Panna Młoda w ciąży. 10 rzeczy, o których musisz pamiętać, biorąc ślub w stanie błogosławionym

Panna Młoda w ciąży. 10 rzeczy, o których musisz pamiętać, biorąc ślub w stanie błogosławionym 105683

Jeszcze kilka lat temu Panna Młoda w ciąży wywoływała niemałe kontrowersje – z brzuchem do ślubu?! Na szczęście dziś ten widok nikogo już nie szokuje. Coraz częściej projektanci decydują się dołączyć do swoich kolekcji suknie ślubne dla ciężarnych Panien Młodych. Kiedy nosisz w sobie dziecko, zmienia się niemal wszystko, jednak Wasze ślubne plany wcale nie muszą. To wyjątkowy stan, ale jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a Ty czujesz się na siłach, to wciąż będzie jeden z najpiękniejszych dni Waszego życia. Bez względu na to, na którym etapie ciąży jesteś, biorąc ślub z brzuszkiem musisz pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Pozwoli Ci to uniknąć wiele niepotrzebnego stresu, a w dniu ślubu będziesz najszczęśliwsza na świecie.

Ślub w ciąży – świadoma decyzja czy przykry obowiązek?

Kiedyś ciąża była jedną z przesłanek do ślubu – jest dziecko, musi być małżeństwo, nie ważne czy z miłości, czy z rozsądku. Szczęśliwie dla nas wszystkich, te czasy minęły! Ciąża nie wzbudza już takich emocji, jak dawnej. Na weselach coraz częściej pojawiają się nie tylko Panny Młode z brzuszkiem, ale również ich dzieci: i to nie tylko te malutkie!

Dzisiaj wszyscy wiemy już, że ślub powinien być świadomą decyzją dwojga ludzi, którzy się kochają, a sposób w jaki zdecydowali się założyć rodzinę nie powinien mieć z tym nic wspólnego. Bierzesz ślub w ciąży? Mamy dla Ciebie kilka rad!

panna młoda w ciąży

W którym trymestrze ciąży najlepiej wziąć ślub?

Przyjmuje się, że najlepiej jest zaplanować ślub tak, żeby przypadał na drugi trymestr ciąży. Zazwyczaj do tego czasu mijają już wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, a kobieta odzyskuje siły witalne i świetny humor. Ma w sobie wtedy dużo energii i chęci do działania.

Musisz jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i to, kiedy najlepiej zorganizować ślub będąc w ciąży, jest indywidualną sprawą każdej Panny Młodej. Może okazać się, że ominą Cię poranne mdłości i nieustające uczucie zmęczenia.

Wtedy równie dobrze możesz zdecydować się na ślub nawet w pierwszym trymestrze – nie będzie nawet widać, że jesteś w ciąży! Równie dobrze złe samopoczucie może Ci towarzyszyć do samego rozwiązania…Pamiętaj, że najważniejsza w tym dniu jesteś Ty, maleństwo i Wasz komfort.

inspiracje

O czym pamiętać biorąc ślub w ciąży?

Założę się, że już nie raz słyszałaś powiedzenie „ciąża to nie choroba”. Wierzę, że musiał wymyślić je ktoś, kto nigdy w ciąży nie był, bo choć to cudowny stan, potrafi też być naprawdę trudny. Oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Dlatego jeśli organizujesz ślub będąc w ciąży, nie zapomnij, że warto wtedy zadbać przede wszystkim o siebie. Oto kilka rad dla Panny Młodej w ciąży, którymi podzieliły się z nami nasze czytelniczki.

#1 Skorzystaj z pomocy wedding plannera

Etap przygotowań do ślubu bywa naprawdę męczący i stresujący, nawet w „normalnych” warunkach. Kiedy jednak jesteś w ciąży, to wszystko może wydać Ci się naprawdę przytłaczające – i nic dziwnego. Z jednej strony planujesz najważniejszy dzień Waszego życia, z drugiej Twoje życie właśnie całkowicie się zmienia.

baner koordynator ślubu

I to nie tylko za sprawą ślubu, ale przede wszystkim małego człowieka, który za kilka miesięcy pojawi się na świecie. Warto wtedy skorzystać z pomocy kogoś, kto Cię odciąży – wedding planner to doskonały wybór!  Masz wtedy pewność, że ktoś dopilnuje każdego szczegółu, a Ty będziesz mogła skupić się na tym, co najważniejsze: na sobie.

To rada, której udzieliła Magda, ona również zdecydowała się na współpracę z wedding plannerem.

Ślub zaczęłam planować jeszcze zanim dowiedziałam się o ciąży. Kiedy zobaczyłam dwie, upragnione kreski na teście, cieszyłam się jak nigdy! Szybko okazało się jednak, że pierwszy trymestr to dla mnie prawdziwa próba charakteru. Kiedy kolejny raz płakałam nad rozkładem stołów i planem usadzenia naszych gości weselnych, powiedziałam sobie DOŚĆ. Następnego dnia znalazłam wedding plannerkę, która zorganizowała dla nas przyjęcie marzeń. Ja w tym czasie mogłam spokojnie odpocząć i zatroszczyć się o siebie.

panna młoda w ciąży

#2 Mierz siły na zamiary

To zdanie pojawiało się wyjątkowo często! Wiele kobiet marzy o idealnym ślubie prosto z bajki. Przepiękna suknia, hektolitry szampana i tańce do białego rana wśród setki gości. Niestety, rzeczywistość często zmusza nas do weryfikacji tego planu.

Jeśli Twoja ciąża nie przebiega tak, jak planowałaś, czujesz się zmęczona i rozdrażniona lub nadal dokuczają Ci mdłości, lepiej będzie zdecydować się na niewielkie, spokojne przyjęcie. Dzięki temu nie będziesz musiała mierzyć się z imprezą, która jest teraz ponad Twoje siły.

#3 Wieczór Panieński bez alkoholu

Przeszło Ci przez myśl, że skoro jesteś w ciąży, powinnaś zrezygnować z wieczoru panieńskiego? Zupełnie niepotrzebnie! Ciąża ma swoje ograniczenia, jednak nie oznacza to, że musisz rezygnować z wszystkiego, co najlepsze.

Wieczór panieński to Twój czas – czas, kiedy możesz jeszcze przez chwilę cieszyć się stanem „wolnym” i wykorzystać to, jak tylko zapragniesz. Taka impreza wcale nie musi być głośna, męcząca i zakrapiana alkoholem. Sposobów na wieczór panieński bez alkoholu jest naprawdę dużo.

Szukasz dekoracji na wieczór panieński? Poznaj naszą ofertę!

Oliwia swój wieczór panieński w ciąży do dziś wspomina z szerokim uśmiechem!

Na początku byłam sceptycznie nastawiona. Byłam w 7 miesiącu ciąży, brzuch zaczynał mi przeszkadzać, czułam się zmęczona i spuchnięta. Ale moje przyjaciółki były nieugięte! Zawsze planowałyśmy, że mój wieczór panieński będzie wielką imprezą, której nigdy nie zapomnimy…cóż, impreza nie była wielka, ale zdecydowanie warta zapamiętania. Weekend w przepięknym hotelu ze spa, basenem i przepysznym jedzeniem to było właśnie to, czego potrzebowałam. Na koniec dziewczyny zaplanowały cudowną sesję zdjęciową – zdjęcia wiszą w naszym salonie i codziennie sprawiają, że się uśmiecham! – przyznaje Oliwia.

panna młoda i druhny

#4 Obrączki

Okazuje się, że ciąża to nie tylko rosnący brzuch, ale też puchnące stopy…i dłonie. Może więc okazać się, że w dniu ślubu, obrączka, którą wybraliście będzie za mała. Bez obaw – po porodzie wszystko wróci do normy! Do tego czasu warto jednak pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem.

Kobiety, które również stanęły przed tym wyzwaniem polecają, by po prostu zawiesić obrączkę na łańcuszku lub wsunąć ją na mniejszy palec i przełożyć na prawidłowy wtedy, kiedy opuchlizna ustąpi na dobre.

#5 Wsparcie w kościele lub urzędzie

Bez względu na to jak się czujesz i jak przebiega Twoja ciąża, ślub to wydarzenie, które niesie ze sobą wiele emocji. Dodatkowo, zarówno w kościele, jak i w Urzędzie Stanu Cywilnego, na pewno będziesz musiała spędzić kilkadziesiąt minut.

