Czy łącząc usługi weselne można zaoszczędzić? Sprawdź!

Sala weselna z cateringiem czy bez?

Zastanawiacie się czy lepiej zarezerwować salę weselną z cateringiem czy bez? A może bardziej korzystnie okaże się skorzystać z pakietu? Jak wygląda łączenie usług weselnych, takich jak wideofilmowanie i fotografia? Dowiedz się, gdzie warto wykonać więcej pracy, by zaoszczędzić, a gdzie zupełnie się to nie opłaca.

sala weselna

Usługi weselne w pakiecie: Tak czy Nie?

Przed Wami organizacja wesela? Gratulacje! Samo przygotowanie się do tego wielkiego dnia potrafi być bardzo ekscytujące, ale też… stresujące. Jednak nie ma co się fiksować na tym drugim. Tym bardziej, że dzisiaj usługodawcy weselni świadczą usługi w pakietach. Np. kiedy zamówicie salę weselną, to możecie od razu mieć zapewniony catering, kelnerów, a nawet orkiestrę.

Czy takie rozwiązanie się opłaca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależy od konkretnej oferty i Waszych oczekiwań. Łączenie usług często jest droższe niż korzystanie z nich pojedynczo (choć nie ma na to reguły). Z drugiej strony zaoszczędzenie przez Was czasu i nerwów (ach ten komfort!) jest bezcenne.

planowanie usług weselnych

Wedding plannerka – łączenie usług weselnych dla Nowożeńców

Jak połączyć wszystkie usługi w jedną? Skorzystać z pomocy wedding plannerki! Wówczas nie będziecie musieli się o nic martwić. Plannerka będzie przypominać Wam o każdym etapie skrupulatnie pilnując harmonogramu.

To właśnie jej zadaniem będzie zadbanie o zamówienie wszystkich usług. To wedding planner zarekomenduje Wam salę weselną i catering (jeśli zdecyduje, że lepiej skorzystać z tych usług osobno).

Organizatorka ślubu powinna przedstawić Wam oferty i ceny – wówczas Wy określicie, która opcja jest w Waszym mniemaniu, najlepsza. Dobra wedding plannerka zaproponuje różne rozwiązania – skupi się nie tylko na jakości, ale też atrakcyjnej cenie. Tym bardziej, że jej zadaniem będzie też negocjacja kosztów. Łączenie usług weselnych w wydaniu konsultantki ślubnej to bezpieczna opcja!

Wedding planner – porównanie ofert

Wedding plannerki świadczą usługi weselne kompleksowo (wszystkie elementy od A do Z, w tym rezerwacja wizyty Panny Młodej u fryzjera i kosmetyczki, zadbanie o zaproszenia, a nawet kurs tańca dla Pary Młodej!), albo częściowo.

Jeżeli Nowożeńcy decydują się na tę drugą opcję, to muszą bardzo dokładnie określić zakres usług z konsultantką. Być może będzie interesować ich tylko zebranie przez plannerkę ofert usługodawców. To dobre podejście – konsultantka bardzo często ma dużą sieć kontaktów i jest w stanie wynegocjować bardzo dobre ceny – czy to w pakietach czy osobno. 

kalendarz ślubny

Interesuje Was pomoc konsultantki ślubnej? Świetna decyzja! Pamiętajcie jednak, aby skontaktować się z wedding plannerką minimum 12 miesięcy przed ślubem. Wesele to wielkie przedsięwzięcie, które wymaga czasu, szczególnie jeśli oczekujecie atrakcyjnych ofert usługodawców. Sprawdźcie, co na temat wyboru konsultantki ślubnej uważa redaktor naczelna portalu Wedding Dream, Izabela Janachowska:

Fotograf i kamerzysta na wesele – usługi razem czy osobno?

Trudno wyobrazić sobie wesele bez fotografa. Nawet w dobie powszechnych smartfonów z dobrymi aparatami fotograficznymi, Pary Młode proszą o pomoc specjalistę.

