15 piosenek na podziękowania dla rodziców

piosenka na podziękowanie dla rodziców

Podziękowanie dla rodziców to jeden z tych momentów, bez których zapewne wielu z Was nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego. Choć trzeba przyznać – tutaj także zmienia się już formuła. Coraz częściej rezygnujecie ze wspólnego tańca i decydujecie się zastąpić go np. pokazem stworzonego przez Was okolicznościowego filmu lub zdjęć z dzieciństwa.

Niezależnie od wybranej przez Was formy podziękowania warto zadbać w tym momencie o odpowiednią oprawę muzyczną. Jeśli myśleliście, że jedynym słusznym wyborem jest przebój Urszuli Sipińskiej pt. Cudownych rodziców mam, to zaufajcie mi – możliwości jest więcej! Przygotowałyśmy dla Was listę piosenek, które pary młode chętnie wybierają do uświetnienia tego wzruszającego momentu. Nie musi to być jeden utwór – możecie ich wybrać kilka!

Loves me like a rock, Paul Simon

Paul Frederic Simon to amerykański piosenkarz, który znany jest ze swojego miękkiego wokalu i ciekawego stylu muzycznego (w jego utworach delikatny rock łączył się z reggae, a także soulem i gospelem). Przez wiele lat występował ze swoim przyjacielem z dzieciństwa – Artem Garfunkelem, a także z zespołem gospelowym the Dixie Hummingbirds.

Simon urodził się w latach 40. i do dnia dzisiejszego, mimo sędziwego wieku osiemdziesięciu dwóch lat, nadal występuje na scenie (!). Największe jego hity, które z całą pewnością słyszał każdy to m.in. The Sound of Silence, a także Loves Me Like a Rock.

To właśnie drugi z wymienionych utworów, to według nas idealna piosenka na podziękowanie dla rodziców. Szczególnie może być to wzruszająca piosenka dla mamy – Simon odnosi się w niej bezpośrednio do matki, podkreślając jej bezwarunkową miłość i wsparcie dla swojego dziecka, niezależnie od podjętych wyborów.

New Drop

Daddy’s hands, Holly Dunn

Holly Suzette Dunn, to urodzona w 1957 roku piosenkarka country i gitarzystka, która przez całe życie łączyła swoje dwie największe pasje – muzykę i malarstwo, którymi zaraziła się od swoich rodziców.

Na liście najbardziej znanych i urzekających piosenek znajduje się utwór Daddy’s Hands, z pierwszego albumu Dunn. Jest to bez wątpienia idealna, wzruszająca piosenka dla taty, który z pewnością doceni jej wyjątkowe przesłanie. 

Tekst opowiada bowiem wdzięczności dla ojca, który ciężko pracował, aby zapewnić swojej żonie i dzieciom wszystko, co najlepsze, jednak pozostał przy tym łagodnym, kochającym i wspierającym rodzicem, w którego ramionach dziecko mogło zawsze znaleźć ukojenie.

Because you loved me, Celine Dion

Céline Marie Claudette Dion to kanadyjsko-francuska piosenkarka. Była najmłodszym z czternaściorga rodzeństwa i od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie muzyką. Już jako pięcioletnia dziewczynka została poproszona o wykonanie na ślubie jednego ze swoich braci dość trudnej piosenki Du fil, des aiguilles et du coton.

Obecnie Dion cieszy się ogromną popularnością, szczególnie ze względu na jeden, kojarzony z kultowym filmem Titanic utwór, My heart will go on. Bez wątpienia jest to piękny utwór i jednocześnie idealna piosenka na ślub. Jeśli jednak chodzi o piosenki dla rodziców na podziękowanie, inny utwór tej artystki będzie doskonałym wyborem!

Mowa oczywiście o Because you loved me. Choć Céline nie zwraca się w nim bezpośrednio do żadnego z rodziców, jej przesłanie mówiące o wdzięczności za okazaną miłość i wsparcie, jest uniwersalne i ponadczasowe. Dion w tym utworze podkreśla, że wszystko, co osiągnęła, zawdzięcza miłości drugiej osoby, która była „jej siłą, gdy była słaba, jej głosem, gdy była niema, jej oczami, gdy była ślepa”. To naprawdę chwytający za serce tekst!

