Filmy na Halloween — najlepsze filmy, jakie możecie obejrzeć w halloweenowy wieczór!

filmy na halloween

Najlepsze filmy na Halloween — czym kierować się przy wyborze?

Jak znaleźć idealny film na Halloween? Istnieje kilka kryteriów wyboru, które pomogą Ci zdecydować, co obejrzeć w to wyjątkowe, pełne magii i strachów święto.

Kto będzie obecny na seansie?

Przede wszystkim zastanów się, kogo zaprosiłeś i w jakim wieku będzie publiczność na zaplanowanym przez Ciebie seansie. Zorganizowałeś domówkę dla swoich najbliższych przyjaciół? Twój halloweenowy wieczór filmowy był pretekstem do zaproszenia szefa albo sąsiadów po raz pierwszy? A może planujesz rodzinną „movie night” z maluchami? W zależności od tego, jakie grupy wiekowe pojawią się na wieczornym seansie i jak dobrze znasz gości oraz ich gusta, możesz w prosty sposób zdecydować, jakie filmy na Halloween puścić. 

janachowska.pl

Jeśli zapraszasz swoją zgraną ekipę i wszyscy lubicie mocne, naprawdę straszne horrory, możesz zaoferować gościom coś z tego właśnie gatunku. Jeżeli jednak na wieczór filmowy zaproszone będą również maluchy, lepiej sprawdzą się filmy na Halloween dla dzieci lub familijne. Podobnie jest w przypadku grupy sąsiadów, znajomych z pracy albo szefa – wówczas, zamiast mocnego, krwawego kina, lepiej postawić na jakiś klasyczny, dobry thriller, w którym sceny nie przyprawią gości o atak paniki.

Jakie gatunki lubicie najbardziej?

Kiedy wiesz już, kto odwiedzi Cię podczas halloweenowego wieczoru filmowego, zastanów się, jakie gatunki preferują Twoi goście. Organizując wspólne oglądanie TV z rodziną, nie powinieneś mieć z tym problemu. Również nie powinieneś napotkać trudności w wyborze, jeśli odwiedzi Cię zgrana paczka przyjaciół, których znasz na wylot. Jeśli jednak zapraszasz osoby, których nie znasz tak dobrze (jak np. sąsiadów, znajomą z pracy z mężem lub szefa z żoną), warto wówczas podpytać ich, jakie gatunki i motywy preferują. To pozwoli Ci zarówno wybrać gatunek, jak i temat przewodni filmów na ten wyjątkowy wieczór. Odpowiedź gości Cię zaskoczyła? To świetnie! Będziesz miał okazję do poznania czegoś nowego, czego sam nigdy nie oglądałeś!

concept store

Pamiętaj jednak, że zawsze, niezależnie czy będzie to seans filmowy dla najbliższych, czy dla dalszych znajomych, warto rozważyć przygotowanie dla gości kilku propozycji – gusta poszczególnych osób mogą się między sobą różnić i najlepiej wybrać konkretny tytuł, spośród kilku propozycji, kiedy wszyscy zjawią się już w Twoim domu.

Nowości, a może coś z klasyki?

Kolejnym kryterium, które pozwoli Ci wybrać konkretne filmy na Halloween, jest zdecydowanie, czy Ty i zaproszone na seans filmowe osoby, chcielibyście obejrzeć coś klasycznego, sprzed kilku dekad, czy wolicie poznać jakiś nowo wydany tytuł, który od niedawna dostępny jest na serwisach streamingowych, albo dopiero co trafił do kin. 

Jeśli chodzi o filmy na Halloween, Netflix, HBO, Amazon Prime i wiele innych serwisów oferuje bardzo bogate biblioteki, zarówno starych produkcji, jak i zupełnie nowych filmów. Nie jest jednak powiedziane, że w ten wyjątkowy wieczór nie można wybrać się również do kina! Ich repertuary na tę noc są zwykle bardzo bogate, a samo Halloween jest doskonałą okazją do wydłużenia godzin otwarcia – można zatem śmiało wybrać się z bliskimi na całonocny maraton horrorów, albo obejrzeć premierę kinową, po czym „dokończyć” wieczór filmowy w domu.

Filmy na Halloween: 10 najlepszych horrorów i thrillerów do obejrzenia w straszny wieczór

filmy na halloween
Fot: Shutterstock

Jeśli nadal masz wątpliwości, co obejrzeć lub co puścić rodzinie albo zaproszonym przyjaciołom, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 bardzo dobrych horrorów i dreszczowców. Spośród tysięcy produkcji wybraliśmy najlepsze filmy na Halloween, które zagwarantują Wam dreszczyk emocji, odrobinę strachu i świetne historie!

