Zabawa andrzejkowa 2023 – zorganizuj idealny bal andrzejkowy!

zabawa andrzejkowa

Andrzejki to zabawa, którą obecnie każdy obchodzi z ochotą. Ostatnia okazja do świętowania przed adwentem zachęca do tego, by się wyszaleć. Zobacz, na czym polegają andrzejki, kiedy są, jak należy się na nie ubrać oraz czego nie może na nich zabraknąć!

Zabawa andrzejkowa – na czym polega?

zabawa andrzejkowa
Fot: Shutterstock

Impreza lub bal andrzejkowy to uroczystość, na której nie brakuje magii. Wróżby, dopracowane kreacje, chemia wisząca w powietrzu, tańce i świetna zabawa – oto co charakteryzuje andrzejki. 

Panie mają okazję zerwać z codziennością i wystroić się na wystawny bal lub luźną imprezę, a panowie chwycić za garnitury lub białe koszule i ruszyć w tany. Dla dzieci również organizowane są takie zabawy, często w formie balu przebierańców. 

Co to andrzejki? Skąd się wywodzą?

Andrzejki niegdyś były obchodzone z dużą powagą. Mogły brać w nich udział jedynie panny na wydaniu, w pojedynkę. Wróżby służyły wtedy za wskazówkę o charakterze matrymonialnym. Niezamężne kobiety dowiadywały się o rychłym zamążpójściu, mogły śnić o przyszłym ukochanym po całodziennych modlitwach do Świętego Andrzeja. Wierzono w różne sposoby na przewidywanie przyszłości.

Następnie uroczystość przekształcono w spotkania grupowe. Panny na wydaniu w tym samym wieku zbierały się razem, by wspólnie obchodzić andrzejki. Charakter zabaw wtedy nieco się zmienił. Popularne stały się losowania, lanie wosku, wyczytywanie inicjałów z obierek jabłek i inne zabawy, które często powtarzane są i dzisiaj.

Panowie oczywiście także mieli swoje święto. Były to tak zwane „katarzynki”, które jednak w pewnym momencie zanikły. Obecnie andrzejki obchodzone są przez wszystkich – niezależnie od stanu cywilnego czy płci. Wróżby dotyczą wszystkich aspektów życia, nie tylko spraw miłosnych, a każdy doskonale bawi się podczas poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczących przyszłości.  

Kiedy zabawa andrzejkowa?

Wiele osób zastanawia, kiedy są andrzejki 2023? To święto zawsze przypada tej samej nocy, każdego roku w wigilię Świętego Andrzeja. Dokładnie jest to noc z 29 na 30 listopada. Wieczór wróżb często jednak obecnie jest przenoszony na najbliższy mu weekend, by każdy mógł bawić się do białego rana.

W tym roku najwięcej imprez zostanie zorganizowanych w weekend 25-27 listopada. Aby jednak postępować według tradycji, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po wróżby w domowym zaciszu w nocy z 29 na 30 listopada!

Sprawdź też: Garden party – zorganizuj przyjęcie w ogrodzie krok po kroku (inspiracje!)

Jakie elementy musi zawierać zabawa andrzejkowa?

zabawa andrzejkowa
Fot: Shutterstock

Wiesz już, kiedy obchodzimy andrzejki i na czym mniej więcej one polegają. Czas jednak, by przedstawić Ci kluczowe elementy, które zawsze muszą pojawić się na tego typu imprezie. Niezależnie czy wydajesz bal andrzejkowy dla dzieci, czy prawdziwy bal dla dorosłych – bez poniższych pozycji nie może się obejść!

Wróżby na andrzejki

Najważniejsze na każdych andrzejkach są wróżby. Niezależnie czy postawicie na imprezę dla singli, par czy dzieci – zaglądanie w przyszłość to must have! Od znanych zabaw, takich jak lanie wosku do zimnej wody przez dziurkę od klucza, aż do coraz to nowych gier!

Wróżba z obrączką dla pań to sposób na odkrycie, czy będą spodziewały się syna, czy córki. Wystarczy zawiesić stabilnie i nieruchomo pierścionek na sznurku lub włosie, a następnie obserwować co się z nim stanie – ruch wahadłowy przepowiada syna, a okrężny córkę. 

Popularność w ostatnich latach zyskują chińskie ciasteczka z wróżbą. Dopasowane są one do każdej grupy wiekowej, płci i stanu cywilnego zainteresowanych. 

Do ustalenia, kto zostanie obdarzony szczęściem, można także wykorzystać lewe buty osób biorących udział w zabawie, a następnie układać je w rzędzie, aż do przekroczenia progu. But tej osoby, który jako pierwszy przekroczy próg, wskaże, że to właśnie ten szczęśliwiec będzie mieć powodzenie w przyszłym roku.

Dekoracje na andrzejki

Magiczna moc pełna wróżb, tańców i nadziei na szczęście wymaga niezwykłych dekoracji. Bardzo mile widziane są wszelkie świece, lampiony, pozostałe po Halloween ozdoby, nadające tajemniczy klimat. Wszystko, co kojarzy się z wróżeniem, zaklęciami sprawdzi się doskonale. Gwiazdki, księżyce, serduszka, balony, lustra, serpentyny, konfetti  – tu nie ma ograniczeń!

Zdecydowanie najciekawiej prezentują się sale na andrzejki bez przesadnej dekoracji, oświetlone delikatnym, naturalnym światłem świec i lampionów. Balowanie w półmroku, który może być wsparty oświetleniem LED (zwłaszcza na parkiecie) lub girlandami żarówkowymi to sposób, na stworzenie idealnego klimatu. 

