Najlepsze filmy na Wielkanoc: przewodnik po świątecznych klasykach

filmy na wielkanoc

Wielkanoc to idealna okazja, by spędzić więcej czasu z bliskimi. A nic tak nie zbliża, jak wspólne popołudnie na kanapie i oglądanie filmów! Zastanawiasz się, czy są jakieś typowo wielkanocne produkcje? A może szukasz filmów, które mogłabyś obejrzeć razem z dziećmi? Czytaj dalej i poznaj nasze propozycje!

Filmy na Wielkanoc: inspirujące propozycje dla całej rodziny

filmy na wielkanoc
Fot: Shutterstock

Wielkanoc to ruchome święto, które zbiega się z obchodami żydowskiego święta Paschy. Tradycja ta narodziła się wieki temu, ponieważ, według wierzeń, właśnie w tym okresie nastąpiło ukrzyżowanie, a następnie zmartwychwstanie Chrystusa. Co ciekawe, Wielkanoc zawsze następuje tydzień po pierwszej, wiosennej pełni. W 2024 roku, jej obchody przypadają na 31 marca oraz 1 kwietnia. 

Chociaż okres Bożego Narodzenia jest zazwyczaj obchodzony huczniej, to właśnie Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijaństwa, przypominającym wiernym o cudzie zmartwychwstania. Okres wielkanocny często skłania do zadumy i refleksji nad życiem. Jest on też idealnym czasem do rodzinnych spotkań. 

Wiosenna aura nie zawsze jednak zachęca do spacerów – topniejący śnieg, deszcze i pierwsze burze mogą skutecznie zepsuć rodzinną wycieczkę, piknik czy wspólny wypad na rowery. Warto wtedy mieć alternatywę dla wspólnego spędzenia czasu, na przykład taką jak… domowe kino! 

W końcu wspólne oglądanie filmów to nie tylko dobra zabawa, ale także często okazja do poznania dawnych obyczajów, odległej historii, a nawet tajemnic religii. Wszystko zależy od tego, jakie filmy na Wielkanoc wybierzemy!

Top 10 filmów na Wielkanoc: od religijnych po familijne

filmy na wielkanoc
Fot: Kadr z filmu „Zmartwychwstały”

W przeciwieństwie do kina o tematyce bożonarodzeniowej, filmy na Wielkanoc traktowane są przez świat kina po macoszemu. Podczas gdy tych pierwszych powstaje rocznie nawet kilkanaście, tak tych drugich często nie ma w ciągu roku wcale… 

Na szczęście istnieje lista ciekawych wielkanocnych produkcji, wśród których zdarzają się niezapomniane arcydzieła, takie jak, chociażby, „Pasja” reżyserii Mela Gibsona, która w tym roku obchodzi swoje dwudzieste urodziny!

Jednak filmy, które warto obejrzeć na Święta Wielkanocne, nie zawsze muszą być filmami o podłożu religijnym. Na wspólnych, rodzinnych seansach doskonale sprawdzają się również wzruszające filmy familijne, czy animowane komedie dla dzieci. Biorąc to wszystko pod uwagę, przygotowaliśmy dla Ciebie listę filmów, po które warto sięgnąć podczas tegorocznych świąt Wielkiej Nocy.

new drop

Poznaj nasze wielkanocne top 10:

  • Ben Hur (Ben-Hur, 1959), reżyserii Williama Wylera – obraz opowiadający o wygnanym z ojczyzny, izraelskim księciu, który spotyka na pustyni Jezusa.
  • Stalowe Magnolie (Steel Magnolias, 1989) reżyserii Herberta Rossa – wzruszający film opowiadający o grupie przyjaciółek, w którym przewija się motyw Wielkanocy.
  • Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ, 1998), reżyserii Martina Scorsese – rewelacyjny film, również opowiadający o Jezusie, jednak tym razem stającym przed wyborem moralnym.
  • Pasja (The Passion of the Christ, 2004), reżyserii Mela Gibsona – zapierająca dech w piersiach produkcja opowiadająca o życiu i drodze krzyżowej Chrystusa.
  • Hank i Mike (Hank and Mike, 2008), reżyserii Matthiew Klincka – opowieść o losach dwóch pracowników korporacji, którzy, przebrani za króliczki wielkanocne rozdają prezenty.
  • Hop (2011), reżyserii Tima Hilla – film animowany opowiadający o losach wielkanocnego zająca Zeta, który wyrusza w świat w pogoni za swoimi marzeniami.
  • Zmartwychwstały (Risen, 2016), reżyserii Kevina Reynoldsa – dramat opowiadający o rzymskim centurionie, który, na zlecenie Piłata, stara się rozwiązać zagadkę zniknięcia ciała z grobu Chrystusa.
  • Chata (The Shack, 2017), reżyserii Stuarta Hazeldine’a – film opowiadający o losach mężczyzny, który stracił ukochaną córkę i pewnego dnia dostał tajemniczy list.
  • Trzy kroki od siebie (Five Feet Apart, 2019), reżyserii Justina Baldoni’ego – wzruszająca opowieść o chorej na mukowiscydozę nastolatce, która podczas pobytu w szpitalu poznaje uroczego chłopaka.
  • Piotruś Królik (Peter Rabbit, 2018), reżyserii Willa Glucka – częściowo animowana produkcja opowiadająca o przygodach królika Piotrusia, próbującego wkraść się do ogrodu.