  1. Obecność (2013)

Mająca swoją premierę dekadę temu Obecność (reż. James Wan) to pierwszy film z uwielbianej na całym świecie serii horrorów opowiadających o losach Lorraine (Vera Farmiga) i Eda (Patrick Wilson) Warrenów. Co ciekawe, postacie te inspirowane są prawdziwym małżeństwem o tym samym nazwisku – parą demonologów, spirytystów i specjalistów od zjawisk paranormalnych, którzy od lat 50. XX wieku badali przypadki rozmaitych opętań, nawiedzeń i klątw na terenie USA.

W filmie tym poznajemy Warrenów w momencie, kiedy zostają wezwani przez zaniepokojoną rodzinę Perron’ów do ich nowo zakupionego domu na wsi, który zdaje się być nawiedzony. Małżeństwo spirytystów odwiedza posiadłość, aby sprawdzić prawdziwość doniesień rodziny o nietypowych zjawiskach, jednak to, co napotykają w starym domu, przewyższa ich oczekiwania… 

  1. Split (2016)

Wydany w 2016 roku thriller reżyserii M. Night Shyamalan’a błyskawicznie zdobył uznanie krytyków i miłośników kina.

Na początku filmu poznajemy zamkniętą w sobie Casey (Anya Tylor-Joy) oraz dwie jej koleżanki z klasy. Ojciec jednej z nich, ma zawieźć nastolatki do domu. Kiedy nasza bohaterka, wraz ze znajomymi, czeka na kierowcę w aucie, za kółkiem siada nie tato jednej z dziewczyn, a porywacz (James McAvoy, który dosłownie wgniótł publiczność w fotele dzięki tej roli). Po jakimś czasie dziewczęta budzą się w zamkniętym pokoju. Mężczyzna kilkakrotnie je odwiedza, jednak za każdym razem jego strój i osobowość wyglądają zupełnie inaczej. Okazuje się, że cierpi on na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, a to dopiero początek problemów…

  1. Obcy (1979)

Ten wydany pod koniec lat 70. horror sci-fi w reżyserii Ridleya Scotta to absolutny klasyk kina, który miał okazję widzieć chyba każdy. Jeśli nie – najwyższa pora to nadrobić! W głównej roli – Ellen Ripley – wystąpiła tam rewelacyjna Sigourney Weaver.

„Obcy” przenosi nas do roku 2122, w którym podróże kosmiczne są codziennością. Załoga statku Nostromo odbiera przez radio sygnał prowadzący ich na pobliską planetoidę. Kiedy docierają na miejsce, jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez tajemniczą, obcą formę życia. Po niedługim czasie okazuje się, że ciało mężczyzny stanowiło pożywkę dla pasożyta, który w nieoczekiwany sposób wydostał się na zewnątrz, doprowadzając do śmierci żywiciela. Członkowie załogi, próbując rozwikłać zagadkę i znaleźć „pasażera na gapę”, jeden po drugim padają jego ofiarami.

  1. Hereditary (2018)

Wyreżyserowany przez Ariego Astera film se studia A24 to jedna z głośniejszych produkcji ostatniej dekady.

Odejście seniorki rodu Graham, Ellen, nikogo nie zdziwiło – w końcu staruszka miała już swoje lata. Dziwić zaczęło jednak to, co działo się potem. Szereg kuriozalnych zdarzeń zaczął rozchwiewać harmonijne życie rodzinne, jednak z początku Annie (Toni Collette) i Steve (Gabriel Byrne) obwiniali za to zmęczenie, smutek i żałobę. Tragiczna śmierć najmłodszej córki jednak przypieczętowała falę nieszczęść. Czy Charlie zginęła przez niefortunny wypadek, czy jednak była to część makabrycznego planu albo klątwy? Co zrobiła Ellen, że jej rodzina musi się borykać z mrocznym dziedzictwem? 

  1. Lśnienie (1980)

Kolejny klasyk, tym razem w reżyserii Stanleya Kubricka, inspirowany twórczością Stephena Kinga. Horrorowe arcydzieło i jeden z tych filmów, z którego motywy przewijały się potem w dziesiątkach innych produkcji.

