Jak zrezygnować z usługi ślubnej? Podpowiadamy, jak się dogadać.

Jak zrezygnować z usługi ślubnej? Podpowiadamy, jak się dogadać

Podczas przekładania ślubu i wesela duże emocje budzą kwestie dotyczące finansów. Wiem, jak bardzo się denerwujecie i postaram się Wam pomóc. Wśród pytań, które mi zadajecie spora część dotyczy poczynionych już opłat. Dlatego zwróciłam się do prawnika, żeby poszukać rozwiązań. Podpowiem też kilka swoich 🙂

Skrzynka mojego ŚLUBNEGO POGOTOWIA dosłownie pęka w szwach. A najwięcej pytań oczywiście dotyczy pieniędzy. Trudno się dziwić. Nikt sie przecież nie spodziewał ,w jakiej znajdziemy się sytuacji. A organizacja wesela wymagała sporządzenia wcześniej umów, wpłacenia zaliczek/ Co zatem zrobić? Nasz eskpert radca prawny Patrycja Fiertek- Gonera odpowie na Wasze pytania, a ja… postaram się podsunąć ugodowe rozwiazania.

Czy muszę zapłacić dekoratorce, jeśli odwołam ślub?

„Chciałabym zapytać, czy jeżeli odwołam swój ślub w związku z koronawirusem, to muszę zapłacić kwotę minimalnej umowy dla dekoratorki? Zaliczki zapłaciłam 800 zł, a minimalna kwota zamówienia to 4000 zł. Co stanie się, jeżeli odwolam wesele gdyż:
1. Nadal będzie istniał zakaz imprez i stan epidemii.
2. Zakaz imprez i inne środki zaradcze zakończą się na chwilę przed ślubem, ale nikt nie przyleci na moje wesele, bo to wszystko będzie się działo w ostatniej chwili. I w takiej sytuacji z powodu z braku gości, będę zmuszona odwołać imprezę.
Czy w którymś z tych przypadkow mogę dostać zwrot zaliczki ?” Aleksandra

  • Radca prawny Patrycja Fiertek- Gonera: Aby precyzyjnie udzielić odpowiedzi na te pytania należy przeanalizować zapisy zawartej przez Panią umowy z dekoratorem. Zakładam jednak, iż w przypadku, gdy odstąpi Pani od umowy w związku z epidemią, nie powstanie obowiązek zapłaty minimalnej kwoty wynagrodzenia, albowiem w ogóle – z przyczyn od Pani niezależnych – nie dojdzie do wykonania zlecenia. Zalecam podjęcie negocjacji z dekoratorem co do zmiany terminu realizacji zlecenia. Jeśli natomiast nie przyniosą one rezultatu, być może zajdzie konieczność rozstrzygnięcia na drodze sądowej Pani roszczenia o zwrot zaliczki.

Izabela Janachowska: Tak mówi nasza Pani prawnik, ale ja mocno zachęcam do rozmów z usługodawcami. W obecnej sytuacji wszystkim jest trudno – zarówno Młodym Parom, jak i całej branży ślubnej. To jest właśnie moment, kiedy możecie sobie wzajemnie pomóc. Po prostu postarajcie się dogadać. Droga sądowa jest zwykle najgorszym rozwiązaniem. Obie strony wydają mnóstwo pieniędzy na adwokatów, a sprawy trwają latami. Nikomu to nie przynosi korzyści, a tylko przysparza dodatkowych zmartwień i nerwów. Dlatego skontaktuj się z dekoratorką, powiedz o swojej sytuacji, swoich obawach i razem spróbujcie znaleźć rozwiązanie.

Czy możemy nie odzyskać wpłaconej zaliczki, jeżeli zrezygnujemy z sali?

„Bardzo potrzebuję pomocy. Mamy ślub 28.08.2020 (piątek). Z powodu pandemi koronawirusa chcemy zrezygnować z sali weselnej. Wesele planowaliśmy na 70 osób. Chcieliśmy zaprosić tylko najbliższą rodzinę. Ale z powodu epidemii obawiamy się, że część z nich nie dojedzie, ponieważ mieszkają za granicą.
Poza tym wiele spraw dotyczących organizacji wesela jest nadal nietkniętych. A w obecnej sytuacji nie ma możliwości, by jeździć i je załatwiać. Więc chcemy darować sobie ten stres i ciągły niepokój. Przestać się martwić, czy z powodu wirusa ze wszystkim zdążymy, czy wszyscy goście dojadą i czy wesele będzie mogło się odbyć. Chcemy zrezygnować z sali. Jednak wlaściciele sali weselnej w umowie zawarli punkt, że w wypadku rezygnacji musimy zapłacić 30% ceny całego przyjęcia i nie zwrócą nam 1000 zł wpłaconej już zaliczki. Czy właściciele sali mają do tego prawo w obecnej sytuacji?” Aldona

  • Radca prawny Patrycja Fiertek- Gonera: Planowany termin ślubu jest dość odległy, możliwe, iż w tej dacie przyjęcie weselne będzie mogło się odbyć, a restauracja będzie gotowa do wykonania zlecenia. Jeżeli warunki, o których mowa w zdaniu poprzednim ziszczą się, wówczas do realizacji umowy nie dojdzie za Państwa przyczyną. W ten sytuacji wpłacona zaliczka może nie podlegać zwrotowi. Natomiast jeżeli zdecydujecie się Państwo w rozsądnym terminie od umowy odstąpić, wówczas żądanie sali weselnej zapłaty 30% umówionego wynagrodzenia nie będzie uzasadnione. 