Dobry fotograf przygotuje wspaniały reportaż ślubny oraz sesję Nowożeńców. To cudowna pamiątka, której nie dorównają amatorskie zdjęcia z telefonów (choć i te warto zebrać w jedno miejsce od wszystkich gości weselnych).

Niegdyś rzadko kiedy tego typu imprezy odbywały się bez kamerzysty. Dzisiaj nadal wielu Młodych korzysta z tego typu usług, ale nie jest to już tak powszechne. Wielu nowożeńców wychodzi z założenia, że potem mało komu chce się oglądać wideo z wesela.

Z drugiej strony w dobie laptopów, tabletów i smartfonów oraz stałego dostępu do internetu jest ogromna szansa, że taki film zostanie obejrzany. Wystarczy umieścić go w sieci, a zainteresowanym wysłać link.

nagrywanie pary młodej

Zdjęcia i reportaż ślubny z jednej firmy?

Podczas organizacji ślubu i wesela często pojawia się pytanie – czy warto wynająć jedną firmę, która zadba zarówno o zdjęcia jak i film, czy może lepszą decyzją będzie zamówienie tych specjalistów osobno? I znowu – to zależy, czy łączenie usług weselnych tego typu ma sens.

Najlepiej zebrać kilka (jeśli nie kilkanaście ofert) zarówno łączonych, jak i osobnych. Pamiętajcie jednak, by Wasza decyzja opierała się nie tylko na cenie, ale przede wszystkim jakości.

Musicie bardzo dokładnie przejrzeć portfolio każdego usługodawcy albo firmy świadczącej wideo i foto w pakiecie. Czy odpowiada Wam ta stylistyka? 

Sprawdź także: Fotograf ślubny – jak wybrać dobrego specjalistę?

New Drop

Zdjęcia i wideo z wesela – kiedy zamówić te usługi osobno?

Bardzo często Nowożeńcy, organizując wesele, opierają swoje wybory na poleceniach. Wy pewnie też będziecie korzystać z jakichś rekomendacji. To bardzo dobry kierunek! Być może bardzo spodobały Wam się zdjęcia ślubne znajomych albo zachwyciliście się filmem z wesela kogoś z rodziny. Jeżeli bardzo Wam zależy na konkretnych specjalistach, to wtedy nie wahajcie się – zamawiajcie ich osobno. 

fotograf robi zdjęcia pannie młodej

Może się też okazać, że ominięcie pakietu będzie też bardziej atrakcyjne cenowo. Rzadko tak bywa, ale jest czasem bardzo prawdopodobne. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzić oferty. Pamiętajcie też, że możecie (a nawet powinniście) negocjować ceny. Szczególnie dzisiaj w dobie pandemii koronawirusa, gdy wielu usługodawców ma zdecydowanie mniej zleceń niż kiedyś. 

Sprawdź także: Porady foto i wideo na wesele prosto od Wedding Dream!

Fotograf i kamerzysta na wesele w pakiecie

Bardzo wiele firm oferuje dzisiaj łączenie usług weselnych związanych z foto i wideo. Trudno się dziwić. W końcu fotografia i wideofilmowanie to bardzo pokrewne dziedziny skupiające się na obrazie i takie, w których bardzo istotne są nie tylko kompetencje, ale również najwyższej jakości sprzęt.

Bardzo często firmy wykonujące kompleksowe usługi są w stanie zaoferować korzystne zniżki. To taka relacja „win – win”, tj. opłaca się i firmie i Wam.

To bardzo dobra okazja do sporych oszczędności. Jednak nie dajcie się zwieść. Często firmy proponujące pakiety komunikują, że mają atrakcyjne cenowo oferty, tymczasem wybór usług osobno od konkurenta jest tańsze i równie jakościowe. 

sprzęt fotograficzny

Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy. Wybór pakietu (dotyczy to nie tylko usług foto i wideo) to często nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu (czyli finalnie podobnie, bo przecież „czas to pieniądz”).

Nie musicie osobno zajmować się kontaktem z fotografem i kamerzystą. Efekt tych usług powinien być też spójny – jeżeli specjaliści będą pochodzić z jednej firmy, to na pewno się dogadają i nie będzie wątpliwości, że swoje dzieła stworzą w podobnej stylistyce. 

