Ślubne zwyczaje z różnych stron świata!

Ślubne zwyczaje z różnych stron świata! 10220

W różnych rejonach Polski spotkać możemy regionalne tradycje związane z obrzędem zaślubin. W Wielkopolsce Pannę Młodą tydzień przed ślubem żegna się tłukąc szkło przed jej domem, w okolicach Łodzi Parze Młodej kradnie się buty, które trzeba później wykupić, a w województwie lubelskim buduje się bramy, za przekroczenie których Młoda Para musi  zapłacić. Skoro w jednym kraju tak bardzo różnimy się pod względem obyczajów, to jak sprawa wygląda na świecie? Sprawdźmy!

Włochy

Włosi wierzą, że opady deszczu przynoszą szczęście, dlatego, w przeciwieństwie do nas, starają się wybierać miesiące, w których taka aura jest najbardziej prawdopodobna. Inny, ważny zwyczaj, to wybór koloru sukni Panny Młodej. Włoszki preferują biel, ale niektóre kobiety wybierają kolor błękitny jako symbol szczerości.
Rodzice Młodej Pary powinni kupić dzieciom mieszkanie, a Nowożeńcy właśnie w tym miejscu rozpakowują ślubne prezenty. Ponadto, podczas wesela, kiedy młodzi wypiją lampkę szampana, muszą stłuc kieliszki – potłuczone kawałki mają określić liczbę wspólnie przeżytych lat. Poza tym, włoskie wesela przypominają polskie. Ten naród lubi się hucznie bawić i świętować, jak my.

Fot. iStock Photo

Meksyk

Ślub w Meksyku to ważne i wzniosłe wydarzenie, na którym nie oszczędza się pieniędzy. Zwykle zapraszane są całe wsie, łącznie kilkaset osób!
Meksykańskie zwyczaje ślubne są mocno związane z religią. Panna Młoda ma zawsze dwa bukiety – jeden swój, a drugi dla Maryi. Z kolei Pan Młody ofiarowuje swojej wybrance trzynaście monet, które symbolizują Jezusa i dwunastu apostołów. Obowiązkowym prezentem od rodziców jest różaniec, modlitewnik i poduszka do klęczenia. Co ciekawe, podczas wesela, młodej parze płaci się za taniec, a zebrana suma ma być przeznaczona na podróż poślubną- ten zwyczaj znany jest także w Polsce, ale u nas w ten sposób Młodzi zbierają na wózek dla dziecka.

Fot. iStock Photo

Chiny

Ostatni przedślubny tydzień wygląda tam dość nietypowo. Wtedy zaczyna płakać panna młoda, a po kilku dniach dołącza się do niej matka i znajome. Wylanie łez przed ślubem ma sprawić, że zabraknie ich w małżeństwie. Z kolei przyszłego małżonka czeka nie lada wyzwanie – musi celować w swoją wybrankę strzałami, oczywiście tak, aby chybić. Następnie zbiera pociski i je łamie. To zapewni wieczną miłość.

Zobacz też: Voucher na podróż, czyli wyjątkowy pomysł na prezent ślubny

Grecja

Kilka dni przed ślubem Panna Młoda rzuca dowolnym owocem, który ma pestki w drzwi swojego domu, a jeśli zostanie na nich dużo pestek, oznacza to, że kobieta będzie miała spora gromadkę dzieci.
W dobrym tonie jest też spóźnienie się na ceremonię. Tym sposobem Panna Młoda ma sprawdzić, czy jej wybranek jest wytrwały i cierpliwy.

Fot. iStock Photo

Z tego artykułu dowiesz się:

Artykuł omawia różnorodne zwyczaje ślubne z różnych regionów Polski oraz świata, prezentując unikalne tradycje związane z obrzędem zaślubin. W Polsce, w Wielkopolsce, przed domem Panny Młodej tłucze się szkło, w okolicach Łodzi kradnie się buty Młodej Parze, a na Lubelszczyźnie buduje się bramy, za przekroczenie których trzeba zapłacić.

We Włoszech, opady deszczu uważane są za szczęśliwy znak, a Panna Młoda może wybrać kolor sukni: biel lub błękit jako symbol szczerości. W Meksyku, ceremonia ślubna jest ogromnym wydarzeniem, często z udziałem całych wsi, a Pan Młody obdarowuje swoją wybrankę trzynastoma monetami, symbolizującymi Jezusa i apostołów.

W Chinach, Panna Młoda płacze przez tydzień przed ślubem, a Pan Młody strzela do niej strzałami, które później łamie, co ma zapewnić wieczną miłość. W Grecji, Panna Młoda rzuca owocem z pestkami w drzwi swojego domu, by sprawdzić, ile będzie miała dzieci, a spóźnienie na ceremonię ślubną jest testem dla Pana Młodego.

Najważniejsze informacje:
– Regionalne obrzędy zaślubin w Polsce: tłuczenie szkła, kradzież butów, budowanie bram.
– Włoskie zwyczaje: deszcz na szczęście, wybór koloru sukni, tłuczenie kieliszków.
– Meksykańskie tradycje: religijne symbole, 13 monet, prezenty od rodziców.
– Chińskie obrzędy: płacz przedślubny, strzały łamane przez Pana Młodego.
– Greckie zwyczaje: rzucanie owocem, spóźnienie na ceremonię.

Artykuł jest skierowany do osób zainteresowanych tradycjami ślubnymi z różnych kultur oraz ceremoniami zaślubin. Jest idealny dla przyszłych nowożeńców, którzy chcą poznać inspirujące lub nietypowe zwyczaje z innych krajów. Może również zainteresować osoby zajmujące się organizacją wesel, antropologów kultury oraz wszystkich, którzy pasjonują się różnorodnością obrzędów na całym świecie.

Rekomendowane artykuły