Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć ze ślubu?

fotograf na ślub

Fotograf zatrudniony do wykonania reportażu ślubnego podczas wesela potrafi zrobić nawet tysiące zdjęć. Tymczasem Parze Młodej oddaje co najwyżej kilkaset z nich. Z czego to wynika? Czy Nowożeńcy mają prawo żądać wszystkich fotografii? Sprawdź szczegóły na ten temat!

Już dzisiaj rozwiejemy Wasze wątpliwości związane z pracą jednej z najważniejszych osób w tym wyjątkowym dniu, czyli fotografa!

Szukacie fotografa na ślub? Zastanawiacie się ile kosztuje fotograf na wesele? Pamiętajcie, aby zająć się tym na kilka dobrych miesięcy przed ślubem! Więcej na ten temat przekazuje Izabela Janachowska, redaktor naczelna portalu Wedding Dream, w poniższym filmie:

Przecież zapłaciliśmy za wszystkie zdjęcia…

Kiedy po niecierpliwym czasie oczekiwania na relację zdjęciową ze ślubu para młoda otrzymuje swoje wyjątkowe fotografie, zazwyczaj pada pytanie:

Dlaczego nie przesłał wszystkich? Przecież nic go to nie kosztuje, a my zapłaciliśmy za całość!

sesja ślubna na laptopie i aparaty fotograficzne

Sprawa nie jest jednak tak prosta i oczywista, jak może się początkowo wydawać. O ile w umowie nie określono dokładnie liczby zdjęć, wielu fotografów spotyka się z prośbą o oddanie lub udostępnienie wszystkich fotografii wykonanych w trakcie ślubu i wesela.

Wyglądają one różnie  — niektóre pary uprzejmie pytają o taką możliwość, inne uważają, że zwyczajnie kompletny reportaż im się „należy”. Problem pojawia się w momencie, w którym usługodawca odpowiada, że jest to niemożliwe… Tu pojawia się kolejne pytanie: dlaczego?

Obejrzyj rozmowę Izabeli Janachowskiej z właścicielem studia foto video Marcinem Zakrzewskim przeprowadzoną w Pałacu Mała Wieś na temat wpadek fotografów podczas ślubnych realizacji:

Nie ilość, a jakość zdjęć

Kiedy zamawiacie reportaż ze ślubu musicie liczyć się z tym, że efektem pracy nie są wszystkie zdjęcia, które zostaną wykonane, lecz te, które zostaną oddane klientom.

Fotografowie robią mnóstwo ujęć i naturalnym jest to, że niektóre z nich wyglądają po prostu źle.

Właśnie dlatego profesjonaliści powinni umieć oszacować, ile fotografii muszą wykonać w danych warunkach, aby osiągnąć określony efekt. Dlaczego jednak nawet jeśli upieracie się przy tym, że chcecie posiadać absolutnie każde zdjęcie, fotograf się na to nie zgadza? Z dwóch prostych powodów.

Po pierwsze, gdy para młoda pokazuje relację ze swojego ślubu rodzinie lub znajomym, niekorzystne ujęcia świadczą o tym, że fotograf zwyczajnie się nie spisał i jest nieprofesjonalny. Ponadto, należy zadać sobie pytanie:

Po co otrzymywać i oglądać fotografie z tego wyjątkowego dnia, na których goście lub otoczenie nie prezentują się dobrze?

Fotograf na ślub

Sam usługodawca pragnie, aby wrażenie, jakie wywołają ujęcia z dnia ślubu jego klientów było jak najlepsze.

Warto pamiętać także, że często pierwsze zdjęcia wykonane na ślubie mogą przedstawiać jeszcze dość skrępowanych gości. Fotograf wykonuje sporo ujęć, aby jednak uchwycić interesujące emocje. Często w końcu mu się to udaje, ale widać to tylko na części zdjęć. Reszta nadaje się do kosza. Po co komu zdjęcia, które nie wyrażają żadnych uczuć? Przeglądanie ich to naprawdę strata czasu.