Sprawdź oferty foto i wideo ślubnego z portalu Wedding Dream – zebraliśmy dla Was propozycje sprawdzonych usługodawców! Wielu z nich łączy usługi fotografii i wideo. Niektórzy specjalizują się tylko w jednej dziedzinie. Skontaktujcie się z usługodawcami, których portfolio zrobiło na Was najlepsze wrażenie. Nie czekajcie na długo! Harmonogramy najlepszych specjalistów są wypełnione po brzegi 🙂

Sprawdź także: Wybór fotografa ślubnego – jakie pytania warto mu zadać na pierwszym spotkaniu?

nagrywanie wesela

Makijaż i fryzura na wesele – na raz czy osobno?

Odpowiedni makijaż i nienaganna fryzura Panny Młodej to must have. Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu, a świeżo poślubiona Żona to gwiazda tego wydarzenia.

By wyglądać wspaniale, trzeba oddać się w ręce doświadczonego specjalisty. Warto zadbać też o próbny makijaż i próbną fryzurę (pozwolą uniknąć stresu i rozczarowania). Pozostaje też pytanie – czy najlepiej wykonać makijaż i fryzurę w jednym miejscu “za jednym zamachem”? I znowu odpowiedź brzmi: to zależy.

malowanie panny młodej

Jeżeli Panna Młoda ma swoich sprawdzonych specjalistów, to nie ma sensu kombinować. Najlepiej po prostu się do nich udać, by cieszyć się zniewalającymi efektami. Jeżeli jednak jest wręcz przeciwnie (np. dlatego, że wesele odbywa się w odległym od domu miejscu), to można pomyśleć o pakiecie (oczywiście w renomowanym, sprawdzonym salonie).

To pozwoli zaoszczędzić sporo czasu (brak konieczności przemieszczenia się) i stresu. Wyobraźcie sobie, że Panna Młoda w pięknej, weselnej fryzurze, jedzie do kosmetyczki i staje w korkach.

Albo kosmetyczka nie dojeżdża do niej z tego samego czy innego powodu. Skorzystanie z tych usług w jednym miejscu i w podobnym czasie, to mniejsze ryzyko niepowodzenia. 

Sprawdź także: Trendy w makijażu ślubnym

Sala z cateringiem czy bez cateringu?

Wiele Par Młodych szuka różnych, często mało standardowych, rozwiązań, aby ściąć koszty wesela. Często pojawia się pytanie, czy lepiej wynająć salę z cateringiem czy zarezerwować salę i catering osobno. Ta pierwsza opcja wydaje się być znacznie droższa – zazwyczaj jest to oferta restauracji. Czy rzeczywiście koszty te są zdecydowanie większe? 

stół weselny

Zacznijmy od samej sali weselnej, bez cateringu i dodatkowych opcji. Tutaj możecie znaleźć bardzo atrakcyjne cenowo opcje. Najtańsza sala, np. w remizie, może kosztować tylko kilkaset złotych. Tanio? Teoretycznie tak, ale nie zapominajcie, że musicie tutaj doliczyć wiele dodatkowych rzeczy, np. rachunki za prąd, wodę czy gaz, wynajem stołów, krzeseł, obrusów itd.

Ogromne znaczenie ma zaplecze kuchenne. Nawet jeżeli zdecydujecie się na catering zewnętrzny, będzie potrzebna dobrze wyposażona kuchnia. Nie wszystkie sale weselne są w nią wyposażone. To czego zabraknie trzeba będzie dokupić albo wypożyczyć. To mnoży kolejne koszty. 

Sprawdź także: Polecane firmy cateringowe

To co na pewno musicie sprawdzić, przed podpisaniem umowy z właścicielem sali, to to czy możecie wynająć własny catering (albo osobno kucharkę i kelnerów). Może się bowiem okazać, że umowa zobowiąże Was do wynajęcia konkretnego usługodawcy. To średnio komfortowa sytuacja – na pewno nie chcecie, by ktoś Was do czegoś w tym temacie przymuszał. 

sala weselna

Catering czy kucharka?

