Jak czyścić kryształy — poradnik krok po kroku

jak czyścić kryształy

Klasyczne, drogocenne kryształy wciąż są pożądanym dodatkiem wystroju wnętrz. 

Kieliszki kryształowe, szklanki, dzbanki i karafki — wszystkie te przedmioty opatrzone w wyjątkowy, niepowtarzalny szlif artystyczny, nadają każdemu przyjęciu klasy i elegancji. Jak myć kryształy, aby lśniły i swoim blaskiem przyciągały naszą uwagę nawet po wielu latach użytkowania? Nasz dzisiejszy artykuł będzie dla Ciebie takim mini poradnikiem, jak to zrobić krok po kroku.

janachowska.pl

Jak czyścić kryształy, aby lśniły: najlepsze metody i porady

jak czyścić kryształy
Fot: Shutterstock

Szkło, które kryje się pod nazwą kryształ swój olśniewający blask zawdzięcza specjalnemu dodatkowi- powinno znajdować się w nim minimum 18% ołowiu. Szkło ołowiane załamuje światło i rozszczepia je, tworząc tęczową poświatę. Odpowiednio przechowywane kryształy, czyszczone w należyty sposób, zachowują swój wygląd i właściwości przez długie lata. Podstawą tego jest usuwanie z nich kurzu, jak również ich mycie, które należy wykonywać przy użyciu jak najdelikatniejszych detergentów.

Najodpowiedniejszą metodą mycia kryształów jest mycie ręczne. Tylko wówczas można mieć pewność, że nie porysuje się ich powierzchni. Mycie w zmywarce nie jest w tym przypadku polecane, gdyż wysoka temperatura panująca wewnątrz może przyczynić się do zmętnienia szkła. Należy też unikać środków mających w składzie amoniak. 

concept store

Aby uzyskać efekt nabłyszczenia, warto sięgnąć po odrobinę octu. Po zakończeniu czyszczenia najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę, by pozbyć się resztek wody. Pozostawienie kryształów do samoistnego wyschnięcia może tworzyć zacieki na ich powierzchni.

Poradnik: jak myć kryształy, by zachować ich blask

jak czyścić kryształy
Fot: Shutterstock

Kryształy to rodzaj eleganckich i niezwykle szlachetnych naczyń. Zachwycają, gdy stoją zarówno na półkach i tylko dekorują dane pomieszczenie, jak i wtedy kiedy stanowią element zastawy stołowej. W każdym przypadku jednak wymagają specjalnego sposobu ich konserwacji.

Dzięki odpowiednim metodom ich czyszczenia nie zniszczą się i przez bardzo długi czas będą zachwycać swą urodą. Dlatego tak bardzo istotne są procesy ich pielęgnacji, w trakcie których nie tylko trzeba uważać, by nie straciły połysku, by nie zmatowiały, ale także by nie uszkodziły się mechanicznie, czyli nie wyszczerbiły się ani też nie popękały. Z kryształami trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, a do ich konserwacji wykorzystywać tylko sprawdzone sposoby.

Jest kilka takich, znanych od lat, które pozwalają na nieinwazyjne mycie kryształów, a wśród nich można wyróżnić mycie ich w zimnej wodzie z delikatnym płynem do mycia naczyń, płukanie ich w wodzie z octem, czyszczenie szmatką z miałką solą lub nawilżoną w denaturacie.

Jak czyścić kryształy domowym sposobem: skuteczne i bezpieczne metody

jak czyścić kryształy
Fot: Shutterstock

Aby domowe kryształy długo czarowały swoim pięknem, powinny być odpowiednio czyszczone. Oto kilka niektórych sprawdzonych i skutecznych metod ich pielęgnacji:

