Najpiękniejsza Wigilia – cytaty i przysłowia

wigilia cytaty

Coraz bliżej Wigilia. Cytaty o charakterze świątecznym, mówiące o tym uroczystym czasie doskonale nadają się, aby przywołać je w kartce bożonarodzeniowej. Warto znać zarówno je, jak i popularne przysłowia mówiące o tym niezwykłym wydarzeniu.

Cytaty na Wigilię zdobią nasze kartki świąteczne czy też tablice na Facebooku. Mnóstwo poetów, pisarzy i twórców ma w swoim dorobku przynajmniej kilka wzmianek o tym magicznym, świątecznym czasie. W tym artykule przybliżymy Ci, jak dobrze może zostać ubrana w słowa Twoja Wigilia. Cytaty, wiersze doskonale opisują to, co często sami doświadczyliśmy lub to, na co liczymy.

Wigilia – cytaty z książek

wigilia cytaty

Piękne cytaty świąteczne z książek sprawią, że Wigilia 2023 będzie jeszcze bardziej magiczna. Sprawdź, jakie myśli przelali znani pisarze w swoich utworach. Możesz z nich skorzystać wtedy, gdy tylko będziesz ich potrzebować.

Jan Grzegorczyk, „Cudze pole. Przypadki księdza Grosera”

„Przypadki księdza Grosera” to seria aż 5 książek autorstwa Jana Grzegorczyka. Cytat wigilijny, który poznasz poniżej, pochodzi z tomu 3, w którym pada niezwykle ciekawa myśl. Zdecydowanie warto się przy niej zatrzymać i uzmysłowić sobie, co autor miał na myśli.

„Może legenda o tym, że zwierzęta przemawiają ludzkim głosem w ten dzień, ma inny sens. To zwierzę, które w nas tkwi, ma przemówić. Przemówić, czyli ofiarować kawałek serca.”

New Drop

Magdalena Kordel, „A ja na Ciebie zaczekam”

Magdalena Kordel stworzyła opowieść o miłości i niesamowitej mocy aniołów. Książka pod tytułem „A ja na Ciebie zaczekam” jest bardzo wysoko ocenianym romansem z punktem kulminacyjnym, który ma miejsce w Wigilię. Poznaj piękny wigilijny cytat z tej powieści!

„Bo przecież o to chodzi w Wigilii i w całym Bożym Narodzeniu. O rodzinę i miłość. O człowieka i ten drżący promyk, który ma dotrzeć wprost do każdego, nawet najbardziej zziębniętego serca i je ogrzać.”

Jenő Szentiványi, „Orlęta Lwowskie”

W słynnej książce dowodzącej o polsko-węgierskiej więzi „Orlęta Lwowskie” także wspomniana jest Wigilia. Cytaty z tej powieści można wykorzystać w wielu okazji. Tu natomiast skupimy się na tej, która jest tematem niniejszego artykułu. Oto jak Jenő Szentiványi przedstawił swoje myśli o dniu przed Bożym Narodzeniem.

„Wieczór wigilijny nie zaważa na krew, żelaza i przekorę ludzkiej woli, lecz nadchodzi, kiedy nastaje jego czas i choćby tylko na krótką przerwę zrobioną na odmówienie modlitwy przemyca do duszy pokój płynący z miłości. Ten pokój, pod wpływem którego nikt nie myśli sobie, lecz o tych, których kocha.” 

Przepiękna wigilia – cytaty, wiersze

wigilia cytaty

Pośród dorobku wielu poetów odnajdziemy całe mnóstwo utworów nawiązujących do okresu świątecznego. Wśród nich wyróżnić można Leopolda Staffa, Cypriana Kamila Norwida, Bronisławę Ostrowską czy Mieczysławę Buczkówną. Poniżej przedstawiamy Ci przykładowe wiersze wigilijne, które z powodzeniem możesz wykorzystać przy wypisywaniu kartek lub wrzucając post na Facebookową tablicę.

Leopold Staff, „Wigilia w lesie”

„I drzewa mają swą wigilię…
W najkrótszy dzień Bożego roku,
Gdy błękitnieje śnieg o zmroku:
W okiściach, jak olbrzymie lilie,
Białe smereczki, sosny, jodły,
Z zapartym tchem wsłuchane w ciszę,
Snują zadumy jakieś mnisze
Rozpamiętując święte modły”.