Jeżeli zdecydujecie, że jednak chcecie zamówić osobno salę, to staniecie jeszcze przed wyborem: catering czy kucharka? W pierwszej opcji macie zapewnione całe zaplecze posiłków i kelnerów, w drugiej – po Waszej stronie będą zakupy i znalezienie ekipy kelnerskiej.

Drugie rozwiązanie wybierają Nowożeńcy, którym zależy na dużych oszczędnościach. Rzeczywiście ta opcja może być tańsza (choć też może być różnie, warto dokładnie przeliczyć różne warianty), ale dlatego, że wiele obowiązków spadnie na Parę Młodą.

Sprawdź także: Nietypowe pomysły na weselne menu

Sala z menu weselnym – tak czy nie?

Wynajmując salę weselną z cateringiem decydujecie się na dużo większy komfort organizacji wesela. Płacicie za jedzenie, obsługę, ale często też dodatkową pomoc koordynatora danego wydarzenia.

Myślicie, że wygoda kosztuje? Rzeczywiście – tutaj koszty podaje się najczęściej w opcji “za talerzyk” (czyli za osobę). Jednak wbrew temu co może się wydawać, cena wcale nie musi znacznie przekraczać opcji bez łączenia tych usług.

Firmy cateringowe mają bowiem często wynegocjowane dobre ceny w hurtowniach spożywczych. Zazwyczaj przygotowują też po prostu więcej jedzenia, co przy rozsądnym planowaniu pozwala na spore oszczędności.

sala weselna w bieli

Sala z cateringiem to często również dekoracje stołowe i pokrowce na krzesła. W tej opcji odpadnie Wam kolejny element do organizacji. Pamiętajcie jednak, aby dopytać o szczegóły tzw. “korkowe”, tj. ile musicie zapłacić, jeżeli zechcecie wnieść własny alkohol. 

Sprawdź także: Sala weselna – to sprawdź, zanim ją wynajmiesz

Dekoracja kościoła i sali weselnej

Trudno wyobrazić sobie wesele bez pięknych dekoracji. Zarówno kościół, samochód, jak i sala weselna po prostu muszą być przepięknie przystrojone. Jeżeli chcecie robić to na własną rękę, to zabierzcie się za to jak najszybciej. Inspiracji możecie szukać na Pintereście i innych portalach. Możecie też zamówić gotowe dekoracje np. w kwiaciarni.

Pamiętajcie jednak, że takie rozwiązania dołożą Wam sporo obowiązków (których i tak nie będzie Wam brakować podczas organizacji wesela), a i tak możecie nie osiągnąć efektu WOW. 

sala weselna

Sporo Nowożeńców nie chce korzystać z usług dekoratorki ślubnej obawiając się wysokich kosztów. Taka usługa wcale nie musi być droga! Pamiętajcie też, że florystyki czy dekoratorki mogą wynegocjować bardzo dobre ceny za materiały, gotowe dekoracje i przede wszystkim kwiaty. Mają sieć kontaktów i świadczą tego typu usługi na co dzień, a to pozwala im uzyskać korzystne oferty. 

Sprawdź także: 10 pytań do florystki

Łączenie usług weselnych – tak czy nie?

Jak widzicie – łączenie usług weselnych w wielu przypadkach może się opłacać. Trudno jednak podać jedną, idealną receptę na to, jak podejść do tematu. Wiele może zależeć od konkretnej oferty czy jej lokalizacji. Dlatego warto sprawdzić ich kilka – zarówno tych branych pod uwagę osobno jak i łączonych. Pamiętajcie też, że często tańsza oferta wiąże się z większą ilością pracy dla Was.

winietka weselna

Zawsze możecie skorzystać z porad wedding plannerki, która znajdzie dla Was najkorzystniejsze oferty tym samym zabierając Wam problem z głowy. Powodzenia!

Sprawdź także: Najlepsze oferty konsultantek ślubnych – rekomendacje od Wedding Dream

Rekomendowane artykuły