Nikogo nie zdziwi fakt, że dla przyszłej panny młodej największe znaczenie spośród wszystkich przygotowań ma wybór sukni ślubnej. Salony mody ślubnej prezentują coraz to ciekawsze formy i fasony takich kreacji. Kolor, krój czy zdobienia to elementy, na które każda z Was zwraca uwagę. A co z materiałem, z którego uszyta jest ślubna suknia?
Spis treści
Może nikt by w ten sposób nie pomyślał, jednak organizacja ślubu i wesela wiąże się z poszerzeniem naszego słownika – sami zobaczycie, że na swojej drodze poznacie mnóstwo słów, o których istnieniu nie mieliście pojęcia! Znaczna część z nich będzie związana ze ślubną stylizacją. Chyba nie będziecie zaskoczeni, jeśli jako przykład podam butonierkę, o którą ostatnio pytaliśmy na naszym Instagramie czy (niemalże mistyczną) brustaszę.
Jaki materiał na suknię ślubną?
Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć kilka materiałów, których znajomość być może okaże się pomocna przy poszukiwaniach idealnej sukni ślubnej. Świadomość tego, że nie chce się ciężkiej sukni z satyny, natomiast marzy się o lekkości, jaką zagwarantuje szyfon na pewno ułatwi Wam komunikację z konsultantkami w salonie. A zatem: do dzieła!
Materiał na suknię ślubną – Tiul
Kojarzycie materiał, z którego wykonana jest spódnica baleriny? To właśnie tiul! Występuje jednak wiele jej odmian, które mają różne zastosowanie:
- tiul szermeza jest miękki i elastyczny,
- tiul welonowy jest nieco sztywniejszy,
- tiul muślinowy będzie elastyczny i bardziej kryjący,
- tiul jedwabny to tkanina idealna na zwiewne spódnice.
Ta ogromna różnorodność sprawiła, że jest to ulubiony materiał producentów i projektantów sukien ślubnych – pożądany przez panny młode, pięknie wygląda, a żeby tego było mało, jest łatwy w obróbce. Same plusy!
Uwaga! Jeśli decydujesz, że materiałem na suknię ślubną dla Ciebie ma być tiul, bądź ostrożna podczas wyboru biżuterii – mimo wszystko tiul to dość delikatna tkanina z otwartym splotem, łatwo o nią zahaczyć i zaciągnąć.
Z jakiego materiału powinna być suknia ślubna? Satyna to jest to!
Satyna to gładka i lejąca się tkanina, która z jednej strony jest lśniąca, a z drugiej matowa. Dobrze jest mieć świadomość, że nie jest ona pozyskiwana naturalnie, tak jak, np. jedwab – satyna jest sztuczna, wytwarzana z różnych rodzajów materiałów. Podobnie jest w przypadku koronki, tiulu, tafty i wielu innych.
Satyna jest jednym z najpopularniejszych materiałów na suknie ślubne. Świetnie sprawdza się przy eleganckich, balowych kreacjach, często jest nieco grubsza, dzięki czemu dobrze się układa.
Jest też dobrym wyborem na jesienno-zimowe śluby, ponieważ będzie dobrze chronić przed chłodem.
Materiał na suknię ślubną – Szermeza
To być może pierwsze pojęcie, którego mogliście wcześniej nie słyszeć. Wspomniany wyżej tiul szermeza to tkanina siateczkowa, miękka, elastyczna i prześwituje mniej od reszty tiuli. Wprost idealny materiał na suknię ślubną.
Jest również satyna szermeza, która charakteryzuje się elastycznością oraz połyskiem i często wykonuje się z niej halki.
Materiał na suknię ślubną – Koronka
Koronki nikomu przedstawiać na pewno nie trzeba! Ukochana przez panny młode, bardzo ceniona przez projektantów, elegancka, dziewczęca, romantyczna. Stworzony materiał na suknię ślubną.
Nie sposób wymienić wszystkich jej rodzajów. Bardzo popularne są:
- koronki francuskie (np. Chantilly czy Alençon),
- hiszpańskie,
- koder,
- gipiura.
Mogą być mniej lub bardziej zdobne, z kryształkami, perełkami, koralikami itp. Koronka współgra z niemalże wszystkimi występującymi materiałami.
Suknia z kolekcji Izabela Janachowska – Wedding Dream – model 19005
Jaki materiał wybrać na suknię ślubną? Szyfon
To niewiarygodnie gładka i lekka tkanina, używana w zwiewnych kreacjach. Dobrze sprawdzi się przy sukniach boho i tych w stylu empire. Bardzo miła w dotyku, lekko prześwitująca, dobra na letnie śluby. Szyfon to wspaniały materiał na suknię ślubną w subtelnym i delikatnym tonie.
