Usadzanie gości weselnych – 8 najczęstszych błędów

Goście weselni

Usadzanie gości weselnych nie może być przypadkowe. Wyobraź sobie, że babcia siedzi tuż przy parkiecie i co chwilę ktoś na nią wpada. Para znajomych, która jest niedawno po rozwodzie, zaczęła się kłócić przy stole. A dookoła stolika stojącego tuż obok baru biegają dzieci w wieku od 3 do 16 lat… Koszmar? Spokojnie, podpowiemy Ci, jak go uniknąć.

Przygotowałam dla Was listę błędów, które zdarza się popełniać Parom Młodym w trakcie usadzania gości weselnych. Mogą namieszać, sprawić, że zarówno Wy, jak i zaproszeni goście nie będziecie się dobrze bawić. Wystrzegajcie się ich, a wszystko pójdzie po Waszej myśli!

Jak usadzić gości na weselu, żeby szybko znaleźli swoje miejsca?

jak usadzić gości na weselu?
fot. Shutterstock

Brak planu stołów to jeden z najczęściej powtarzających się błędów państwa młodych. Jeśli jasno nie zakomunikujecie gościom, gdzie znajdują się ich miejsca, na sali natychmiast zapanuje chaos.

Wszyscy zaczną siadać na pierwszych wolnych i pasujących im krzesłach, a Wy stracicie kontrolę i… czas. Dlatego tak ważne jest, żeby zaraz przy wejściu na salę weselną postawić tablicę z mapą stołów oraz wyraźnie oznaczyć stoliki numerami, a na poszczególnych miejscach ustawić winietki z nazwiskami zaproszonych gości.

Dobrze, żeby nad sytuacją panowali też Wasi świadkowie, którzy pokierują gości na odpowiednie miejsca, jeśli Ci będą mieli kłopot z odnalezieniem się na rozpisce.

Pamiętajcie, żeby używać wyraźnych i dość dużych liter, bo nie wszyscy goście mają sokoli wzrok. Dzięki temu każdy z nich szybko odnajdzie swoje miejsce, a zabawa szybciej się rozpocznie. Bez zbędnego zamieszania i przesiadania się.

W Wedding Dream APP znajdziecie intuicyjny planner stołów, dzięki któremu usadzanie gości weselnych będzie dla Was dziecinnie proste. Wystarczy, że klikniecie przycisk poniżej, żeby zalogować się w aplikacji i stworzyć swój plan.

Przyjaciele siedzą za daleko od Waszego stolika

Goście weselni na parkiecie

Usadzanie gości weselnych powinno uwzględniać umiejscowienie w niedalekiej odległości Waszych najlepszych przyjaciół. Zadbajcie więc o to, żeby Wasi najbliżsi siedzieli w optymalnej odległości, jaką będzie trzecia linia, tuż za stołem Waszych rodziców.

Będzie Wam raźniej i… w końcu czeka Was cała noc wspólnej, szampańskiej zabawy! Pamiętajcie jednak, że to Wasz dzień, więc nie powinniście też sadzać ich zbyt blisko Waszego stołu.

W jednym z odcinków moich programów Panna Młoda o imieniu Emilia miała pomysł, żeby swoich przyjaciół posadzić przy stole prezydialnym. To akurat nie było najlepsze rozwiązanie. To Wy macie się wyróżniać, więc nie może otaczać Was grupa ciasno usadzonych gości.

Musicie być widoczni na zdjęciach, a każdy powinien mieć do Was dostęp. Nie chcecie też, żeby inni goście poczuli się mniej ważni, zwłaszcza najbliżsi, czyli dziadkowie i rodzice.

Usadzanie gości weselnych bez uwzględniania konfliktów

Starsi goście weselni

Wiadomo, że na weselach rodzice Państwa Młodych siedzą zwykle razem przy jednym stole, ale istnieją wyjątki od reguły. Sytuacja komplikuje się, jeśli np. Wasi rodzice są po rozwodzie i niezbyt dobrze się dogadują. W takim przypadku usadzanie gości weselnych będzie wyglądało nieco inaczej.

