Wymiary walizki do samolotu: Kompletny przewodnik, aby podróżować bez problemów

wymiary walizki do samolotu

Każda linia lotnicza posiada swoje własne warunki dotyczące bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Dotyczą one nie tylko rozmiarów, lecz także tego, co można, a czego nie można przewozić. Jakie wymiary walizki do samolotu? Jak wyglądają zasady przewożenia bagażu w różnych liniach lotniczych? Odpowiadamy!

Jakie wymiary walizki do samolotu są akceptowane przez większość linii lotniczych

wymiary walizki do samolotu

Dokładne wymiary i waga bagażu akceptowanego mogą się różnić w zależności od przewoźnika, dlatego najlepiej jest każdorazowo sprawdzić oficjalne wytyczne linii lotniczych, z którymi zamierzasz podróżować. W ten sposób unikniesz ewentualnych problemów na lotnisku. Warto jednak zauważyć, że wymiary bagażu podręcznego przyjmowane przez większość linii lotniczych mieszczą się w granicach około 56 cm x 45 cm x 25 cm.

Czym różni się walizka kabinowa od tej rejestrowanej i jak wymiary różnią się w zależności od linii lotniczej? Jakie wymiary walizki do samolotu są akceptowane przez większość przewoźników? Co pakować, a co lepiej zostawić w domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak podróżować bez problemów!

Bagaż podręczny, walizka kabinowa a bagaż rejestrowany — co musisz wiedzieć

wymiary walizki do samolotu

Wybierając się w podróż samolotem, jednym z najważniejszych aspektów pozostaje bagaż. Czym różni się bagaż podręczny od rejestrowanego? Do którego rodzaju należy walizka podręczna? Wyjaśniamy!

Bagaż podręczny

Każdy podróżujący powinien wiedzieć, że oprócz walizki rejestrowanej w podróż może zabrać ze sobą tak zwany bagaż podręczny (inaczej walizkę kabinową), czyli rodzaj bagażu, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu. 

Zazwyczaj jest on całkowicie bezpłatny, jednak ma ograniczone rozmiary, a jego waga nie może przekroczyć 10 kg. Dlatego też, przygotowując się do podróży, warto zaopatrzyć się w torbę o odpowiednich wymiarach – świetnie sprawdzi się walizka 40x30x20. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na to, aby podczas podróży nie dopłacać za bagaż rejestrowany i to właśnie do bagażu podręcznego zabiera większość potrzebnych rzeczy. 

Bagaż rejestrowany

Jeśli wybierasz się w dłuższą i dalszą podróż, na którą potrzebujesz więcej rzeczy, warto zabrać ze sobą bagaż rejestrowany. Jest to dodatkowo płatny, większy bagaż przewożony w luku bagażowym, który należy odprawić przed lotem, a później odebrać. 

Bagaż rejestrowany posiada nie tylko większy limit wagowy i pozwala na zabranie wielkogabarytowej walizki, lecz umożliwia też zabranie rzeczy, które w bagażu podręcznym są zabronione lub ograniczone.

Wymiary walizki kabinowej — jak wybrać, żeby pasowała do każdej linii lotniczej?

wymiary walizki do samolotu

Jak już wspomnieliśmy, akceptowane wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego mogą różnić się zależnie od wybranych linii lotniczych. 

Ryanair

Ta linia lotnicza jest znana nie tylko z tanich biletów lotniczych, lecz także z bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących bagażu. Wymiary walizki do samolotu Ryanair, tej rejestrowanej, wynoszą 20 kg bagażu w wymiarach 81x119x119 cm. 

Każdy pasażer może zarejestrować do trzech takich walizek. Oprócz tego jest też akceptowany przez Ryanair bagaż 10 kg, wymiary 40x20x25 cm, umieszczany pod siedzeniem. W Ryanair bagaż podręczny to może to być torba osobista lub walizka kabinowa.

Wizzair

Są to węgierskie linie lotnicze, które, tak jak Ryanair, oferują stosunkowo tanie loty. Wymiary walizki do samolotu Wizzair to maksymalnie 149x119x171 cm, a każdy pasażer może wykupić nawet sześć sztuk takiego bagażu. 

Dozwolone jest również bezpłatne wniesienie na pokład bagażu o wymiarach 40x30x20 cm, co może obejmować torebkę, torbę na laptopa lub plecak. Maksymalna waga takiego bagażu nie powinna przekraczać 10 kg, a torba powinna być umieszczona pod fotelem pasażera. Bagaż podręczny natomiast (walizka do 10 kg) można wykupić za dodatkową opłatą.