  • Czyszczenie kryształów za pomocą sody oczyszczonej i wody — soda doskonale zastępuje klasyczny płyn do mycia naczyń i nadaje się znakomicie do konserwacji różnych powierzchni, w tym nawet tak delikatnych jak kryształy. Wystarczy zaaplikować ją na wilgotną ściereczkę i wypolerować szkło. Potem już tylko dokładnie przepłukać  chłodną wodą i gotowe!
  • Mycie szkła przy użyciu octu — metoda ta głównie stosowana jest w przypadku silniejszych zabrudzeń. Zastosowanie octu spirytusowego ma też korzystny wpływ na połysk powierzchni szkła. Alternatywą dla octu może być przetarcie szklanek kryształowych, wazonów, czy kieliszków ściereczką nasączoną denaturatem.
  • Konserwacja kryształów mydłem i wodą — aby uzyskać zadowalający efekt, nie trzeba od razu sięgać po specjalistyczne środki, wystarczy przygotować roztwór z mydła i wody, który rozpuszcza tłuste zabrudzenia. Trzeba wyszorować w miarę delikatnie powierzchnie zabrudzonego kryształu, a następnie wypłukać ją i wypolerować.
  • Specjalistyczne środki do czyszczenia kryształów — najlepiej używać delikatnych środków czyszczących o neutralnym pH, na przykład płynu do mycia  naczyń.

Na pewno nie używaj nigdy detergentów na bazie chloru. W sklepach można znaleźć szeroki wybór specjalistycznych preparatów czyszczących. Dzięki nim można szybko i bezproblemowo wyczyścić domowe kryształy.

Natomiast skuteczną metodą na zaschnięty osad i mocno zabrudzone kryształy, na przykład w karafce czy wazonie z wąską szyjką, będzie nasypanie na dno naczynia jednej łyżki soli kuchennej i dodanie octu spirytusowego oraz pokruszonych skorupek jajek. Taką miksturę należy energicznie wymieszać i pozostawić na jakiś czas, a następnie dokładnie umyć naczynie pod bieżącą letnią wodą przy użyciu długiej i delikatnej szczotki do mycia butelek. 

Przewodnik po myciu kryształów: co robić, a czego unikać

jak czyścić kryształy
Fot: Shutterstock

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie powinno się pozostawiać na dłużej zabrudzonych naczyń kryształowych, najlepiej od razu je wyczyścić. Wymaga to ostrożności i przestrzegania kilku zasad, które warto zapamiętać: 

  • szkło kryształowe jest wrażliwe na temperaturę, dlatego należy je myć w zimnej lub letniej wodzie,
  • do czyszczenia należy stosować tylko delikatne detergenty oraz miękkie ściereczki czy gąbki,
  • aby uniknąć zacieków po umyciu można zamoczyć przedmioty z kryształu w roztworze wody z octem – ⅓ szklanki octu na litr wody,
  • po umyciu i płukaniu przyda się jeszcze polerowanie miękką ściereczką.

Jeśli kryształ był czyszczony niezgodnie z zasadami lub miał kontakt z gorącym płynem, może utracić swój charakterystyczny blask. Wówczas można mu  go przywrócić, polerując powierzchnię wilgotną miękką szmatką z solą lub przetrzeć  go denaturatem. Po takim zabiegu wystarczy przepłukać naczynie pod bieżącą chłodną wodą i wypolerować.

Czego wobec tego unikać, by nie doszło do zmatowienia lub zarysowania kryształu?

Przyczyną tych negatywnych skutków będzie na pewno:

  • zmywarka — naczyń wykonanych ze szkła kryształowego nie można myć w zmywarce, gdyż tam mogłyby się ukruszyć i zarysować. Odbywać się to powinno wyłącznie ręcznie, z zachowaniem ostrożności i delikatności,
  • gorąca woda — pod jej wpływem kryształ matowieje, dlatego nie należy myć tego rodzaju szkła w gorącej wodzie, ani pić z niego gorących napojów,
  • ostre szczotki, zmywaki i gąbki — nawet uporczywego osadu nie powinno się usuwać przy ich pomocy, ponieważ mogą pojawić się zarysowania,
  • silne środki czystości — mogą być przyczyną zmatowienia i rys na delikatnej kryształowej powierzchni.

Jak widzisz kryształowe kieliszki, szklanki, wazony, żyrandole czy inne przedmioty tego typu wymagają specjalnej troski i delikatności. Odpowiednio wypielęgnowane, będą wytworną, a zarazem praktyczną dekoracją stołu, salonu czy całego domu. 

Mamy nadzieję, że naszym artykułem pomogliśmy Ci w doborze odpowiedniej metody ich pielęgnacji. 

Rekomendowane artykuły