Que sera sera, Doris Day

Doris Day, urodzona w 1922 roku, jako Doris Mary Anne Kappelhoff, to amerykańska piosenkarka i aktorka o niemieckich korzeniach. Już jako szesnastolatka dołączyła do jazzowej orkiestry, a na przestrzeni lat swojej kariery nagrała aż sześćset pięćdziesiąt piosenek, a także wystąpiła w kilku filmach, m.in. Romance on the High Seas czy Calamity Jane.

Jej piękny, melodyjny i nostalgiczny głos możemy usłyszeć m.in. w takich ponadczasowych hitach jak Dream A Little Dream Of Me czy Que sera sera. Drugi z wymienionych utworów to doskonała piosenka dla rodziców na wesele, która stanowić może doskonałe tło, szczególnie dla wymienionego wcześniej pokazu zdjęć z dzieciństwa.

Krótki tekst tego przyjemnego utworu jest bardzo wzruszający – w wyjątkowy sposób podkreśla przemijalność czasu i to, jak niegdysiejsze dzieci szybko zmieniły się w dorosłych, którzy sami mają lub wkrótce będą mieli własne potomstwo. Wybór tego utworu to gwarantowane łzy wzruszenia zarówno u rodziców, jak i samej pary młodej!

Dla mamy, Kortez

Łukasz Federkiewicz, znany jako Kortez, to polski muzyk, kompozytor, wokalista, a także wybitny gitarzysta, pianista i puzonista. Wychowywał się w artystycznym domu, jego mama była malarką, a ojciec utalentowanym gitarzystą – oboje zaszczepili więc w młodym Łukaszu miłość do wszelkiego rodzaju sztuki.

Większość utworów tego artysty to prawdziwe perełki – przyjemny wokal łączy się w nich często z graną na żywo muzyką fortepianową oraz pięknymi i głębokimi tekstami, poruszającymi strunami duszy. Jeśli zastanawiacie się, jaką piosenkę wybrać jako podkład  do podziękowania dla rodziców czy wspólnego tańca, polecamy utwór Dla Mamy.

Ten poruszający kawałek opowiada o figurze matki, jednak jest to piosenka o rodzicach – obojgu z nich, zawsze stojących po stronie swojego ukochanego dziecka i wspierających je bez względu na wszystko. 

Rodzinny dom, Akcent

Akcent to zespół disco-polo założony przez Zenona Martyniuka oraz Mariusza Anikieja. Choć czołowy wokalista pozostał ten sam, pozostali członkowie zespołu zmieniali się na przestrzeni lat.

Nie da się ukryć, że piosenki disco-polo, ze szczególnym uwzględnieniem Akcentu to stali bywalcy polskich wesel oraz innych dużych imprez. Szczególną popularnością cieszył się w ostatnich latach utwór Przez twe oczy zielone z 2016 roku, a także, nieco starsza, Moja gwiazda z 2001 r. W repertuarze tych artystów nie brakuje jednak również piosenek poświęconych rodzinie, domowemu ognisku i rodzicom.

Jednym z takich utworów jest bez wątpienia Rodzinny dom, wspominający beztroskie czasy dzieciństwa i miejsce, w którym przyszło artyście spędzać pierwsze lata swojego życia. Utwór ten to świetna piosenka dla rodziców na wesele, szczególnie jeśli lubią ten gatunek muzyki oraz sam zespół Akcent.

Radość pięknych lat, Anna Jantar

Anna Maria Kukulska, z domu Szmeterling, znana pod pseudonimem scenicznym Anna Jantar to niewątpliwa ikona polskiej sceny muzycznej. Niestety Jantar bardzo młodo zmarła, jednak zostawiła po sobie mnóstwo wiecznie żywych hitów, wprost tętniących emocjami, radością i beztroską.

