Rok do ślubu – wszystko, o czym powinnaś pamiętać!

panna młoda przed ślubem

Niezależnie od tego, czy jesteście urodzonymi organizatorami, czy też nie przepadacie za planowaniem, przygotowania do ślubu pochłoną sporo Waszego czasu. Opracowanie wizji tego dnia, zaplanowanie dekoracji, wybór usługodawców – to wszystko wymaga koncentracji… ale także refleksu! W końcu większość par bierze ślub w sobotę, a kalendarze zespołów, dekoratorów czy fotografów są zapełnione często na parę lat do przodu.

Warto więc o niektórych kwestiach pomyśleć odpowiednio wcześniej, np kiedy został Wam rok do ślubu. Nie tylko ze względu na możliwość wybierania spośród najlepszych z najlepszych, ale też by zapewnić spokój sobie i samym usługodawcom – czasami zadanie, które im powierzacie, także wymaga od nich dodatkowego przygotowania.

janachowska.pl

Zastanawiacie się pewnie, jak spamiętać te wszystkie rzeczy? Otóż nie musicie! Wystarczy, że zalogujecie się na weddingdream.app, gdzie znajdziecie instrukcję, jak krok po kroku wszystkiego dopilnować. Oto najważniejsze czynności, które powinny zostać wykonane, gdy macie jeszcze rok do ślubu.

Rok do ślubu – Budżet 

Wszystkie niżej wymienione kwestie generują koszty. Koniecznie określcie sobie budżet, aby później nie wpaść w spiralę wydatków. Ważne, aby był on realny.

concept store

Określenie możliwości finansowych to kwestia, od której powinniście rozpocząć planowanie ślubu i wesela. Gdy zostaje Wam rok do ślubu i na poważnie zaczynacie zajmować się kwestią organizacji, omówienie budżetu powinno stać się Waszym priorytetem.

Za każdym razem konfrontujcie go z Waszymi oczekiwaniami dotyczącymi usługodawców, planowanych przez Was atrakcji, czy wystroju. Być może na czymś będzie się dało zaoszczędzić…

Prawda jest jednak taka, że finalnie i tak zapewne budżet zostanie przekroczony, na co też powinniście być psychicznie przygotowani!

W aplikacji WeddingDream.APP znajdziecie funkcjonalny arkusz do planowania budżetu. Dzięki niemu będziecie mogli kontrolować wydatki i na bieżąco sprawdzać na co jeszcze możecie sobie pozwolić, a kiedy czas zacisnąć pasa.

aplikacja ślubna Izabela Janachowska

Rok do ślubu: Data i miejsce

Rok do ślubu – jeżeli możecie odmierzyć ten czas to zapewne dawno określiliście jego datę. Faktu, że konkretny termin jest szalenie istotny, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Unikajcie jak ognia zmian w tej kwestii!

Na podstawie konkretnej daty podpisujecie umowy z poszczególnymi podwykonawcami, ale także ustalacie sprawy urzędowe i zapraszacie gości.

Równie istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na Wasze przyjęcie, zwłaszcza jeśli do ślubu został rok. Choć ciekawych i godnych polecenia lokalizacji przybywa z każdym rokiem, to rezerwacje w ciepłych miesiącach trzeba zrobić już o wiele wcześniej. Sprawdźcie nasze polecane sale weselne:

Najlepiej, jeśli mimo poleceń i dobrych opinii sami obejrzycie salę. Warto też spotkać się przy okazji z osobą zarządzającą przyjęciami w tym miejscu, żeby dopytać o interesujące Was kwestie, zanim jeszcze podpiszecie umowę. Przykład

Przykładową listę pytań oraz formularz kontaktowy znajdziesz, oczywiście, w naszej aplikacji weddingdream.app. Zarejestruj się i sprawdź, jakie jeszcze ułatwienia czekają tam na Ciebie!

Rok do ślubu. Czas na listę gości

Im wcześniej zaczniecie ją tworzyć, tym lepszy obraz sytuacji uzyskacie. Rok do ślubu do bardzo dobry moment, aby przygotować chociażby szkic listy zaproszonych osób.

rok do ślubu

Może się okazać, że z małego, rodzinnego przyjęcia zrobi się pokaźnych rozmiarów wesele, gdy już policzycie wszystkich, na których obecności w tym dniu Wam zależy.

Oczywiście lista może ulegać modyfikacji do momentu przekazania informacji samym zaproszonym.

Rok do ślubu – Motyw przewodni

Jego wcześniejszy wybór jest istotny z wielu względów. Przede wszystkim, w przypadku, gdy mówimy o całej koncepcji stylistycznej, to może mieć ona wpływ na praktycznie wszystkie elementy, które będziecie wybierać.

Dla przykładu: jeżeli będziecie robić wesele w stylu boho, warto pod tym kątem dobrać nie tylko dekoracje sali i firmę specjalizującą się w takich realizacjach, ale być może całą infrastrukturę (jeśli macie taką możliwość), a nawet stroje państwa młodych. Motywem przewodnim może być też gama kolorystyczna.

Wybór motywu przewodniego na rok przed ślubem daje Wam też możliwość rozeznania się w nadchodzących trendach, co dla wielu par jest ważną kwestią.

Podejmując konkretną decyzję, otwieracie sobie drzwi do poszukiwania gadżetów w wybranych przez Was kolorach, ale także wyboru lub zaprojektowania spójnych z tymi założeniami zaproszeń.

Wczesna decyzja pozwoli Wam stworzyć idealne wesele, na którym wszystko będzie współgrało! Rok do ślubu to idealny moment.

