15 pytań, które wzmocnią Wasz związek – warto je sobie zadać!

para

Związek to nie tylko czułości, ale też pogłębianie relacji przez rozmowy i poznawanie siebie. Wbrew pozorom nawet osoby będące parą od lat nie znają swoich najgłębszych pragnień, zmartwień, ale też przemyśleń na temat łączącego ich uczucia. Czasami wystarczy pytać! Sprawdźcie, o co!


Jeśli jesteś w związku, niezależnie od stażu, przeprowadź ze swoją drugą połówką rozmowę, w której postawicie na szczerość. Nie traktujcie tego jednak jak sesji terapeutycznej. Ma być przyjemnie, a każde z Was powinno przystąpić do tego z otwartą głową.

Możecie też zadawać sobie po jednym pytaniu dziennie, pozwalając na naturalne pogłębianie związku. Dzięki temu po pewnym czasie sami zaczniecie wymieniać się swoimi spostrzeżeniami, uczuciami i myślami, bez konieczności dopytywania przez drugą stronę.

To wpływa na zaufanie, rozwija strefę przyjaźni w związku i jest uzupełnieniem dla tak ważnej sfery intymnej. Spróbujecie?

Jak zadawać pytania w związku?

Każdy związek potrzebuje wzmocnienia. Na osłabienie więzi może wpływać rutyna, skrywane przez lata żale. Codzienność potrafi skierować relację na niewłaściwe tory i sprawić, że para żyje obok siebie, zamiast ze sobą. Zdarza się również, że między dwojgiem ludzi (zarówno przed, jak i po ślubie) więź wciąż jest silna, jednak równie silna jest potrzeba głębszego poznania. Da się nad tym pracować, zadając pytania i rozmawiając.

Żeby przyniosło to rezultaty, musimy pozostawiać partnerowi możliwość rozwinięcia wypowiedzi. Kluczem są więc otwarte pytania.

związek
Fot: Shutterstock

Nie zaczynajmy jednak od tych najtrudniejszych. Zacznijmy od podstaw, potrzeb najniższego rzędu, a dopiero później przejdźmy do tematów wrażliwych. Zrzucenie bomby w postaci pytań np. o zdradę już na samym początku może zamknąć nam furtkę do dalszego pogłębiania więzi. Jeśli boicie się zacząć poważną rozmowę, punktem wyjścia do niej może być test zgodności dla par.

Kolejnym ważnym punktem jest powstrzymanie się od zaprzeczania i krytyki. Pamiętajmy, że w każdej sytuacji istnieje kilka punktów widzenia. Nie narzucajmy partnerowi swojego. Związek polega m.in. na używaniu argumentów w rozmowie, pielęgnowaniu empatii i wsparciu. Jeśli obawiasz się tego typu interakcji, zacznij w naturalny, łatwy sposób. Do rozpoczęcia rozmowy wystarczy proste „co u ciebie”?

1. Jak wyglądałby Twój idealny dzień?

związek
Fot: Shutterstock

Idealny dzień obrazuje często nieuzmysłowione potrzeby. Jeśli partner mówi o spędzeniu czasu przed kanapą w Twoich ramionach, to może wskazywać na to, że jest przemęczony i potrzebuje spokoju. Te uczucia towarzyszą mu, kiedy jest przy Tobie. W takiej wypowiedzi warto czytać między wierszami, jednak pamiętajmy, żeby nie nadinterpretować słów.

Niektóre pragnienia i wyobrażenia o idealnym dniu zostaną wyartykułowane wprost. Może okazać się, że drzemią w nim ukryte pragnienia, które hamują go w osiągnięciu szczęścia, a które to właśnie Ty możesz pomóc mu zrealizować.

2. Co najbardziej spodobało Ci się we mnie, kiedy mnie poznałaś/poznałeś?

Wrócenie do przeszłości pozwoli na odnalezienie i przypomnienie sobie, co tak bardzo kochacie w sobie nawzajem. Da to pole do odnowienia uczuć i rozgrzania atmosfery. To właśnie pierwsze wrażenie i zauroczenie było punktem wyjścia dla Waszego związku. Odpowiedź może również pomóc w pielęgnowaniu przez Ciebie tych cech, które partner tak w Tobie uwielbia.

