Ślubny budżet – jak go zrobić i nie zwariować?

Ślubny budżet - jak go zrobić i nie zwariować? 60025

Zanim na dobre oddacie się procesowi ślubnych przygotowań, musicie przebrnąć przez jeden bardzo istotny temat. Przyjęcie weselne nie może odbyć się bez nakładów finansowych. Budżet – bo o nim dziś powiemy – nie jest kwestią łatwą. Bardzo często trudno jest go dokładnie określić, a źle wyznaczony ulega późniejszym zmianom, wprawiając w osłupienie narzeczonych. Nic więc dziwnego, że u wielu par jest to temat niechętnie poruszany. Bardzo niesłusznie! 

Budżet powinien być jedną z pierwszych rzeczy, które zostaną przez Was obgadane.

Jeżeli Wam również ten temat spędza sen z powiek, to pamiętajcie – im szybciej przebrniecie przez budżet, tym sprawniej będzie można przejść do przyjemniejszych kwestii. Oto nasze porady jak stosunkowo łagodnie okiełznać tę sprawę.

janachowska.pl

Realizm

Choć organizując wesele po głowach chodzi Wam pewnie plan spełniania marzeń, to trzeba tu mimo wszystko twardo stąpać po ziemi. Spójrzcie realnie na Wasze możliwości finansowe. 

Nie zawyżajcie budżetu myśląc, że w najbliższych miesiącach uda Wam się wzbogacić o kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jeżeli część wydatków pokrywają rodzice, to ich również poproście o podanie konkretnych kwot, jakimi mogą Was wspomóc. Nie określając odgórnie kosztowego maksimum, wpadniecie w spiralę wydatków i w pewnym momencie nikt już nie będzie wiedział, ile to wesele w końcu kosztowało i na ile jeszcze możecie sobie pozwolić.

concept store

Zobacz także: Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu?

Rozeznanie

Zanim jeszcze określicie, jaką kwotę maksymalnie chcielibyście wydać, spędźcie chwilę na poznaniu realnych cen usług na ślubnym rynku.

Najgorsze, co możecie zrobić, to ustalić maksymalne wydatki, które chcecie ponieść, nie zdając sobie sprawy z podstawowych kosztów.

Ślub – kościelny, cywilny czy konkordatowy – będzie wymagał uiszczenia odpowiednich opłat/ofiary. Wesele to z kolei przyjęcie, na które zaprasza się gości – dobrze jest więc wiedzieć, ile może kosztować Was przysłowiowy talerzyk.

Im bardziej jesteście rozeznani w temacie, tym trudniej będzie Was zaskoczyć.

Sprawdźcie, jakie widełki cenowe obowiązują w poszczególnych usługach dodatkowych – proście o oferty, sprawdzajcie cenniki, porównujcie możliwe warianty. Poznając tylko propozycję tylko jednego usługodawcy, nie macie porównania dla dyktowanych przez niego cen. Może się natomiast okazać, że za taką samą usługę możecie zapłacić dużo mniej.

Zobacz także: Jak zacząć oszczędzać pieniądze na ślub?

Zobacz także: Jak wykorzystać sezonowe rośliny w dekoracjach weselnych?

Priorytety

Zawsze warto mieć priorytety. A już szczególnie, jeżeli Wasz budżet jest mocno ograniczony i wiecie, że nie będzie on w stanie pokryć wszystkich zaplanowanych przez Was atrakcji i usług. Zdając sobie sprawę, co jest dla Was najważniejsze, będziecie dysponować środkami głównie na te cele, bez których naprawdę nie wyobrażacie sobie tego dnia. Może się okazać, że niektóre, drugorzędne dla Was zadania, możecie wykonać samodzielnie, bez pomocy profesjonalnych firm (np. dekoracje).

Ratunkowy zapas

Niezależnie od tego, jaka wysokość budżetu zostanie przez Was ustalona, ustalcie sobie zapas – np. w wysokości 5-10% całości planowanych wydatków. Dzięki temu, gdy wydarzy się coś niespodziewanego, nie będziecie musieli martwić się o to, że nie ma już absolutnie ani grosza na ratowanie sytuacji. Niewydane pieniądze zawsze możecie później przeznaczyć chociażby na podróż poślubną.

Zobacz także: Jak zaplanować ślub krok po kroku?

Skrupulatność

Kiedy już ustalicie budżet i rozpoczniecie przygotowania, zadbajcie o systematyczne zapisywanie wydatków. Stworzenie specjalnego arkusza kalkulacyjnego pozwoli Wam kontrolować, jakie usługi zostały już opłacone, a co jeszcze Was czeka. Będziecie mogli również sprawdzić w dowolnym momencie, ile środków można jeszcze wydać.

Zobacz także, jak podzielić weselne koszty!

Podczas planowania ślubu należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jeśli nie chcecie zostawiać niczego na ostatnią chwilę a tym bardziej jeśli nie chcecie niczego pominąć, koniecznie pobierzcie planer ślubny online WeddingDreamAPP!

Wiecie już jak zaplanować ślubny budżet. Sprawdźcie teraz, jak nie ponosić ukrytych kosztów podczas organizacji ślubu i wesela. Jeżeli temat tego artykułu jest Wam bliski, to prawdopodobnie jesteście na początku drogi. Zobaczcie, na jakie sprawy należy zwrócić uwagę na rok przed ślubem!

Rekomendowane artykuły