Ślubny teledysk – hit czy kit?

ślubny teledysk

Ślubny teledysk, choć coraz bardziej popularny, nie wyparł jeszcze tradycyjnego reportażu, który trwa zazwyczaj kilka godzin. Wiele par młodych ma dylemat – czy wybrać tę całkiem skróconą wersję w formie trailera, czy lepsze okaże się np. godzinne wideo? A może na cześć rodziców i dziadków najlepiej zdecydować się kilkugodzinny reportaż, który cała rodzina będzie po latach oglądać z rozrzewnieniem? Opinii jest mnóstwo.

Poznajcie argumenty za i przeciw teledyskowi ślubnemu i sami zdecydujcie, czy to Wasza bajka, czy wręcz przeciwnie 🙂

Sprawdź także: Kto odpowiada za udany ślub i wesele? Część I

film ślubny z drona

Co to jest ślubny teledysk?

Ślubny teledysk, zwany też często ślubnym trailerem, to wideo, esencja tego wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju dnia. Dnia ślubu i wesela. Choć trwa maksymalnie kilka minut, oznacza mnóstwo pracy dla montażysty, często znacznie więcej niż podczas przygotowania wielogodzinnego reportażu.

Trailer ślubny musi bowiem pokazać to, co najlepsze, w bardzo krótkim czasie. Specjalista tworzący tego typu wideo musi szukać wyjątkowych ujęć i dokonać wyboru tych najlepszych (to bardzo trudne!). Powinien pokazać towarzyszące emocje, klimat uroczystości i zabawę uczestników wydarzenia. To wymaga wielu godzin detalicznej pracy i wyczucia. Dlatego nierzadko cena takiego krótkiego filmiku jest o wiele wyższa niż w przypadku długiego reportażu.

Sprawdź także: 10 pytań do ślubnego operatora

Ślubny teledysk czy tradycyjny reportaż wideo ze ślubu?

Wiele par młodych zadaje sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na nowoczesną, krótką relację z wydarzenia w formie teledysku, czy zaufać tradycyjnemu rozwiązaniu, które sprawdza się od lat, czyli reportażowi. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od preferencji nowożeńców i budżetu.

Niektórzy chcą mieć nagrane wszystkie detale tego wyjątkowego dnia – po to, by potem mieć co wspominać, gdy te szczegóły uciekną gdzieś daleko w odmęty pamięci.

Innym parom młodym na tym nie zależy. Są też opcje pośrednie.

Co wchodzi w skład wideo oferty współczesnych operatorów ślubnych? 

  • tradycyjny reportaż ślubny – zazwyczaj trwa około 4 godzin, zawiera ‌wiele scen „backstage’owych”;
  • krótszy reportaż ślubny – trwa do 20-30 minut do godziny, czasem dwóch. Ogranicza się do pokazania najważniejszych momentów uroczystości;
  • ślubny teledysk – forma ciesząca się coraz większym zainteresowaniem – to wideo trwające 3-5 minut w formie teledysku, z muzyką w tle. Z racji krótkiego czasu pokazuje niewiele momentów – skondensowana, ale też bardzo emocjonalna forma wcale nie daje poczucia, że coś zostało pominięte. 

Pamiętajcie, że wcale nie musicie wybierać jednej z form. Jeżeli nie możecie się zdecydować, a dysponujecie ekstrabudżetem, to śmiało możecie wybrać np. długi reportaż i teledysk ślubny. To świetny kompromis 🙂 Musicie się jednak liczyć, że wtedy to już nie jedna usługa, a dwie.

Sprawdź także: Sesja narzeczeńska – dlaczego warto się na nią zdecydować?

baner summer sale

Ślubny teledysk – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jakie argumenty przemawiają za wyborem ślubnego teledysku? Poniżej znajdziecie listę zalet takiego rozwiązania:

1. Długie filmy nie cieszą się zainteresowaniem

Znacie to? Nieraz pewnie dostaliście film po weselu, w którym uczestniczyliście (np. na płycie CD) i… nigdy go nie obejrzeliście albo tylko przeskakiwaliście po najciekawszych momentach? Tak robi wiele osób. Oczywiście zawsze możemy powiedzieć, że wideo ze ślubu nie jest dla gości, a dla pary młodej. Jeżeli ta będzie często wracać do tego filmu, analizując jego momenty, to wiadomo, że warto go wykonać.

Z doświadczenia jednak wiemy, że każdy raczej chętniej obejrzy krótkie, skondensowane, klimatyczne wideo. Teledysk wprowadza w odpowiedni nastrój, jest bardzo emocjonalny, a przedstawieni na nim nowożeńcy wyglądają jak gwiazdy filmowe. To jest dopiero klimat!

2. Krótkim filmem można pochwalić się na Facebooku

W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć i filmów z weselnych uroczystości. Trudno się dziwić – większość nowożeńców chce podzielić się z innymi ich własnym szczęściem. Na Facebooka nie da się wrzucić długiego wideo, natomiast teledysk ślubny już tak. Taki film wzbudzi zainteresowanie.

wideo ślubne

3. Łatwość przesłania dalej

Krótki film można bez problemu opublikować na YouTubie albo po prostu zamieścić jako plik np. na Dropboxie. Jest krótki, niewiele waży, więc bez najmniejszych trudności można go wysłać do gości weselnych po uroczystości (np. wraz z podziękowaniami za uczestnictwo). 

