Jak wybrać miejsce na wesele? 4 przydatne rady

stół i krzesła w sali weselnej

Niewątpliwie najprzyjemniejszym elementem ślubnych przygotowań jest wybieranie stylizacji. Gdy przychodzi do znacznie bardziej skomplikowanych przedweselnych operacji zaczyna się problem. Co sprawia sporo trudności parom młodym? Odnalezienie miejsca, w którym przyjęcie się odbędzie! Wynajęcie sali weselnej wiąże się z dużym wydatkiem, rozbudowaną umową, którą należy przed podpisaniem wnikliwie przeczytać, a co za tym idzie ze sporym stresem. Jak wybrać miejsce na wesele? Podpowiadam!

Miejsce na wesele – Pierwsze kroki

Przede wszystkim odpowiedzcie sobie na podstawowe pytanie: w jakim stylu chcecie mieć wesele? Są sale całkowicie neutralne, plastyczne, które przejdą metamorfozę, gdy wprowadzicie do nich odpowiednie dekoracje – to jednak wymaga dużego nakładu pracy, często poniesienia dodatkowych kosztów (i prawda jest taka, że takich miejsc wcale nie ma tak wiele).

New Drop

Jeśli doskonale wiecie, że chcecie wesele w stylu glamour wybierzcie hotel/pałacyk/restaurację, która już od wejścia będzie narzucała charakter przyjęcia, a dekoracje jedynie to podbiją.

Stylowi boho doskonale służy towarzystwo lasu i wystrój z elementami drewna, dlatego odnalezienie stodoły czy sali, w której jest dużo tego typu elementów to połowa sukcesu. Te same elementy posłużą Wam podczas wesela w stylu rustykalnym.

A może marzycie o tym, żeby poczuć się jak królewska para? W Polsce jest wiele zamków otwartych na organizację różnych imprez. Pałac wydaje się być idealnym miejscem na wesele w królewskim stylu.

Jeśli dobrze poszukacie nawet wesele o motywie morskim zorganizujecie w sali, która nie będzie wymagała wielu dodatkowych dekoracji.

Zobacz także: Jak wybrać datę ślubu – 5 porad

miejsce na wesele - sala balowa
Źródło: iStock

Oczywiście motyw przewodni wesela to nie jest odgórny wymóg! Jeśli nie macie określonej wizji, możecie ją po prostu dopasować do sali, w której się zakochacie.

Wszystkie chwyty dozwolone. W końcu mogą być ważniejsze czynniki mają wpływ na wybór Waszego miejsca na wesele, np. odległość od Waszego miejsca zamieszkania.

Miejsce na wesele a pokoje dla gości

Jeśli wśród Waszych gości jest sporo osób, zmuszonych dojechać z daleka i prawdopodobnie będą potrzebowały noclegu, warto żebyście pomyśleli o takim miejscu na wesele, które umożliwi Wam lub gościom wynajęcie pokoi.

Zastanówcie się czy nie byłoby dobrym pomysłem zorganizowanie przyjęcia w hotelu – na pewno jest to najwygodniejsza z opcji, ponieważ pokoje hotelowe są w zasięgu ręki, a często i ceny są atrakcyjne.

Zazwyczaj w koszt wynajmu sali wliczany jest apartament dla pary młodej, a goście mogą wynajmować pokoje ze zniżką. Gdybyście jednak chcieli zorganizować swoje wesele tam, gdzie tych pokoi brakuje, np. w niewielkim pałacyku, zapytajcie właściciela czy nie ma nawiązanej współpracy z pobliskim hotelem – czasem tego typu miejsca wychodzą na przeciw oczekiwaniom pary młodej i dogadują wyżej wymienione zniżki na pokoje dla gości.

miejsce na wesele w ogodzie
Źródło: iStock

Umowa z salą weselną

Każda umowa, którą podpisujecie powinna być stworzona tak, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji chronić dwie strony. Gdy już znajdziecie wymarzone miejsce na wesele, przeczytajcie wiążący Was dokument na spokojnie w domu, a w razie wątpliwości zasięgnijcie opinii osób trzecich.

W końcu to naprawdę spory wydatek! Uważajcie na ukryte koszty i dodatkowe opłaty. Sale weselne liczą sobie pieniądze za naprawdę wszystko:

  • korkowe,
  • dodatkową godzinę zabawy,
  • krojenie tortu przez obsługę, 
  • możliwość dekorowania sali przed czasem i za wiele innych rzeczy.

Nie krępujcie się używać kalkulatora podczas negocjacji – na czas organizacji wesela to będzie Wasz bardzo dobry przyjaciel! W końcu od miejsca na wesele uzależniona jest większość kosztów.

 miejsce na wesele-  stodoła
Źródło: iStock

Miejsce na wesele a opinie na temat sali weselnej

Oczywiście nie zapomnijcie, że przed wyborem miejsca na wesele warto poszukać informacji na  temat sali w internecie. A może macie znajomych lub… Wasi znajomi mają znajomych, którzy organizowali już swój ślub i polecają jakieś miejsce.

Wykorzystajcie wszystkie możliwe sposoby na to, żeby potwierdzić płynność komunikacji z właścicielami obiektu, uczciwość i otwartość na Wasze pomysły (w granicach przedślubnego rozsądku oczywiście).

Nie skreślajcie jednak miejsca na wesele, w którym się zakochaliście, a tych opinii jest niewiele, bo przykładowo powstało stosunkowo niedawno. Miejcie po prostu oczy i uszy szeroko otwarte, a wszystko na pewno pójdzie bardzo dobrze. Trzymam kciuki!

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na ślubnych dekoracjach?

Jak wybrać miejsce na wesele - zdjęcie 5
Źródło: iStock

Rekomendowane artykuły