Pierścionek… i co dalej? Poradnik dla świeżo upieczonych narzeczonych

przygotowania do ślubu

Gratulacje! Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie niedawno na Twoim palcu znalazł się nowy, błyszczący drobiazg. Zaręczyłaś się w jednym z najpiękniejszych okresów w roku – w czasie świąt i sylwestra. To magiczne wydarzenie, które bez wątpienia wypełnia Cię radością i pozytywnymi emocjami. Ale co teraz? Jak rozpocząć przygotowania do Waszego wymarzonego ślubu? Mam dla Was kilka rad.

Zaręczyny w święta: co dalej?

Zanim zaczniecie zajmować się przygotowaniami do ślubu czekają Was jeszcze inne obowiązki. Jeśli zaręczyny odbyły się w kameralnym (dwuosobowym) gronie, to czas najwyższy poinformować o Waszej decyzji Waszych bliskich. Bez wątpienia pierwszą rzeczą, którą warto zrobić tuż po zaręczynach, jest podzielenie się tą niesamowitą nowiną z Waszą rodziną i znajomymi. Zadzwońcie, wyślijcie wiadomości, lub jeszcze lepiej – spotkajcie się twarzą w twarz, jeśli to możliwe. Nic nie równa się z uśmiechami, łzami radości i emocjami, które podzielą się z Wami Wasi najbliżsi. Zastanawiacie się, jak ogłosić zaręczyny? Jakiś czas temu przygotowaliśmy na ten temat obszerny materiał. Szczegóły znajdziecie w tym tekście.

przygotowania do ślubu

Kolejnym, choć zaznaczam – nieobowiązkowym, punktem, który warto odhaczyć tuż po zaręczynach jest sesja narzeczeńska. To nie tylko okazja do uwiecznienia Waszej miłości w pięknych zdjęciach, ale także świetny sposób na spędzenie czasu razem i zapoznanie się z fotografem, który, być może, będzie wykonywał Wasze zdjęcia ślubne. Wybierzcie miejsce, które dla Was ma szczególne znaczenie, lub odkryjcie nowe, fascynujące lokalizacje. Te kadry i uwiecznione na nich uczucia i emocje będą dla Was piękną pamiątką na lata.

Przygotowania do ślubu: od czego zacząć?

Tu dróg jest przynajmniej kilka, ale wszystkie zaczynają się od jednego punktu: rozmowy. Zanim zaczniesz planować wystawne wesele w stylu glamour upewnij się się, że Twój narzeczony nie marzy o kameralnej uroczystości gdzieś na egzotycznej wyspie. Określenie Waszych oczekiwań i priorytetów to pierwszy krok do sukcesu – dzięki temu oboje będziecie mieli poczucie, że organizujecie uroczystość Waszych marzeń. Tutaj kolejne kroki uzależnione są nieco od Waszych priorytetów: jeśli zależy Wam na konkretnej dacie, to miejsce będziecie musieli dostosować do niej, jeśli zależy Wam na konkretnym miejscu, to prawdopodobnie będziecie musieli pójść na kompromis w kwestii terminu, a jeśli priorytetem jest dla Was lista gości (niezależnie od tego, czy długa, czy krótka), to wybór miejsca trzeba będzie dopasować do tego czynnika. Nie bez znaczenia jest tu także budżet, który z pewnością w jakiś sposób wpłynie na finalny kształt uroczystości.

przygotowania do ślubu

Wybór daty ślubu

Jak już ustaliliśmy, kolejność wyboru jest uzależniona od Waszych priorytetów, jednak czynniki, które warto wziąć pod uwagę pozostają niezmienne. Wybór daty może okazać się prostszym rozwiązaniem. Wiele par intuicyjnie sięga po ważne, symboliczne momenty. Zastanawiasz się, czy to na pewno dobry wybór? Poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania:

1. Święta

Jeśli zaręczyliście się w okresie świątecznym, być może macie ochotę kontynuować ten magiczny nastrój i wybrać datę ślubu w okolicach świąt Bożego Narodzenia lub Nowego Roku. To doskonały sposób, aby uczynić Wasz ślub jeszcze bardziej wyjątkowym i uroczystym – to plusy. Warto jednak wiedzieć, że to jeden z najgorętszych okresów w roku, który wiążę się ze zdecydowanie większymi cenami i obłożeniem, przygotujcie się więc na koszty i konieczność rezerwacji z dużym (naprawdę dużym) wyprzedzeniem.

2. Urodziny lub rocznica

Zdarza się, że pary decydują się na zaręczyny i ślub w datach, które mają dla nich znaczenie – mogą to być urodziny któregoś z członków ich rodziny (lub ich samych), data pierwszego spotkania, pierwszej randki czy pierwszego pocałunku. Bez wątpienia ta data na stałe wpisze się do kalendarium Waszej rodziny i będzie miała dla Was szczególne znaczenie, ale… czy nie lepiej jest mieć wiele okazji do świętowania w ciągu roku?

Jeśli szukacie w kalendarzu daty, która stanie się najważniejszym dniem Waszego życia – koniecznie weźcie też pod uwagę te elementy:

Dostępność Waszych najbliższych

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru daty ślubu, zwróćcie uwagę na dostępność Waszych najbliższych. Upewnijcie się, że ważne osoby w Waszym życiu będą mogły uczestniczyć w Waszym ślubie. Zapytajcie rodziców, rodzeństwo i świadków o ich plany i preferencje.

Pogoda

Choć, patrząc na to, co teraz dzieje się za oknem, trudno stwierdzić, że pogoda w Polsce jest w jakimkolwiek stopniu przewidywalna, warto wziąć pod uwagę, przynajmniej ramowo, to, jaka aura będzie Wam towarzyszyć w dniu ślubu. Ma to znaczenie szczególnie, jeśli marzycie o plenerowym ślubie.

Budżet

Przy wyborze daty ślubu zawsze miejcie na uwadze Wasz budżet. Niektóre daty mogą być droższe niż inne, ze względu na popularność (szczególnie okres od maja do października i święta). Upewnijcie się, że Wasze finanse pozwalają na wybór daty, która spełnia Wasze marzenia.

Wybór miejsca ślubu

przygotowania do ślubu
close up of happy couple looking at blueprint at home, planing design home at paper

Skoro wybór daty mamy już na co zwrócić uwagę w czasie poszukiwań idealnego miejsca na Wasz ślub i wesele. Przeglądajcie inspiracje, rozmawiajcie o swoich marzeniach – to tylko wstęp. Na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań idealnej sali weselnej?

1. Liczba gości:

Jednym z najważniejszych czynników, który będzie miał wpływ na wybór sali weselnej jest określenie, ilu gości planujecie zaprosić na Wasze wesele. Sala weselna musi pomieścić wszystkich Waszych najbliższych i przyjaciół, dlatego podajcie realną liczbę gości do rozważenia. Pamiętajcie, że sala nie powinna być ani za mała, ani za duża – ważne jest, aby zachować odpowiednią atmosferę i komfort dla wszystkich obecnych.

2. Lokalizacja:

Wybierzcie lokalizację, która będzie wygodnie dostępna dla Waszych gości. Jeśli wiele osób przyjeżdża z daleka, upewnijcie się, że sala weselna jest blisko lotniska lub zapewnia dobre połączenia komunikacyjne. Ponadto, zastanówcie się nad atrakcjami w okolicy, które mogą zainteresować Waszych gości, zwłaszcza jeśli planujecie weselny weekend.

3. Styl i atmosfera:

Każda sala weselna ma swój unikalny styl i atmosferę. Zastanówcie się, jakie wrażenie chcecie, aby Wasze wesele zrobiło na gościach. Czy marzycie o eleganckim weselu w zamku, rustykalnym przyjęciu na farmie, czy może nowoczesnym wydarzeniu w luksusowej sali bankietowej? Wybierzcie styl, który pasuje do Waszej osobowości i wizji ślubu.

4. Budżet:

Określcie swój budżet na salę weselną i trzymajcie się go. Pamiętajcie, że oprócz samej sali, budżet obejmuje także inne koszty, takie jak dekoracje, jedzenie, napoje, i rozrywka. Upewnijcie się, że sala, którą wybierzecie, mieści się w Waszych finansach.

5. Termin:

Jeśli macie konkretną datę w głowie, to zarezerwujcie salę weselną jak najwcześniej. Szczególnie w okresie świątecznym i na Sylwestra sale mogą być szybko zarezerwowane, dlatego warto działać szybko, aby mieć pewność, że dostępna jest Wasza wymarzona lokalizacja.

6. Udogodnienia i usługi:

Sprawdźcie, jakie udogodnienia i usługi oferuje sala weselna. Czy zapewnia catering, obsługę kelnerską, miejsce na ceremonię ślubną, czy parking dla gości? Zwróćcie uwagę na wszelkie dodatkowe udogodnienia, które mogą sprawić, że Wasze wesele będzie jeszcze bardziej wyjątkowe.

7. Opinie i Referencje:

Przeczytajcie opinie innych par, które korzystały z danej sali weselnej. To doskonały sposób na poznanie doświadczeń innych narzeczonych i sprawdzenie, czy sala spełnia Wasze oczekiwania.