Bezpieczniej będzie stworzyć dwa równoległe stoły w tej samej odległości od Waszego, a jeśli macie stół podłużny posadzić rodziców po naprzeciwległych końcach.

Warto też wziąć pod uwagę inne sympatie i antypatie w rodzinie, żeby nie dopuścić do utarczek przy stole. Na weselu niepotrzebne jest Wam zaognianie się konfliktów między członkami rodziny, łzy, krzyki, czy wcześniejsze wyjścia z przyjęcia.

Jeśli nie wiecie, komu ze sobą nie po drodze, poproście wtedy o pomoc w usadzaniu gości weselnych np. Wasze mamy. Z reguły są najlepiej zorientowane, kto za kim nie przepada, a kto z kim się lubi.

Babcie usadzone tuż przy kapeli weselnej

usadzenie dziadków na przyjęciu weselnym

Podczas usadzania gości weselnych pamiętajcie, żeby miejsca w pobliżu parkietu, zespołu, czy DJ-a pozostawić dla młodszych, którzy będą tańczyć do białego rana i mają nieco więcej energii (nie jest to jednak regułą).

Pewne jednak jest, że Wasze babcie i dziadkowie nie będą czuli się tam komfortowo. Głośna muzyka jest dla nich zbyt męcząca, a w dodatku podczas tańców ktoś może ich nieustannie, choć niechcący trącać. Spoglądanie przez ramię na parkiet, obawiając się o to, że ktoś wpadnie na ich krzesło nie będzie im sprawiało frajdy.

Kiedy tworzycie plan miejsc przy stołach, koniecznie weźcie pod uwagę potrzeby Waszych gości.

Rodzice z dziećmi, jak i seniorzy z pewnością będą wdzięczni za miejsca blisko toalet, czy wyjścia np. do ogrodu albo innego zacisznego miejsca, gdzie można chwilę odpocząć.

Nie sadzajcie ich przy głośnikach, czy na końcu sali. Zaproszone wraz z rodzicami maluchy z pewnością będą w ciągłym ruchu, więc lepiej, żeby za każdym razem nie przebiegały przez środek parkietu, gdzie ktoś może na nie wpaść.

Koniecznie dowiedzcie się też, w którym miejscu na sali weselnej znajduje się klimatyzacja. Zarówno osoby starsze jak i dzieci nie powinny siedzieć tuż przy nawiewie, ponieważ w takim przypadku choroba lub przeziębienie są niemal pewne.

Usadzanie gości weselnych bez rozróżnienia wieku dzieci

Stolik dla dzieci na weselu

Zdarza się, że podczas usadzania gości weselnych, pary młode chcą ulokować wszystkie dzieci (zarówno członków rodziny jak i przyjaciół) przy jednym stoliku. To nie jest dobry pomysł. Różnica wieku zwykle jest naprawdę duża.

Szansa na to, że nastolatki dogadają się z przedszkolakami, jest raczej niewielka. Z drugiej strony różnica w formie zabawy najmłodszych i nieco starszych dzieci też może znacząco od siebie odbiegać. Porzućcie więc ten pomysł już na etapie czytania tego artykułu.

Przy usadzaniu gości weselnych warto też zwrócić wagę na to, w jakim przedziale wiekowym jest większość dzieci. Jeśli ich średnia wieku sięga powyżej 10 lat, organizowanie osobnego dziecięcego stolika nie ma najmniejszego sensu.

Są to bowiem prawie nastolatkowie, którym nie w głowie kolorowanki, czy rozmowy z kilkulatkami. Jeśli natomiast dzieci w przedziale 3 – 7 lat tworzą przewagę liczebną, stwórzcie dla nich odpowiednią przestrzeń i atrakcje, a te starsze dzieci usadźcie przy oficjalnym stole dla dorosłych. Odnajdą się w swoim towarzystwie i nie będą czuli się ważni.

