Zaproszenia ślubne DIY — 7 nieszablonowych pomysłów

zaproszenia ślubne DIY

Zgodnie z trendami 2022 indywidualizacja i personalizacja to hity wśród ślubnych dekoracji. Własnoręcznie wykonane zaproszenia mogą być jednym z elementów, które pozwolą zakochanym w bardzo osobisty sposób zbliżyć się do gości i dać im cząstkę swoich umiejętności oraz zainteresowań. Zaproszenia ślubne DIY to doskonała okazja do zaprezentowania motywu przewodniego wesela jeszcze zanim zaproszone osoby pojawią się na ceremonii. Jak przygotować efektowną i oryginalną papeterię?

Piękne zaproszenia ślubne DIY to sposób nie tylko na kreatywną zabawę. To też konkretna oszczędność, dzięki której łatwiej zmieścicie się w ślubnym budżecie.

Zaproszenia ślubne są pierwszym elementem, który mówi gościom, jak będzie wyglądała Wasza uroczystość i jakim typem pary jesteście. Jeżeli chcecie, żeby ślubna papeteria była niepowtarzalna i całkowicie oddawała Wasz styl, możecie wykonać ją sami. Poza tym, jeżeli lubicie prace manualne, to także wspaniała okazja na kreatywne spędzanie czasu z drugą połówką.

Dowiedzcie się, w jaki sposób możecie stworzyć jedyne w swoim rodzaju, spersonalizowane zaproszenia ślubne DIY. Oto kilka pomysłów. Nasze propozycje nie ograniczają się jedynie do tych eklektycznych w stylu boho. Dziewczyny kochające styl glamour mogą pokusić się o wykorzystanie wstążek, pieczęci lakowych, a nawet… złota.

Z kolei panny młode preferujące eteryczne klimaty zachwycą się ozdobami z suszonych kwiatów. Nie zabrakło także pomysłów na zaproszenia wpisujące się w najnowsze trendy – motyw roślinny, personalizacja czy coś nowego.

Jakiś czas temu nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska przygotowała własną wersję zaproszeń w stylu boho.

Ręcznie malowane zaproszenia ślubne DIY

Osoby uzdolnione artystycznie mogą samodzielnie namalować piękne wzory na zaproszeniach ślubnych DIY. Najlepiej w tym celu sprawdzą się farby akwarelowe lub promarkery, ale też papier niepowlekany o gramaturze od 250g/m2 do 350g/m2.

Najbezpieczniej będzie, jeśli skorzystacie z jednego wzoru, na podstawie którego będziecie malować. W poszukiwaniu inspiracji możecie udać się na strony ze zdjęciami stockowymi. To właśnie tam znajdziecie mnóstwo różnych ilustracji i szablonów, nawet bez konieczności rejestracji.

Kopalnią inspiracji oraz tutoriali jest także niezmiennie Pinterest, Instagram oraz nasza zakładka Inspiracje!

Zaproszenia ślubne DIY z lakowymi pieczęciami

Pieczęcie lakowe to niezwykle elegancki sposób na ozdobienie zaproszeń ślubnych DIY. Najpierw musisz oczywiście zamówić niezbędne akcesoria, czyli stemple z odpowiadającym Wam wzorem oraz lak.

Jeżeli nie chcesz, aby pieczęcie pękły lub pokruszyły się, nie korzystaj ze zwykłego wosku. W internecie z łatwością znajdziesz lak świeczkowy w różnych kolorach, który w najprostszy sposób będzie Ci rozgrzać i przelać na papier bezpośrednio z pistoletu do kleju na gorąco.

Jak zrobić to dobrze? Kiedy już przelejesz odrobinę roztopionego laku na papier (tworząc kółka o średnicy ok. 1,5 cm), odciśnij w nim suchy stempel, uprzednio schłodzony w lodzie przez ok. pół minuty.

Jeśli nie chcesz zniszczyć wydrukowanego już zaproszenia ślubnego, pieczęcie lakowe możesz wykonać na papierze do pieczenia, a dopiero później przykleić je bezpośrednio na koperty lub zaproszenia za pomocą dwustronnej taśmy klejącej lub odpowiedniego kleju.

