie powieści Nicholasa Sparksa o tym samym tyle. W rolach głównych wystąpili Ryan Gosling oraz Rachel McAdams.

Film jest historią miłości Noah i Allie opowiedzianą przez starszego mężczyznę, który czyta pamiętnik kobiecie chorej na Alzheimera. Młoda para poznała się w latach 40., gdy dziewczyna przyjechała do Karoliny Północnej na letni wypoczynek. Gdy rodzice Allie dostrzegają, że Noah, pracownika tartaku, i ich córkę może łączyć coś silniejszego niż wakacyjny romans, próbują ich rozdzielić. Występ McAdams zdobył ogromne uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Ogromna popularność filmu sprawiła, że stał się jednym z klasycznych romansów współczesnych.

New Drop

Spotlight (2015)

„Spotlight” to dramat z 2015 roku wyreżyserowany przez Toma McCarthy’ego. W rolach głównych wystąpili Mark Ruffalo, Stanley Tucci oraz Rachel McAdams. Produkcja zdobyła dwa Oscary w kategoriach „Najlepszy film” i „Najlepszy scenariusz oryginalny”.

Całość stanowi zapis prawdziwej historii związanej z pedofilskim skandalem w Kościele Katolickim w Bostonie. Film pokazuje pracę dziennikarzy The Boston Globe, znanych jako Spotlight, zajmujących się śledztwem w tej sprawie. Rachel McAdams odegrała rolę Sachy Pfeiffer, jednej z zaangażowanych dziennikarek. Jej grę aktorską doceniono za subtelność, autentyczność i zaangażowanie w przedstawienie postaci, a za swój występ aktorka również została nominowana do nagrody Akademii Filmowej.

Doktor Strange (2016)

„Doktor Strange” to film z 2016 roku z gatunku fantasy należący do uniwersum Marvela, wyreżyserowany przez Scotta Derricksona. Jako Dr Strange wystąpił Benedict Cumberbatch, natomiast Rachel McAdams wcieliła się w Christine Palmer, panią chirurg i obiekt westchnień Strange’a.

Film opowiada o Stephenie Strange’u, który jest znakomitym neurochirurgiem. Mężczyzna traci jednak zdolność do wykonywania operacji w wyniku wypadku samochodowego. W poszukiwaniu uzdrowienia odnajduje tajemnicze miejsce, gdzie odkrywa magiczne i mistyczne aspekty rzeczywistości. Rola McAdams w filmie była raczej ograniczona, ale istotna w życiu Strange’a. Aktorka odegrała rolę chirurżki z charakterystyczną delikatnością i zrównoważeniem.

Filmografia Rachel McAdams: droga do sławy i jej najważniejsze momenty 

rachel mcadams filmy
Fot: Kadr z filmu „Pamiętnik”

Rachel McAdams pojawia się w produkcjach filmowych i telewizyjnych już od ponad 20 lat. Jako wszechstronna aktorka występowała zarówno w kinie akcji, jak i w dramatach, komediach i romansach. 

Oto pełną listę filmów, w których można ją zobaczyć:

  • My Name is Tanino (Mam na imię Tanino, 2002) – jako Sally Garfield
  • Perfect Pie (2002) – jako Patsy Grady
  • Gorąca laska (Hot Chick) – jako Jessica Spencer / Clive Maxtone
  • Mean Girls (Wredne dziewczyny, 2004) – jako Regina George
  • The Notebook (Pamiętnik, 2004) – jako Allison „Allie” Hamilton
  • Wedding Crashers (Polowanie na druhny, 2005) – jako Claire Cleary
  • Red Eye (2005) – jako Lisa Reisert
  • The Family Stone (Rodzinny dom wariatów, 2005) – jako Amy Stone
  • Married Life (Życie małżeńskie, 2007) – jako Kay Nesbitt
  • The Lucky Ones (Szczęśliwy powrót, 2008) – jako Colee Dunn
  • State of Play (Stan gry, 2009) – jako Della Frye
  • The Time Traveler’s Wife (Zaklęci w czasie, 2009) – jako Clare Abshire
  • Sherlock Holmes (2009) – jako Irene Adler
  • Morning Glory (Dzień dobry TV, 2010) – jako Becky Fuller
  • Midnight in Paris (O północy w Paryżu, 2011) – jako Inez
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows (Sherlock Holmes: Gra cieni, 2011) – jako  Irene Adler (cameo)
  • The Vow (I że cię nie opuszczę, 2012) – jako Paige Collins
  • Passion (Namiętność, 2012) – jako Christine Stanford
  • To the Wonder (Wątpliwości, 2012) – jako Jane
  • About Time (Czas na miłość, 2013) – jako  Mary
  • A Most Wanted Man (Bardzo poszukiwany człowiek, 2014) – jako Annabel Richter
  • Take Me To The River (2014) – jako narrator
  • Every Thing Will Be Fine (2015) – jako Sara
  • The Little Prince (Mały książę, 2015) – jako głos Matki
  • Aloha (Witamy na Hawajach, 2015) – jako Tracy Woodside
  • Southpaw (Do utraty sił, 2015) – jako Maureen Hope
  • Spotlight (2015) – jako Sacha Pfeiffer
  • Doktor Strange (Doctor Strange, 2016) – jako Christine Palmer
  • Disobedience (Nieposłuszne, 2017) – jako Esti Kuperman
  • Game Night (Wieczór gier, 2018) – jako Annie
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga, 2020) – jako Sigrit Ericksdóttir
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness (Doktor Strange w multiwersum obłędu, 2022) – jako Christine Palmer
  • Are You There God? It’s Me, Margaret (Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret, 2023) – jako Barbara Simon

Tajemnice uroku Rachel McAdams: czym zachwyca publiczność?

rachel mcadams filmy
Fot: Kadr z filmu „Dr Strange”

Rachel McAdams pozostaje jedną z najbardziej cenionych i lubianych aktorek swojego pokolenia. Publiczność zachwyca się jej wrodzoną charyzmą i urokiem osobistym, który sprawia, że nie da się nie kibicować jej na ekranie. 

Krytycy filmowi doceniają ją za autentyczność i głębie, którą cechują się grane przez nią postacie. Rachel dokładnie wybiera projekty, w które się angażuje, co pozwala jej na utrzymanie dobrej opinii w branży. Oprócz tego współpracuje z innymi utalentowanymi aktorami. 

Na ekranie u jej boku pojawił się nie tylko Ryan Gosling, lecz także Robert Downey Jr., Pierce Brosnan, Will Ferrell oraz Owen Wilson. Niezależnie od tego, gdzie się pojawia, aktorka emanuje pozytywną energią, a także stylem i niewymuszoną elegancją.

new drop

Rekomendowane artykuły