Mieczysława Buczkówna, „Przy Wigilii”

„Podzielić się opłatkiem,
powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym
I wszystko im przebaczyć”.

Bronisława Ostrowska, „Gwiazdka”

„Białe opłatki, białe stoły,
Świeżych choinek las…
Doprawdy mogą dziś anioły
Zagościć pośród nas”.

Cyprian Kamil Norwid, „Opłatek”

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.

Coś dla najmłodszych – Wigilia, wiersz dla dzieci

wigilia cytaty

To kiedy jest wigilia, wie każde dziecko! Powyższe wiersze mogą się okazać zbyt skomplikowane dla najmłodszych, dlatego warto na tę okazję wypróbować coś, co na pewno do nich przemówi. Poniżej przedstawiamy wiersz pod tytułem „Wieczór wigilijny” autorstwa Zdzisław Kunstmana:

Zapachniała choinka,
na niej błyszczą gwiazdeczki,
leży biały opłatek,
jak Pan Jezus w żłóbeczku.

Wieczór cichy, grudniowy –
wszystkie dzieci się cieszą,
gdy się Chrystus narodzi,
do kościoła pospieszą.
do kościoła pospieszą.

Marlu_baner

A w kościele stajenka,
pastuszkowie i granie,
aby było przyjemnie
spać Dzieciątku na sianie.

Nasz maleńki Pan Jezus
gdy się ze snu obudzi,
uśmiechnie się serdecznie
do wszystkich na świecie ludzi.

Hej, niech żyje choinka!
Cukierki i jabłuszka.
Niech kochanej Dziecinie
złożą dzieci serduszka.

Modlitwa przed Wigilią – najważniejsze czytanie

wigilia cytaty

Zanim przedstawimy najważniejsze czytanie, nie można zapomnieć, czym jest wigilia. Co to znaczy? Ogólnie jest to dzień przed. W tym przypadku to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, zakańczający adwent. Ma to oczywiście miejsce 24 grudnia.

Czytanie przed Wigilią to nieodłączny element tradycji, którą kultywują chrześcijanie. Zawsze należy się do niego odpowiednio przygotować, poprzez nakrycie stołu białym obrusem, zapalenie świecy czy zapewnienie jednego wolnego nakrycia na stole. Modlitwę powinna prowadzić najstarsza osoba z rodziny.

W pierwszej kolejności należy się przeżegnać, a następnie wytypowana osoba przystępuje do czytania Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa Łk 2,1–14. Na zakończeniu kazania następuje „Oto słowo Boże”, na które należy odpowiedzieć „Bogu niech będą dzięki”. 

Następnie można odmówić jeszcze te modlitwy:

 • Ojcze Nasz,
 • Zdrowaś Maryjo,
 • Chwała Ojcu,
 • Wieczny odpoczynek.

Jakie są przysłowia na Wigilię?

wigilia cytaty

Święta Bożego Narodzenia i Wigilia to nie tylko cytaty z książek lub wiersze – to także powiedzenia! Istnieje ich całe mnóstwo, a kilka przykładowych z nich to na przykład:

 • Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała, do Wigilii zima nie nastąpi trwała
 • Jak w Wigilię z dachu ciecze, jeszcze się zima długo się powlecze
 • Jakiś w Wigilię, takiś cały rok
 • W Wigilię do południa pogoda jaka, do połowy roku będzie taka 
 • W Wigilię mróz, będzie siana wóz 
 • Jeśli dzień wigilijny pogodny, roczek będzie urodny
 • Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała, do Wigilii zima nie nastąpi trwała 
 • Od Łucji do Wigilii patrz na dni, o przyszłym roku powiedzą ci
 • Pogoda na wigilię Narodzenia, do Nowego Roku się nie zmienia
 • Wigilia jasna, święty Jan ciemny, obiecują rok przyjemny
 • Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie
 • Na Pasterkę po wodzie, Alleluja po lodzie 
 • W jakim blasku Bóg się rodzi, w takim cały styczeń chodzi 
 • W Wigilię deszcz, w długą zimę wierz 

A jak zapowiada się Twoja Wigilia? Cytaty od popularnych twórców goszczą na corocznie przygotowywanych kartkach czy raczej polegasz na zwyczajnych życzeniach? Jakie powiedzenia na Wigilię według Ciebie najbardziej się sprawdzają? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w sekcji komentarzy!

Rekomendowane artykuły