Zaproszenia ślubne DIY z Waszymi zdjęciami

Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej spersonalizowanych sposobów na zaproszenia ślubne DIY jest wykorzystanie w nich Waszego zdjęcia.

Romantyczne ujęcia możecie wykonać podczas sesji narzeczeńskiej, ale świetnie sprawdzą się także starsze zdjęcia z Waszego wspólnego albumu. Mogą to być ujęcia z początków znajomości, czy też ulubione fotografie, które przywołują miłe wspomnienia.

Takie zaproszenie możecie od samego początku zaprojektować samodzielnie na przykład w darmowym, internetowym serwisie Canva. Dopasujecie w nim odpowiedni wygląd i wielkość czcionki, która najlepiej będzie się komponować z Waszym zdjęciem oraz ewentualnie dodacie ozdobne wzory.

Następnie wystarczy zanieść taki projekt do drukarni i w zależności od upodobań, wydrukować zaproszenia ślubne na papierze kredowym, ozdobnym lub fotograficznym. Wasze zdjęcie może znaleźć się na pierwszej stronie, mieć formę kalendarza z datą ślubu do zapamiętania lub być tylko tłem. Wszystko zależy od Waszych upodobań.

Zaproszenia z suchymi kwiatami lub liśćmi

Jeżeli uwielbiacie styl rustykalny lub romantyczny w klimacie retro, do ozdobienia zaproszeń ślubnych DIY możecie wykorzystać ususzone kwiaty lub liście. Mogą to być wycinku bukietu zakupionego w kwiaciarni, zerwane z Waszego ogrodu lub znalezione na polanie.

Najtrwalszą metodą przymocowania roślin do zaproszenia, będzie zastosowanie kleju na gorąco. W przypadku nieco większych kwiatów możesz pokusić się o zastemplowanie ich pieczęcią lakową. Mogą być umieszczone bezpośrednio na karcie z treścią dla gości, ale też na kopercie. Warto zaznaczyć, że druga wersja jest bardziej trwała.

Zaproszenia ślubne DIY z kwiatami, to często (choć nie zawsze) papeteria utrzymana w stylu boho. Suszone kwiaty można zastąpić jutowym sznurkiem, akwarelami i… kawą! Izabela Janachowska przeprowadzi Was przez proces tworzenia zaproszenia idealnego!

Rysowane zaproszenia ślubne DIY

Rysowanie szkiców na każdym zaproszeniu ślubnym osobno byłoby o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne niż malowanie wzorów. Choć niektóre dziewczyny, które kochają rysować, mogą zdecydować się na takie wyzwanie, jest jeszcze inna możliwość. Dzięki niej raz stworzycie projekt i przeniesiecie go na wiele zaproszeń.

Możecie spróbować wykonać bardziej spersonalizowany szkic na tablecie lub telefonie. Innym sposobem jest również poproszenie o pomoc znajomego grafika. Podobnie, jak w przypadku zdjęć, cały układ zaproszenia można stworzyć też m.in. w serwisie Canva lub Photoshopie, a następnie zanieść do drukarni gotowy projekt.

Zaproszenia ślubne DIY ozdobione pasmanterią

Koronki, wstążki i guziki to bardzo eleganckie i subtelne, a równocześnie niezwykle proste w użyciu zdobienia do zaproszeń ślubnych DIY w stylu klasycznym lub rustykalnym, a nawet glamour.

To, jaki efekt osiągniesz zależy od pasmanterii, jakiej użyjesz. Tasiemki wystarczy pociąć ostrym nożykiem lub nożyczkami na równe części i przykleić do papieru dobrej jakości, cienką taśmą dwustronną — w podobny sposób przykleisz ozdobne napy lub guziki.

Możecie wykorzystać także klej na gorąco, ale w tym przypadku należy bardzo uważać z nakładaniem odpowiedniej ilości, tak żeby nie zniszczyć lub nie ubrudzić papieru. Taśmy i wstążki możecie też przewiązać przez zaproszenie ślubne w poziomie lub pionie.

Nie musicie martwić się o pojawiające się na niej strzępienia. To właśnie one są w ostatnich sezonach najmodniejsze.

