Szwagierka – przyjaciel czy wróg? [Relacje rodzinne]

panna młoda i jej szwagierka

Szwagierka to dla Ciebie przyjaciółka, wróg czy obcy człowiek? U jednych może okazać się to przyjaźń na całe życie, u drugich zaś koszmar, z którego trudno się wyzwolić. Uciec od tego się niestety nie da. Wychodząc za mąż, rodzinę pana młodego dostajesz w pakiecie (chcianym bądź nie 😅). Mówią, że obie strony muszą się starać, żeby relacja kształtowała się dobrze. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Dobra wiadomość jest taka, że masz zdecydowany wpływ na to, czy będziesz miała dobre relacje ze szwagierkami, jak i resztą rodziny swojego narzeczonego. Nie przychodzi to jednak samo. Chyba że masz wyjątkowe szczęście!😉

Zatem, jeśli nie masz pomysłu, jak skraść serce jego rodziny, przychodzimy z pomocą. Pokażemy Ci kilka absolutnie niezawodnych i prostych sposobów, aby tego dokonać!

Jak ułożyć dobre relacje ze szwagierką?

Przyjaźń ze szwagierką nie tylko na zdjęciu

No dobrze, to na początku zastanówmy się, co sprawia, że czasem kontakt ze szwagierką przyprawia o ból głowy, a czasem nie można bez niej żyć? 

zła szwagierka

Fora internetowe wręcz pękają w szwach od historii o szwagierkach. Niektóre z nich napawają optymizmem, inne zaś budzą trwogę. Jedne z Was piszą o wspólnych pogaduszkach, wyjściach do kina, na zakupy, a inne o złośliwościach i niekończących się awanturach.

Jak to się dzieje, że jedne szwagierki ubóstwiają wybranki swojego brata, a inne mogą liczyć tylko na zawistne spojrzenia i kąśliwe uwagi z ich strony? 

Jeśli masz dobre stosunki ze szwagierkami, to nie musisz się martwić, tylko pielęgnować Waszą relację. 

Natomiast, gdy Ty starasz się, jak możesz, a ona pozostaje wredna i uprzedzona, należałoby się zastanowić nad przyczyną jej zachowań.

Dlaczego nie możemy się dogadać? Przecież jesteśmy rodziną…

Pytania, jakie powinnaś sobie zadać, gdy masz kiepskie relacje ze szwagierkami:

  • od kiedy się tak wobec Ciebie zachowuje?
  • co mogło wywołać takie jej reakcje?
  • czy innych traktuje tak samo jak Ciebie?
  • jakie są jej relacje z Twoim narzeczonym? (są zżyci, neutralni wobec siebie, skłóceni?)
  • czy wobec byłych dziewczyn Twojego ukochanego zachowywała się podobnie?

Te pytania mogą ukierunkować Cię na znalezienie odpowiedzi i poszukania rozwiązania, które naprawi Waszą relację. Jeśli wina leży po Twojej stronie i zrobiłaś coś, co mogło ją urazić, zdecydowanie powinnaś przeprosić.

Najważniejsze jest szczerze przyznać się do błędu. Możesz też dodatkowo dać jej jakiś miły, przeprosinowy upominek. Trudno byłoby nie przyjąć takich przeprosin. 

New Drop

Natomiast, gdy nie jesteś bezpośrednio winna, najlepiej jest po prostu porozmawiać i nie liczyć na to, że problem sam się rozwiąże. Nie możesz przecież obrywać za grzechy jego byłych czy też trudną relację brat-siostra.

Powiedz szczerze o swoich uczuciach i o tym, jak Ci zależy na tym, aby między Wami się dobrze układało. To na pewno pomoże spojrzeć jej z nieco innej perspektywy. Możesz też spróbować skorzystać z gotowych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na Wasze stosunki.

Niezawodne sposoby na dobre relacje ze szwagierkami

Czasem jest tak, że spotykasz kogoś i już wiesz, że to bratnia dusza. Potraficie rozmawiać godzinami, a tematom nie ma końca. Bez konkretnej przyczyny po prostu czujesz się dobrze w towarzystwie tej osoby. Innym razem sam ton głosu wywołuje u Ciebie przeszywające dreszcze frustracji i za nic nie możesz się zmusić do sympatii. 

szwagierka przed komputerem

Nic się nie martw. Nawet jeśli straciłaś nadzieję, że szwagierka Cię polubi, można temu zaradzić. Oto kilka sposobów:

1. Spraw by poczuła się ważna

Światowej klasy psycholog William James, który prowadził badania nad motywacją, odkrył, że najistotniejszą zasadą ludzkiej natury jest pragnienie bycia docenionym.

Każdy człowiek wręcz łaknie aprobaty i uznania innych. Sam Lincoln kiedyś w swoim liście napisał, że każdy lubi, gdy prawi mu się komplementy. Możesz to z powodzeniem wykorzystać, by zyskać sympatię swojej szwagierki.

Pokaż, że cenisz sobie jej zdanie. Dr. G.S. Nirenberg w swojej książce “Jak dotrzeć do ludzi” napisał, że powinno się pokazać rozmówcy, że jego myśli i uczucia są dla Ciebie tak ważne, jak Twoje własne. 

2. Włącz szwagierkę w swoje sprawy

Aprobatę możesz wyrazić też przez konkretne zachowania. Może warto byłoby zabrać szwagierkę ze sobą na przymiarki sukni ślubnej albo powierzyć jej jakieś zadanie związane z kwestiami organizacyjnymi wesela. Nawet niewielki wycinek może sprawić, że poczuje się ważna. 

