Kto wręcza kwiaty młodej parze — savoir vivre dawania kwiatów na ślub w prezencie

kto wręcza kwiaty młodej parze

Ważny jest dobór odpowiedniego gatunku kwiatów i ich koloru, zgodnie z tzw. „mową kwiatów”. Prawdziwą sztuką jest jednak ich przekazywanie, które powinno być eleganckie i uroczyste, a jednocześnie pełne serdeczności i pozbawione zbędnej oficjalności.

Tradycja wręczania kwiatów sięga setki lat wstecz. Według historyków przywędrowała do nas od rzymskich cesarzy, którzy lubowali się w kwiatach ogrodowych. Jednak dopiero w XIX wieku obdarowywanie kwiatami na różne okazje, nabrało wyjątkowego znaczenia, a cała otoczka wokół tego tematu oparta jest na kilku podstawowych zasadach, jak ta która mówi o tym, że to mężczyzna daje kwiaty na ślub w prezencie Pannie Młodej.

A zatem, żeby nie popełnić faux-pas, poznaj również pozostałe zasady ślubnej etykiety, a na pewno dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. 

Prezenty na wesele: rola kwiatów w obdarowywaniu młodej pary

kto wręcza kwiaty młodej parze
Fot: Shutterstock

Obecnie wiele osób zastanawia się, czy kupować kwiaty, czy też postawić na sugerowane przez młodych drobne upominki takie jak: wino, książka lub pomoc dla domu dziecka w postaci np. zabawek albo wsparcie schroniska dla zwierząt zakupem karmy. 

Decyzja zależna jest od preferencji samych zainteresowanych. Jeżeli para nie wyraziła chęci otrzymania materialnych prezentów, ich kupowanie może być ryzykowne. Aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej postawić na kwiaty wraz z kopertą.

Jako piękny prezent na ślub cywilny czy też kościelny dla nowożeńców możesz właśnie wybrać bukiet  jasnych róż, kosz kwiatów lub bukiet mieszany, a także nietypowy bukiet z kuponów totolotka. Bukiet jest prezentem, świetnie pasującym do tak uroczystej okazji. 

Kto wręcza kwiaty młodej parze: etykieta i zasady

kto wręcza kwiaty młodej parze
Fot: Shutterstock

Etykieta florystyczna to dosyć skomplikowany i rozbudowany temat, jednak do opanowania. Szczególnie gdy rozłożymy te informacje w zależności od okazji, na które przyjdzie nam wręczać kwiaty.

Na przykład, jeśli chodzi o  ceremonię zaślubin — to przeważnie mężczyzna wręcza kwiaty kobiecie, a w przypadku obdarowywania nimi pary młodej — nie jest inaczej. Podczas składania życzeń, zarówno kwiaty jak i prezenty mogą również odbierać świadkowie. Należy też pamiętać, że nigdy nie wręczamy kwiatów w papierze, w którym zostały zapakowane w kwiaciarni, ponieważ pełni on rolę raczej ochronną niż dekoracyjną.

Jeśli chodzi natomiast o różnego rodzaju ozdobne siateczki czy folie, które są elementem bukietu, to  tych nie zdejmujemy i co ważne kwiaty zawsze wręczamy kwiatostanami do góry.

Kwiaty na ślub cywilny: kto powinien je wręczyć

kto wręcza kwiaty młodej parze
Fot: Shutterstock

Kwiaty to bardzo  ważny element każdego ślubu. Bukiety dla Pani Młodej wręcza przeważnie mężczyzna, natomiast  koperty trafiają od razu do pudełka, które trzyma któryś ze świadków. Dlatego asystujący  świadkowie,  są tak bardzo pomocni przy odbieraniu bukietów i prezentów usprawniając w ten sposób  czas składania życzeń.

Prezent ślubny: czy kwiaty są odpowiednim wyborem?

kto wręcza kwiaty młodej parze
Fot: Shutterstock

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna, jednak decydując się na zakup kwiatów, warto pamiętać o kilku kwestiach, a mianowicie:

  • nie powinien natomiast być przytłoczony nadmiarem ozdób czy sztucznych dodatków,
  • najlepiej, aby był skomponowany z jak najświeższych kwiatów, by długo utrzymał się w ładnej formie,
  • warto też zakupić bukiet, który będzie dopasowany do stylu wesela, na przykład w stylu rustykalnym czy retro.