Rok do ślubu – Dekoracje

Możecie zaplanować i wykonać je samodzielnie lub skorzystać z pomocy florysty. Obie opcje potrzebują jednak czasu. Jeśli zdecydowaliście się na firmę florystyczną, najlepiej będzie poszukać takiej w swojej okolicy.

Te działające na całkowicie innych obszarach Polski mogą mieć określoną minimalną kwotę zamówienia, dla której wykonywana jest usługa. Poza tym koszty transportu wszystkich dekoracji byłyby zapewne tak wysokie, że cena ozdób wzrosłaby do drastycznych rozmiarów, nawet zamówiona rok przed ślubem.

Jest to w zasadzie główny argument za tym, żeby tę sprawę załatwić wcześniej. Innym, równie ważnym, jest możliwość spokojnego dogadania wizji i dopracowania szczegółów.

Save the date

Choć idea nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, to zdecydowanie warto zastanowić się nad rozesłaniem takich zawiadomień. Dlaczego? Po pierwsze, dajecie w ten sposób sygnał dla bliskich, że widnieją na liście gości.

To szczególnie ważne, gdy planujecie Wasz wielki dzień w sezonie urlopowym – przy informowaniu rok wcześniej prawdopodobieństwo, że wykupili już wycieczkę będzie zdecydowanie mniejsze.

Drugą kwestią jest Wasz komfort. Jeżeli większość zaproszeń chcielibyście rozdać osobiście, musicie wiedzieć, że zajmuje to sporo czasu.

Jest go szczególnie mało, jeśli wiążą Was zobowiązania w pracy lub Wasi goście mieszkają w odległych miejscowościach.

Rozsyłając save the date, zyskujecie czas, bo Wasi goście już wiedzą, że będą zaproszeni. To tylko kwestia czasu, kiedy owe zaproszenie trafi w ich ręce.

Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę – zbyt późne wręczenie zaproszenia może być odebrane jako niegrzeczne. Poza tym, potwierdzenia liczby gości będzie wymagała w odpowiednim terminie także sala weselna, a Wy musicie dać sobie czas na rozplanowanie usadzenia, noclegów czy potrzebnego transportu.

Rok przed ślubem – Świadkowie

Wybór świadków to nie lada wyzwanie i wiedzą o tym wszyscy, którzy już musieli się z tym zadaniem zmierzyć. Oczywiście, jeśli w Waszej rodzinie jest tradycja, że rodzeństwo świadkuje sobie nawzajem, albo z najlepszą przyjaciółką przysięgłyście sobie jeszcze w dzieciństwie, że przy ołtarzu jedna będzie wspierać drugą, to sprawa jest względnie prosta, jednak nie wszyscy są w tak komfortowej sytuacji.

para młoda w towarzystwie świadków

Jak wybrać świadków? Przede wszystkim przyjrzyjmy się ich obowiązkom:

  • pomoc w wyborze stroju;
  • pomoc w organizacji uroczystości;
  • organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego;
  • pomoc w przygotowaniach w dniu ślubu;
  • wsparcie w trakcie ceremonii;
  • pomoc w trakcie życzeń (odbieranie kwiatów/prezentów);
  • pomoc w trakcie wesela;

To oczywiście dosyć ogólna lista. Koniecznie weźcie te punkty pod uwagę, kiedy będziecie się zastanawiać nad wyborem świadków. Zastanówcie się kto spośród Waszych bliskich podoła wszystkim zadaniom. Wybierzcie mądrze, bo to w dużej mierze od świadków zależy jak dobrze będziecie się tego dnia bawić.

Rok przed ślubem – Wedding planner

Jeśli zdecydowaliście się na pomoc konsultanta ślubnego to rozpoczęcie przygotowań jest idealnym momentem na jego zatrudnienie. Im wcześniej podejmiecie współpracę, tym więcej spraw będzie mógł załatwić w Waszym imieniu.

narzeczeni korzystają z pomocy wedding plannera

Dlaczego warto wziąć pod uwagę współpracę z profesjonalnym wedding plannerem?

  • Czas- jeśli nie macie go w nadmiarze, obowiązki zawodowe i rodzinne gonią, to zatrudnienie konsultanta ślubnego pozwoli Wam zaoszczędzić wiele godzin, które spędzilibyście na rozmowach, w trasie, czy przekopując setki stron internetowych w poszukiwaniu inspiracji, czy podwykonawców
  • Kontakty- doświadczony wedding planner zna najlepszych podwykonawców, ich ofertę, ceny i… możliwości uzyskania rabatów. Współpracuje z zaufanymi ludźmi;
  • Doświadczenie- najważniejsze we współpracy z konsultantem ślubnym jest jego doświadczenie, a co za nim idzie, umiejętność rozwiązania większości sytuacji, która nowicjuszy kosztować będzie mnóstwo stresu, a najczęściej także pieniędzy.

Rok do ślubu – Muzyka

Nie oszukujmy się – jakość usług, jaką prezentuje zespół muzyczny lub DJ, wpływa na zadowolenie wszystkich gości. Wieści o dobrych muzykach rozchodzą się często bardzo szybko, co utrudnia później znalezienie wolnego terminu. Dlatego przyjrzyjcie się sprawie tak wcześnie, jak to tylko możliwe, np. wtedy, kiedy został Wam rok do ślubu.

W tekście znalazły się nagrania, które dostępne są w Ślubnym Harmonogramie w Aplikacji Wedding Dream APP. Znajdują się tam materiały, które, mamy nadzieję, pomogą Wam przygotować ślub i wesele Waszych marzeń. Koniecznie sprawdźcie, jakie jeszcze funkcjonalności kryją się w Wedding Dream APP.

Aktualizacja: Katarzyna Lackowska

Rekomendowane artykuły