Wesele LAST MINUTE – czyli jak zorganizować ślub w trzy miesiące?

ślub

Sky is the limit, nie ma rzeczy niemożliwych, ograniczenia są tylko w naszej głowie – niby wszyscy o tym wiemy, ale co jeśli okazuje się, że musisz sprawdzić czy te motywujące sentencje działają również w realnym świecie? Jak na przykład wtedy, kiedy na organizację wesela masz tylko…trzy miesiące! Czy to w ogóle możliwe, żeby przygotować ślub i wesele w 90 dni i nie rezygnować przy tym z marzeń? Niektórzy planują przecież „ten dzień” nawet przez kilka lat, a dopinanie może zajmować całe wieki. Wesele last minute – ślub w trzy miesiące. Z moim praktycznym poradnikiem i aplikacją Wedding Dream App, to co wydawało się niemożliwe, nagle okaże się całkowicie realne! Zaczynamy!

Jak zaplanować wesele w trzy miesiące?

Tylko właściwie…od czego zacząć? To prawda, planowanie wesela to zawsze duże przedsięwzięcie. Nie ważne, czy planujesz małe, intymne przyjęcie, czy imprezę na 200 osób – są rzeczy, które wymagają pełnego zaangażowania, bez względu na ilość gości.

Jednak kiedy masz na to kilka lat, wszystko wydaje się nieco łatwiejsze. Perspektywa zmienia się wtedy, kiedy zegar tyka, czas ucieka, a Ty nadal nie wiesz z której strony ugryźć ten temat. Do niedawna panowało przekonanie, że żeby zaplanować wesele marzeń potrzeba mnóstwo czasu, dlatego wiele par przechodziło do ślubnych planów od razu po zaręczynach.

Światowa pandemia zmieniła jednak wiele, również w branży ślubnej, która musiała dostosować się do nowych warunków i całkowicie inaczej spojrzeć na organizację przyjęć. W ciągu ostatnich dwóch lat, wesela last minute stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek.

Kiedyś decyzję o „szybkim ślubie” podejmowano z powodu ciąży, czy nagłego wyjazdu. Dzisiaj Młodzi coraz częściej próbują „wstrzelić” się w termin, kiedy wirus nie jest na tyle groźny, by wprowadzać kolejne ograniczenia i restrykcje. Bez względu na to, z jakiego powodu zdecydowaliście się na tą niezwykłą przygodę – mam dla Was kilka niezawodnych rad!

sala weselna

Od czego zacząć planowanie wesela last minut?

Każda doskonała impreza wymaga planu. I to właśnie od planu powinniście zacząć. Dzięki temu będziecie wiedzieli dokładnie co musicie zrobić, czego Wam brakuje i na jakim etapie realizacji planu jesteście. Możecie zrobić to staromodną metodą – wystarczy, że rozpiszecie plan na dużej kartce i po kolei będziecie skreślać to, co już gotowe. Jednak z kartkami bywa różnie, prawda?

Jeśli więc chcecie mieć pewność, że Wasz plan zawsze będzie pod ręką – warto postawić na nieco bardziej nowoczesne i bezpieczne rozwiązania.  Zainstalujcie aplikację Wedding Dream App, która jest niezwykle pomocna w czasie planowania wesela. To połączenie kalendarza, notatnika, poradnika i prawdziwa skarbnica wiedzy. W dodatku wszystko co związane z najważniejszym dniem Waszego życia znajdziecie w jednym miejscu.

aplikacja ślubna

Pamiętajcie o terminach

Chociaż organizacja wesela w trzy miesiące nie jest niemożliwa, warto wspomnieć o odgórnych terminach, które niestety – są nie do przeskoczenia. Jeśli planujecie ślub cywilny, musicie zadbać o dopełnienie formalności 31 dni przed ślubem, jednak w przypadku ślubu konkordatowego, ten okres wydłuża się aż do trzech miesięcy.

Musicie więc pamiętać, że zanim zaczniecie umawiać podwykonawców i wpłacać zadatek na salę weselną, powinniście najpierw ustalić datę ślubu i zadbać, by od strony „papierkowej” wszystko było w porządku. Jeśli nie wiecie jakie dokumenty będą Wam potrzebne, możecie zapytać o to w Urzędzie Stanu Cywilnego lub skorzystać z gotowej listy do pobrania w Wedding Dream App. 

Data ślubu – kiedy wszystkie soboty już zajęte…

Większość ślubów odbywa się w piątki i soboty. Te terminy najczęściej zarezerwowane są już o wiele wcześniej, dlatego znalezienie wolnej daty w weekend może okazać się wyzwaniem. To nie musi być problem! Możecie pomyśleć o organizacji wesela w środku tygodnia – w środę lub czwartek.

To dość nieszablonowe rozwiązanie i może okazać się nieco kłopotliwe, bo przecież nie wszyscy goście dadzą radę pojawić się wtedy na przyjęciu, jednak czasami warto zaryzykować. Dzięki wybraniu mniej oczywistego terminu, organizacja wesela last minute będzie o wiele łatwiejsza! 

