Dwie panny młode i jeden ślub. Czy podwójne wesele to nowy trend?

Dwie panny młode i jeden ślub. Czy podwójne wesele to nowy trend? 94394

Kiedy wyobrażasz sobie swoje wesele, myślisz o wszystkich tych wspaniałych rzeczach, które będziesz mogła zaplanować. Muzyka, dekoracje, motyw przewodni, menu…nie możesz się doczekać, prawda? A co jeśli miałabyś dzielić te decyzje z kimś jeszcze? I wcale nie mówię tu o panu młodym! Czy byłabyś na to gotowa? Dowiedz się, czym są podwójne śluby, i sama zdecyduj. 

Podwójne wesele – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, podwójne wesele to po prostu dwa przyjęcia połączone w jedno. Zwyczaj ten praktykowany jest m.in. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Nikogo nie dziwią tam dwie pary młode, a wielu docenia praktyczny aspekt takiego rozwiązania. Podwójne wesela dotyczą zazwyczaj par, które oprócz wspólnej daty ślubu łączy coś więcej: są rodziną, rodzeństwem lub najlepszymi przyjaciółmi.

W Polsce takie imprezy wciąż są jeszcze mało popularne, a dla wielu młodych mogłyby okazać się świetnym rozwiązaniem. Pary nadal decydują się na przekładanie zawarcia małżeństwa z powodów finansowych – ślub to ogromny wydatek. Dzięki podzieleniu kosztów „na pół” można bez problemu dopiąć weselny budżet i cieszyć się przyjęciem marzeń.

podwójne wesele

Jak wygląda podwójne wesele?

Jak tylko zechcesz, a właściwie – zechcecie. Różnice względem „standardowego” wesela są tylko dwie: przysięgę małżeńską składa nie jedna, a dwie pary, a wspólnymi kosztami dzielicie się po połowie. Cała reszta należy już do Was. Ile par, tyle pomysłów.

Warto jednak pamiętać, że podwójne wesele to też wspólne decyzje i obie pary będą musiały zdobyć się na kilka kompromisów. Dlatego ważne, żeby wszyscy narzeczeni byli ze sobą na tyle blisko, by móc dogadać się nawet w najbardziej problematycznych kwestiach, takich jak to, która para jako pierwsza wykona „pierwszy taniec”. Jeśli jednak wiesz, że są rzeczy, z których możesz zrezygnować, albo takie, które nie mają dla Ciebie, aż tak dużego znaczenia i możesz przystać na kilka „drobnych zmian” w czasie swojego wymarzonego dnia, podwójne wesele może być właśnie dla Ciebie.

Ile zaoszczędzisz na podwójnym weselu?

To pytanie, które najczęściej pada z ust par decydujących się na podwójne wesele. Obniżenie kosztów przyjęcia to jeden z głównych powodów, dla których ludzie wybierają takie rozwiązanie. Wesele może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy i dla niektórych młodych to wydatek wykraczający mocno poza ich budżet.

Podwójne wesele pozwala podzielić koszty między dwie pary, przez co wizja ślubu z prawdziwego zdarzenia wydaje się bardziej osiągalna. Ewentualne koszty do podziału to ceny:

·       kościoła – wystroju i dekoracji,

·       wynajęcia i dekoracji sali weselnej,

·       wynajęcia fotografa i kamerzysty,

·       opłacenia zespołu lub DJ-a.

New Drop

Zalety podwójnego wesela

Jedną z największych zalet podwójnego wesela jest oczywiście podział kosztów. To naprawdę duża ulga dla budżetu, kiedy konieczne będzie pokrycie wyłącznie połowy wydatków. Jednak podwójne wesele może być zdecydowanie czymś więcej niż tylko praktycznym rozwiązaniem. To też szansa na umacnianie relacji – czy coś może zbliżyć przyjaciółki lub rodzeństwo bardziej niż wspólny ślub?

Ten dzień już zawsze będzie dla Was wyjątkowy. Są również pary, które wybierają podwójne wesele po to, by wyróżnić się na tle innych. Konkurencja jest naprawdę duża, a takie niestandardowe rozwiązanie na pewno wzbudzi zainteresowanie i pozwoli gościom zapamiętać tę imprezę na dłużej!

Wady podwójnego wesela

Niestety, podwójne wesele nie jest rozwiązaniem bez wad. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest fakt, że pary młode w tym szczególnym dniu muszą dzielić się uwagą. Która z nas nie marzy o tej chwili, kiedy wszystkie oczy zwrócone są tylko na nią? Cóż, tutaj na pewno się to nie uda. Ale to nie wszystko.

Problemy mogą pojawić się również już na pierwszych etapach planowania przyjęcia. Nawet jeśli obie pary są ze sobą blisko, może okazać się, że ich wizje są od siebie zupełnie różne i pogodzenie ich jest po prostu niemożliwe. Czasami najlepsze kompromisy nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Ale czy to oznacza, że podwójne wesela z góry skazane są na porażkę?

Podwójne szczęście

Podwójne wesela mają swoje wady i zalety, jak wszystko. W trakcie planowania tradycyjnego ślubu również zdarzają się kłótnie i problemy, prawda? Jednak takie wesele może być prawdziwą szansą na coś wyjątkowego. Jeśli wszyscy jesteście zgodni, że to dla Was dobre rozwiązanie, powinniście koniecznie spróbować. Dzielenie się uwagą gości czy kolejka do pierwszego tańca nie oznaczają, że wesele nie będzie udane. W końcu w weselach chodzi zdecydowanie o coś więcej.

A Ty co o tym myślisz? Czy byłabyś gotowa zdecydować się na takie wesele, czy to dla Ciebie rozwiązanie nie do przejścia?

podwójne wesele

Rekomendowane artykuły