Strój Panny Młodej – przesądy

przesądy Panna Młoda

Przesądów związanych ze ślubem i przygotowaniami jest bardzo dużo. Jednak wiele zabobonów, które dotyczą samego wyglądu Panny Młodej – dokładnie sukni ślubnej, butów czy welonu. Sprawdź, czy znałaś je wszystkie!

Temat przesądów ślubnych jednych bawi innych- przeraża. Co na ich temat sądzi nasza redaktor naczelna? Koniecznie to sprawdź!

Ogólne przesądy ślubne związane ze strojem Panny Młodej

Zacznę od najpopularniejszego przesądu, którego – mam takie wrażenie – przestrzega zdecydowanie najwięcej przyszłych Panien Młodych. Nic z resztą dziwnego, ta złota piątka bardzo silnie funkcjonuje w naszej kulturze.

Pewnie już się domyślasz, o czym mówię.

Ten przesąd ślubny związany ze strojem Panny Młodej mówi, że powinna mieć ona na sobie coś:

 • białego (symbol czystych uczuć),
 • pożyczonego (dobra wróżba dotyczy pomyślnych relacji z nową rodziną),
 • niebieskiego (bo wierność jest ważna!),
 • nowego (by zapewnić obie bogactwo),
 • starego (mającego przywołać pomoc najbliższych w trudnych momentach).

Jeśli właśnie szykujesz się do swojego ślubu, to prawdopodobnie to wszystko masz już przygotowane. Albo przynamniej w planach.

Zgadłam? 😊

Strój Panny Młodej – przesądy związane z suknią ślubną

przesądy Panna Młoda
Suknia panny młodej to temat wielu przesądów
 1. Panna Młoda nie może mieć na sobie nic różowego – to przynosi małżonkom nieszczęście.
 2. Panna Młoda nie powinna sama szyć swojej sukni ślubnej ani przy tym pomagać – żeby oczywiście nie ściągnąć na siebie pecha.
 3. Krawcowa powinna ukryć w sukience okruszek chleba i ziarenko cukru – by zapewnić Młodym dobrobyt na nowej drodze życia.
 4. Przy wyborze sukni ślubnej powinny pomagać tylko mama Panny Młodej oraz przyjaciółka – to gwarantuje powodzenie.
 5. Panna Młoda nie może założyć swojej sukni ślubnej przed ślubem poza przymiarkami.
 6. Pan Młody nie może ani pomagać w wyborze sukni ślubnej, ani zobaczyć jej przed dniem ślubu, ani też zobaczyć w niej Panny Młodej – ma to bowiem przynieść ogromną niezgodę w związku.
 7. Stroju ślubnego nie wolno przymierzać w całości, zawsze czegoś powinno w nim brakować, choć jedną część trzeba zdjąć.
 8. Przymierzanie sukni ślubnej Panny Młodej przez inne, niezamężne kobiety (w tym także wdowy czy rozwódki!) grozi odwołaniem śluby i rozpadem związku.

Kiedyś wierzono też, że suknia ślubna nie może być ani pożyczona, ani wcześniej używana. Ma to bowiem sprowadzić ogromne nieszczęście w życiu nowożeńców.

Strój Panny Młodej – przesądy związane z welonem

Choć obecnie Panny Młode często zamiast welonu wybierają wianki czy diademy, to przesądy związane z tradycyjnym elementem garderoby ślubnej są wciąż żywe!