Jack Torrance (w tej roli świetny Jack Nicholson) dostaje propozycję pracy jako dozorca w ogromnym, górskim hotelu The Overlook. Z początku wszystko wydaje się sielankowe, a perspektywa zarobienia dużych pieniędzy, bez wydawania grosza – bardzo kusząca. Rodzina Torrance ma tam bowiem zapewnione wszystko – miejsca do spania, pełną spiżarnię i nieograniczone możliwości korzystania z dobrodziejstw obiektu, byleby tylko utrzymać go w dobrym stanie przez zimę. Kiedy burze śnieżne odcinają hotel od reszty świata, zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a Jack powoli traci rozum. Czy to izolacja i samotność powodują halucynacje, czy może faktycznie po obiekcie błąkają się utrapione dusze?

  1. Dracula (1992)

Ten liczący trzy dekady film reżyserii Francisa Forda Coppoli to bardzo klimatyczne dzieło z rewelacyjną obsadą.

Początek filmu osadzony jest w XV wieku. Poznajemy księcia Vlada (w tej roli wybitny Gary Oldman), który wyrusza na wojnę z Turkami. Chociaż z bitwy wychodzi zwycięsko, w domu czeka na niego tragedia. Jego ukochana Elisabeta (Winona Ryder) na (fałszywą, oczywiście) wieść o klęsce Vlada, z rozpaczy odbiera sobie życie. Okoliczni biskupi nie chcą jednak pochować kobiety, która popełniła tak ciężki grzech. Rozwścieczony Vlad wyrzeka się zatem Boga, niszczy kaplicę i przyrzeka zemstę. W tym momencie akcja przenosi się do XIX wieku. Poznajemy Johnatana Harkera (Kenau Reeves), który jedzie do tajemniczego lorda w Rumunii, aby pomóc mu dopiąć jakieś prawne tematy. Od samego początku Harker wyczuwa dziwną energię nowego miejsca pracy i swojego pracodawcy – starego Hrabiego Draculi, czyli Vlada. Podczas rozmowy staruszek zauważa wśród rzeczy prawnika zdjęcie kobiety, narzeczonej Harkera, do złudzenia przypominającej jego zmarłą przed wiekami Elisabetę. To budzi w nim dawne uczucia i pragnienia…

  1. Shutter (2004)

Ten tajski horror reżyserii Banjong Pisanthanakuna i Parkpoom Wongpooma to kolejny z klasycznych, choć nieco nowszych horrorów, który na długo zostaje w pamięci.

Bohaterami filmu są młody fotograf Tun (Ananda Everingham) oraz jego dziewczyna Jane (Natthaweeranuch Thongmee), którzy podczas powrotu samochodem z zakrapianej imprezy potrącają na drodze kobietę. Bojąc się konsekwencji swojego czynu, uciekają z miejsca zdarzenia i powracają do swojego normalnego życia w Bangkoku. Życie to jednak jest dalekie od normalności… Od momentu wypadku, Jane prześladują straszliwe koszmary, a Tun na swoich zdjęciach zauważa coraz częściej pojawiające się tajemnicze smugi i przypominające człowieka widma. Wkrótce wokół młodej pary zaczynają też ginąć ludzie. Czy to kara za zostawienie ofiary wypadku bez pomocy, czy może za wydarzeniami kryje się jakaś klątwa?

  1. Uciekaj (2017)

To jeden z nowszych horrorów na naszej liście, o dość nietypowej fabule i „czynniku strachu” zupełnie odmiennym od historii o duchach i potworach. Wyreżyserowany przez Jordana Peele’a film szybko doczekał się bardzo wysokich ocen.

W filmie poznajemy młodą parę – czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (w tej roli Daniel Kaluuya) oraz jego białą partnerkę Rose Armitage (Allison Williams). Wydają się oni bardzo zgrani i da się zauważyć silne uczucie, jakim się darzą. Para wybiera się do rodziców dziewczyny, którzy bardzo chcą poznać nowego partnera córki. Po dotarciu na miejsce, chłopak zauważa dość dziwną atmosferę panującą w domu. Pierwszą jego myślą jest problem przyczyny rasowej – biali rodzice mają w końcu czarnoskórą służbę. Kiedy na zorganizowanym na drugi dzień przyjęciu chłopak zauważa sporą liczbę czarnoskórych przyjaciół rodziny, nieco się uspokaja. Do momentu, aż nie próbuje z nimi rozmawiać…

  1. The VVitch (2015)

Czwarty w karierze film Roberta Eggersa – reżysera uwielbiającego bazować na dawnych baśniach i legendach, który w każdym swoim filmie zgrabnie wplata motywy „nie z tego świata”. Większość jego dzieł to naprawdę fajne filmy na Halloween!