Zapomnieni single

Przyjaciółki panny młodej

Podczas usadzania gości weselnych, staraj się tak dobrać osoby przy stołach, żeby nie okazało się, że przy którymś ze stolików, wśród zakochanych par siedzi jedna singielka lub singiel.

Zostawieni sami sobie mogą mieć źle się bawić i czuć się nieco osamotnieni, kiedy pozostali będą szaleć na parkiecie. Nie chodzi o to, żeby podczas usadzania gości weselnych tworzyć stolik wyłącznie dla singli, bo to byłoby ogromnym faux-pas, ale warto zadbać o to, żeby każdy obecny miał towarzystwo, czy partnera do rozmowy.

Wyjątek stanowi grupa przyjaciół, którzy spędzają ze sobą stale czas, a brak osoby towarzyszącej jest dla nich zupełnie nieodczuwalny.

Jeśli okaże się, że na Wasze wesele ma zamiar przyjść więcej osób w pojedynkę, bez osoby towarzyszącej, może warto usadzić ich niedaleko siebie.

Podczas wielogodzinnego przyjęcia być może uda im się nawiązać jakiś kontakt i wspólnie bawić się przez całą noc. To, że nie będą musieli przedzierać się z jednego końca sali na drugi, daje im większe szanse na kontakt. Pamiętajcie tylko, że ta zasada zadziała tylko, jeśli single będą w podobnym wieku lub „typie”. Sami musicie ocenić sytuację.

Swatkom mówimy stanowcze „nie!”. Nie chodzi o usilne nawiązywanie relacji miłosnych. Tych dwoje może po prostu dobrze bawić się wspólnie na parkiecie lub mieć wspólne tematy. Waszym zadaniem jest sprawić, żeby dobrze czuli się na Waszym przyjęciu, nie szukać im drugiej połówki.

Rodzina nie siedzi razem

Uroczystości takie jak wesela czy chrzciny, to często okazja do spotkania dawno niewidzianych kuzynów, ciotek, a nawet rodzeństwa, szczególnie jeśli na co dzień mieszkają daleko. Nie pozbawiajcie Waszych bliskich okazji do rozmów i spędzenia wspólnie czasu.

Podczas usadzania gości weselnych posadźcie ich przy jednym stole, tak, żeby mogli nadrobić stracony czas i opowiedzieć sobie o chwilach, w których się nie widzieli.

Dobrym pomysłem jest usadzenie obok siebie par z dziećmi, jeśli rezygnujecie z osobnego stołu dla maluchów. Kiedy dzieci zajmą się sobą, dorośli będą mogli swobodnie ze sobą porozmawiać.

plan usadzenia gości na weselu
W Wedding Dream APP możecie zaplanować usadzenie gości w bardzo intuicyjny sposób

Obcy przy stole

Usadzanie gości weselnych powinno uwzględniać więzy rodzinne i przyjacielskie. Wybierając osoby, które mają siedzieć razem przy stole, zwróć uwagę na to, żeby ludzie się znali i dobrze ze sobą czuli.

Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest możliwe, żeby przy stoliku posadzić 12 osób, które świetnie się znają. Zawsze znajdzie się ktoś „spoza paczki”, ktoś, kogo rzadziej się widuje.

Wówczas zwróć uwagę na to, żeby połączyć ludzi, którzy mogą się fajnie dogadać. Dobrze, jeśli te osoby mają podobne usposobienie i zainteresowania. Nie łączcie ludzi mających zupełnie inne poglądy na życie i poczucie humoru – to może rozbić zabawę całego stolika.

Grupa znajomych

O tym, jak stworzyć plan usadzenia gości mówiłam w jednym z filmów na moim kanale na YouTube. Jeśli macie wątpliwości co do tego, kto gdzie, ale przede wszystkim obok kogo powinien siedzieć, koniecznie sprawdźcie ten materiał.

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły