Kawa kuloodporna — co to jest bulletproof coffee?

kawa kuloodporna

Bulletproof coffee, znana również jako kawa kuloodporna, to kawa z dodatkiem masła i oleju MCT. Ta wyjątkowa mieszanka zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na obietnicę zwiększenia energii, poprawy koncentracji i wsparcia w procesie redukcji wagi. Jak przygotować bulletproof coffee? Dla kogo ten napój będzie odpowiedni, a kto powinien z niego zrezygnować?

Bulletproof coffee — co to jest kawa kuloodporna?

kawa kuloodporna
Fot: Shutterstock

Bulletproof coffee to kawa z dodatkiem tłuszczu, którym może być masło, olej kokosowy, czy olej MCT. Dlaczego napój ten nazywany jest kawą kuloodporną? Zgodnie z intencją twórcy, amerykańskiego przedsiębiorcy Dave’a Aspreya, przyrządzona w ten sposób kawa ma na celu dodanie energii i ochronę przed codziennymi stresorami, które nas otaczają. 

janachowska.pl

Inspiracją dla kawy kuloodpornej miała być tybetańska kawa z dodatkiem masła i mleka jaków. Mieszkańcy Tybetu spożywali ten napój, aby zwiększyć swoją energię w trudnych warunkach życia. 

Zwolennicy tego napoju są zdania, że mieszanka kawy z tłuszczami działa skuteczniej niż sama kofeina. Energia pozyskiwana z tłuszczów, w przeciwieństwie do węglowodanów nie jest szybko zużywana, co pozwala uniknąć nagłego spadku energii po zakończeniu działania kofeiny.

concept store

Kawa kuloodporna stała się hitem w dziedzinie dietetyki. Piją ją zarówno sportowcy, jak i celebryci, którzy dzielą się na mediach społecznościowych swoimi efektami. 

Bulletproof coffee jest postrzegana jako wspomagająca proces odchudzania poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo przypisuje się jej działanie stymulujące, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Kawa z tłuszczem jest szczególnie popularna wśród osób będących na diecie ketogenicznej. Wiele osób decyduje się na spożycie takiej kawy rano, dobierając jej kaloryczność tak, aby zastępowała śniadanie lub przed treningiem, aby zwiększyć poziom energii. Niemniej jednak wiele dietetyków twierdzi, że wypicie tak przyrządzonej kawy nie powinno zastępować kompletnego posiłku.

Kawa kuloodporna — jak przygotować idealną bulletproof coffee

kawa kuloodporna
Fot: Shutterstock

Obecnie istnieje wiele różnych podejść do kawy kuloodpornej, więc każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jak zrobić kawę kuloodporną w klasycznej wersji?

Składniki:

 • filiżanka świeżo zaparzonej kawy (250 ml),
 • 1-2 łyżki masła (z mleka krowiego, klarowanego, ghee lub kokosowego),
 • 1-2 łyżki oleju kokosowego lub oleju MCT.

Przepis: zblenduj wszystkie składniki za pomocą blendera ręcznego (30 sekund), aż do otrzymania kremowej konsystencji. 

Opcjonalnie możesz dodać do kawy przyprawy, takie jak cynamon, wanilia, czy kakao. Pamiętaj jednak o tym, że do tradycyjnej bulletproof coffee nie dodaje się cukru!

Alternatywnym sposobem na przyrządzenie tego napoju, jest kawa z masłem orzechowym. Będzie ona szczególnie odpowiadać osobom gustującym w słodszych smakach. 

Składniki:

 • filiżanka świeżo zaparzonej kawy (250 ml),
 • 2 łyżki naturalnego masła orzechowego o gładkiej konsystencji (bez cukru i innych dodatków),
 • szklanka mleka.

Przepis: mleko podgrzej z masłem orzechowym w rondelku, a następnie dodaj kawę. Całość zblenduj.

Weganie mają możliwość zastąpienia masła olejem kokosowym. Dodatkowo mogą dodać trochę mleka roślinnego, które ma wysoką zawartość tłuszczu. Niektórzy entuzjaści kawy kuloodpornej preferują dodatek śmietanki lub mleczka kokosowego. Inni decydują się dodać do niej kakao, aby uzyskać lekko czekoladowy smak. 

Bulletproof coffee — czy kawa z masłem jest zdrowa?

kawa kuloodporna
Fot: Shutterstock

Czy kuloodporna kawa jest zdrowa? Jej zwolennicy uważają, że poza wartościami odżywczymi, których ten napój dostarcza, picie bulletproof coffee to gwarancja dobrego samopoczucia i lepszej kondycji.

Zalety kawy kuloodpornej:

 • zmniejszenie uczucia głodu i zapewnienie sytości,
 • zastrzyk energii i pobudzenie,
 • przyspieszenie metabolizmu,
 • wsparcie układu nerwowego,
 • wsparcie w procesie odchudzania ze względu na zwiększenie udziału tłuszczu w diecie,
 • wspomaganie ketozy.

Mimo licznych zalet napój ten nie jest pozbawiony wad. Jakie są wady kawy kuloodpornej? Przede wszystkim spożywane w nadmiarze tłuszcze nasycone zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Bulletproof coffee pita w nieodpowiednich ilościach, ze względu na swoją kaloryczność może powodować wzrost wagi. Należy też pamiętać, że napój ten nie dostarcza organizmowi zbilansowanych składników odżywczych, nie powinien więc być substytutem pełnowartościowego śniadania

Kawa kuloodporna — przeciwwskazania

kawa kuloodporna
Fot: Shutterstock

Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania kawy z masłem? Jak najbardziej. Kawy kuloodpornej powinny unikać osoby:

 • będące na diecie eliminacyjnej,
 • zmagające się z chorobami przewodu pokarmowego.,
 • cierpiące na wysokie ciśnienie krwi,
 • chorujące na cukrzycę,
 • obarczone zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych,
 • chorujące na dnę moczanową.

Rozważając włączenie do swojej diety bulletproof coffee, przede wszystkim należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na różne składniki i metody żywieniowe. Osoby z pewnymi schorzeniami, powinny skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem kawy kuloodpornej do swojej diety na stałe. Warto również pamiętać o umiarze i równowadze żywieniowej, aby uniknąć nadmiernego spożycia tłuszczów czy kalorii.

Rekomendowane artykuły