I wyglądają następująco:

 1. Panna Młoda nie powinna zakładać welonu sama. Aby zapewnić szczęśliwe i trwałe małżeństwo powinna to zrobić druhna, która sama jest jeszcze panną.
 2. Panna Młoda nie może oglądać się za siebie, gdy będzie już w kościele – to może oznaczać wahanie. Dlatego o ewentualne poprawki welonu powinna dbać świadkowa!
 3. Gdy Panna Młoda podczas oczepin rzuca welonem, powinna to zrobić tylko raz – dwukrotna próba zwiastuje pecha.
 4. Podobno warto, żeby Panna Młoda miała w dniu ślubu welon, ponieważ chroni on przed nieprzyjaznymi spojrzeniami.
Buty ślubne Panny Młodej i Pana Młodego.
Źródło: unsplash.com

Buty a przesądy związane ze strojem Panny Młodej

Trza być w butach na weselu – jak to napisał kiedyś Stanisław Wyspiański. Ale nie w byle jakich. Strój Panny Młodej jest naprawdę solidnie opisany przez przesądy. Buty także:

 1. Buty ślubne dla Panny Młodej powinien kupić… Pan Młody. Czyli – umówmy się – to on ma za nie zapłacić. Ma to przynieść parze wieczne szczęście.
 2. Przed ślubem buty Panny Młodej powinny znajdować się na parapecie (w jednej wersji przez noc, w innej przez miesiąc!), aby wleciało do nich szczęście. I by zapewnić sobie dobrą pogodę w dniu ślubu.
 3. Ślubne buty Panny Młodej nie powinny mieć ani odkrytych palców, ani odsłoniętej pięty. Podobno to grozi nieszczęściem, a konkretnie ucieczką szczęścia.
 4. Pan Młody powinien najpierw wrzucić do butów Panny Młodej monetę na wróżbę dostatku, a następni założyć buty na nogi swojej wybranki (najlepiej z zasłoniętymi oczami, no bo… przecież nie powinien jeszcze na nią patrzeć!).

Przyznam, że śmiało mogłabym przystać na to, by to Pan Młody zapłacił za buty. Mogę je nawet postawić na parapecie, co mi tam. Ale przesąd z zabudowanymi butami to już przesada! Nie sądzisz? 😉

Znajdź buty dla Panny Młodej w naszym sklepie.

Biżuteria panny młodej
Źródło: unsplash.com

Strój Panny Młodej a przesądy związane z biżuterią

Nie znam Panny Młodej, która zrezygnowałaby z jakiejkolwiek biżuterii w dniu swojego ślubu. W końcu nawet obrączka zalicza się do tej kategorii!

Dlatego warto poznać przesądy związane z biżuterią Panny Młodej:

 1. Przymierzanie przez Pannę Młodą obrączek innych kobiet (nawet tych z najbliższego otoczenia) może oznaczać niewierność męża.
 2. W dniu ślubu Panna Młoda nie powinna mieć na dłoniach innych pierścionków niż zaręczynowy i obrączka – ma to symbolizować wierność i trwałość związku.
 3. Biżuteria Panny Młodej nie powinna składać się z pereł, które wróżą łzy smutku.

Od tego ostatniego przesądu na szczęście coraz częściej się odchodzi. W końcu perły stanowią absolutnie piękny i bardzo elegancki dodatek.

Tutaj znajdziesz biżuterię ślubną dla siebie!

Panna Młoda z bukietem kwiatów.
źródło: unsplash.com

Bukiet i strój Panny Młodej – przesądy

Suknia ślubna – omówiona. Buty, welon i biżuteria także. Został więc jeszcze jeden element. Mianowicie bukiet! W końcu wybór kwiatów do bukietu i ślubnych wiązanek to nie lada wyzwanie.

Co na ten temat mówią przesądy ślubne. Mówią dwie rzeczy: Bukiet trzymany przez Pannę Młodą nie może składać się z róż. Chyba że są one pozbawione kolców!

Jeśli po przeczytaniu tych wszystkich przesądów zastanawiasz się, po co nam w ogóle one, skoro głównie koncentrują się na tym, że przyciągają coś złego? No właśnie… czy po przeczytaniu tego zdania wyłapałaś to ogromne uproszczenie. Te przesądy nie przyciągają pecha, one mają przed nim przestrzegać.

O ile w ogóle w nie wierzysz.

Aktualizacja: Anka Kamińska

Rekomendowane artykuły