Urlop okolicznościowy na ślub. Ile dni wolnych Ci przysługuje?

urlop na ślub

Co to jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to, jak sama nazwa wskazuje dni wolne z okazji ważnego wydarzenia. Dziś podpowiemy Ci, ile wolnego możesz otrzymać z okazji swojego ślubu lub zawarcia związku małżeńskiego przez Twoje dziecko czy rodzeństwo?

Sprawdź także: Ślub cywilny – Formalności, koszty, przebieg

Urlop dla młodej pary

Kodeks pracy mówi wyraźnie, że prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego przysługuje Nowożeńcom. Chodzi dokładnie o 2 dni wolne od pracy.

Kto może ubiegać się o urlop okolicznościowy z okazji ślubu?

Wniosek o urlop na ślub może składać każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę bez względu na staż zatrudnienia. Osobie wykonującej czynności służbowe na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, nie przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu zawarcia związku małżeńskiego.

Czy urlop okolicznościowy wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Dzień ten nie jest odliczany od wymiaru urlopu wypoczynkowego. Co istotne, wynagrodzenie za dzień wolny z okazji ceremonii zaślubin płatne jest w 100 %. Jeżeli do uroczystości nie dojdzie, w miejsce urlopu okolicznościowego wpisuje się dzień wolny z puli urlopu wypoczynkowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Uwaga! Wynagrodzenie przysługuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy pracownik posiada odpowiednią liczbę niewykorzystanych dni wolnych z urlopu wypoczynkowego. W przeciwnym razie dzień ten pozostaje bezpłatny.

,,W maju biorę ślub cywilny, a w grudniu kościelny. Czy przysługuje mi podwójny urlop okolicznościowy?”

Otóż nie. W sytuacji, gdy ślub cywilny odbywa się w innym terminie niż ceremonia kościelna, dni wolne przysługują młodej parze wyłącznie przed ślubem cywilnym.

,,Wychodzę za mąż po raz drugi. Czy mogę ubiegać się o urlop okolicznościowy?”

Pytania dotyczące ślubnego urlopu okolicznościowego trafiają do naszej redakcji dość często. Wasze wątpliwości dotyczą także dni wolnych związanych z zawarciem kolejnego związku małżeńskiego. Zgodnie z prawem o urlop na ślub można ubiegać się organizując każdą, kolejną ceremonie związaną z umową cywilnoprawną, czyli w tym przypadku biorąc następny ślub cywilny.

urlop okolicznościowy na ślub

Urlop z okazji ślubu dziecka

Jesteś aktywna zawodowo, a Twoje dziecko bierze ślub? Z pewnością jako rodzic chcesz uczestniczyć w przygotowaniach do ostatniej chwili. Z tego tytułu przysługuje Ci jeden dzień urlopu okolicznościowego.

Sprawdź także: Jak zorganizować ślub z obcokrajowcem?

Urlop okolicznościowy – ślub brata lub siostry

Czy istnieje coś takiego jak urlop okolicznościowy z okazji ślubu rodzeństwa? Niestety takich przepisów nie wyodrębniono. Powód zapewne jest prosty – śluby odbywają się głównie w weekendy, więc nie ma potrzeby brać urlopu. W przypadku pary młodej czy ich rodziców – za wolnym przemawia konieczność przygotowania się do wydarzenia.

urlop para młoda

Urlop okolicznościowy – dokumenty

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać urlop okolicznościowy? W zupełności wystarczy kopia aktu małżeństwa, którą trzeba przedstawić do wglądu. Można podać również sygnaturę aktu, co wydaje się mniej problematyczne niż pierwszy sposób.

Sprawdź także: Jak zorganizować ślub w 2 miesiące?

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Zazwyczaj wniosek składany jest w formie pisemnej z wyprzedzeniem, tak aby pracodawca mógł odpowiednio zorganizować pracę pod nieobecność pracownika biorącego ślub. Pismo musi zawierać:

  • określenie pracownika,
  • określenie pracodawcy,
  • datę urlopu okolicznościowego,
  • wskazanie okoliczności (tj. ślub) oraz oczywiście podpis. Wzory wniosków znajdziesz w internecie.

Ważne! Urlop okolicznościowy nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. To dodatkowe dni wolne w przeciwieństwie np. do urlopu na żądanie.

Czy widzieliście już najnowszy odcinek Ślubów Gwiazd? Jeśli nie to zapraszamy oglądania:

New Drop

Rekomendowane artykuły