Pomoc rodziców w przygotowaniach do ślubu i wesela jest nieoceniona, ale na tym ich rola się nie kończy! Najważniejsze obowiązki czekają na nich dopiero w trakcie samego wielkiego dnia.
Spis treści
Polskie zwyczaje weselne są niezwykle bogate, choć w ostatnich czasach wiele z nich ustępuje miejsca trendom z Zachodu. Niepotrzebnie, ponieważ nasze tradycje mają głęboką symbolikę i są piękne w swojej wymowie. To właśnie one angażują Waszych rodziców w trakcie wesela. Organizacyjnymi elementami zajmują się świadkowie, konsultanci ślubni i podwykonawcy.
Błogosławieństwo
Najważniejsze zadanie czeka na rodziców jeszcze przed samymi zaślubinami. W wielu polskich rodzinach obowiązkiem matki i ojca jest pobłogosławienie pary młodej.
Według tradycji błogosławieństwo młodych jest prośbą o opiekę Boską. Miało ono za zadanie chronić parę młodą przed wrogim sacrum, które może pojawić się w chwili wielkiego przełomu.
Najczęściej błogosławieństwo było udzielane przed odjazdem do kościoła. Młodzi wówczas klękali przed rodzicami i prosili, by Ci ich pobłogosławili. Wtedy rodzice znaczyli ich znakiem krzyża, mówiąc :”Niech cię Pan Bóg błogosławi”. W niektórych miejscowościach narzeczeni prosili o błogosławieństwo też innych członków rodziny, jak chrzestnych, dziadków, rodzeństwo.
W przypadku, gdy rodzic kawalera lub panny zmarł, wtedy ojciec lub matka chrzestna przejmowali obowiązki rodziców w zakresie udzielenia błogosławieństwa za zmarłego rodzica. Z kolei młodzi jadąc do kościoła wstępowali na cmentarz, by tam wspólnie pomodlić się nad grobem.
Dziś w domach, które cenią tradycję, błogosławieństwo wygląda zupełnie podobnie. Jestem pewna, że bliskość i wsparcie rodziców w tym ważnym dniu, będą dla Was szczególnym momentem. Dlatego, jeśli tylko Wasi rodzice są obecni na ślubie, poproście ich o błogosławieństwo. Sami zobaczycie, że moment błogosławieństwa może być naprawdę wyjątkowym i wzruszającym elementem całej uroczystości.
Jeśli nie jesteście natomiast ludźmi wierzącymi lub praktykującymi, obowiązki rodziców takie jak „błogosławieństwo” możecie zamienić na „pożegnanie” – bez religijnej otoczki. Taki moment, jako typowy „rytuał przejścia” ze stanu panieńskiego/kawalerskiego w stan małżeński, wiąże się z silnymi emocjami, z których możecie nawet nie zdawać sobie sprawy i będzie na pewno bardzo wzruszający.
Odprowadzenie do ołtarza
Coraz częściej w polskiej tradycji pojawia się miejsce dla ojca panny młodej, który odprowadza córkę do ołtarza. Ten niezwykły moment dodaje skrzydeł także panu młodemu. W ten sposób dochodzi do symbolicznego przekazania obowiązku „opieki” nad panną młodą z ojca na przyszłego męża. I mimo że zwyczaj ten nie jest jeszcze wszędzie popularny, nic nie stoi na przeszkodzie, by wcielić go w życie podczas własnej ceremonii.
Powitanie chlebem i solą
Obowiązki rodziców sprowadzają się także do powitania chlebem i solą. To zwyczaj praktykowany coraz rzadziej, choć w mniejszych miastach wciąż jeszcze bardzo popularny! Stoi za nim kilka wieków tradycji – skupia w sobie bogatą symbolikę chleba i soli, które oznaczają miłość, dobrobyt, trwałość oraz dostatek w życiu. Obowiązkiem pary młodej jest ich skosztowanie.
Powitanie jest wyrazem gościnności, szacunku dla przybyłych i dobrych życzeń. Najczęściej matki witają przed domem weselnym chlebem i solą, a ojcowie – wódką i wodą. Jeżeli panna młoda trafi na alkohol, to ona będzie rządzić w związku. Po wypiciu, państwo młodzi rzucają kieliszki za siebie, a stłuczone szkło oznacza szczęście w małżeństwie.