W większości sytuacji przed wykonaniem usługi Para Młoda ustala z fotografem określoną liczbę zdjęć, np. 200. Dlaczego specjalista miałby dawać ich więcej?

zdjęcie ślubne

Szanujmy pracę innych

Wszystko, o czym wspomnieliśmy, może być dla Was oczywiste lub brzmieć dość logicznie. Istnieje natomiast jeden aspekt pracy fotografa, którego niektórzy nie są świadomi.

New Drop

Wiele osób zapomina o tym, że fotograf to także artysta.

Prawdziwy profesjonalista nie wykonuje reportażu ślubnego przypadkowo lub w ten sam sposób dla każdego klienta. Zdaje sobie sprawę z tego, że każda para młoda jest inna. Dlatego też pragnie jak najlepiej oddać unikatowy charakter każdego ślubu, a zarazem sytuacji i emocji z nim związanych.

Fotograf tworzy więc reportaż na podstawie własnej lub uzgodnionej z klientami wizji. Gdy domagamy się, aby otrzymać nieudane ujęcia, niejako pozbawiamy również sami siebie okazji zobaczenia własnego ślubu z najpiękniejszej, możliwej perspektywy.

zdjęcia ślubne

Obejrzyj rozmowę Izabeli Janachowskiej z właścicielem studia foto video Marcinem Zakrzewskim przeprowadzoną w Pałacu Mała Wieś na temat wpadek par młodych podczas sesji ślubnych:

Co na to pytanie odpowiadają fotografowie?

Oto wypowiedź specjalistów z warszawskiej firmy Czułe Kadry:


„Nie oddajemy wszystkich zdjęć ze ślubu z kilku powodów. Przede wszystkim, pracując w duecie, przynosimy ich ze sobą z każdej naszej 10-godzinnej obecności w dniu ślubu ok. 3-5 tysięcy sztuk! Zapewniamy Was, że tylko masochista chciałby przeglądać taką liczbę zdjęć regularnie 😉

Dla nas jako profesjonalistów selekcja (polegająca właśnie na przejrzeniu wszystkich ujęć i wybraniu tych najlepszych) jest jednym z najbardziej czasochłonnych zadań po wykonaniu zdjęć i naprawdę przejrzenie ich jeden, dwa, czy trzy razy pod rząd w ciągu kilku dni nie jest łatwe.

para młoda

Dbamy o to, by zdjęcia tworzyły spójną, ciekawą, budzącą radość i wzruszenie historię, a więc mocno niepożądane jest powtarzanie się tego samego momentu na kilku ujęciach pod rząd. Czemu więc robimy tyle ujęć?

To proste: lepiej zrobić więcej zdjęć niż mniej ze względu na to, że na niektórych Para Młoda i goście wychodzą zwyczajnie niekorzystnie (zamknięte oczy, dziwna mina, itp. – serio, nie chcecie tego oglądać na swoich zdjęciach ślubnych), a czasem ułamki sekund potrafią dzielić „fotografię życia” od przypadkowego pstryka nadającego się wyłącznie do kosza.

Osobiście nie mamy też mocno rygorystycznego podejścia do liczby zdjęć z dnia ślubu i wesela – w umowie z Parą Młodą ustalamy określoną liczbę zdjęć (350), ale w zdecydowanej większości przypadków oddajemy ich sporo więcej, jeśli tylko są naprawdę dobre (400-600)”.

Jeżeli pragniecie, aby relacja zdjęciowa z naszego wyjątkowego dnia była jedyna w swoim rodzaju i zachwycała wszystkich, zastanówcie się: czy naprawdę warto psuć efekt końcowy rozmazanymi lub niekorzystnymi ujęciami?

Czułe Kadry

A jeśli wciąż czujecie się pewnie przed obiektywem, a Wasz wyjątkowy dzień zbliża się wielkimi krokami, koniecznie poznajcie porady profesjonalisty, który był gościem tego odcinka!

Sprawdźcie również plik z pytaniami do fotografa ślubnego – podobne arkusze, pomocne przy organizacji wesela, znajdziesz w aplikacji Wedding Dream.Rekomendowane artykuły