Szczoteczka soniczna a elektryczna: różnice, które musisz znać! Która szczoteczka do zębów lepsza?

szczoteczka soniczna a elektryczna

W XXI wieku dbanie o higienę jamy ustnej jest naprawdę proste. Pojawiają się coraz nowsze urządzenia, dzięki którym możesz zapewnić sobie zdrowe i białe zęby. Bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi nowoczesne szczoteczki do zębów. Którą z nich wybrać? Szczoteczka elektryczna a soniczna – jakie są między nimi różnice? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Szczoteczka soniczna a elektryczna: podstawowe różnice i cechy

szczoteczka soniczna a elektryczna

Szczotkowanie zębów to najważniejsza czynność w pielęgnacji jamy ustnej. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim wybór odpowiedniej szczoteczki, która może sprawić, że mycie zębów będzie nie tylko przyjemniejsze, ale też prostsze i bardziej skutecznie. Na początek warto uświadomić sobie to, czym się różni szczoteczka soniczna a elektryczna.

Szczoteczki elektryczne, w przeciwieństwie do manualnych, posiadają specjalnie wbudowane głowice obracające się z bardzo dużą prędkością, którą ciężko jest osiągnąć podczas szczotkowania ręcznego. Wśród nich dostępne są między innymi szczoteczki rotacyjne, których główka wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne pozwalając na wykonywanie nawet 7000 obrotów na minutę. 

Natomiast szczoteczka soniczna posiada wbudowany system pulsacyjny odpowiedzialny za wykonywanie drgań emitujących fale dźwiękowe. Dzięki temu możliwe jest wyjątkowo dokładne i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń.

Szczoteczka soniczna: zaawansowana opieka nad zębami

szczoteczka soniczna a elektryczna

Planując zakup szczoteczki elektrycznej, z początku wszystkie mogą wydawać się do siebie bardzo podobne. Okazuje się jednak, że dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów i modeli różniących się od siebie na wielu płaszczyznach. Szczoteczka soniczna – co to jest? Wyjaśniamy i rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Marlu_baner

Soniczna szczoteczka do zębów to urządzenie, które pozwala na zaawansowaną opiekę nad zębami. Wbudowany system pulsacyjny pozwala na znacznie skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej, natomiast emitowane przez głowicę fale dźwiękowe przyczyniają się do tworzenia mikro bąbelków wnikających we wszystkie zakamarki jamy ustnej i usuwających osad. 

Szczoteczki soniczne są także bardzo delikatne dla dziąseł, dzięki temu doskonale sprawdzą się u wszystkich osób z dziąsłami podatnymi na krwawienie. Co więcej, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci to właśnie te!

Nie da się ukryć, że nowoczesna szczoteczka soniczna może być znacznie droższa. Spowodowane jest to jednak jej szerokimi możliwościami i ciekawymi funkcjami. Wystarczy tu wymienić timer, sensory dopasowujące tryb czyszczenia do nacisku, a w nowszych modelach także funkcję wybielającą. Oprócz tego pojawia się także opcja tworzenia aktywnej piany odpowiedzialna za równomierne rozprowadzanie pasty do zębów w całej jamie ustnej.

Szczoteczka elektryczna: czy jest skutecznym narzędziem do higieny jamy ustnej?

szczoteczka soniczna a elektryczna

Wybierając szczoteczkę do zębów, większość osób decyduje się na zakup najtańszej szczoteczki manualnej. Dentyści wskazują jednak, że mimo że dbanie nią o zęby jest możliwe, to nie zawsze jest skuteczne na tyle, na ile mogłoby być, z wykorzystaniem nowoczesnych szczoteczek elektrycznych. 

Elektryczna szczoteczka do zębów to urządzenie zasilane przez wbudowany akumulator znajdujący się w rączce. Może być ładowana na baterie lub przy pomocy kabla USB. Tego rodzaju szczoteczki, w porównaniu z manualnymi, cechują się znacznie większą trwałością – wystarczy co około 3 miesiące wymienić ich końcówkę, natomiast rączka może służyć przez lata. 

