Jak wybrać druhnę – 6 niezawodnych porad

dwie druhny

Pierścionek na palcu? Jest! Data ślubu? Jest! Przyszedł zatem czas na… wybór świadkowej! Ten bardzo ważny moment być może spędza Ci sen z powiek. Zastanawiasz się, kto powinien być Twoją druhną: siostra czy przyjaciółka? Kto ma nosić w tym dniu ten tytuł? Jak właściwie wybrać odpowiednią osobę?

Jeśli jesteś szczęściarą i masz dookoła siebie grupę wspaniałych kobiet, którym wiesz, że możesz ufać to wspaniale! Jednak w tym przypadku Twoje zadanie będzie nieco utrudnione, bo skąd masz wiedzieć, którą z tych bliskich Ci osób wybrać?

W końcu nie masz zamiaru zranić niczyich uczuć, jednak nie chcesz też czuć presji otoczenia co do podjętej decyzji. Nie powiem Ci kogo masz wybrać, ale może pomogę Ci chociaż podjąć właściwą decyzję. Do dzieła!

Druhna – Obowiązek czy przywilej?

Właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi: i to i to. Oczywiście zostanie czyjąś druhną to ogromny zaszczyt i miła niespodzianka. To pewnego rodzaju wyróżnienie, ale i ogromna odpowiedzialność. Zaufanie, którego nie można zawieść.

Jakie obowiązki ma druhna?

Poza obligatoryjną obecnością na ceremonii, która bez świadków nie zyskałaby mocy prawnej, druhna ma jeszcze wiele innych obowiązków. Nie chodzi tu tylko o pozowanie do zdjęć z młodą parą 🙂

Druhna wspiera pannę młodą już na etapie przygotowań. Jeżeli przyszła żona sobie tego życzy, świadkowa powinna pomóc jej w wyborze sukni ślubnej, dodatków, makijażu i fryzury. Ma służyć radą i szczerą opinią.

Wielokrotnie druhna jest także zaangażowana w organizację wesela. Tutaj znowu zakres pomocy uzależniony jest od potrzeb państwa młodych. Może dotyczyć odbioru dekoracji, albo dopilnowania aranżacji sali weselnej.

Ostatnim etapem obowiązków druhny jest wesele. Świadkowa powinna towarzyszyć pannie młodej, zwracać uwagę na idealną prezencję sukni lub makijażu ślubnego.

Do zadań druhny i świadka często należy także pilnowanie, aby na stołach weselnych niczego nie zabrakło oraz by nikt z gości nie wyszedł bez podarunku.

Zobacz także: Zostałam świadkową i co dalej?

Jak wybrać druhnę? Mierz siły na zamiary

Oczywiście, jak w wielu innych przypadek, także i w tym najważniejsza będzie szczerość. Ty, jako panna młoda, z jednej strony nie możesz oczekiwać zbyt wiele pomocy od innych, z drugiej jednak druhna powinna mieć świadomość, że będzie musiała Cię wspierać w wielu przedślubnych potyczkach.

Zatem poświęć chwilę na przemyślenie tego, która z Twoich przyjaciółek organizacyjnie wesprze Cię najmocniej. Są osoby, które w życiu są roztrzepane, są takie, które w ogóle nie czują klimatu ślubu, a są też takie, które po prostu będą bardzo zapracowane i ciężko będzie im wygospodarować czas. Zastanów się, jak dużo pomocy będziesz potrzebować – i rozmawiaj z potencjalnymi kandydatkami na druhnę.

Druhna, czyli ślubny nepotyzm

Dokładnie tak – jeśli wciąż borykasz się z problemem wyboru świadkowej, nie chcesz w tej roli obsadzać jednej z przyjaciółek – pójdź w więzy krwi. Być może Twoja siostra lub kuzynka okaże się świetną osobą do roli druhny?

Zobacz także: Jakie są obowiązki świadkowej?

Druhna idealna, czyli gotowa do pracy

Bycie świadkową to pewnego rodzaju zaszczyt, który wiąże się z wieloma obowiązkami. Upewnij się, że Twoja druhna jest gotowa na to, że np. w dniu ślubu będzie w pewnym stopniu dość intensywnie „pracować”.

Koszty bycia druhną

Prawda jest taka, że rola druhny może wiązać się z dodatkowymi kosztami, których nie będziesz w stanie przewidzieć ani Ty, ani żadna bliska Ci osoba.

To na barkach świadkowej spoczywa zorganizowanie, np. wieczoru panieńskiego i łatwo na taką osobę przerzucić niektóre obowiązki tej nocy. Wbrew pozorom przeanalizowanie sytuacji finansowej tej osoby jest dość istotną kwestią.

Druhna idealna? Postaw na wsparcie

Niemal każda osoba jaką poznałam, tuż przed ślubem zaczynała trochę wariować. W końcu masz za chwilę stanąć przed ołtarzem, wymówić te popularne słowa „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci…”.

Ty powinnaś mieć tego dnia, jak najmniej czynników stresujących – często za spokój panny młodej odpowiada właśnie świadkowa, która zajmuje się tymi rzeczami, którymi nie powinna przyszła żona. Bardzo ważne jest psychiczne wsparcie druhny – od samego początku organizacji ślubu.

Dwie druhny, czyli od nadmiaru głowa nie boli

Jeżeli mimo przeanalizowania wszelkich za i przeciw w dalszym ciągu nie potrafisz się zdecydować, która z pań: siostra czy przyjaciółka powinna zostać Twoją druhną, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrała obie.

W Polsce coraz popularniejszy staje się zwyczaj orszaku druhen. Ma on wiele plusów:

  • obowiązki świadkowej zostaną podzielone na kilka pań,
  • zmniejszy się obciążenie finansowe dla jednej druhny,
  • taka grupa wspaniale wygląda na ślubnych zdjęciach,
  • masz jeszcze większe wsparcie.
panna młoda i druhny

Kto wie, może to właśnie ten model będzie dla Ciebie idealny?

Rekomendowane artykuły