gry weselne

Chcesz zorganizować przyjęcie weselne, które goście będą długo wspominać? Zależy Ci na pełnej integracji i wspaniałej zabawie, nie tylko w rytmie największych przebojów? Jest na to sposób – gry weselne! I nie chodzi tu wcale o zabawy oczepinowe, ale gry zręcznościowe i kreatywne, które sprawdzą się zarówno w plenerze jak i w oddzielonej części sali weselnej.

Pamiętaj, że większość gier i zabaw weselnych prowadzi wodzirej, np. DJ albo przedstawiciel orkiestry weselnej. Wybór tego typu profesjonalistów jest niezmiernie istotny! Sprawdź, co na ten temat mówi naczelna portalu Wedding Dream, Izabela Janachowska:

janachowska.pl

Mając do dyspozycji otwartą, zieloną przestrzeń wokół sali weselnej, pomyślcie o stworzeniu stref zabaw dla gości.

Zasady gier umieśćcie na tablicach kredowych, tak by każdy mógł się z nimi zapoznać. Nie wszyscy lubią tańczyć, a taka alternatywna rozrywka będzie dla gości miłym zaskoczeniem.

Kółko i krzyżyk w wersji maxi

Przygotowanie tej gry jest bardzo proste. Na trawie rozkładamy sznurek, tworząc dzięki temu pole złożone z dziewięciu kwadratów. Kółko i krzyżyk malujemy na tekturkach lub na dużych kamieniach i gra gotowa. Przyjemna odskocznia od gwaru dla wielu gości będzie wybawieniem.

concept store
Zabawy i gry weselne
Fot. Shutterstock.com

Rzut workiem / Cornhole

Celem zabawy jest wrzucenie woreczka wypełnionego fasolą lub piaskiem do otworu w leżącej na trawie drewnianej planszy. Gracze oddaleni o 5-6 dużych kroków od planszy. Jeśli trafią w środek otrzymują trzy punkty, jeśli woreczek znajdzie się na tablicy po jednym. Celem gry jest uzyskanie dwudziestu jeden punktów.

Gra przeznaczona jest dla co najmniej dwóch graczy lub drużyn, stanowiących reprezentację danego stolika. Przedmioty do gry można wykonać samemu, ale dostępne są też spersonalizowane na zamówienie wersje- z datą ślubu, czy dostosowane do motywu przewodniego wesela. 

Ringo

Gra polega na rzucaniu gumowym kółkiem tak, by zaczepiło się o wcześniej wbity w trawę kijek lub ustawione kolorowe butelki. W grze bierze udział dowolna liczba graczy, a celem jest zdobycie ustalonej liczby punktów. Każda z osób wykonuje po dwa rzuty i jeśli są celne, otrzymuje za nie po jednym punkcie.

dj na wesele

Bule

Ta pochodząca z Francji gra weselna ucieszy zarówno starszych, jak i młodszych gości weselnych. Gra nie wymaga dużego wysiłku, a doskonale integruje.

Do zabawy potrzebne są:

  • kule metalowe, którymi zawodnicy (dwie drużyny po 2-3 osoby) rzucają,
  • drewniana tak zwana świnka, która wyznacza cel.

Chodzi oto by dorzucić metalowe kule jak najbliżej drewnianej, najlepiej wybijając przy tym kule przeciwnika. Zasady punktowania znajdziemy na stronach internetowych lub ustalamy samodzielnie.

Artystyczne rzutki

To pomysł na dodatkową pamiątkę weselną dla Państwa Młodych. Na specjalnie przygotowanej tarczy (o wymiarach obrazu, który później będzie można powiesić na ścianie) umieszczamy balony wypełnione farbą. Uczestnicy wesela celują w nie rzutkami, tak by farba rozprysnęła się na tarczy. Dzięki temu powstaje abstrakcyjne dzieło sztuki, które Para Młoda może zawiesić w swoim domu.

dekoracje weselne napis love

Drewniana wieża

Jenga to proste zasady i duża dawka śmiechu. Gra polega na wyciąganiu pojedynczych drewnianych bloczków z pionowo ułożonego stosu i dokładanie ich na szczyt, tak, aby powstawała coraz wyższa wieża, o coraz bardziej niepewnej konstrukcji. Klocki można wyciągać z dowolnego poziomu, poza pierwszymi dwoma piętrami.

Wygrywa osoba, która jako ostatnia położyła bloczek przed upadkiem wieży. Wersja proponowana na wesele jest gigantyczna, dlatego grać mogą w nią zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy wesela. Im więcej graczy tym większa zabawa i wiele, radosnych okrzyków.

W organizacji gier weselnych pomoże Wam też DJ/wodzirej, jeśli odpowiednio wcześniej go o tym uprzedzicie.

Wcale nie muszą to być krępujące zabawy o zabarwieniu erotycznym czy polegające na wkładaniu pończoch gościom na głowę. Jest wiele ciekawych gier, które spodobają się i uczestnikom i obserwatorom.

Jaka to melodia?