Fabuła przenosi nas do Nowej Anglii w 1639 roku. Bogobojne małżeństwo farmerów – William (Ralph Ineson) i Katherine (Kate Dickie) osiedliło się na skraju ogromnego, dzikiego lasu, gdzie wiodą dość spokojne życie wraz z piątką swoich dzieci. Kiedy nowo narodzony synek Samuel, będący wówczas pod opieką najstarszej córki – Thomasin (Anya Taylor-Joy), niespodziewanie znika (dosłownie sprzed jej oczu), rodzina zaczyna podejrzewać wpływ sił Zła. Niszczejące na farmie plony i coraz częstsze opowieści młodszych dzieci o czarownicy z lasu, sprawiają, że członkowie rodziny zaczynają zwracać się przeciwko sobie…

  1. Talk to me (2022)

Nowy horror reżyserii Danny’ego Philippou i Michaela Philippou. Choć film miał swoją premierę już rok temu, w Polsce dostępny jest dopiero od połowy sierpnia. To jedna z tych propozycji, na którą z powodzeniem można się wybrać do kina! 

W filmie śledzimy losy kilku nastolatków (Sophie Wilde, Alexandra Jensen, Joe Bird, Zoe Terakes), którzy znaleźli nowy sposób na urozmaicenie wspólnych imprez. Kupioną od tajemniczego typa, pokrytą różnymi napisami… zabalsamowaną rękę! Jak się okazuje, zapalenie świecy i uściśnięcie jej dłoni pozwala widzieć dusze zmarłych, a wypowiedzenie zdania „Mów do mnie!” sprawia, że w ciało danej osoby wstępuje duch lub demon. Nastolatkowie traktują ten rytuał jako świetną rozrywkę, nagrywając filmiki i śmiejąc się z opętanych kolegów, wykonujących, nieświadomie, dziwaczne rzeczy. Jest tylko jedna zasada tej „zabawy” – kontakt z duchem nie może trwać dłużej niż 90 sekund. Kiedy jeden z uczestników ją łamie, rozpoczyna się prawdziwy koszmar.

Sprawdź też: Filmy, które musi zobaczyć każda przyszła panna młoda

Filmy na Halloween dla dzieci i młodzieży — co oglądać w Halloween całą rodziną?

filmy na halloween
Fot: Shutterstock

Wyżej wymienione propozycje to świetne horrory i thrillery idealne dla dorosłych widzów oraz starszych nastolatków (+16). A jakie filmy na Halloween dla młodzieży oraz dzieci będą odpowiednie? Najlepiej sprawdzą się animacje oraz familijne filmy z dreszczykiem oraz tzw. teen horrory. Oto kilka propozycji:

  1. Straszny Dom (2006)

Ten film animowany na Halloween jest wprost idealny. Wyreżyserowana przez Gila Kenana animacja sprawdzi się zarówno dla dzieciaków, jak i na rodzinny seans. Poza dreszczykiem, oferuje widzom również wzruszającą historię z morałem.

Na osiedlu, na którym mieszka trójka bohaterów filmu – DJ, Chowder oraz Jenny – stoi stary i przerażający dom, należący do państwa Nebbercrackerów. Właściciel posiadłości nie jest przyjaznym sąsiadem, a zrzędliwym starcem, nieustannie przeganiającym dzieci ze swojej posesji. W pewnym momencie ekipa dzieciaków zauważa, że coraz więcej rzeczy z okolicy domu znika bez śladu, jakby pochłaniał on przedmioty i wysysał życie ze swojego otoczenia. Bohaterów dziwi też nieobecność żony pana Nebbercrackera. Próbując ratować zaginioną nieszczęśnicę i rozwikłać zagadkę domu, zgłaszają ten fakt dorosłym, a nawet policji – na próżno. Wszyscy uważają ich podejrzenia za dziecięcą wyobraźnię. Jaką historię naprawdę skrywa pan Nebbercracker i co czai się za drzwiami starego domu?

  1. The Addams Family (1991)

Ta czarna komedia, reżyserii Barry’ego Sonnenfelda, to kolejna odsłona losów znanej od lat 60. upiornej rodzinki Addamsów – jednakże chyba najbardziej popularna i rozpoznawalna. 

Rodzina Addamsów wiedzie spokojne, choć ekscentryczne, jak na „normalne” standardy życie. Wednesday (Christina Ricci) i Pugsley (Jimmy Workman) wesoło dokazują, Morticia (Anjelica Huston) dba o dom, a Gomez (Raul Julia) oddaje się pojedynkom szermierskim i innym uciechom. Podczas comiesięcznej wizyty w celu rozliczenia rachunków, księgowy Addamsów zauważa, że rodzina jest w posiadaniu ogromnych kosztowności. Wiadomość tę przekazuje swojej znajomej i razem z nią knują, jak okraść mroczną rodzinkę. Idealnym planem wydaje się wmówienie Addamsom, że Gordon, syn kobiety, jest dawno zaginionym bratem Gomeza – Festerem. Czy intryga się udała? A może miała drugie dno?