Rezerwacje weselne last minute

O tym, że najlepsi fotografowie i muzycy mają zarezerwowane terminy nawet kilka lat w przód wiedzą wszyscy. Zresztą, podobnie jest przecież w przypadku najbardziej rozchwytywanych sal weselnych. Czy ślub last minute oznacza więc, że musisz z nich rezygnować? Niekoniecznie!

Jeśli zdecydujecie się na nieco mniej popularny termin i wesele w środku tygodnia, może okazać się, że nawet Ci, którzy wydają się nieosiągalni, będą wtedy dostępni. Większość osób związanych z branżą ślubną i eventową pracuje głównie w weekendy, dlatego jest duża szansa, że i fotograf, i DJ, i wymarzona sala będą akurat do Waszej dyspozycji.

Szybko poszło, prawda? Wystarczy tylko dobry plan i trochę kreatywności.

katalog firm izabeli janachowskiej

Wesele w trzy miesiące: Elastyczność i nieszablonowe rozwiązania

To stanie się Waszym mottem na czas weselnych przygotowań. Chociaż wiele rzeczy można załatwić niemal „od ręki”, są i takie przeszkody, które okazują się nie do przejścia. Wtedy musicie wziąć głęboki oddech i…spróbować inaczej. Krótki termin może wymagać od Was nieco więcej elastyczności, niż przy standardowym planowaniu. Postawcie więc na rozwiązania, które są łatwe, ale niekoniecznie oczywiste.

  • Nie macie czasu na drukowanie i rozwożenie zaproszeń? Wyślijcie email lub video, na którym zapraszacie bliskich, by spędzili ten wyjątkowy dzień razem z Wami.
  • Motyw przewodni wesela wybraliście już dawno temu, ale nadal nie wiecie jak to wszystko ze sobą spiąć? Skorzystajcie z gotowych rozwiązań i inspiracji – w wedding dream app możecie pobrać też listę, która pomoże Wam upewnić się, że o niczym nie zapomnieliście.
  • Drukarnia nie zdąży stworzyć dla Was planu stołów? Spróbujcie zrobić plan samodzielnie, projekt DIY przed ślubem pozwoli Wam na chwilę ochłonąć i spędzić czas we dwoje.
Panna Młoda

Ale co z sukienką?

Są Panny Młode, które suknię ślubną wybierają już rok przed ślubem i przebierają nogami z podekscytowania i tego niezwykłego oczekiwania – nie mogą doczekać się, aż w końcu będą mogły ją założyć! Są jednak i takie, które wybór sukni zostawiają na sam koniec, nawet jeśli na planowanie ślubu miały zdecydowanie więcej czasu niż trzy miesiące.

Przy wyborze idealnej sukienki nie liczy się czas – ważne, by znaleźć tą, w której Młoda poczuje się dokładnie tak, jak to sobie wyobrażała. Podobnie jest z garniturem dla Pana Młodego. To etap, którym nie musicie się stresować. W dodatku, jeśli wybierzecie strój krótko przed ślubem, nie będą potrzebne później żadne poprawki!

Wesele las minute: Budżet

Specjalnie zostawiamy ten punkt na koniec, chociaż przecież jest jednym z najważniejszych. Jednak budżet na wesele to temat, na który można by stworzyć cały osobny esej. Jeśli macie ustalony konkretny budżet, łatwiej będzie Wam określić na co możecie sobie pozwolić.

W aplikacji Wedding Dream dostępna jest opcja pełnego kontrolowania budżetu i wydatków – na bieżąco widzicie wtedy ile pieniędzy Wam zostało i jakie koszty ponieśliście. To świetny sposób, żeby trzymać rękę na pulsie i nie przekroczyć budżetu, który sobie założycie.

Pamiętajcie, że musicie być gotowi na spore wydatki. W przypadku standardowego wesela, planowanego ze sporym wyprzedzeniem, wydatki rozkładają się na kilka lat, przez co są nieco mniej odczuwalne. Natomiast przy ślubie last minute płacicie niemal za wszystko na raz, przez co w krótkim czasie wydacie zdecydowanie więcej.

Wesele w trzy miesiące – czy to możliwe?

Tak! I wcale nie oznacza to, że musicie z czegoś rezygnować. Wystarczy dobry plan, determinacja, odrobina kreatywności i cierpliwości, a reszta układa się już niemal sama. Wiemy, że nawet z poradnikiem, organizacja wesela (w każdym terminie!) może być przytłaczająca.

Dlatego stworzyliśmy właśnie Wedding Dream App, która pomaga przyszłym Parom Młodym przejść przez proces planowania spokojnie i bez stresu. Pełna niezbędnych formularzy, przydatnych wskazówek i oryginalnych rozwiązań, których nie znajdziecie nigdzie indziej. Tworzona we współpracy z najlepszymi konsultantami ślubnymi i ekspertami branży. A wszystko po to, by Wasz ślub był dokładnie taki, jakim go sobie wymarzyliście.

Rekomendowane artykuły