Otóż stało się! W momencie, w którym Twój ukochany wsunął Ci pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec, przestałaś być dziewczyną, a stałaś narzeczoną. Powoli się do tego przyzwyczajasz, chwaląc się nową biżuterią wszem i wobec z nieskrywaną radością. I nagle obok słyszanych od każdego słów cudownie, gratulacje pada… To kiedy ten ślub?! I to jest bardzo dobre pytanie! Data ślubu – jak ją wybrać? Na co uważać, o czym nie zapomnieć? Mamy dla Was 5 wskazówek!
Spis treści
Data ślubu a koszty wesela
Jeżeli zależy Wam na minimalizowaniu wszelkich kosztów, to data ślubu z pewnością Wam w tym pomoże.
Termin uroczystości wpływa na cenę wynajmu sali weselnej oraz wszystkich usług weselnych.
Data ślubu przypadająca na sezon weselny będzie wymagała większych nakładów finansowych. Ze względu na duże zainteresowanie tymi miesiącami negocjacja kosztów wszelkich usług będzie utrudniona.
Ważny jest także dzień tygodnia. Większość ślubów odbywa się w soboty. Jeśli więc zależy Wam na cięciu kosztów, rozważcie np. piątkową lub niedzielną uroczystość.
Uwaga. Sezon ślubny zaczyna się w maju i trwa do września. Czyli w najcieplejszych miesiącach w roku.
Nie konsultujcie daty ślubu ze wszystkimi
Złota zasada podejmowania decyzji brzmi: nie pytaj o radę wszystkich. Wszystkim nie dogodzicie! Oczywiście, że w momencie, w którym wybieracie datę ślubu, zapytacie najbliższych, czy termin jest dla nich okej, ale miejcie z tyłu głowy, że na żadnym weselu nie ma 100% frekwencji.
Pomyślcie też o rozesłaniu tzw. save the date, czyli nieoficjalnego zaproszenia na przyjęcie, w którym poinformujecie gości jedynie o dacie ślubu.
Data ślubu, a wolne terminy w obiektach weselnych
Lokalizacja wesela jest jednym z elementów determinujących datę ślubu. Bardzo dużo miejsc, szczególnie tych popularnych, ma zarezerwowane terminy nawet na dwa lata do przodu!
Oczywiście najbardziej oblegane są soboty, dlatego jeżeli szczególnie zależy Wam na jakimś miejscu, a nie chcecie czekać tak długo, rozważcie ślub w inny dzień tygodnia, np. piątek. Wtedy macie szansę nie tylko na bliższy termin, a może i odrobinę niższą cenę.
Data ślubu, a pora roku
Oczywiście ślubny sezon to końcówka wiosny i całe lato – nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Jednak to wpływa również na trudno dostępne terminy.
Każda pora roku ma swoje plusy i minusy: lato jest piękne, ale wysokie temperatury mogą Was pokonać, wiosna i jesień to magia kolorów, ale i ryzyko dużych opadów deszczu. Zima ma magiczny klimat, gdyby tylko nie przejmujący chłód…
Dobrze więc zastanówcie się, zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Pomyślcie, co jest dla Was tego dnia najważniejsze, i czy na pewno potrzebujecie do tego zielonych liści na drzewach i słońca do 20:00.
Pomyślcie także o gościach – jeżeli większość ma do pokonania dużą odległość, zrezygnujcie z daty ślubu w zimie. Warunki na drogach w tym okresie mogą utrudniać podróżowanie.
Może okaże się, że jesteście w stanie zrezygnować z tych kilku stopni więcej i zorganizować wesele nawet w jesiennym deszczu!
Pomyślcie o innych zaręczonych
Być może w Waszym towarzystwie są osoby, które również szykują się do ślubu? Warto się z nimi skontaktować, żeby nie doprowadzić do dwóch ślubów jednego dnia – w końcu na pewno chcecie bawić się na swoich weselach!
Data ślubu, a pozostałe obowiązki
Kończycie studia, budujecie dom, a może czekacie na nowego członka rodziny? Organizacja ślubu niesie ze sobą wiele przygotowań i dodatkowych obowiązków.
Jeśli nie chcecie utonąć w liczbie rzeczy, które są do zrobienia ,,na wczoraj”, może dobrym pomysłem będzie ustalenie daty ślubu na spokojniejszy okres?
Data ślubu – bądźcie elastyczni!
Jeżeli nie jesteście w stanie potraktować elastycznie terminu, podejdźcie elastycznie do innych rzeczy – sali, fotografa, cateringu itp. W każdym roku tysiące młodych par postanawiają powiedzieć sobie „tak” i podwykonawcy są zarobieni po uszy! Dlatego szukajcie, ale nie bądźcie wybredni. Ten dzień będzie wyjątkowy dzięki Wam!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybór daty ślubu to kluczowy krok w planowaniu wesela, który wiąże się z wieloma decyzjami. Przede wszystkim warto rozważyć wpływ daty na koszty wesela – ślub poza sezonem oraz w mniej popularne dni tygodnia, jak piątek czy niedziela, może znacząco obniżyć wydatki. Nie warto konsultować daty ze zbyt wieloma osobami, ponieważ niemożliwe jest zadowolenie wszystkich. Należy również rozważyć dostępność terminów w wybranych obiektach weselnych – popularne miejsca mogą być zarezerwowane na lata do przodu. Pora roku jest kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór daty, każda ma swoje plusy i minusy, od pogody po dostępność terminów. Istotne jest także unikanie konfliktu terminów z innymi zaręczonymi w kręgu znajomych. Planując datę, warto uwzględnić także inne obowiązki, takie jak studia, budowa domu czy planowanie rodziny. Elastyczność w zakresie terminu oraz innych aspektów organizacji ślubu, takich jak wybór fotografa czy cateringu, może znacznie ułatwić przygotowania.
Najważniejsze informacje:
– Wybór daty ślubu wpływa na koszty wesela.
– Popularne terminy mogą wymagać wcześniejszej rezerwacji.
– Każda pora roku ma swoje zalety i wady.
– Unikaj konsultowania terminu z wieloma osobami.
– Ustal datę, uwzględniając inne obowiązki i plany życiowe.
– Bądź elastyczny w zakresie terminu i innych elementów organizacyjnych.
Artykuł jest skierowany do par planujących ślub, które poszukują praktycznych wskazówek dotyczących wyboru daty uroczystości. Tekst będzie pomocny zarówno dla tych, którzy chcą zminimalizować koszty, jak i dla tych, którzy muszą dostosować swoje plany do dostępności obiektów weselnych i innych zobowiązań życiowych.