Izabela Janachowska: Koniec sierpnia jest dopiero za pięć miesięcy, a Wasze wesele jest niewielkie. Może warto jeszcze spokojnie przemyśleć tę decyzję? Dużo spraw związanych z organizacją ślubu można teraz załatwić online, nawet nauki przedmałżeńskie. Więc nie trzeba się specjalnie przemieszczać. Jeśli zaś na pewno chcecie zrezygnować, uprzedźcie o tym salę weselną od razu, żeby mogła na Wasze miejsce przyjąć innych gości. Zdecydowanie jestem za negocjacjami. I bardzo trzymam kciuki, żeby się udało 🙂

Przeczytaj także: Jak przełożyć ślub i wesele? Przewodnik krok po kroku

Czy mam prawo zażądać od organizatora ślubu wywiązania się z umowy, ale w innym terminie?

„Planuję ślub na ostatni weekend czerwca 2020. W związku z obecną sytuacją i pytaniami zaproszonych na wesele gości zastanawiam się, czy powinnam rozważyć przeniesienie uroczystości. Czy jeśli zdecyduję się na taką ewentualność, mam prawo żądać od organizatora ślubu wywiązania się z umowy np. w lipcu lub sierpniu, o ile do tego czasu sytuacja się unormuje? O ile wiem, reszta terminów w wybranym lokalu jest zarezerwowana. Czego mogę oczekiwać w takiej sytuacji? Domyślam się, że organizator nie odwoła wesela kogoś innego, aby urządzić moje.
Tego samego tyczy się sprawa urzędnika, co jeśli nie będzie wolnych terminów, czy mam prawo żądać zwrotu pieniędzy za ślub w plenerze (1000 zł) lub organizacji we wskazanym przeze mnie innym terminie? Z góry dziękuję za odpowiedź” Adrianna

  • Radca prawny Patrycja Fiertek- Gonera: Zmiana terminu wesela wymaga uzgodnienia z organizatorem. Miesiące letnie cieszą się szczególnym zainteresowaniem nowożeńców, należy zatem spodziewać, iż terminy, które Panią interesują mogą być w tym roku niedostępne. Organizator nie jest zobowiązany do anulowania rezerwacji poczynionych przez inne pary, by zorganizować Pani wesele. Wymaga dobrej woli obu stron uzgodnienie terminu, który usatysfakcjonuje Panią, a będzie możliwy do przyjęcia przez salę weselną. W przypadku, gdy nie dojdą Państwo do porozumienia, pozostanie Pani żądanie zwrotu uiszczonej zaliczki. 
  • Na podstawie przepisów ustawy o aktach stanu cywilnego za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego pobiera się opłatę dodatkową w kwocie obecnie 1000 zł. Ponadto za sporządzenie aktu małżeństwa należy uiścić opłatę w wysokości 84 zł. Skoro nie dojdzie do przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, to uiszczona opłata ma charakter nienależnej. W przepisach ustawy o opłacie skarbowej znajdujemy podstawę prawną do żądania zwrotu kwoty 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Otóż opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej. Uważam, że na tej samej podstawie powinna Pani złożyć wniosek o zwrot opłaty skarbowej oraz o zwrot dodatkowej opłaty za ślub poza urzędem stanu cywilnego.

Izabela Janachowska: Zdaję sobie sprawę przed jakim stanęłaś dylematem. Dlatego namawiam do spokojnej rozmowy z organizatorem ślubu. On rzeczywiście nie jest zobowiązany do tego, by odwołać inną uroczystość, zarezerwowaną wcześniej, tylko dlatego, że Wy przekładacie swoją. I trudno tego od niego wymagać. Ale bardzo wierzę, że wszyscy teraz bardzo się starają, żeby znaleźć wyjście z sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jeśli się spotkacie, na pewno razem znajdziecie dobry dla obu stron termin. Tylko musicie się nawzajem zrozumieć, a emocje najlepiej wtedy pozostawić za drzwiami 🙂 Będzie dobrze, zobaczysz.

Na najważniejsze pytania dotyczące organizacji ślubu i wesela w dobie pandemii koronawirusa odpowiedziałam w LIVE na kanale YouTube Wedding Dream. Jeśli jeszcze go nie widziałaś, koniecznie nadrób zaległości!

Rekomendowane artykuły