Jak rozmawiać z teściową, żeby ją zrozumieć?

relacje z teściową

Relacje z teściową od niepamiętnych czasów są obiektem żartów. W końcu często można spotkać się ze stereotypem teściowej, która kontroluje, poucza, we wszystko się wtrąca i absolutnie zawsze ma rację. Być może sama słyszałaś ten dowcip, że teść od teściowej różni się tym, że on przychodzi z wizytą, a ona z wizytacją. Ile w tym wszystkim jest prawdy?

W tym artykule wyjaśniamy:

 • Jakie są symptomy toksycznej relacji z teściową?
 • Dlaczego niektóre teściowe zachowują się koszmarnie?
 • Jak zrozumieć swoją teściową?
 • Jak zadbać o dobre relacje z teściową?

Niestety nie każda kobieta ma to szczęście, by trafić na dobrą teściową, tak jak bohaterka odcinka Alicja. Obejrzyj video i zobacz, jak świetną relację na linii teściowa – synowa można wypracować.

Czasem relacje z teściową są tak uciążliwe, że negatywnie wpływają na związek i trzeba szybko szukać rozwiązań, żeby nie skończyło się to katastrofą. Jak zatem poznać pierwsze symptomy toksycznej relacji?

Toksyczna teściowa – oznaki niezdrowej relacji

relacje z teściową

Kiedy myślimy o niezdrowych relacjach z teściową, nie musimy daleko sięgać. Wystarczy popatrzeć na grono bliskich znajomych i ich opowieści. Podzielimy się z Wami jedną z historii.

Paulina i Robert to para idealna. Ona jest wpatrzona w niego jak w obraz, a on poszedłby za nią w ogień. Wyglądają jak z okładki gazety. Oboje bardzo atrakcyjni, ze świetnym charakterem, otoczeni gronem przyjaciół. Wszystko układało się im jak w bajce. Do czasu, gdy pojawiła się ONA… teściowa z najgorszych koszmarów.

Problemy zaczęły być widoczne już przed ślubem. Z uwagi na to, że mieszkali niedaleko jego rodziców, teściowa, posiadając klucze, często wpadała nieproszona, także pod ich nieobecność. Wtedy podlewała kwiatki, sprzątała dom, robiła im porządki w lodówce (np. wyrzucała dobre produkty, których – jej zdaniem – syn nie powinien jeść). 

Po ślubie było tylko gorzej. Notorycznie zdarzało się, że Paulina wychodziła do pracy, a jak wracała, zastawała umyte naczynia w zlewie, uprane rzeczy (włącznie z jej bielizną), ułożone, wyprasowane. Do tego przyniesione zakupy, które zdaniem teściowej są odpowiednie, przygotowany obiad. 

Oczywiście nie obyło się bez kąśliwych sugestii i krytyki Pauliny na każdym kroku. Na przykład, mimo że znała jej rozmiar, robiła “prezenty” w postaci za ciasnych ubrań. A potem mówiła, że najwyżej może troszkę schudnąć (dziewczynie, która nosi rozmiar M🤯) .

New Drop

Najgorsze było to, że to wszystko zaczęło wpływać na ich związek. Pojawiały się kłótnie, bo Robert nie widział w zachowaniu mamy niczego złego. Twierdził, że jego matka w ten sposób okazuje troskę i im pomaga. 

Przy synu zgrywała anioła, a gdy ten tylko znikał, dawała Paulinie popalić. Jej zdaniem Paula nie była dość dobra dla jej syna i nie dbała o niego tak, jak powinna. Wytykała jej błędy na każdym kroku i wspominała byłe dziewczyny pierworodnego.

Atmosfera z dnia na dzień robiła się coraz bardziej nie do zniesienia. Gdy małżeństwo wisiało już dosłownie na włosku przez uciążliwe wizyty “kochanej mamusi”, w końcu zdecydowali się na wyprowadzkę do innego miasta. Od tej pory Paulina jest wrogiem nr 1 teściowej, a na myśl o jakiejkolwiek wizycie wpada w panikę. 

Relacje z teściową stały się dla Pauliny toksyczne. Jak się przed tym uchronić?

Cechy toksycznej relacji z teściową

relacje z teściową

Negatywne relacje z teściową potrafią mieć okrutne konsekwencje. W psychologii pojawił się nawet termin penterofobia, który odnosi się do panicznego lęku przed wizytą teściów. 

Toksyczne zachowania teściowej najlepiej rozpoznać już na początku znajomości, aby postawić wyraźną granicę i zdusić problem w zarodku. Na co szczególnie powinnaś od razu zwrócić uwagę?

 • władczość – toksyczna teściowa będzie próbowała dominować i dyktować Wam, co macie robić, często twierdząc, że ona wie najlepiej,
 • niechciane rady – jako osoba starsza i bardziej doświadczona będzie udzielać Ci nieustannych porad dotyczących życia domowego, wychowania dzieci, meblowania domu itp.,
 • niezapowiedziane wizyty – toksyczna teściowa notorycznie odwiedza swoje dziecko i chce dalej ingerować w jego życie tak, jakby było niepełnoletnie,
 • ignorowanie – podczas gdy troskliwa mamusia nadskakuje swojemu ukochanemu dziecku, Ciebie traktuje jak powietrze, ignorując na każdym kroku,
 • wiążące prezenty – toksyczna teściowa często daje prezenty lub oferuje pomoc, ale oczywiście pod pewnymi warunkami,
 • szantaże i gierki – często próbuje wywierać wpływ na swoje dziecko, uciekając się do emocjonalnych lub materialnych manipulacji,
 • podwójne oblicze – wykorzystuje każdą okazję, by przypodobać się dziecku, a gdy tylko go nie ma, zmienia oblicze i zaczyna tortury wybranki,
 • nieuzasadniona krytyka – stale Cię krytykuje, poucza i użala się nad losem swojego dziecka. 

Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny. Bardzo często takie zachowania wynikają z konkretnych powodów.

Zrozum teściową – co wpływa na jej zachowanie?

relacje z teściową

Relacja matki z dzieckiem jest bardzo silna. W końcu to lata ciężkiej pracy, troski i wyrzeczeń. Trudno sobie wyobrazić, co dzieje się w kobiecie w środku, kiedy ukochany syn opuszcza rodzinne, ciepłe gniazdko i wyfruwa dalej. 

Część matek dostrzega szczęście dziecka i potrafi zaufać jego wybrance. Ale nie wszystkim się to udaje. Narasta w nich wtedy frustracja, że ktoś zajął ich miejsce i straciły kontrolę nad sytuacją. Czują się wtedy opuszczone i odsunięte na dalszy plan. A winą obarczają tę osobę, która im go odebrała – żonę. 

wedding dream shop

Zaczynają rywalizować o uwagę dziecka i nie dopuszczają do utraty kontroli, dlatego tak często ingerują w życie młodych. Przy tym potrafią grać na emocjach i manipulować różnymi sytuacjami. Takim właśnie sposobem dochodzi do powstania toksycznej relacji. 

Pamiętaj jednak, że w takich sytuacjach problem nie leży w Tobie. Przyczyna tkwi w relacji Twojego ukochanego z jego matką. A Ty możesz wpłynąć na to w ograniczonym stopniu. 

Aczkolwiek nie tylko to jest przyczyną nieporozumień na gruncie synowa – teściowa… 

Na relacje z teściową mogą wpływać także:

 • odmienne obyczaje i normy rodzinne,
 • nadmierna chęć przekazania młodym zdobytej wiedzy życiowej,
 • zbyt wygórowane oczekiwania wobec wybranki,
 • nadmierna troska o syna.

Wiemy już, że życie z teściową to nie bajka. Choć często problem jest wyśmiewany w żartach, może być przyczyną poważnych konfliktów i nieprzyjemności. Co zatem zrobić, by się choć wzajemnie tolerować?

Jak zadbać o poprawne relacje z teściową?

relacje z teściową

Od początku znajomości, a już zwłaszcza po ślubie należy trzymać się kilku kluczowych zasad, które pomogą utrzymać poprawne stosunki z teściową. Przedstawimy Wam kilka strategii, które pomogą.

1. Ustal jasne granice

Pamiętaj, że nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich. Przede wszystkim ważne jest, aby Tobie i Twojemu ukochanemu było razem jak najlepiej. Zastanów się zatem, jakie zachowania sprawiają, że źle się czujesz, a jakie jesteś w stanie tolerować. 

Powiedz szczerze teściowej, że zależy Ci na Waszej dobrej relacji, ale są rzeczy, których totalnie nie jesteś w stanie zaakceptować i chciałabyś, aby ona je uszanowała. Następnie nie zapomnij, aby tych granic przestrzegać. Jak wkroczycie na śliski obszar, natychmiast interweniuj. 

2. Okaż jej szacunek

Bez względu na to, czy zgadzasz się, czy nie, z opinią Twojej teściowej, zawsze staraj się jej wysłuchać i nie osądzać intencji. Pokaż, że akceptujesz ją i bierzesz pod uwagę jej słowa. Nie znaczy to wcale, że nie możesz mieć innych innych poglądów. Bądź asertywna wobec prób wywierania wpływu, ale rób to z pełnym szacunkiem.

3. Doceniaj jej syna 

Pokaż, że naprawdę Twój ukochany jest dla Ciebie ważny. Chwal go i doceniaj to, że teściowa wychowała go na tak wspaniałego człowieka. Na pewno będzie jej miło usłyszeć komplementy. Zwłaszcza jeśli przy okazji będzie widziała, że widzisz w tym jej ogromne zasługi.

4. Poproś o radę

Znacznie szybciej zyskasz sympatię teściowej, jeśli pokażesz jej, że uznajesz jej autorytet. Świetnym sposobem na to może być prośba o radę. Może na święta upiecze jakieś pyszne ciasto i poprosisz o przepis? Albo zapytasz o to, jak udało jej się wyhodować jakiś piękny kwiatek?

Marlu_baner
concept store

5. Chwal, kiedy możesz

Ludzie uwielbiają słuchać dobrych opinii na swój temat. Cokolwiek pozytywnego uda Ci się znaleźć, mów o tym, a zacznie na Ciebie patrzeć inaczej. 😉

Żeby początek Waszej relacji dobrze się zaczął, warto przygotować wyjątkowe podziękowania na ślub dla rodziców. Sprawdź, jak to zrobić w naszym planerze Wedding Dream i obejrzyj materiał. 

Jeśli Twoje relacje z teściową pozostawiają sobie wiele do życzenia, nie trać nadziei i spróbuj skorzystać z wyżej wymienionych wskazówek. Pomogą Ci sprowadzić Wasze stosunki na poprawne tory. Jesteśmy przekonane, że i Ty poczujesz się lepiej, i na pewno Twój ukochany to doceni.

Tym zaś, które już mają wspaniałe teściowe, pozostaje tylko pozazdrościć i pamiętajcie, żeby tę relację pielęgnować.

Rekomendowane artykuły