Do najbardziej znanych jej utworów należą m.in. Tyle słońca w całym mieście, Nic nie może wiecznie trwać, a także Radość najpiękniejszych lat – i to właśnie ostatni z wymienionych hitów, jest według nas, kolejną doskonałą propozycją jako piosenka dla rodziców. 

Wiele osób w średnim wieku z rozrzewnieniem wspomina utwory Jantar, jako hity swojej młodości. Radość najpiękniejszych lat opowiada o przemijaniu, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – o tym, gdy niewinna młodość chyli się ku końcowi, każdy w tym czasie rozpoczyna swoją własną podróż.

Slipping through my fingers, ABBA

Abba to szwedzki zespół popowy, który zna chyba każdy. Chociaż na początku lat 90. kapela uległa rozpadowi, ich utwory pozostały niezastąpionymi hitami, które nie raz można było usłyszeć w wielu serialach, filmach, czy wykonaniu innych artystów.

Wśród najpopularniejszych utworów wyróżnić można kultowe już Waterloo czy Mamma Mia, które młodsze pokolenie może kojarzyć z filmu pod tym samym tytułem. Wśród świetnych kawałków Abby nie sposób nie wymienić jeszcze Slipping through my fingers, które jest kolejną naszą propozycją jako piękna piosenka na podziękowanie dla rodziców.

Piosenka ta to również utwór o przemijaniu, tym razem jednak z perspektywy rodzica obserwującego dorastanie dziecka. Bardzo melodyjny podkład i wywołujące gęsią skórkę wokale sprawiają z kolei, że utwór ten może świetnie sprawdzić się jako tło dla pięknej tradycji tańca z rodzicami.

Prywatna Madonna, Anna Wyszkoni

Anna Maria Wyszkoni to polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, wykonująca muzykę z pogranicza popu oraz rocka. Przez wiele lat była wokalistką rewelacyjnego, polskiego zespołu Łzy, który wszyscy z pewnością kojarzą dzięki takim hitom, jak Agnieszka już dawno…, czy Narcyz.

Jako solowa artystka, Wyszkoni nadal zachwyca, a jej Oczy szeroko zamknięte, Czy ten pan i pani oraz Prywatna Madonna to naprawdę warte posłuchania utwory. Wszystkie z wymienionych to świetne piosenki na ślub, przy czym Prywatna Madonna ma rewelacyjny tekst i świetnie sprawdzi się jako oryginalna piosenka dla rodziców podczas podziękowania, w szczególności dla mamy.

Wyszkoni śpiewa w niej o wdzięczności dla swojej matki, za wszystko, co dla niej zrobiła, okazuje też podziw i miłość. Bez wątpienia ten utwór wywoła u Waszych mam… Łzy.

Walc dla rodziców, Bayer Full

Bayer Full to najstarszy i jeden z najpopularniejszych polskich zespołów disco polo. Grupa rozpoczęła swoją karierę grając głównie na weselach i imprezach, jednak szybko trafiła również na festiwale, przeglądy piosenki, a dziś cieszy się sukcesem sprzedania ponad szesnastu milionów autorskich płyt.

Muzyka tej grupy jest skoczna, a wiele utworów opowiada o miłości i związkach, więc nadal stanowią one stały repertuar mnóstwa polskich wesel. Wśród piosenek znajduję się jednak sporo takich, o głębszym przesłaniu, m.in. Walc dla rodziców, który odznacza się również charakterystycznym, walczykowym podkładem muzycznym, idealnym do tańca!

Walc dla rodziców to wprost idealna piosenka dla rodziców od dzieci, w której wyrażony jest szacunek, miłość i podziękowanie za piękne dzieciństwo oraz opiekę.

Dni, których nie znamy, Marek Grechuta

Marek Grechuta to niezwykle populary polski piosenkarz, poeta, kompozytor, a także malarz, który uznawany jest za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej. Teksty swoich utworów tworzył sam, a także wykonywał aranżacje najpiękniejszych wierszy polskich pisarzy. Przez wiele lat był też związany z krakowską Piwnicą Pod Baranami.