Biorą w niej udział dwie 4-5- osobowe drużyny, których zadaniem jest odgadnąć po kilku sekundach tytuł i wykonawcę utworu. Najbardziej wdzięcznym tematem jest muzyka filmowa. Kto pierwszy podniesie rękę i prawidłowo odgadnie utwór zyskuje punkt. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie ich najwięcej.

Bomba weselna

Uczestnicy siadają w kółku i odpowiadają na pytania dotyczące pary młodej, ślubu i wesela. Tu liczy się spostrzegawczość i dobra znajomość nowożeńców. Prowadzący kolejno zadaje pytania gościom, którzy w momencie odpowiadania trzymają „bombę”, która w każdej chwili może wybuchnąć.

Jeśli odpowie dobrze, przekazuje ją kolejnej osobie. Jeśli nie zna odpowiedzi, dostaje kolejne pytanie i tak aż do momentu, kiedy udzieli poprawnej odpowiedzi. Przegrywa osoba, której bomba wybuchnie w rękach.

wesele

Test zgodności

W tej zabawie bierze udział Para Młoda, siedząca plecami do siebie. Osoba prowadząca imprezę ślubną zadaje im pytania, a oni w tym samym momencie muszą podnosić tabliczkę z napisem „ona” lub „on”.

Chociaż wasi goście nie będą w tej zabawie brać czynnego udziału, będą mieć świetny ubaw widząc odpowiedzi ujawniające prawdę o waszym związku i podejściu do życia.

„Kto: pierwszy powiedział kocham/ładniej pisze/lepiej się uczył/będzie wynosił śmieci?”. To tylko przykłady pytań, na które trzeba być gotowym.

Kalambury

To zabawa, którą uwielbiają wszyscy – młodsi i starsi. Można przygotować wersję tylko dla dzieci, albo tylko dla dorosłych (trudniejsze hasła), ale nikt nie powiedział, że nie można połączyć sił.

Organizacja tego typu zabawy nie jest skomplikowana. Wystarczy wyznaczyć trochę miejsca, na środku postawić tablicę ze zrywanymi arkuszami papieru i kilka flamastrów.

Kalambury mogą opierać się tylko i wyłącznie na rysowaniu, albo pokazywaniu. Można też miksować ze sobą te dwie czynności. Hasła, np. na karteczkach, trzeba przygotować wcześniej. Konieczne będzie również wyznaczenie osoby prowadzącej. I to wszystko. 100% satysfakcji gości murowane!

selfie na weselu

Odgadywanie przedmiotów

Kolejna zabawa, w której wziąć udział mogą dorośli i dzieci. Warto tylko zróżnicować poziom trudności w zależności od wieku. Prowadzący (może to być Panna Młoda lub Pan Młody, ale niekoniecznie) podaje kolejnym uczestnikom jakiś przedmiot. Ci muszą odgadnąć co to jest tylko na podstawie dotyku. Ich ręce przełożone są np. przez dziury w kartonie, przez co nie mają szans zobaczyć, co akurat trzymają w dłoniach.

Warto pokusić się o trudne zadania. Co powiecie na… klucz dynamometryczny podany kobiecie, albo np. zalotkę do rzęs, którą musi rozpoznać facet? Śmiechu co niemiara! Oczywiście dzieci powinny otrzymać coś prostszego, np. paczkę chusteczek higienicznych, termometr albo śrubokręt.

Inspirujące gry weselne: taniec z gwiazdami

Zabawa stylizowana na znane telewizyjne show. Jury (składające się np. z Pary Młodej i ich rodziców) zasiadają w loży jurorskiej. Mają do dyspozycji oceny – od 1 do 10. Wodzirej zbiera chętnych do udziału w konkursie – 5 par, które lubią tańczyć.

Warto ogłosić tę zabawę po kilku godzinach trwania wesela. Goście będą już roztańczeni i bardziej skorzy do parkietowych hulanek. Wówczas zebranie chętnych nie powinno stanowić problemu. Konkurs składa się z 5 rund.

Podczas każdej z nich orkiestra lub DJ włączają utwór pasujący do danego stylu tańca – walca angielskiego, rumby, samby, cha-chy i np. foxtrota. Oczywiście uczestnicy zabawy wcale nie muszą umieć kroków tych konkretnych stylów – liczy się improwizacja!

Pary mogą tańczyć wszystkie na raz albo po kolei (do decyzji organizatorów). Po każdej rundzie jury przyznaje punkty. Wygrywa para, która po wszystkich etapach zbierze ich najwięcej. Ważne, by przygotować super nagrodę. Świetnym pomysłem może okazać się kosz win ufundowany przez Parę Młodą.

Jak zapatrujesz się na zabawy weselne? Redakcja portalu Wedding Dream jest jak najbardziej na tak! Ważne jednak, by wszelkie aktywności i konkursy pozwalały czuć się gościom komfortowo. Nie ma sensu zmuszać ich do niczego. Wszyscy powinni czuć się na weselu dobrze – to najważniejsze!

Planujecie na wesele zaprosić rodziny z dziećmi? Jeśli tak, poniższy film rozjaśni Wam na co warto się przygotować!

Sprawdź także plik do pobrania z aplikacji Wedding Dream, który pozwoli Ci uporządkować weselne atrakcje dla dzieci.

Rekomendowane artykuły