Wielkanocne filmy, które wzruszają i inspirują

filmy na wielkanoc
Fot: Kadr z filmu „Trzy kroki od siebie”

Święta Wielkanocne, jak żadne inne, przeplatają w sobie smutek z radością czy nadzieją. Proponowane przez nas filmy wielkanocne również łączą w sobie te uczucia, przypominając jednocześnie o tym, jak kruchym darem jest życie. Chociaż poznałaś już listę dziesięciu najlepszych filmów na Wielkanoc, pozwól, że nieco rozwiniemy ich fabułę…

Chata (2017)

„The Shack”, jak brzmi oryginalny tytuł, to amerykański dramat fantasy, wyreżyserowany przez Stuarta Hazeldine’a. W filmie w roli głównej możemy podziwiać doskonałą grę Sama Worthingtona znanego m.in. z takiego hitu kinowego jak „Przełęcz ocalonych”.

Mack i Nan Phillips wraz z trójką dzieci: Kate, Joshem oraz Missy, wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Niestety do czasu… Podczas rodzinnej wyprawy nad jezioro, najmłodsza córeczka, Missy, zostaje uprowadzona. Chociaż ciała nie odnaleziono, wszelkie ślady wskazują na to, że dziecko zostało zamordowane. Mack pogrąża się w rozpaczy i coraz bardziej oddala od rodziny, zdając się zapominać o istnieniu dwójki pozostałych dzieci i tym, że jego żona również cierpi.

Niespodziewanie, kilka lat po tragedii do wciąż załamanego ojca przychodzi tajemniczy list, który wydaje się pochodzić… od samego Boga. W liście tym Mack znajduje zaproszenie do starej chaty, tej samej, w której najprawdopodobniej Missy przeżyła swe ostatnie chwile. Pełen bólu i obaw, mężczyzna wyrusza do tytułowej chatki, by poznać odpowiedzi na dręczące go pytania. To trudne, ale i niezwykłe doświadczenie pozwala mu inaczej spojrzeć na rodzinny dramat oraz na życie.

Trzy kroki od siebie (2019)

„Five feet apart” to film romantyczny dla nastolatków (i nie tylko), którego reżyserem jest Justin Baldoni. Film zdobył wiele nominacji do nagród, a odtwórca głównej roli, Cole Sprouse, otrzymał Kryształową Statuetkę People’s Choice, w kategorii „Ulubiona gwiazda dramatu”.

Niespełna siedemnastoletnia Stella większość swojego młodego życia spędziła w szpitalu. Diagnoza mukowiscydozy sprawiła, że choć dziewczyna ma takie same zainteresowania jak inne nastolatki w jej wieku, nie może przebywać wśród rówieśników. 

Podczas kolejnego pobytu w szpitalu, poznaje Willa, chłopaka, który, tak samo jak ona, zmaga się z chorobą. Jednak Will, w przeciwieństwie do Stelli, poddał się i jedyne, o czym marzy, to pełnoletność, która da mu możliwość dobrowolnego porzucenia leczenia.

Nastolatków z czasem zaczyna łączyć coraz silniejsze uczucie. Jednak czy Stelli uda się przekonać i uratować Willa, jeśli nie mogą zbliżyć się bardziej niż na trzy kroki?

Co oglądać w Wielkanoc: filmy, które odzwierciedlają ducha świąt

filmy na wielkanoc
Fot: Kadr z filmu „Ben Hur”

Oczywiście, wśród naszych propozycji, nie mogło zabraknąć filmów o tematyce religijnej – tym bardziej że cieszą się one dużym zainteresowaniem. Niektóre z nich znalazły się nawet na liście stu najlepszych amerykańskich filmów stulecia, opublikowanej przez AFI.

Ben Hur (1959)

„Ben-Hur” to amerykański dramat kostiumowy, reżyserii Williama Wylera. Film ten, to zdobywca aż 25 nagród, a w tym 11 Oscarów m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera oraz najlepszej muzyki.

Tytułowy Juda Ben Hur to żydowski książę i kupiec z Jerozolimy. Razem z nowym gubernatorem, do miasta przyjeżdża jego stary znajomy i dowódca rzymskich legionów – Messala. Chociaż początkowo ich spotkanie upływa w miłej atmosferze, szybko poróżniają przyjaciół poglądy.