Może zdarzyć się, że poczujesz zmęczenie czy zawroty głowy – warto, byś miała wtedy wsparcie. Świadkowa, która zadba o to, byś miała pod ręką zimną wodę do picia lub inne rzeczy, których aktualnie potrzebujesz będzie nieocenionym skarbem! Możesz również porozmawiać z księdzem lub urzędnikiem o swoim stanie – często starają się wtedy skrócić czas trwania ślubu do minimum.

#6 Wybierz suknię ślubną, o której marzysz

To, że jesteś w ciąży nie oznacza, że musisz iść do ślubu w ogromnej sukni wyglądając jak beza – wręcz przeciwnie! Ciąża to piękny stan i jeśli tylko masz na to ochotę, możesz śmiało podkreślić brzuszek obcisłą, seksowną suknią, o której zawsze marzyłaś.

Większość salonów ślubnych ma w swojej ofercie suknie ślubne zaprojektowane specjalnie na taką okazję, jednak możesz wybrać również klasyczny model. Najważniejsze by suknia była wygodna, nie obciskała i nie uwierała Cię w żadnym miejscu – Twój komfort jest najważniejszy.

Nie zapomnij poinformować o ciąży krawcowej lub konsultanta. Będą mogli nie tylko profesjonalnie doradzić Ci przy wyborze sukni, ale przygotować ją również do ewentualnych poprawek. Tą bardzo ważną radą dotyczącą wyboru sukni ślubnej podzieliła się z nami Małgosia, która nie chce, by inne Panny Młode w ciąży popełniły jej błąd.

panna młoda w ciąży

Suknię ślubną wybierałam w 3 miesiącu ciąży, do ślubu zostały wtedy dwa miesiące. To było moje pierwsze dziecko i nie mogłam sobie wyobrazić, że mój brzuch w ciągu dwóch miesięcy miałby znacząco urosnąć. Zostawiłam sobie w pasie kilka centymetrów luzu i suknia spokojnie czekała na ślub w mojej szafie. Tydzień przed ślubem spojrzałam na swój brzuch i zdałam sobie sprawę, że ja sprzed dwóch miesięcy i ja teraz, to właściwie dwie zupełnie inne osoby. Brzuszek widocznie się zaokrąglił, nie dopinałam się już w swoich własnych spodniach. Zmartwiona przymierzyłam moją wymarzoną suknię i…zaniemówiłam. Nie byłam w stanie się dopiąć! I nie mówię tu o kilku centymetrach…suknia była po prostu za mała! Poprawki w tak krótkim czasie nie wchodziły już w grę, miałam tylko jedno wyjście – znaleźć inną suknię. Udało się, ale zamiast sukni ślubnej moich marzeń, miałam na sobie po prostu ładną suknię ślubną. A wystarczyło uprzedzić krawcową o moim stanie…to była porządna nauczka!

#7 Ubierz wygodne buty

Jeśli do ślubu zawsze chciałaś pójść w szpilkach – nic nie stoi na przeszkodzie. Ale pamiętaj o wygodnych butach na zmianę. Ciążowy brzuszek i szpilki to nie jest dobre połączenie, szczególnie jeśli mówimy o kilkugodzinnej zabawie.

Płaskie, wygodne buty to coś, za co Twoje stopy na pewno Ci podziękują. W sklepach obuwniczych i ślubnych jest aktualnie tyle niesamowicie pięknych modeli balerinek i innych pantofelków na płaskim obcasie, że na pewno uda Ci się znaleźć coś wyjątkowego!

#8 Przeorganizuj weselne menu

Każda z nas zna zabawne historie o ciążowych zachciankach i dziwnych połączeniach smaków, które normalnie nie miałyby żadnego sensu. I te historie są zabawne – do czasu, kiedy nie dotyczą Ciebie. To rada, którą kobiety dzieliły się wyjątkowo często: zadbaj o to, by w weselnym menu było to, co lubisz – albo to, co jesteś w stanie zjeść.

Ciąża bywa podstępna i zdarza się, że przez 9 miesięcy nie możesz przełknąć nic więcej niż tosty z dżemem i kakao. Jeśli tak jest, pamiętaj, żeby właśnie to znalazło się na Twoim stole w czasie przyjęcia weselnego. Zapach ryby lub pieczonego mięsa przyprawia Cię o mdłości? Zastąp je w menu czymś innym. I nie martw się, nikt nie będzie miał Ci tego za złe, w końcu to Twój dzień i każdy z gości chce, byś czuła się dobrze.