Polskie Linie Lotnicze LOT

Bagaż podręczny, który można przewieźć na pokładzie samolotu linii LOT jest uzależniony nie tylko od wybranej klasy, lecz także od kierunku podróży.

W LOT bagaż podręczny ma dopuszczalne wymiary 55x40x23 cm, a koszty przewiezienia tego bagażu są uwzględnione już w cenie biletu. Oprócz tego można też wykupić bagaż rejestrowany, który, w najszerszej, dostępnej opcji, może ważyć nawet 32 kg.

Maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego 20 kg — nie daj się zaskoczyć na lotnisku!

wymiary walizki do samolotu

Mimo że rozmiary bagażu rejestrowanego mogą się różnić zależnie od linii lotniczych, to zazwyczaj w klasie ekonomicznej nie można przekroczyć wagi 20 kg, natomiast standardowy rozmiar to walizka 55x40x20 cm. Przed wylotem należy jednak każdorazowo sprawdzić te informacje na stronie internetowej przewoźnika.

Jak zmierzyć walizkę, aby spełniała wymagania przewoźników lotniczych?

wymiary walizki do samolotu

Coraz więcej walizek projektowanych jest w taki sposób, aby były idealnie dopasowane do wymiarów wymaganych przez wszystkie linie lotnicze, zarówno w ramach bagażu podręcznego, jak i bagażu rejestrowanego. 

Nie oznacza to jednak, że takiej walizki nie należy już mierzyć ani ważyć – zalecamy, aby przed wylotem sprawdzić informacje na temat bagażu u konkretnego przewoźnika i zmierzyć walizki. Wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego mogą różnić się w zależności od linii lotniczych i mimo że zazwyczaj różnice te nie są duże, to mogą okazać znaczące.

Pamiętaj, aby na końcu sprawdzić wymiary walizki do samolotu – 20 kg to górna granica, której nie można przekroczyć! W jaki sposób najlepiej sprawdzić, czy walizka spełnia określone wymagania? Ciężar bagażu można najprościej sprawdzić, umieszczając go na domowej wadze. Jednak w jaki sposób zmierzyć ją przed powrotem? Coraz popularniejsze stają się elektroniczne wagi do bagażu. Jest to małe, przenośne urządzenie, do którego przed podróżą wystarczy przypiąć walizkę, a następnie unieść, aby pokazała się waga całkowita. 

Na niektórych lotniskach również znajdują się ogólnodostępne wagi, na których można kontrolnie sprawdzić swój bagaż przed odprawą. Wiele hoteli także oferuje możliwość zważenia walizki – warto jednak o to zapytać w recepcji lub concierge’a tuż po przybyciu do obiektu.

Bagaż podręczny – co można zabrać, a co zostawić w domu?

wymiary walizki do samolotu

Regulacje dotyczące walizki kabinowej (wymiary, waga) i tego, co można do niej spakować, mogą różnić się zależnie od linii lotniczych. Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, a my podpowiemy Ci, co lepiej zostawić w domu!

Przede wszystkim, w bagażu podręcznym nie mogą znajdować się ciecze i żele, których pojemność przekracza 100 ml. Ograniczenia te dotyczą nie tylko kosmetyków, lecz często także żywności. Jeśli chcesz lub musisz zabrać ze sobą konkretny szampon lub balsam do ciała, kup w drogerii małe pojemniczki podróżne i poprzelewaj do nich kosmetyki.

Wszystkie płynne artykuły powinny znajdować się w przezroczystym worku lub kosmetyczce zamkniętej na zamek. Osobne zasady dotyczą leków: te na receptę muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach z imieniem i nazwiskiem pasażera. Do bagażu podręcznego nie wolno pakować ostrych przedmiotów – noży, scyzoryków oraz golarki manualnej. Mogą one jednak, odpowiednio zabezpieczone, być przewożone w bagażu rejestrowanym.

Bagaż podręczny – co można zabrać? Do walizki kabinowej możesz spakować ubrania, bieliznę, a także elektronikę – laptopa, tablet, potrzebne ładowarki oraz aparat fotograficzny. Oprócz tego w bagażu mogą też znajdować się leki bez recepty i odpowiednio zabezpieczone kosmetyki w małych opakowaniach do 100 ml. To właśnie w torbie podręcznej, a nie walizce rejestrowanej, powinny też znaleźć się też wszystkie potrzebne dokumenty. 

New Drop
Marlu_baner

Zajrzyjcie do walizki Izabeli Janachowskiej!

Rekomendowane artykuły