Jeśli chcecie stworzyć zaproszenia w stylu glamour, możecie posiłkować się też wideo, w którym Izabela Janachowska wyjaśnia, jak wykonać je samodzielnie. Zamieszczony w Planerze Ślubnym tutorial podpowie, jak wykorzystać kryształki i połyskujące elementy. Zaproszenie będzie niezwykle eleganckie.

Zaproszenia ślubne DIY z modnym złoceniem

Wiele osób błędnie sądzi, że nie da się własnoręcznie wykonać eleganckich zaproszeń ślubnych w stylu glamour. W rzeczywistości wystarczy, że zakupicie płatki złota i specjalny, wodny klej do złoceń.

Na wydrukowany już papier, musicie nanieść niewielką ilość kleju zwykłą gąbeczką w wyznaczonym miejscu, a następnie wysypać złotko i przyciskać je palcami do papieru.

Nadmiar złotka możecie zdjąć miękkim pędzlem. Później należy odcisnąć stempelki na papierze i dopiero wtedy posypać wzór złotkiem oraz docisnąć je do papieru. Eleganckie zaproszenia ślubne gotowe!

Innym sposobem jest oddanie gotowych zaproszeń, zaprojektowanych z myślą o Was do drukarni, która sama naniesie złocenia lub wytłoczy napisy. Takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe i może wynieść tyle, ile zakupienie gotowych produktów.

Zaproszenia ślubne z motywem roślinnym

Motyw roślinny to niekwestionowany hit w dekoracjach ślubnych. Pojawia się na sukni ślubnej, na torcie i we fryzurze, a więc nie może zabraknąć go na zaproszeniach.

Kwiaty i roślinny to bardzo wdzięczny motyw przewodni dla papeterii i w naturalny sposób odtworzysz go na innych dekoracjach – menu, podziękowaniach dla gości czy księdze do pamiątkowych wpisów.

Jak wykorzystać motyw roślinny na zaproszeniach ślubnych? To proste! Korzystając z gotowych grafik, np. z programu Canva wybierz wzór, który najlepiej pasuje do pozostałych roślin ze ślubnych dekoracji. Mogą to być róże z bukietu ślubnego, eukaliptus wpleciony w wianek we włosach czy efektowne lilie w wazonach ustawionych na stołach. Istotne jest to, aby kwiaty pojawiały się konsekwentnie we wszystkich innych ozdobach.

Wydrukowane zaproszenia zapakuj do z szarego papieru i dołącz do nich… żywe kwiaty lub rośliny. Gałązka paproci, storczyka, mini różyczek czy monstery będą nie tylko najpiękniejszą dekoracją, ale i zapowiedzią klimatu całego wesela. Roślinę możesz przymocować za pomocą sznurka, wstążki, efektownej taśmy lub laku.

Możesz pójść o krok dalej i wypełnić kopertę lub załączyć woreczek z płatkami kwiatów czy zielonymi listkami, które goście wykorzystają w dniu ślubu do obsypania Was po wyjściu z kościoła.

Spersonalizowane zaproszenia ślubne

Tym sposobem przechodzimy do ostatniej propozycji, jaką są spersonalizowane zaproszenia ślubne, które maksymalnie Was wyrażają. Mogą odzwierciedlać Wasze zainteresowania, osobowość czy po prostu motyw przewodni całego wesela. Uwaga! Wcale nie muszą mieć formy tradycyjnych kartek zapakowanych do kopert.

Jesteście wielbicielami podróży – idealnie sprawdzą się zaproszenia w kształcie biletów lotniczych, wolicie kino – bilety do kina, amatorzy fotografii – to może klisza? Uwielbiacie morze? Przyklejcie na zaproszeniu muszle i piasek.

Koniecznie sprawdźcie inspiracje na Pintereście czy Instagramie i dajcie się ponieść fantazji. Spróbujcie zaprojektować idealną wersję w programie graficznym lub ewentualnie poproście o pomoc grafika. Koniecznie wypełnijcie kartki własnoręcznie, aby nadać im jeszcze bardziej indywidualny charakter.

Ciekawym sposobem na spersonalizowanie zaproszeń będzie upieczenie babeczek i dołączenie do nich małego bileciku z detalami dotyczącymi ślubu. Później takie same babeczki każdy gość może znaleźć na swoim talerzu na weselnym stole.

Rekomendowane artykuły