Jak brzmią słowa między mamą panny młodej a panną młodą w momencie powitania?
Wszystko zależy od miejscowości i regionalnych zwyczajów. Czasem wygląda to tak, jak poniżej:
- Mama panny młodej: Panno młoda co wybierasz – chleb, sól czy pana młodego?
- Panna młoda: Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego.
Rodzice też mogą powitać młodych słowami: „Witamy was chlebem i solą i dobrą wolą”.
Wesele pod czujnym okiem
Obowiązki rodziców czasem oznaczają czuwanie nad prawidłowym przebiegiem całego wydarzenia. Oprócz tego, że rodzice witają młodą parę w miejscu wesela, zajmują się sprawną organizacją przyjęcia i wznoszą pierwsze toasty za świeżo upieczonych małżonków. W innych – aktywnie pomagają im w tym świadkowie. Tak czy owak od przekroczenia progu sali weselnej, powinniście martwić się już tylko tym, czy muzyka gra, wszyscy dobrze się bawią. No i wspólnie doceniać starania i wkład rodziców oraz teściów. Zwłaszcza, że także dla nich ta chwila jest naprawdę wyjątkowa i ważna.
Święty obraz od rodziców
Ważnym prezentem, jaki często wręczają rodzice nowożeńcom jest obraz święty. W czasie ślubu powinien zostać postawiony na bocznym ołtarzu, a na salę weselną wnosi go zazwyczaj matka panny młodej lub matka chrzestna. Tradycyjnie był on wieszany w centralnym punkcie sali weselnej nad parą młodą.
Niegdyś uważano, że obraz będzie chronił nowożeńców przed złymi mocami, dziś zazwyczaj jest traktowany, jako znak wszelkiej pomyślności.
Po przyjęciu weselnym młode małżeństwo zabiera go do domu i stanowi on rodzinną pamiątkę z wielkiego dnia.
Rodzice są szczególnymi osobami na Waszej uroczystości i dla nich to też bardzo ważny moment. W końcu ich pociecha będzie teraz dzielić troski i chwilę szczęścia ze swoją drugą połówką. Moment ślubu jest na pewno dla nich symboliczny, dlatego też pozwólcie się im wykazać i doceńcie ich aktywny udział w uroczystości? Ślub już za chwilkę?
Obejrzyjcie też poniższy odcinek, który specjalnie przygotowała nasza Redaktor Naczelna na ten ważny moment!
Z tego artykułu dowiesz się:
Rola rodziców w dniu ślubu jest kluczowa, zarówno podczas przygotowań, jak i w trakcie samej ceremonii. W polskiej tradycji błogosławieństwo rodziców jest jednym z najważniejszych momentów, często odbywającym się przed wyjazdem do kościoła. Symbolizuje prośbę o opiekę Boską dla młodej pary. Inną ważną tradycją jest odprowadzenie panny młodej do ołtarza przez ojca, co stanowi symboliczne przekazanie obowiązku opieki nad córką przyszłemu mężowi. Powitanie chlebem i solą to kolejny staropolski zwyczaj, który ma na celu życzyć nowożeńcom dostatku i miłości. Rodzice także aktywnie uczestniczą w weselu, zajmując się organizacją i wznosząc pierwsze toasty. Często wręczają nowożeńcom święty obraz, który symbolizuje ochronę i wszelką pomyślność. Udział rodziców w tych rytuałach podkreśla ich zaangażowanie i miłość, oraz dodaje uroczystości głębokiej symboliki.
Najważniejsze informacje:
– Błogosławieństwo rodziców przed ślubem.
– Odprowadzenie panny młodej do ołtarza przez ojca.
– Powitanie chlebem i solą na weselu.
– Organizacja wesela przez rodziców.
– Wręczenie świętego obrazu nowożeńcom.
Artykuł skierowany jest do osób planujących ślub, które chcą włączyć w uroczystość tradycyjne polskie obrzędy oraz szukają informacji o obowiązkach rodziców podczas ceremonii i wesela. Dzięki temu artykułowi, przyszłe pary młode oraz ich rodzice dowiedzą się, jak ważna jest ich rola w tych wyjątkowych chwilach.