Materiał na suknię ślubną – Organza
Organza jest również lekką i prześwitująca tkaniną, jednak znacznie sztywniejszą od szyfonu. Najczęściej jest połyskująca. Na rynku są jednak jej matowe odmiany. Podobnie jak wszystkie, delikatne materiały na suknię ślubną, łatwo jest ją zaciągnąć, dlatego uwaga na biżuterię!
Jaki materiał na suknie ślubną? Mikado
Mikado to materiał na suknię ślubną o obco brzmiącej nazwie. Jest to mieszanina kilku typów jedwabiu. Mikado to tkanina o gęstej, mięsistej strukturze.
Dotykając mikado łatwo wyczuć znamienne dla jego faktury prążki. Materiał ten jest dość sztywny, elegancki a jednocześnie niezwykle trwały i…bardzo drogi. Mikado wykorzystywany jest przez najznamienitszych projektantów sukien ślubnych.
Materiał na suknię ślubną – Muślin
Muślin a w zasadzie muślin bawełniany to także dość często wykorzystywany na suknię ślubną materiał. Wyróżnia się muślin bawełniany:
- gładki,
- gnieciony,
- haftowany.
Muślin to niesamowicie delikatna i cieniutka tkanina. Swoją gładkość zawdzięcza procesowi produkcji. Włókna muślinu są wyczesywane przez tkaniem.
Materiał na suknię ślubną – Żakard
Żakard to materiał na suknię ślubną, który kojarzony jest z balowymi sukienkami w stylu retro. Tkanina ta charakteryzuje się wyraźnymi wzorami, które tworzone są dzięki wykorzystaniu splotów skośnych lub atłasowych.
Żakard jest dość gruby. Może być wykończony matowo lub z lekkim połyskiem. Stosowany przy sukniach ślubnych w obszernych, bogatych fasonach.
Inne materiały na suknię ślubną
Poza wyżej wymienionymi materiałami są jeszcze dziesiątki innych! Z grubszych będą to, np. atłas (mięsista, ciężka, gładka tkanina), mikado (mieszanka różnych rodzajów jedwabiu o ukośnie prążkowanej fakturze) czy ryps, a z lżejszych organtyna, żorżeta czy muślin.
Jeśli masz określony budżet, jaki chcesz przeznaczyć na suknię ślubną, koniecznie zobacz ten film!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybór sukni ślubnej to jedno z najważniejszych zadań dla przyszłej panny młodej. Salony mody ślubnej oferują szeroką gamę fasonów, kolorów i zdobień, ale równie istotny jest materiał, z którego suknia jest wykonana. Znajomość różnych tkanin może znacznie ułatwić komunikację z konsultantkami w salonie.
Tiul jest popularnym wyborem ze względu na swoją różnorodność i elastyczność, idealnym na zwiewne spódnice. Satyna to gładka, lśniąca tkanina, idealna na eleganckie, balowe kreacje, szczególnie w zimowych miesiącach. Szermeza, elastyczny i mniej prześwitujący rodzaj tiulu, oraz satyna szermeza to inne wartościowe opcje.
Koronka jest ceniona za elegancję i romantyzm, często zdobiona kryształkami i perełkami. Szyfon i organza to lekkie tkaniny doskonałe na letnie śluby. Mikado to mieszanka jedwabi, wyróżniająca się trwałością i elegancją, choć jest droższe. Muślin bawełniany jest delikatny i cieniutki, idealny na zwiewne suknie. Żakard natomiast charakteryzuje się wyraźnymi wzorami i jest odpowiedni na suknie retro.
### Najważniejsze informacje:
– Tiul: elastyczny, różne odmiany, łatwy w obróbce.
– Satyna: gładka, lśniąca, idealna na zimowe śluby.
– Szermeza: elastyczny, mniej prześwitujący tiul.
– Koronka: elegancka, romantyczna, różne rodzaje.
– Szyfon: lekka, prześwitująca, dobra na letnie śluby.
– Organza: lekka, sztywna, połyskująca.
– Mikado: trwały, elegancki, drogi.
– Muślin: delikatny, cieniutki, gładki.
– Żakard: wyraźne wzory, styl retro.
### Dla kogo jest artykuł?
Artykuł jest skierowany do przyszłych panien młodych poszukujących idealnej sukni ślubnej. Informacje przydadzą się również osobom zainteresowanym modą ślubną, konsultantkom oraz projektantom. Tekst ten pomoże w zrozumieniu różnorodnych materiałów i ułatwi wybór tkaniny najlepiej spełniającej oczekiwania estetyczne i praktyczne.