Sala weselna – Koniecznie to sprawdź, zanim ją wynajmiesz!

sala weselna w stylu zero waste

Ale zanim dojdzie do umowy musicie dobrze poznać wybraną salę weselną – obowiązujące w niej zasady, ukryte koszty oraz wszelkie dostępne dla Was udogodnienia.

Oczywiście, o wielu z nich warto wspomnieć w kontrakcie. Przygotowaliśmy więc dla Was listę najważniejszych rzeczy, które musicie sprawdzić przed wynajęciem odpowiedniej sali weselnej.

Na co zwrócić uwagę wynajmując salę weselną?

To naprawdę ważne, żebyście odpowiednio przygotowali się do tej decyzji. Dzięki temu koszty wesela nie wzrosną niespodziewanie i (prawie) nic Was nie zaskoczy w tym wyjątkowym dniu. Piszemy, że prawie, bo… dzień ślubu i wesela potrafi zaskoczyć wieloma rzeczami. Tego nie da się uniknąć, ale to dobrze – w ten sposób powstają najlepsze wspomnienia.

sala weselna

Zobacz także: Jak wybrać miejsce na wesele? 4 przydatne rady

Sala weselna – 15 rzeczy, które musisz sprawdzić przed jej wynajęciem

1. Zmiany na sali weselnej

Każdy chciałby w miarę możliwości zaaranżować salę weselną na sposób, który odzwierciedla stworzoną wizję. Nie jest więc przyjemnie, gdy okazuje się, że np. nie można przestawiać niektórych mebli lub nie będziecie mogli wykorzystać elementów wystroju wnętrza do umieszczenia na nich swoich dekoracji.

Tę samą salę można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Ustawienie stołów, wspomniane dekoracje czy dojście na parkiet – to wszystko ma znaczenie.

Dlatego dopytajcie managera, z czego możecie korzystać i co można przearanżować. To jedna z ważniejszych rzeczy, które musisz sprawdzić przed wynajęciem sali weselnej. Dzięki temu będziecie mieć też punkt do porównania różnych sal weselnych, co znacznie ułatwi Wam decyzję.

Zobacz także: Oryginalne dekoracje z kwiatów

2. Sala weselna a korkowe

Jeśli oglądaliście już kilka sal weselnych, to na pewno to wiecie. Jeśli dopiero zaczynacie tę przygodę, to musicie się dowiedzieć. W zależności od lokalu, oferta weselna może się różnić tym, że nie we wszystkich pakietach do wyboru jest zawarty alkohol.

W takich sytuacjach pojawiają się myśli, że w takim razie wybierzecie własną wódkę. I jasne, to jest możliwe. Pamiętajcie jednak, że w wielu miejscach wprowadza się tzw. korkowe, czyli opłatę za wniesienie własnego alkoholu.

Są to kwoty od kilku do nawet KILKUDZIESIĘCIU złotych za butelkę! Warto więc chyba zapytać o to wcześniej, przed podpisaniem umowy o wynajem sali weselnej.

sala weselna

3. Sala weselna a dania z zewnątrz

Kolejna rzecz, którą musisz sprawdzić przed wynajmem sali weselnej dotyczy wnoszenia dań z zewnątrz. Zapewne większość gorących posiłków będzie wychodzić z kuchni obiektu. Jednak oprócz nich często planujecie pewne urozmaicenia. Słodki i wiejski stół czy bufety tematyczne wcale nie muszą pochodzić od właściciela sali.

Warto jednak zapytać, w jaki sposób obsługa sali weselnej podchodzi do takich sytuacji (np. czy nalicza dodatkowe opłaty). Dzięki temu później będziecie mogli swobodniej decydować o źródłach różnych posiłków i dodatków.

Z pewnością taka opłata pojawi się w przypadku własnego tortu. Tutaj akurat będziecie musieli się liczyć z jednorazowym, najpewniej niewysokim kosztem. Warto jednak mieć to na uwadze i spytać przed podpisaniem umowy, aby potem nie czuć rozczarowania.

Zobacz także: Jakie słodkości sprawdzą się na weselu?

4. Całonocna zabawa na sali weselnej

Jak wesele, to do białego rana!

Zdecydowanie, gdy mówimy o przyjęciu weselnym, to mało kiedy wspomina się o godzinie końca imprezy. A jednak trzeba o tym pomyśleć – i to nawet trochę wcześniej. Dopytajcie, do której może trwać Wasza zabawa – nikt nie chciałby zostać wyproszony z własnego wesela przez obsługę lokalu. Taka informacja będzie też ważna dla Waszych gości, którzy nie mają noclegu i będą organizowali sobie jakiś transport, niezwiązany z Waszymi planami, np. wynajęcia busa.

Dobrze też zorientować się, czy nikt z najbliższego sąsiedztwa sali weselnej nie zgłasza zastrzeżeń do nocnych hałasów. Obsługa może uważać to za rutynę, dla Was może być to jednak niemiłe zaskoczenie. Jeśli więc nie chcecie przykrych incydentów – pytajcie, sprawdzajcie.

idealna sala weselna

5.  Sala weselna a atrakcje

Rozrywki dla gości stały się już nieodłącznym elementem każdego wesela. Niektóre z nich mogą potrzebować wydzielonej przestrzeni lub prądu. Zorientujcie się, gdzie będą mogli rozłożyć się potencjalni usługodawcy tak, aby:

 • byli dobrze widoczni,
 • mieli odpowiednie warunki do pracy.

W niektórych przypadkach (np. na pokaz fajerwerków), będziecie potrzebowali zgody właściciela obiektu.

Pamiętajcie też, że atrakcje mogą być różne:

 • fotobudka,
 • pokaz barmański,
 • plecenie wianków.