Przez całą ciążę jadłam tylko owoce. Wszystko inne było ponad moje siły. Dlatego na naszym weselu, kiedy goście zajadali się rosołem i klasycznymi schabowymi, ja miałam przed sobą ogromną paterę owoców: jabłka, banany, ananas, arbuz…to była moja najlepsza decyzja. Nie musiałam zmuszać się do jedzenia tego na co nie miałam ochoty, ale nie byłam też głodna. Kolejny raz zrobiłabym to samo! – przyznaje Klaudia, która ślub brała w 8 miesiącu ciąży.

panna młoda w ciąży

#9 Zadbaj o miejsce do odpoczynku

Wybierając hotel lub restaurację na Wasze wesele, koniecznie zwróć uwagę czy jest tam miejsce, w którym będziesz mogła odpocząć. W hotelu to oczywiście pokój hotelowy dla nowożeńców, ale wiele obiektów weselnych posiada również osobne pomieszczenie dla młodych, gdzie mogą nie tylko trzymać wszystkie przydatne im rzeczy, ale też odpocząć.

W takich pokojach znajduje się zazwyczaj rozkładana kanapa lub nawet łóżko. To bardzo ważne, bo ślub i wesele bywają naprawdę męczące, dlatego dobrze byś miała miejsce, w którym w razie czego możesz się na chwilę schować i odpocząć.

#10 Przygotuj zestaw ratunkowy

To tylko tak strasznie brzmi. W praktyce chodzi po prostu o to, byś miała pod ręką wszystko to, czego możesz potrzebować i dzięki czemu poczujesz się bezpieczniej. Dokuczają Ci mdłości? Przygotuj kilka cukierków imbirowych i migdały do pochrupania.

Często czujesz, że musisz coś przekąsić? Paczka herbatników lub krakersów to świetny plan. Zdarzają Ci się zawroty głowy? Nie zapomnij o butelce zimnej wody. Męczy Cię ból pleców? Wystarczy niewielka poduszka, którą położysz na swoim krześle. To proste, a jednocześnie sprawia, że cały ślub i wesele są dla Ciebie zdecydowanie mniej stresujące.

panna młoda w ciąży

Ślub w ciąży może być pięknym wydarzeniem – dla Ciebie, Twojego męża i całej Waszej rodziny. Pamiętaj, by w chaosie przygotowań nie zapomnieć o sobie i zadbać o swój komfort i dobre samopoczucie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze kilka lat temu widok Panny Młodej w ciąży był kontrowersyjny, ale dziś nikogo już to nie dziwi. Coraz więcej projektantów uwzględnia w swoich kolekcjach suknie ślubne dla ciężarnych. Ślub podczas ciąży nie musi być stresujący, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Optymalnym czasem na ślub jest drugi trymestr ciąży, gdyż większość dolegliwości ustępuje, a przyszła mama odzyskuje siły. Organizując ślub w ciąży, warto skorzystać z pomocy wedding plannera, by odciążyć samą siebie w trakcie przygotowań. Wybierając suknię ślubną, pamiętaj, by była wygodna i dostosowana do zmian w sylwetce. Zadbaj o wygodne buty na zmianę oraz odpowiednie menu, które uwzględni Twoje ciążowe preferencje smakowe. Pamiętaj również, aby mieć miejsce do odpoczynku podczas wesela i przygotować zestaw ratunkowy z niezbędnymi rzeczami.

Najważniejsze informacje:
– Ślub w ciąży nie jest już kontrowersyjny.
– Suknie ślubne dla ciężarnych są coraz bardziej popularne.
– Najlepszym czasem na ślub jest drugi trymestr ciąży.
– Skorzystaj z pomocy wedding plannera.
– Wybierz wygodną suknię ślubną.
– Zadbaj o wygodne buty na zmianę.
– Dostosuj menu weselne do swoich preferencji smakowych.
– Przygotuj zestaw ratunkowy z niezbędnymi rzeczami.

Artykuł skierowany jest do przyszłych Panien Młodych, które są w ciąży i planują swój ślub. Treść zawiera cenne wskazówki, jak przygotować się do tego wyjątkowego dnia, uwzględniając zarówno potrzeby przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Rekomendowane artykuły