Ślub z mundurowym 50915

Mówi się, że za mundurem panny sznurem… Choć statystycznie zdecydowana mniejszość będzie miała okazję wziąć ślub z mundurowym, to musicie wiedzieć, że będzie to niebywałe wydarzenie. Poznajcie ogólne zasady i powspominajcie razem z nami najbardziej znanych panów młodych w mundurach!

Dla kogo mundur?

Przyjęło się, że w dniu ślubu to mężczyzna, jeśli jest mundurowym, zakłada mundur galowy. A co z kobietami? Przecież one także służą w wojsku oraz policji. Okazuje się, że panie mogą wybrać pomiędzy suknią ślubną, a służbowym ubiorem damskim. Ale która kobieta odmówi sobie wystąpienia tego dnia w wyjątkowej białej kreacji? No właśnie – zapewne dlatego takie śluby kojarzą Wam się głównie z wytwornymi i eleganckimi stylizacjami panów młodych. Warto jedynie pamiętać o jednym istotnym szczególe dekoracyjnym. Jeżeli pan młody zdecyduje się wystąpić w mundurze, to nie przypina się do niego kwiatów. Analogicznie – jeśli to panna młoda zrezygnuje jednak z tradycyjnej sukni ślubnej, to nie powinna nieść w dłoni bukietu.

janachowska.pl

Wyjątkowa oprawa

Zadajecie sobie zapewne pytanie, czym w zasadzie będzie się różnił ślub z mundurowym od ceremonii cywili. Zabawa rozpoczyna się już na etapie tworzenia zaproszeń, gdyż ich treść może zawierać formuły nieznane nam z tych kart, które zwykle otrzymujemy. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie tej kwestii z kompetentnymi osobami z jednostki tak, by nie popełnić żadnego błędu.

Zasady panujące w dniu zaślubin opisują natomiast ceremoniały – wojskowy oraz policyjny, które są w tym przypadku oficjalnymi dokumentami. Ceremoniał wojskowy przewiduje przykładowo, że jeśli jest to ślub kościelny, to żołnierze mogą służyć do Mszy Świętej. 

concept store

Elementem, po którym zwykle rozpoznaje się śluby mundurowych, jest szpaler reprezentacyjny (asysta honorowa), który ustawia się pod kościołem lub urzędem stanu cywilnego na czas wyjścia nowożeńców. Asystę przydziela się na podstawie zgody przełożonego. Ceremoniał policyjny określa dodatkowo, warunek konieczny do jej udzielenia, którym jest włożenie munduru przez policjanta-nowożeńca. Żołnierze mogą oddawać honory salutując, prezentując broń lub robiąc „daszek” z szabli czy bagnetów. Policjanci również mogą być wyposażeni w jednolite uzbrojenie, ale wymaga to zgody komendanta wojewódzkiego. W uzasadnionych przypadkach asysta może przyjmować także inne formy, np. motocyklową lub pododdziału konnego.

unitedwithlove.com

Wytworne wydarzenie

Oczywiście żadnemu ślubowi nie można odmówić wagi, jednak zaślubiny z żołnierzem lub policjantem powinny zawsze cechować się szykiem i elegancją. Pamiętajcie, że noszenie munduru niesie ze sobą nie tylko poczucie dumy ale także szereg zobowiązań i wymóg stosownego zachowania. Pewnych rzeczy nie przystoi robić, nosząc wojskowy czy policyjny ubiór służbowy, dlatego bardzo często panowie młodzi i ich koledzy na czas przyjęcia weselnego wkładają tradycyjne garnitury. Zanim to nastąpi, warto zrobić wyjątkowe zdjęcia młodej pary z służbą mundurową. 

Panowie młodzi w mundurach

Zapewne każda z Was kojarzy choć jeden z głośnych ślubów, na których pan młody ubrany był w galowy mundur. Tak było choćby w przypadku braci – książąt Harry’ego i Williama. Były to słynne royal weddings. Dlatego, gdy wybranek wkłada mundur, to panna młoda może się poczuć jak prawdziwa księżniczka! Oczywiście, żaden z tych ubiorów nie był pobrany z magazynu wojskowego. William wystąpił w szkarłatnym mundurze Gwardii Irlandzkiej, uszytym przez pracownię krawiecką Kashket & Partners. Harry włożył natomiast mundur Blues and Royals (królewskiego Pułku Straży Konnej i Dragonów), który wykonał dla niego zakład Dege & Skinner. Obydwa były skrojone na miarę, choć w przypadku Williama, w oczy rzucała się niefortunnie ułożona fałda materiału w okolicy żeber. 

https://pl.pinterest.com/popsugar/

Rekomendowane artykuły