Kwiaty są klasycznym i bezpiecznym prezentem na ślub. Wiele par wciąż chce je dostawać, a goście kupują je jako prezent dla młodych, poprzez który przekazują swój szacunek i emocje. Mnogość kompozycji i pomysłów oraz możliwość szybkiego i łatwego zamówienia kwiatów sprawiają, że można postawić na coś więcej, niż tylko na prosty bukiecik, choć i taki ma swój urok. Warto jednak poświęcić chwilę na wybranie tego właściwego bukietu, aby państwo młodzi naprawdę ucieszyli się i zachowali miłe wspomnienia na długo.

Ile kwiatów w bukiecie: porady dotyczące wyboru kwiatów na wesele

kto wręcza kwiaty młodej parze
Fot: Shutterstock

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć przy wyborze kwiatów na ślub, jest ich symbolika. Kwiaty na wesele i nie tylko, od dawna stanowią wyraz uczuć i emocji, dlatego należy dobrać te, które będą najlepiej oddawały charakter tego wydarzenia. Romantyczną i popularną opcją są różne odmiany róż. Mogą one symbolizować miłość, elegancję i delikatność, idealnie pasując do atmosfery ślubu. 

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest kolor kwiatów. Na ogół często stosuje się kolory pastelowe, takie jak pudrowy róż, błękit czy brzoskwiniowy. Barwy te są bardzo subtelne i romantyczne. Dla zwolenników bardziej wyrazistych odcieni, polecić można kwiaty weselne w kolorze intensywnej czerwieni, która będzie na pewno ciekawym kontrastem i przyciągnie wzrok przybyłych gości.

Jeśli chodzi natomiast o liczbę kwiatów w bukiecie, to według starego zwyczaju powinna ona być nieparzysta i rzeczywiście kiedyś hołdowano takiej zasadzie, niemniej jednak w bukiecie — kompozycji z wielu roślin trudno jest policzyć, ile kwiatów jest rzeczywiście. 

Przyczynami, dla których nie ofiarujemy parzystej liczby kwiatów są — starożytne przesądy i estetyka. W starożytności fascynowano się magia liczb, a każda z nich miała określone, przypisane sobie znaczenie. Jedynka była symbolem pierwotnego szczęścia ludzkości, trójka oznaczała powrót pierwotnej jedności, a w średniowieczu kojarzono ją z Trójcą Święta. Natomiast wszystkie parzyste liczby kojarzone były raczej z pechem i złem, stąd też bezpieczniejszy wybór padał na liczby nieparzyste, na przykład w doborze ilości kwiatów.

Drugim powodem, dla którego nie dajemy nigdy parzystej liczby kwiatów jest estetyka. W dużym bukiecie liczącym więcej niż kilkanaście kwiatów ich liczba pozostanie niezauważona, jednak mimo wszystko stosujemy zasadę nieparzystej ilości kwiecia. 

Jeśli chodzi o mniejsze bukieciki z nieparzystą ilością kwiatów, nawet psychologia potwierdza, że lepiej odbieramy taką ilość kwiatów, gdyż odnosimy wrażenie pełni, jedności i wewnętrznej harmonii.

Jesteśmy pewni, że wiele z tych zasad znałeś już wcześniej, jednakże zawsze warto powtórzyć sobie zdobytą kiedyś wiedzę. Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu młodej pary, więc warto postarać się, aby przez przypadek nie popełnić niepotrzebnej pomyłki, która w jakiś sposób może popsuć atmosferę całej uroczystości. Dlatego też kwiaty na ślub powinny być jak najbardziej odpowiednie do charakteru ceremonii. Oprócz słownego złożenia życzeń młodej parze można również umieścić życzenia ślubne na bileciku i włożyć między kwiaty. 

Rekomendowane artykuły