Okazuje się, że urządzenia te pozwalają usunąć nawet 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczki tradycyjne. Oprócz tego, nowsze modele wyposażone są także w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład timer informujący o czasie mycia. Nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają też systemy informujące o tym, którą część jamy ustnej należy jeszcze umyć, aby wszystkie zęby były równomiernie wyczyszczone.

Porównanie szczoteczek: elektryczna a soniczna – co wybrać?

szczoteczka soniczna a elektryczna

Wybór szczoteczki elektrycznej w największej mierze zależy od osobistych preferencji oraz budżetu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie porównanie szczoteczka elektryczna a soniczna – różnice te nie są duże, ale dla wielu mogą okazać się znaczące.

Dla kogo szczoteczka elektryczna?

Cechuje się ruchem oscylacyjno-rotacyjnym i silnymi wibracjami, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy efektywnym usuwaniu płytki nazębnej. Jest bardzo łatwa w użyciu i prosta w utrzymaniu i pielęgnacji. Umożliwia mycie zębów przy pomocy wielu technik, a obrotowa głowica umożliwia masaż i wspiera ukrwienie dziąseł. 

W przypadku szczoteczek elektrycznych nie pojawiają się żadne ograniczenia co do ich stosowania, dlatego bezpiecznie można ich używać zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych. Jako pierwsza szczoteczka elektryczna świetnie sprawdzi się na przykład niedroga, a skuteczna szczoteczka rotacyjna!

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Jej charakterystyczną cechą jest generowanie fal dźwiękowych. Tego typu szczoteczki posiadają miękkie, wysokiej jakości włosie, dzięki czemu świetnie nadają się dla dzieci i osób z delikatnymi dziąsłami. Sprawdzają się przy polerowaniu zębów i usuwaniu przebarwień, a ich praca daje przyjemne odczucie w jamie ustnej. 

Szczoteczki soniczne to także doskonałe rozwiązanie dla osób noszących aparaty ortodontyczne – urządzenie można dostosować do nich przy pomocy specjalnego czubka ortodontycznego. 

Warto jednak pamiętać, że istnieją schorzenia jamy ustnej, przy których korzystanie z tego urządzenia nie jest zalecane, dlatego warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem przed ich nabyciem. Modele soniczne są również droższe od elektrycznych, dlatego nie sprawdzą się u osób z ograniczonym budżetem.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną i elektryczną: praktyczny przewodnik

szczoteczka soniczna a elektryczna

Pamiętaj o tym, że najważniejsza w higienie jamy ustnej jest regularność oraz dbanie o narzędzia do pielęgnacji. Dlatego też zaleca się wymianę główki szczoteczki przynajmniej raz na trzy miesiące, zależnie od zużycia. Mimo że wszystkie szczoteczki elektryczne działają automatycznie, to warto wiedzieć, w jaki sposób ich używać, aby czyszczenie było efektywne, a urządzenia mogły służyć przez długi czas!

New Drop

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? 

Na początek należy zmoczyć szczoteczkę ciepłą wodą i nałożyć pastę. Następnie uruchom urządzenie i poruszaj nią, delikatnie przyciskając do każdego zęba, starając się przeznaczyć równą ilość czasu na każdą stronę jamy ustnej. Czyść także język i policzki od wewnątrz. Całość nie powinna trwać krócej niż 2 minuty ani dłużej niż 4 minuty czyszczenia. Na koniec wypłucz usta wodą i oczyść główkę szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Zwilż szczoteczkę i nałóż odpowiednią ilość pasty do zębów. Następnie włącz urządzenie i przyłóż tak, aby znajdowało się pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów. Powoli poruszaj, nie dociskając. Szczotkuj przez maksymalnie 3 minuty pamiętając o tym, aby umyć cały obszar jamy ustnej. Po wszystkim wypłucz pastę wodą.

Rekomendowane artykuły