Ślubne prezenty a podatki. To warto wiedzieć!

ślubne prezenty a podatki

Oświadczyny — jak z bajki. Dokładnie takie miały być! Potem przygotowania, poszukiwania wymarzonej kreacji, idealnej sali, najsmaczniejszego tortu. Ślub jak ze snu i szampańska zabawa na weselu aż do rana. A po wszystkim rozpakowywanie prezentów. Niestety właśnie w tym momencie coraz częściej pojawia się „czarny charakter” — Urząd Skarbowy, który pyta Młodych właśnie o to, co ich goście zdecydowali się im podarować. Czy ma do tego prawo?

Wesele vs Urząd Skarbowy

Wiele osób zastanawia się, ile daje się na wesele. Warto jednak pamiętać, że, niezależnie od kwoty , czy wartości, zgodnie z prawem ofiarowany Wam z okazji Waszego ślubu podarunek to nic innego, niż darowizna. Oczywiście, przez bardzo długi okres nikomu nie przyszło do głowy, żeby opodatkowywać prezenty ślubne i to właśnie posłużyło do wielu nadużyć.

ślubne prezenty a podatki
fot. Shutterstock

Nagle okazało się, że wesele to cudowna wymówka dla Urzędu Skarbowego, a zaproszeni przez nowożeńców goście niekiedy byli naprawdę szczodrzy. Bo jak inaczej wytłumaczyć sytuację, kiedy tuż po kameralnym weselu dla najbliższych państwo młodzi nagle kupują mieszkanie, a ich poziom życia znacząco się podnosi, mimo że nie zmienili pracy i nie wydarzyło się nic innego, co mogłoby na tę sytuację wpłynąć?

Wiadomo. Wesele. Głównie z tego powodu fiskus postanowił przyjrzeć się bliżej kwestii podarunków dla świeżo upieczonych małżonków.

Prezenty od najbliższej rodziny a podatki!

Na początku uspokajamy — kreatywny prezent na ślub taki jak kwiaty, książki, serwis kuchenny czy inne drobiazgi ofiarowywane przez gości nie podlegają opodatkowaniu. Przysłowiowe schody zaczynają się, kiedy prezent jest kosztowny — wówczas należy go zgłosić do Urzędu Skarbowego. W jakich konkretnie przypadkach?

Kiedy należy zgłosić prezent ślubny do Urzędu Skarbowego?

1 lipca 2023 roku zmieniły się przepisy podatkowe. Zgodnie z nimi, jeśli wartość darowizny zmieści się w kwocie wolnej, nabywca nie zapłaci podatku, ani nie będzie musiał zgłaszać nabycia do urzędu skarbowego – podkreśla Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.

ślubny prezent

Jeśli hojnym darczyńcą okaże się ktoś z najbliższej rodziny: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a wartość podarunku przekracza 36 120 zł unikniemy obowiązku uiszczenia daniny.

Druga grupa podatkowa, czyli prezenty od znajomych

W przypadku cioć czy wujków, ich dzieci, czy małżonków, czyli tak zwanej drugiej grupy podatkowej prezent zostanie objęty daniną publicz jeśli jego wartość przekroczyła kwotę 27 090 zł (dane na dzień 1 lipca 2023). Nadwyżka zostanie opodatkowana zgodnie z ustawą.

W ostatniej grupie potencjalnych darczyńców znajdują się wszystkie niespokrewnione z nowożeńcami osoby — przyjaciele, znajomi, pracodawca. W ich przypadku wartość prezentu, aby nie było konieczne jego opodatkowanie nie może przekroczyć 5 733 zł. Nadwyżka od tej kwoty także zostanie opodatkowana.

Musicie też pamiętać, że wskazane wyżej kwoty to wartości, których nie możecie przekroczyć w ciągu 5 lat od otrzymania pierwszej darowizny.

prezenty ślubne a podatki

Jak zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego?

Jeżeli ustawowy limit kwoty darowizny został przekroczony zgłoście ten fakt do Urzędu Skarbowego. Spokojnie, to nic trudnego i nie ma się czym stresować (choć zdajemy sobie sprawę, że już samo słowo „skarbówka” może wywoływać dreszcz na plecach). Wystarczy wypełnić formularz SD-3 (do pobrania m.in. ze strony internetowej US).

Kiedy prezenty ślubne zwolnione są z podatku?

Tak jak wspomnieliśmy – tradycyjne prezenty ślubne, takie jak książki, sprzęty kuchenne, niewielkie kwoty gotówki itd. nie wymagają składania deklaracji podatkowej.

Upewnijcie się!

Jeżeli Wasi rodzice, będący w tzw. pierwszej grupie podatkowej, chcą przekazać Wam pokaźną sumkę z okazji ślubu, lepiej by zrobili to przelewem, a do koperty włożyli np. jego potwierdzenie. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądniejsze z dwóch powodów.

Po pierwsze nie ma ryzyka, że pieniądze się zgubią, a po drugie w razie kontroli Urzędu Skarbowego będzie Wam łatwiej udowodnić, że otrzymaliście fundusze od osób z tzw. pierwszej linii – wówczas darowizny nie ulegają opodatkowaniu.

panna młoda i druhny

Darowizna dla dziecka

Warto też pamiętać, aby rodzic nie przekazywał darowizny córce/synowi i zięciowi/synowej. Wówczas od połowy kwoty będzie najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić podatek. Lepiej pieniądze przekazać tylko dziecku. Wówczas ta osoba przekaże pieniądze w formie darowizny małżonkowi/żonie.

Skąd będą wiedzieć? 

Słusznie możecie przypuszczać, że Urząd Skarbowy nie jest w stanie sprawdzić, ile dokładnie dostaliście w kopertach. Prawda. Możecie być jednak niemalże pewni, że szczegółowo przyjrzy się Waszym większym wydatkom — na mieszkanie, czy samochód i wtedy zapyta o wyjaśnienie.

Jeśli okaże się, że nie zgłosiliście darowizny, którą wykorzystaliście na zakup na przykład nieruchomości to karna stawka podatku wynosi 20% — o wiele więcej, niż zapłacilibyście zgłaszając prezenty przed interwencją fiskusa. Zdecydowanie nie warto. 

ślubny prezent

Absurd? Albo niewiedza

W 2019 roku portal Money.pl przeprowadził badanie chcąc sprawdzić wiedzę na temat kwestii opodatkowania od prezentów ślubnych. Okazało się aż 45 procent badanych nie miało pojęcia o występowaniu takiej opłaty.

Tylko 4% badanych uważało, że podatek powinien zostać zapłacony od każdej darowizny. Z drugiej strony spory odesetek, bo aż 29% badanych, było świadomych występowania podatku od darowizn także w przypadku ślubu.

Wiedza to jedno, a co z opiniami? Według naszego researchu i rozmowy z wieloma osobami te są bardzo różne. Niektórzy popierają podatki, niektórzy uważają, że są za wysokie, a dla wielu to utrudnianie życia Młodym na start.

A co Wy sądzicie na temat podatków od prezentów ślubnych?

Rekomendowane artykuły