Spośród dziesiątek jego piosenek nie sposób nie wymienić Będziesz moją panią czy Nie dokazuj, które rewelacyjnie sprawdzą się w weselnej playliście. Jeśli jednak szykujecie coś specjalnego jako podziękowanie dla rodziców, doskonale sprawdzi się piosenka Dni, których nie znamy.

Ten piękny, nostalgiczny utwór opowiada o wierze w to, co przyniesie przyszłość. Jest bardzo optymistyczny i jednocześnie wzruszający. Będzie więc stanowił doskonałe tło dla pokazu zdjęć, autorskiego filmu czy tańca.

To dzięki Wam, Preludium

Preludium to zespół grający muzykę dance z elementami popu, który powstał w 2000 roku, z inicjatywy Rafała Łuniewskiego. Podobnie jak inne, wcześniej wymienione grupy disco polo, również utwory Preludium często można spotkać na weselach.

Wszystko za sprawą oczywiście skocznej muzyki oraz tekstów poświęconych miłości. W repertuarze tego artysty znajdują się jednak również różne, wesołe piosenki na podziękowanie dla rodziców. Jedną z nich jest To dzięki Wam.

Jest to skoczny utwór, będący swoistym hołdem dla rodziców, dziękujący im za wszystko to, czego dokonali. Jeśli Wasi rodzice lubią takie wesołe, taneczne piosenki, koniecznie dopiszcie ją na swoją playlistę!

Mamo Ty czuwałaś

Choć do końca nie wiadomo, kto napisał tę wzruszającą pieśń, jest ona jednym z najczęściej zamawianych utworów na weselach i ślubach, zwłaszcza kościelnych. Wykonują go zarówno organiści, jak i zamówione zespoły, a w sieci można znaleźć aranżacje tego utworu wykonane przez wielu, utalentowanych artystów. 

Pieśń ta bez wątpienia znajduje się na liście pt. „najpiękniejsze podziękowania dla rodziców”! Jeśli Wasi rodzice lubią takie wzruszające, podniosłe pieśni lub planujecie piękny i wystawny ślub kościelny, utwór ten będzie wprost idealnym wyborem.

Piosenka bezpośrednio opowiada o trudzie rodzicielstwa, a także we wzruszający sposób dziękuje rodzicom za wszystko, czego dokonali.

Kochani moi rodzice, Bernadeta Kowalska

Bernadeta Kowalska to utalentowana, polska piosenkarka, od lat związana z Górnym Śląskiem, która na scenie muzycznej obecna jest od 2006 roku. Muzyka Kowalskiej to bardzo szeroki repertuar: od szlagierów, poprzez muzykę pop, brzmienia latynoskie, aż po nostalgiczne ballady.

Wiele utworów Bernadety Kowalskiej, podobnie jak wcześniej wymienionych artystów disco polo, również z chęcią jest grane czy odtwarzane na weselach, ze względu na nastrojową muzykę i poruszające teksty, często opowiadające o miłości. W repertuarze artystki znajdują się jednak również wzruszające utwory, które doskonale sprawdzą się jako piosenka na podziękowanie dla rodziców.

Przykładem jest Kochani moi rodzice, czyli przyjemna ballada, która wprost wyraża wdzięczność dla obojga rodziców za to, czego nas nauczyli i jak nas kochali. Utwór ten z pewnością przemówi prosto do serca mamy i taty!

Coś wyjątkowego

Pamiętajcie, w takim momencie nie kierujcie się jedynie modą czy popularnością danego utworu. Ważne, żeby przemawiał on do Was! Jeżeli są jakieś piosenki albo przyśpiewki weselne, którą Wasi rodzice naprawdę kochają, i która zaprowadzi ich w sentymentalną podróż, to wcale nie musicie kierować się głównie tekstem.

Może jest coś więcej, co zadziała w tym przypadku o wiele lepiej niż kompozycje mówiące o wspomnieniach, rodzicielstwie i dzieciństwie. Im bardziej osobiste będą to podziękowania dla rodziców, tym głębiej dotrzecie do ich serc. Zatem do dzieła! Decyzja należy do Was!

Rekomendowane artykuły