Podczas parady, w której bierze udział Juda, Messala oraz gubernator, z dachu budynku spada dachówka, która cudem nie rani urzędnika. Choć legionista wie, że to był wypadek, niesłusznie skazuje Ben Hura i wysyła go na galery, podczas gdy jego najbliżsi (siostra i matka) zostają wtrąceni do lochu. Podczas swego wygnania, Juda Ben Hur spotyka na pustyni Jezusa, który ratuje mu życie. Nasz bohater jeszcze nie wie, że wkrótce ich losy się odwrócą.

New Drop

Pasja (2004)

„The Passion of the Christ” to amerykański dramat w reżyserii Mela Gibsona. Film ten, obrazujący ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa przed ukrzyżowaniem, już w trakcie kręcenia wzbudzał wiele obaw i kontrowersji. Ostatecznie został bardzo dobrze przyjęty — zdobył trzy nagrody oraz dziewięć nominacji, w tym trzy do Oscara. Mimo dwudziestu lat od premiery, nadal jest chętnie oglądaną produkcją.

W trakcie filmu towarzyszymy Jezusowi podczas ostatnich godzin jego życia na ziemi. Opowieść rozpoczyna się w ogrodzie oliwnym, gdzie modlący się Zbawiciel nie poddaje się pokusom szatana. Wkrótce jednak, za sprawą zdrady Judasza Iskarioty, Jezus zostaje aresztowany i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie.

Film przepełniony jest brutalnymi scenami tortur, które wzbudzają mnóstwo emocji. Tragiczne motywy są jednak przeplatane wzruszającymi retrospekcjami z młodzieńczego życia Jezusa-cieśli, jego relacjami z matką oraz Marią Magdaleną i apostołami. Co ciekawe, cały film został nakręcony w językach hebrajskim, aramejskim i łacińskim.

Zmartwychwstały (2016)

„Risen” to amerykański dramat wyreżyserowany przez Kevina Reynoldsa. Film ten to ciekawostka wśród produkcji o tematyce biblijnej. Innowacyjne podejście reżysera sprawiło, że momentami bardziej przypomina on kryminał czy nawet thriller, a to raczej rzadkość wśród filmów religijnych!

Rzymski oficer Clavius zostaje wysłany przez Piłata do Jerozolimy, w celu wyjaśnienia rzekomego cudu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który kilka dni wcześniej zmarł w wielkich mękach, ukrzyżowany na Golgocie. Zadanie Claviusa to odnalezienie ciała Jezusa z Nazaretu. Rzymianin musi się spieszyć, w przeciwnym razie w Jeruzalem rozpocznie się powstanie.

Wielkanocne filmy dla dzieci: zabawne i edukacyjne propozycje

filmy na wielkanoc
Fot: Kadr z filmu „Piotruś królik”

Przeglądając filmy familijne Netflix, nietrudno zauważyć, że bajki o Wielkanocy należą do rzadkości. Z niewiadomych powodów producenci niechętnie sięgają po tego typu tematykę – a szkoda, bo filmy wielkanocne dla dzieci, które za chwilę przedstawimy, są doskonałym przykładem produkcji, które bawią i uczą!

Hop (2011)

„Hop” amerykańska bajka o Wielkanocy w reżyserii Tima Hilla. Jest to animowany film producentów znanej wszystkim „Epoki lodowcowej”.

Na Wyspie Wielkanocnej, niczym elfy Mikołaja, zajączki pod wodzą Wielkanocnego Zająca pracują przez 365 dni w roku, w pocie czoła, by zdążyć wyprodukować wielkanocne słodkości dla dzieci. 

Zet, syn Wielkanocnego Zająca, który ma wkrótce go zastąpić, ucieka do Hollywood w pogoni za marzeniami o zostaniu perkusistą. Na swej drodze spotyka Freda — człowieka, z którym szybko się zaprzyjaźnia. Obaj nie spodziewają się, że już wkrótce czekać ich będzie wana misja… misja ratowania Wielkanocy przed kurczakiem Carlosem.

Piotruś Królik (2018)

„Peter Rabbit” to częściowo animowany film familijny produkcji amerykańsko-australijskiej. Produkcja ta, wyreżyserowana przez Willa Glucka, powstała na podstawie książek Beatrix Potter. Jest zdobywcą dwóch nagrody AACTA m.in. za najlepszą scenografię.

Piotruś to trochę złośliwy i bardzo ciekawski królik, który mieszka wraz z rodziną w norze znajdującej się w pobliżu ogrodu pełnego warzyw, należącego do niejakiego pana McGregora. Co prawda króliki, a w szczególności Piotruś, nie przepadają za starym McGregorem (zresztą z wzajemnością), jednak gdy po wypadku starego ogrodnika, zjawia się jego następca, szybko przekonują się, że jego poprzednik nie był wcale taki zły.

Pomiędzy nowym lokatorem a królikiem rozpoczyna się wojna o warzywa i serce kochającej wszelkie stworzenia sąsiadki.

Rekomendowane artykuły