Marlu_baner

Jakie kolory powinny dominować na zabawie andrzejkowej? Sklepy z dekoracjami na andrzejki przede wszystkim mają w swojej ofercie ozdoby w kolorze czerwonym, białym, czarnym i złotym. Rozwiązanie tego typu to świetny pomysł, zarówno jeśli chcemy wydać prawdziwy, wystawny bal, jak i niedużą imprezę.

Przekąski i koktajle na andrzejki

Jedzenie i picie na taką okazję również może pełnić funkcję dekoracyjną, a przygotowywanie magicznie prezentującego się stołu z przekąskami oraz napojami to czysta przyjemność! Także sama zastawa może być na tyle wyjątkowa, że przyciągnie uwagę wszystkich uczestników imprezy. 

Świetnym pomysłem mogą okazać się ciasteczka w kształcie gwiazdek, serduszek i księżyców. Kolorowe słodkości, takie jak żelki czy różnokolorowe chipsy będą stanowić niestandardowy element na stole. Ozdobione kolorowymi pisakami lub różnobarwnymi polewami i posypkami babeczki zachwycą miłośników słodkości.

Przygotować także można naleśniki z farszem, lecz nieco pokombinować przy cieście z barwnikami spożywczymi. Do komfortowego spożywania wystarczy je zwinąć jak tortillę i pokroić w mniejsze ruloniki. Zabarwić także można bułki do burgerów lub popisową sałatkę.

Koktajle to kolejny pomysł na podkręcenie zabawy andrzejkowej. Wykorzystanie brokatu jadalnego do drinków lub soków to wspaniały wybór. Ważny jest także sposób podania – skorzystanie z ciekłego azotu (nie w drinkach), dla nadania tajemniczości lub serwowanie napojów w kociołkach czarownicy albo kolbach chemicznych to strzał w dziesiątkę.

Zabawa andrzejkowa – jak się ubrać?

zabawa andrzejkowa
Fot: Shutterstock

Każda z osób, którą w tym roku interesuje zabawa andrzejkowa, staje przed wyborem, jak się ubrać na andrzejki. Bardzo wiele zależy od charakteru imprezy i gustu samej osoby, jednak istnieje kilka uniwersalnych pomysłów!

Strój na andrzejki dla dzieci to albo przebranie za ulubioną postać z bajki, zwierzątko lub superbohatera – albo po prostu elegancka kreacja. Dziewczynki chętnie wybierają sukienki, które prezentują się efektownie podczas obrotów w tańcu, a chłopcy wyglądają świetnie w białych koszulach i czarnych spodniach.

Kobiety mogą w ten wieczór zaszaleć! Podkreślenie atutów, postawienie na kreacje, które na inne okazje okazały się za skąpe lub błyszczące powinny pójść w ruch! Znakomitą opcją jest także szykowna mała czarna w towarzystwie biżuterii lub postawienie na kolory takie jak bordo, szmaragd, złoto, srebro, czerwień. Sukienka na andrzejki sprawi, że poczujesz się piękna! 

Mężczyźni w zależności od charakteru imprezy mogą wybrać garnitur, białą koszulę połączoną z jeansami lub golf w towarzystwie kraciastych spodni. 

Paznokcie na andrzejki

Stylistki paznokci przed tym wydarzeniem mają naprawdę wiele pracy! Wzorów idealnych na tę okazję jest multum – najważniejsze, by wybrać takie, które najbardziej będą współgrały z naszą stylizacją.

Złoto, srebro, czerń, bordo, czerwień, brokat, efekt lustra, gwiazdki, księżyce, serduszka – mnogość opcji jest niemal nieograniczona. Zdecyduj, w której kreacji pojawisz się na zabawie andrzejkowej i odnajdź idealny wzór dla siebie. Przeszukaj internet lub pogłówkuj wraz ze stylistką, co najlepiej się sprawdzi! 

Fryzura na andrzejki

Ułożenie włosów zdecydowanie ma znaczenie. Je również najlepiej dobrać do charakteru imprezy, jak i naszej stylizacji. Pamiętać na pewno trzeba o jednym – nasza fryzura powinna być dobrze zabezpieczona, by nawet po kilku godzinach tańców i zabaw prezentować się doskonale.

Wśród pań królują kręcone włosy, lekkie, lecz dobrze zabezpieczone upięcia. Nie brak także romantycznych warkoczy lub koków. Całość dodatkowo można ozdobić błyszczącymi akcesoriami lub wykorzystać lakier do włosów z brokatem. 

New Drop

Zabawa andrzejkowa dla dzieci od A do Z

zabawa andrzejkowa
Fot: Shutterstock

Każda zabawa andrzejkowa w przedszkolu jest wspaniałym momentem, gdy dzieci się integrują i bawią w najlepsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie przygotować taką imprezę.

Co powinno się na niej znaleźć? Jak najwięcej magii! Wróżby i gry dostosowane do wieku dzieci, sztuczki z kartami, przebrania, malowanie twarzy… Także i w tym przypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Jest to też dobry moment, by pozwolić dzieciom na słodycze, kolorowe napoje i pójście spać później niż zazwyczaj – o ile do tej pory nie będą już wystarczająco zmęczone. Taka atrakcja przed samym adwentem to świetna okazja, by pozwolić pociesze się porządnie wyszaleć. Wszystko jednak z rozsądkiem – jeżeli w imprezie biorą udział inne dzieci, trzeba znać zdanie ich rodziców na ten temat.

Sprawdź też: Jak taktownie zaprosić gości na wesele bez dzieci?

Rekomendowane artykuły