3. Za co cenisz nasz związek?

związek
Fot: Shutterstock

Wymienienie przez partnera pozytywnych stron związku wpływa na obie strony, które przypominają sobie, co dobrego ma on do zaoferowania. Podbudowuje, daje fundament do dalszej rozmowy i pozwala skupiać się w przyszłości na tym, co dobre.

4. Jakie jest Twoje największe marzenie?

Marzenia są po to, żeby je spełniać. Jeśli nie znacie swoich podstawowych pragnień, nigdy nie pomożecie sobie w ich realizacji. Jeśli porozmawiacie o tym, być może zmienicie podejście do życia, również wspólnego. Porozmawiajcie zarówno o tych mniej przyziemnych, jak wygranie miliona na loterii czy posiadanie własnego samolotu, jak też skupcie się na tych, które można zrealizować tu i teraz, i są do wykonania wspólnym nakładem pracy.

Być może któreś z Was marzy o ucieczce z miasta, skrycie pragnie dziecka czy chciałoby zmienić pracę. Po dyskusji i sprawdzeniu, czy w niektórych punktach (jak dziecko) marzenia są zbieżne, możecie zacząć coś zmieniać i wspólnie o nie walczyć.

5. Czego najbardziej się boisz?

związek
Fot: Shutterstock

Poznanie lęków partnera pozwala lepiej zrozumieć jego intencje.

Mowa tu również o głębokich obawach dotyczących życia, związku czy przyszłości. Razem łatwiej je pokonać, ale też sprawić, żeby przestały być dla drugiej osoby czynnikiem blokującym ją przed określonym działaniem. Pamiętajmy, że strach paraliżuje i często skłania do nieracjonalnych zachowań, nawet wbrew sobie.

6. W czym jesteśmy według Ciebie podobni?

Dzięki temu przypomnicie sobie, jak bardzo jesteście zgrani i co Was łączy. Możecie przywołać pasje i ukierunkować się na wspólne spędzanie czasu, jeśli Wasz związek zaczynał obumierać w tej strefie. To pozwala też na celebrację podobieństw i odsunięcie na dalszy plan różnic, które często przysłaniają dobre strony relacji.

7. Jakie jest Twoje najcenniejsze wspomnienie z dzieciństwa lub dorosłego życia?

Dobre wspomnienia i chwile, które kolekcjonujemy, są odzwierciedleniem tego, jacy jesteśmy i co jest dla nas w życiu ważne. Poznanie istotnych momentów, które utkwiły drugiej połówce w głowie i zostały z nią na lata, jest istotne, jeśli chcemy poznać ją bliżej. Takie informacje stanowią grunt pod tworzenie nowych wspomnień.

związek
Fot: Shutterstock

8. Gdybyś mógł przewidzieć przyszłość, co chciałbyś wiedzieć?

Pytanie o przyszłość to dobra okazja, żeby poznać swoje największe obawy i sfery życia, które dla obu stron są niepewne. Najczęściej będą to obszary, nad którymi nie macie pełnej kontroli. Dzięki z pozoru trywialnemu pytaniu możecie skupić się na obszarach życia, które Was martwią.

9. Czy jest coś, o czym partner wolałby zapomnieć lub zmienić w swoim życiu i związku?

Rozmowa o przeszłości może być nie tylko jednym pytaniem, ale furtką do głębokiej dyskusji. Skłania do analizy swoich dawnych zachowań i decyzji. Powoduje, że zaczynasz rozumieć, co dana osoba postrzega jako błąd. To pozwoli Ci też zrozumieć, jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni lat. Być może dowiesz się również, co z jej punktu widzenia niewłaściwego wydarzyło się między Wami, a o czym nie miałaś pojęcia.

związek
Fot: Shutterstock

10. Jak opisałbyś siebie w 3 zdaniach?

Opisanie siebie, zwłaszcza w zwięzły sposób, to jedna z najtrudniejszych umiejętności. Rzadko dokonujemy samooceny, którą chcemy się dzielić z innymi – również z bliskimi. W takiej sytuacji na jaw wychodzi, czy dana osoba jest pewna siebie, ma kompleksy, jest dumna z pewnych aspektów swojego życia i przy tym, czy nie chowa się za maską.