Możecie na przykład skorzystać z planera Wedding App i zaplanować wspólnie, jak usadzić gości. W końcu ona zna lepiej rodzinę Twojego narzeczonego niż Ty. Jej pomoc z pewnością będzie dla Ciebie bezcenna, a i ona zacznie się do Ciebie przekonywać. W końcu obdarzyłaś ją zaufaniem – z pewnością to doceni.

planer izabeli janachowskiej

A jeśli wciąż zastanawiasz się, kogo zaprosić na wesele, polecam Ci obejrzeć filmik, na którym dowiesz się, w jaki sposób dokonać selekcji gości, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru bliskiej rodziny i znajomych, i o czym nie możesz zapomnieć, dokonując wyboru.

3. Szwagierka idealna, czyli słuchaj i zachęcaj do mówienia

rozmawiające ze sobą szwagierki

Miałaś w swoim życiu taką sytuację, w której podczas rozmowy praktycznie nie wypowiedziałaś zdania, a rozmówca powiedział Ci, że świetnie się z Tobą rozmawiało? Jeśli tak, mogło Cię to zszokować, rozbawić bądź zirytować.

Niemniej prawda jest taka, że niewiele osób jest w stanie oprzeć się pokusie opowiadania bez końca o sobie, zwłaszcza że niewiele jest ku temu okazji. 

Kiedyś na łamach Ridgest Digest napisano:

Wielu ludzi wzywa lekarza, kiedy chce się przed kimś wygadać.

A Ty możesz to umiejętnie wykorzystać, by wpłynąć na pozytywne relacje ze szwagierkami. Umiejętność słuchania jest nieziemsko trudna, ale warta swojej ceny. Po pierwsze dowiesz się więcej o swojej szwagierce, a po drugie zacieśnisz z nią więzi. Abyś mogła tego dokonać, trzymaj się kilku kluczowych zasad dobrego słuchania:

Marlu_baner
  • utrzymuj kontakt wzrokowy,
  • skup się na tym, co mówi druga osoba,
  • wykazuj zainteresowanie (zadawaj pytania otwarte, parafrazuj, podsumowuj),
  • nie przerywaj.

A gdy już dowiedziałaś się kilku kluczowych rzeczy o swojej szwagierce, poszukaj punktów wspólnych.

4. Znajdź coś, co Was łączy

szwagierki na rowerze

Powiedzieliśmy już, że każdy lubi czuć się ważny i wysłuchany. Oprócz tego nieodłącznym elementem kształtowania pozytywnych relacji między szwagierkami jest wzajemna sympatia. 

Regułę lubienia i sympatii opisał światowej klasy ekspert w zakresie psychologii społecznej Robert Cialdini. Udowodnił on, że im bardziej kogoś lubimy, tym bardziej jesteśmy podatni na jego prośby i sugestie. A dodatkowo wręcz lgniemy do ludzi, którzy są do nas podobni. O wiele szybciej przekonujemy się do osób o tych samych poglądach, zainteresowaniach, cechach osobowościowych.

Dlatego tak niesamowicie ważne jest znalezienie punktów wspólnych. Pozwalając szwagierce się wygadać, poznasz jej zainteresowania, problemy, przekonania, dzięki czemu będziesz mogła skonfrontować je ze swoimi. A jeśli tylko znajdziesz coś, co Was łączy, wykorzystaj to!

5. Odwołaj się do szlachetności 

szwagierki

Ludzie lubią uważać się za szlachetnych. Twoja szwagierka też. Każdy ma zakorzenioną w sobie potrzebę czynienia dobra i gdy damy okazję się temu uwolnić, jest spora szansa na osiągnięcie zamierzonych celów. 

Amerykański biznesman J.P. Morgan słusznie zauważył, że ludzie zwykle wykonują czynności z dwóch powodów: jeden z nich jest prawdziwy, a ten drugi po prostu dobrze brzmi. Wobec czego w głębi każdego istnieje jakaś idealistyczna iskierka, którą można rozniecić.

Jak to wykorzystać w relacji ze szwagierką?

Weź pod uwagę jej szlachetne motywacje. Możesz zacząć od skomplementowania jej dobrych cech i później odwołać się do jakiejś drobnej przysługi, podczas której zacieśniłybyście relację. Nie będzie wyjścia, jak tylko się zgodzić!

6. Postaw na przyjacielskie podejście

Myślisz sobie pewnie, jak mam podchodzić do szwagierki z otwartym sercem, kiedy ona jest taka wredna… Wiem, że nie jest to proste i wymaga od Ciebie dużo pokory i otwartości, ale bądź mądrzejsza. 

Dale Carnegie w książce “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” napisał, że słońce szybciej sprawi, że zdejmiesz płaszcz niż wiatr. A uprzejmość, przyjacielskie podejście i wyrazy uznania mogą nakłonić ludzi do zmiany szybciej niż wszystkie burze i wiatry świata.

Cofnijmy się i pomyśl tylko, ile razy ktoś namówił Cię do czegoś krzykiem, kłótniami albo wytykaniem Ci błędów czy złych zachowań? Chyba nie było wiele takich przypadków, prawda?

A teraz zastanów się, ile razy byłaś skłonna coś zrobić, jeśli ktoś podszedł do Ciebie z ciepłem i życzliwością… 

Dlatego tak ważne jest okazanie przyjacielskości. Daj Wam szansę na polubienie się. Zaproponuj wspólne spędzenie czasu, abyście mogły się lepiej poznać. Twoja szwagierka z pewnością to doceni.

Może być to wyjście do jakiejś restauracji, kina, na zakupy. Zapytaj, co lubi i powiedz, że chciałabyś ją lepiej poznać. Komplementuj, słuchaj z zainteresowaniem, szukaj punktów wspólnych i na pewno przełamiesz lody! 😉

Rekomendowane artykuły