  1. Miasteczko Halloween/The Nightmare Before Christmas (1993)

Animowany film w reżyserii Henry’ego Selicka, ze scenariuszem napisanym przez wybitnego Tima Burtona. Jest to kolejny świetny, familijny film na Halloween, ale także… na Gwiazdkę!

Film przenosi nas do Miasteczka Halloween, którego mieszkańcy to najróżniejsze strachy i potwory. Król tego miasta, Jack Szkieleton, po pewnym czasie nudzi się panującą w jego królestwie rutyną. Po kolejnych halloweenowych obchodach wyrusza więc w świat. Na swojej drodze znajduje przypadkiem Gwiazdkowe Miasteczko, pełne kolorów, zapachów i radości. Zafascynowany i zainspirowany wraca do ojczyzny i oznajmia mieszkańcom, że planuje zmiany. Korzysta z pomocy Doktora Frankensteina, w znalezieniu sposobu na wprowadzenie gwiazdkowej atmosfery do Halloween. Kiedy nie udaje im się nic wymyślić, wpada na kolejny plan – porywa Świętego Mikołaja.

  1. Sok z żuka/Beetlejuice (1988)

Kolejny film, jednak tym razem w reżyserii Tima Burtona, z rewelacyjnymi rolami Michaela Keatona, Aleca Baldwina i Winony Ryder. Stanowi on połączenie czarnej komedii, horroru i fantasy.

Na samym początku poznajemy młode małżeństwo – Adama (Baldwin) i Barbarę (Geena Davis), które dopiero co wprowadziło się do dziwacznego budynku na obrzeżach miasta. Podczas podróży do centrum, ulegają wypadkowi, po czym wracają do domu, jak gdyby nigdy nic. Nagle jednak odkrywają, że został on przejęty przez rodzinę miłośników sztuki, a oni sami… zostali duchami! Zwracają się więc z prośbą do tzw. bioegzorcysty, upiora imieniem Beetlejuice (Keaton), aby ten wsparł ich w wypędzeniu nieproszonych gości. Na drodze staje im jednak nastolatka, córka nowych lokatorów – Lydia (Ryder), której mroczna natura pozwala widzieć zarówno parę duchów, jak i Beetlejuica.

  1. Goosebumps (2015)

Dość nowy, familijny film łączący w sobie motywy komedii i teen horroru. Wyreżyserowany został przez Roba Lettermana, a jego fabuła luźno opiera się na serialu o tym samym tytule i książkach R.L. Stine’a.

Zach (Dylan Minnette) wraz z mamą przeprowadzają się z Nowego Jorku do domu w niewielkim miasteczku. Chłopak z początku czuje się nieco samotny, jednak szybko poznaje córkę sąsiada – Hannę (Odeya Rush). Nastolatkowie się zaprzyjaźniają i powoli zaczyna rodzić się między nimi uczucie. Ojciec dziewczyny (Jack Black), pan Stine, stanowczo sprzeciwia się tej znajomości. Podczas jednej z wizyt u nowej przyjaciółki, chłopak znajduje półkę z zamkniętymi na klucz książkami autorstwa jej ojca. Gdy otwiera jedną z nich, przypadkiem uwalnia potwora. Czyżby wyobraźnia Stine’a była w stanie powoływać nieistniejące koszmary do życia? Co jeszcze ukrywa pisarz?

Podsumowanie: jakie filmy na Halloween wybierzesz tego roku?

filmy na halloween
Fot: Shutterstock

Seans, podczas którego zaprezentujesz znajomym i rodzinie ciekawe, zabawne i straszne filmy na Halloween, to świetny pomysł na spędzenie tego strrrasznego wieczoru!

Czy wśród 15 propozycji, które Ci zaprezentowaliśmy, jest coś, co szczególnie trafia w Twoje gusta? A może wymienione przez nas tytuły przypomniały Ci o jakichś innych filmach, które zawsze chcieliście obejrzeć z rodziną lub znajomymi? Jakkolwiek nie spędzicie tego wyjątkowego święta, życzymy Wam wszystkim udanego Halloween!

Sprawdź też: Filmy świąteczne na Boże Narodzenie – 30 idealnych propozycji