Istotna jest również kolejność cech wymienianych przez partnera. Pierwsze będą dla niego najbardziej oczywiste. Każde kolejne zdanie wyszukane, wynikające z głębszej analizy. Znając opinię na temat samego siebie, łatwiej będzie Ci zrozumieć jego zachowania i zahamowania.

11. Co zrobiłbyś, gdyby nic Cię nie ograniczało? Pieniądze, prawo, strach czy wstyd?

związek
Fot: Shutterstock

To pytanie pozwala poznać ukryte pragnienia drugiej strony. Dowiesz się, jak postępowałby partner pozbawiony moralności i zahamowań. Z drugiej strony to dobra okazja, żeby odkryć, co tak naprawdę ogranicza go w życiu i co stanowi barierę, którą trudno mu przeskoczyć.

Dzięki temu zagłębisz się w kilka tematów na raz. Od Ciebie zależy, czy uda Ci się skłonić go do głębszej rozmowy na temat lęków, przeszkód w jego życiu.

12. Jak w trzech zdaniach opisałby Wasz związek w tym momencie?

Pytanie to umożliwi Ci zorientowanie się, jak partner odbiera Wasz związek i czy wiąże z nim przyszłość. Wskaże Wam to istotne problemy. Warunkiem jest jednak szczerość. Każde ze zdań będzie równie ważne i wskaże priorytety.

Jeśli w opisie pojawiają się same negatywne słowa lub przeważają one te dobre strony relacji, oznacza to, że przysłaniają Wam one wspólne szczęście. Daje to jednak wskazówkę, nad czym powinniście pracować i czy rzeczywiście warto podążać wspólną drogą.

13. Jakie są Twoje relacje z bliskimi (m.in. rodzicami)?

związek
Fot: Shutterstock

Relacje z bliskimi często są odzwierciedleniem tego, jak partner zachowuje się w związku. Dzięki uzyskaniu odpowiedzi być może dowiesz się, dlaczego niechętnie spotyka się z rodzicami i nie chce spędzać czasu z Twoimi bliskimi.

Może to również pokazywać, dlaczego zachowuje się w określony sposób w stosunku do Waszego dziecka (istniejącego lub potencjalnego). Być może powiela schematy lub, wręcz przeciwnie, nie chce ich powielać.

14. Opowiedz o swoim problemie i zapytaj, jak druga osoba postąpiłaby w danej sytuacji

Po pierwsze takie pytanie pomoże Ci w poznaniu jego opinii na dany temat, ale też i wskaże jedno z rozwiązań. W dojrzałym związku partner zaproponuje wsparcie, wykaże się empatią i pozwoli sobie na korektę Twoich błędów. Bliżej Cię pozna i zrozumie Twoje zachowania w określonych sytuacjach.

Będzie wiedział, co Cię trapi. Zobaczysz też, czy potrafi być dla Ciebie podporą i jak postrzega problemy. Zdolność wspólnego rozwiązywania problemów jest ważna.

związek
Fot: Shutterstock

15. Co mogę dla Ciebie zrobić?

To jedno z najlepszych pytań, jakie można zadać na koniec rozmowy. Sugeruje zainteresowanie partnera, ale też zaangażowanie w jego życie. Jeśli otworzyliście się na siebie, to być może dowiesz się, jakiego wsparcia oczekuje od Ciebie druga połówka.

Być może zaniedbujesz jakąś sferę Waszego związku. On natomiast zrozumie, że ma w Tobie oparcie. Wpływa to na pogłębienie zaufania, ale też zwiększa chęć do dalszych zwierzeń. Być może kiedy partner usłyszy tego typu pytanie, sam je zada, co pozwoli Ci podzielić się swoimi pragnieniami.

Oprócz tego w związku możecie postawić też na proste pytania, jak:

  • Jaki talent chciałbyś posiadać?
  • Co zabrałbyś z płonącego domu?
  • Czy masz wstydliwe wspomnienia?
  • Co Cię denerwuje, uspokaja i bawi?
  • Kogo najbardziej podziwiasz?
  • Jak widzisz siebie za 10 lat?
  • Bez czego nie wyobrażasz sobie życia?
  • Jakie jest Twoje szczęśliwe miejsce?
  • Co myślisz o dzieciach?
  • Gdybyś mógł być, kim zechcesz, kto by to był?


Rekomendowane artykuły