4. Wzruszająca pamiątka

Trailery ślubne są bardzo wzruszające. Specjalista montujący materiał doskonale wie, jak wywołać emocje. Piękna muzyka, oryginalne kadry przedstawiające miłość nowożeńców i zachwyt gości. To wszystko razem, w otoczce ślubnego wydarzenia, tworzy wyjątkowe wideo, do którego ciągle chce się wracać. 

Sprawdź także: 10 pytań, których Para Młoda nie chce usłyszeć w dniu swojego ślubu

Minusy ślubnego teledysku

Jeżeli zdecydujecie się tylko na ślubny teledysk, bez długiego reportażu, to musicie liczyć się z konsekwencjami – naszym zdaniem niewielkimi 🙂 Tym razem lista jest krótka:

1. Niezadowolenie rodziców i dziadków

Okazuje się, że to bardzo często osoby ze starszego pokolenia bardzo chcą obejrzeć po weselu długi film, który zatrzyma szczegółowo większość momentów tej niezwykłej uroczystości. Wielogodzinny reportaż pożądany jest też przez ciocie/babcie i inne osoby z rodziny, które nie mogły dotrzeć na uroczystość, np. z powodu choroby.

Jeżeli zdecydujecie się na trailer, to liczcie się z tym, że możecie usłyszeć trochę narzekania. Może się jednak okazać, że będzie wręcz przeciwnie – niektórzy nawet odetchną z ulgą, że nie będą musieli oglądać wielogodzinnego reportażu. 😉

ślubny teledysk

2. Brak detali

Ślubny reportaż, ten dłuższy, zatrzymuje momenty często bardzo szczegółowe. Po paru miesiącach czy latach możecie zapomnieć o tym, że wujkowi Jankowi spadły buty w tańcu, a Kasia wykonała świetną solówkę podczas karaoke. Jeżeli jesteście detalistami i takie małe momenty są dla Was bardzo istotne, to zastanówcie się jednak, czy dłuższy film nie będzie dobrym wyborem. 

3. Cena

Mogłoby się wydawać, że krótki teledysk będzie atrakcyjny cenowo. W końcu to wideo, które trwa zaledwie kilka minut. Tutaj jednak krótki czas oznacza więcej pracy – trzeba przejrzeć cały materiał, dokonać selekcji i jeszcze wszystko razem kreatywnie zmontować. Dlatego koszt może znacznie przewyższać długie wideo ślubne. 

planer

Sprawdź także: Zespół muzyczny w ostatniej chwili odwołał obecność na naszym weselu. Nie mieliśmy czasu do stracenia… [Wasze historie]

WAŻNE!

Przypominamy, że przygotowanie ślubnego teledysku nie jest proste. Wielu niedoświadczonych operatorów próbuje swoich sił w tej formie, ale efekty… nie są zachwycające. Dlatego decydując się na tego typu wideo, pamiętaj, aby wybrać sprawdzonych fachowców. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że otrzymasz piękne, wzruszające wideo z profesjonalnymi ujęciami (także z drona) i montażem. 

Szukacie fotografa i operatora na swoje wesele? Sprawdźcie specjalistów polecanych przez Wedding Dream!

Jak znaleźć idealnego fotografa? W tej kwestii doradza Izabela Janachowska, redaktor naczelna portalu Wedding Dream. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Ślubny teledysk staje się coraz bardziej popularny, chociaż nie wyparł jeszcze tradycyjnych reportaży wideo z wesel. Wiele par młodych zastanawia się, czy warto wybrać nowoczesny, krótki trailer ślubny zamiast wielogodzinnego reportażu. Teledysk ślubny to kilka minut pełnych emocji, wyselekcjonowanych ujęć i klimatycznej muzyki. Jego przygotowanie wymaga jednak mnóstwa pracy i kreatywności, dlatego cena takiej usługi często przewyższa koszt długiego wideo. Zalety teledysku to jego zwięzłość, łatwość udostępniania w mediach społecznościowych oraz emocjonalny przekaz. Warto zwrócić uwagę na profesjonalizm wybieranego operatora, aby finalny film spełnił oczekiwania. Natomiast tradycyjny reportaż wideo, choć dłuższy, może być bardziej szczegółowy i zadowolić starszych członków rodziny. Ostatecznie wybór formy zależy od preferencji i budżetu nowożeńców.

Najważniejsze informacje:
Ślubny teledysk to skrócone wideo trwające kilka minut.
– Wymaga więcej pracy montażowej niż długa relacja wideo.
– Idealne do udostępniania w mediach społecznościowych.
– Bardzo emocjonalne i klimatyczne.
– Droższe w wykonaniu niż długie reportaże.
– Tradycyjny reportaż może być bardziej szczegółowy.
– Starsze pokolenie preferuje dłuższe wideo.
– Ważne jest wybranie doświadczonego operatora.

Dla kogo artykuł jest skierowany:
Artykuł jest skierowany do par młodych planujących wesele, które zastanawiają się nad wyborem formy wideo relacji z tego wyjątkowego dnia. Szczególnie przydatny będzie dla osób, które chcą zrozumieć różnice między ślubnym teledyskiem a tradycyjnym reportażem oraz szukają argumentów za jedną z tych opcji. Tekst jest również wartościowy dla rodzin i gości weselnych, którzy chcą uczestniczyć w tym procesie decyzyjnym.

Rekomendowane artykuły