Przygotowania do ślubu: jak zapanować nad finansami?

przygotowania do ślubu

Sprawy finansowe są nieodłączną częścią przygotowań do ślubu. Ustalcie realistyczny budżet i starajcie się trzymać go jak najdokładniej. To pomoże uniknąć stresu związanego z wydatkami w dłuższym okresie. Planujcie ostrożnie, a Wasza kieszeń będzie Wam wdzięczna. Jak podejść do tematu finansów, żeby nie zwariować? Pierwszym krokiem jest określenie realistycznego budżetu na Wasze wesele. Zastanówcie się, ile możecie wydać, nie zadłużając się na wiele lat do przodu. To ważne, aby zachować równowagę między organizacją wymarzonej uroczystości a swoją zdolnością finansową. Następnie zastanówcie się, które elementy wesela są dla Was najważniejsze i co jest mniej istotne. Możecie postawić na wystrój, potrawy, muzykę, lub inne elementy. To pomoże Wam zdecydować, gdzie warto zainwestować większą część budżetu, a gdzie można zaoszczędzić.

Musicie pamiętać, że wesela wiążą się z kilkoma podstawowymi kosztami, takimi jak sala weselna, catering, dekoracje, fotograf i muzyka. Te wydatki stanowią bazę Waszego budżetu, dlatego warto znaleźć odpowiednie dostawców, którzy spełnią Wasze oczekiwania i mieszczą się w ustalonym budżecie. Zawsze warto zostawić pewną kwotę na nieprzewidziane wydatki. Podczas organizacji wesela zawsze pojawiają się niespodzianki, takie jak dodatkowe koszty za usługi, które nie były uwzględnione w pierwotnym planie.

Skąd wziąć pieniądze na ślub?

Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, zastanówcie się, czy macie dostęp do dodatkowych źródeł finansowania. Oto kilka pomysłów:

  • Rodzina i przyjaciele: Rozważcie, czy Wasza rodzina lub przyjaciele mogą wesprzeć Was finansowo. To zrozumiałe, że nie każdy może liczyć na taką pomoc, ale jeśli macie taką możliwość, warto to rozważyć.
  • Kredyt ślubny: Niektóre banki oferują specjalne kredyty na cele ślubne. Przed zaciągnięciem takiego kredytu zadbajcie o dokładne zaplanowanie spłaty i upewnijcie się, że będziecie w stanie go obsłużyć.
  • Oszczędności: Jeśli macie oszczędności, które mogą być przeznaczone na ślub, to zastanówcie się, czy chcecie je wykorzystać. To może być doskonały sposób na sfinansowanie Waszego wymarzonego wesela bez zadłużania się.

Lista gości

Przygotowania do ślubu z pewnością nie mogą obyć się bez tworzenia listy gości. Zastanawiacie się jak podejść do tego tematu? Zacznijcie od… najbliższych. Wybierzcie tych, których naprawdę chcecie zaprosić na Wasz wielki dzień. I nie martwcie się o to, że kuzynka trzeciego stopnia ciotki Basi zawsze na rodzinnych spotkaniach była obecna – lista gości to Wasza decyzja. Jej tworzenie to, wbrew pozorom, nie jest proste. Jak zacząć, żeby zrobić to z głową? Przede wszystkim – niech każdy z Was stworzy swoją listę gości: rodziny, przyjaciół, znajomych – wszystkich, którzy powinni Wam towarzyszyć tego dnia. Następnie sprawdźcie, ile osób wpisaliście wspólnie. W idealnej sytuacji wszyscy, którzy znaleźli się na obu listach zmieszczą się w wyznaczonym przez Was limicie – wtedy problem z głowy.

Gorzej jednak, kiedy listę trzeba skrócić. Jak to zrobić? Jakiś czas temu powstał pewien schemat, który powinien ułatwić Wam proces decyzyjny.

Pamiętajcie też, żeby stworzyć listę rezerwową: nieczęsto zdarza się, że wszyscy zaproszeni goście docierają na przyjęcie. Jeśli ktoś Wam odmówi, a zaproszenia roześlecie z odpowiednim wyprzedzeniem – będziecie mieli szansę zaprosić kolejne osoby.

Na start- wystarczy. Kiedy ogarniecie te pierwsze kroki, przyjdzie czas na kolejne działania. Póki co – skupcie się na radości płynącej z cudownego doświadczenia, które Was spotkało. Przygotowania do ślubu i wesela to fantastyczna, choć niełatwa przygoda. Pamiętajcie, że ja i mój zespół cały czas jesteśmy do Waszej dyspozycji: zarejestrujcie się w aplikacji WeddingDreamApp, gdzie krok po kroku będę Was prowadziła przez cały czas. Do kompletu może Wam się też przydać mój przewodnik „Aż do ślubu”, który teraz właśnie jest w fantastycznej promocji!

Rekomendowane artykuły