5 najczęstszych błędów przy wyborze świadków na ślub

świadkowie

Świadkowie Waszego ślubu spełniają przede wszystkim wymóg prawny, który mówi o tym, że to właśnie w ich obecności powinniście złożyć przysięgę małżeńską. Oprócz wymagań wiekowych i pełnej świadomości, tego co się wokół nich dzieje, wobec prawa nie mają już więcej zobowiązań. Przyjęło się jednak, że świadkowie są bardzo ważnymi osobami, które towarzyszą młodej parze nie tylko w dniu ślubu, ale także jeszcze długo przed nim.

Czy wybór świadków jest trudny?

janachowska.pl

Nie, pod warunkiem, że jesteście świadomi, jakich sytuacji lepiej unikać, aby zarówno ten proces wyboru, jak i same przygotowania i wesele przebiegły we wspaniałej atmosferze.

Zapoznajcie się z najczęstszymi błędami w wyborze świadków na ślub.

concept store

Świadek na ślub? To musi być rodzeństwo

Przychodzi moment zaręczyn, a po nim ogłaszacie całemu światu, że bierzecie ślub. I nagle okazuje się, że jakiekolwiek racjonalne przemyślenia zanikają, bo przecież cała rodzina oczekuje, że świadkami zostanie brat pana młodego i siostra panny młodej – no bo przecież to tak bliskie pokrewieństwo.

Słysząc podobne głosy, podświadomie podejmujecie taką decyzję. Niestety, rzadko bierzecie wtedy pod uwagę Wasze rzeczywiste oczekiwania, przez co później dochodzi do wielu nieporozumień i rozczarowań, gdy okazuje się, że wybrani przez Was świadkowie po prostu nie nadają się do pełnienia swoich ról.

 • panna młoda i świadkowe

Świadkowie, czyli strona panny młodej i pana młodego

Twoją dobrą koleżanką jest siostra Twojego narzeczonego? Nie obawiaj się poprosić ją, żeby była Twoją świadkową, nawet jeśli drużba pana młodego to jego brat lub przyjaciel. 

Przyjęło się, że każde z narzeczonych wybiera na świadka kogoś ze „swojej strony”. Nie jest to nigdzie zapisane, dlatego nie obawiajcie się alternatywnych rozwiązań.

Owszem – tak jest najwygodniej poszukiwać godnych kandydatów, ale zdecydowanie nie powinniście się do nich ograniczać.

 • para młoda i świadkowie
  fot. instagram.com/theknot

Jakie zadania na ślubie ma świadek?

Musicie pamiętać o tym, że świadkowie powinni być dla Was wsparciem w intensywnych przygotowaniach do dnia ślubu. Ogromne znaczenie będzie miała ich obecność także na kilka godzin przed ceremonią.

Czas zaczyna płynąć naprawdę szybko, a nerwy będą się udzielać o wiele mocniej. Zanim dokonacie wyboru, pomyślcie o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Następnie zastanówcie się, czy Wasi kandydaci na świadków będą w stanie je spełnić. Nie chodzi tutaj o koncert życzeń, a o konfrontację zadań do wykonania z osobowościami osób, którym będą one powierzone.

 • panna młoda i świadkowa w trakcie przygotowań
  fot. instagram.com/pinkblushbride

Nie zostawiaj wyboru świadka na ostatnią chwilę

Nie zwlekajcie z decyzją o wyborze Waszych świadków na ślub. Pewne zadania, które będą im powierzone, jak np. organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego, czy pomoc w poszukiwaniu ślubnej kreacji, wymagają zaplanowania oraz poświęcenia czasu.

Zbyt późno zadane pytanie nie tylko stwarza ryzyko odmowy, ale też jest po prostu niegrzeczne z Waszej strony.

 • panna młoda i druhny
  fot. instagram.com/engagedlife

Świadek na ślub musi wyglądać atrakcyjnie….

Każdy chce, aby dzień jego ślubu był od początku do końca idealny i piękny. Państwo młodzi oraz ich świadkowie to najczęściej fotografowane osoby, często także filmowane – jeśli decydujecie się także na nagranie z wesela.

Choć zabrzmi to może absurdalnie, to zastanówcie się, czy myśląc o potencjalnych świadkach, nie kierujecie się ich prezencją. Jeśli tak, radzimy się poważnie zastanowić.

Może się okazać, że ktoś, kto pięknie wygląda na zdjęciach, wcale nie będzie tak dobrze radził sobie jako prawa ręka nowożeńców.

 • pan młody i świadkowie
  fot. instagram.com/weddingwire

Chcecie wiedzieć więcej o wyborze świadków? Zobaczcie rady naszej Redaktor Naczelnej Izabeli Janachowskiej!

Rekomendowane artykuły