Na to wszystko musi być odpowiednie miejsce. Dobrze więc omówić to z właścicielem sali weselnej i poznać wszystkie możliwości.

Zobacz także: Pokaz sztucznych ogni na weselu – jak go zorganizować?

izabela janachowska

6. Nagłośnienie na sali weselnej

Niezależnie od tego, czy zdecydowaliście się na zespół muzyczny, czy na DJ-a – muzyka na weselu będzie jednym z ważniejszych punktów programu. I o ile muzycy dysponują zazwyczaj swoim sprzętem grającym, to muszą mieć warunki do podłączenia go i sprawdzenia nagłośnienia.

Sprawdźcie też możliwości związane z mikrofonami (nie tylko przy samej scenie), ponieważ gry, zabawy i toasty odbywają się w naprawdę różnych miejscach.

odpowiednia sala na wesele

7. Specjalne opcje menu

Kolejna pozycja na liście rzeczy, które musisz sprawdzić przed wynajęciem sali weselnej to menu specjalne. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, aby różnicować dania serwowane gościom.

New Drop

Dziś, w dobie różnych preferencji i licznych alergii, musicie być na to gotowi. To Wasi goście i chcecie dla nich jak najlepiej – wypada więc wykazać się wyrozumiałością.

Współpracować musi jednak także sala weselna. Należy wcześniej dowiedzieć się, jakie możliwości ma w tej kwestii, abyście nie musieli później szukać zewnętrznego cateringu dla takich osób. Zwróćcie przede wszystkim uwagę na opcje:

 • wegetariańskie,
 • wegańskie,
 • bez glutenu,
 • bez laktozy.

Zobacz także: Ślubne błędy – menu weselne

8. Sala weselna a inne przyjęcia

Sprawa dotyczy przede wszystkim naprawdę dużych obiektów – z kilkoma salami czy dużą powierzchnią na zewnątrz. W związku z ogromną powierzchnią i dostosowaniem do obsługi wielu klientów jednocześnie, może istnieć ryzyko, że oprócz Waszego wesela, w tym samym zespole budynków będzie się odbywała także inna impreza. Warto zapytać o to już na samym początku. Nie każdemu musi taka opcja odpowiadać.

Jeśli nie przeszkadza Wam to za bardzo i jesteście skłonni i tak wybrać to miejsce, to zapytajcie również o to, jak obsługa dba np. o niewymieszanie się gości czy ogólne bezpieczeństwo. To może być dla Was ważne.

sala weselna

9. Rozłożenie papeterii na sali weselnej

W dniu ślubu jest niewiele czasu na wszystko. Nie będziecie więc zapewne prosić swoich bliskich znajomych, by w ostatnich chwilach rozkładali na stołach winietki czy menu.

Dowiedzcie się więc, czy może za to odpowiadać ktoś z obsługi sali i czego będzie z Waszej strony potrzebowała taka osoba. Jeden problem z głowy!

10. Informacje noclegowe

Informacja noclegowa, to ta z rzeczy, które musicie sprawdzić przed wynajęciem sali weselnej, ponieważ… potrafi to spędzać sen z powiek! Zdarzają się wesela, na które bardzo wiele gości przybywa z daleka.

Warto wtedy zapewnić im warunki do chwili wypoczynku po długiej podróży i spokojnego przygotowania się do przyjęcia. Zapewne chcielibyście także, aby na samym weselu zostali z Wami jak najdłużej, nie spiesząc się kolejnego dnia na śniadanie.

Spytajcie więc o wszelkie kwestie związane z noclegami. Ważne tu będą:

 • czas trwania doby hotelowej,
 • godziny wydawania śniadania,
 • udogodnienia, z których korzystać mogą Wasi bliscy.

Istotne będą także informacje o dostępnych rodzajach pokojów oraz ich standardzie.

Zobacz także: Co potwierdzić z salą weselną na miesiąc przed ślubem?

11. Klimatyzacja – must have każdego wesela

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach wesele na dusznej, gorącej sali. Klimatyzacja to „must have” każdego przyjęcia, zwłaszcza podczas gorącego lata. Tak, wiem, że to oczywiste i że na każdej nowoczesnej sali klimatyzacja jest w standardzie.

Mimo to nie zaszkodzi dowiedzieć się, czy w miejscu, którym jesteście zainteresowani, takie rozwiązanie będzie dla Was dostępne. Niestety okazuje się, że nadal w bardzo wielu miejscach albo nie ma klimatyzacji, albo ta działa bardzo słabo. Zadbajcie o to – chodzi przecież o komfort Waszych gości.

co trzeba sprawdzić przed wyborem sali weselnej

12. Miejsce na zabawę dla dzieci

Planujecie sporo małych gości na weselu? To cudownie! Zastanówcie się, czy nie warto zaprosić animatorki. Poniżej zresztą znajdziecie artykuł z naszego portalu, w których przedstawiłyśmy wszystkie argumenty za wynajęciem takiej osoby. Dzieciaki i ich dzieci będą zachwycone!

Pamiętajcie jednak proszę, aby upewnić się, że na sali, którą chcecie wynająć, będzie odpowiednia ilość miejsca dla animatorki i jej podopiecznych. Przydałaby się odpowiednio wydzielona strefa w środku i coś na zewnątrz. W razie ładnej pogody maluchy na pewno chętnie pobawią się na dworze.

Sprawdź także: Animatorka na weselu – czy to dobry pomysł?

13. Odpowiednia akustyka

Jak wesele, to muzyka, tańce i zabawa do białego rana! To oczywiste, prawda? Oczywiście każda sala weselna powinna być przystosowana do muzycznych zabaw. Chodzi nie tylko o wydzieloną strefę dla DJ-a czy kapeli muzycznej (o czym zostało wspomniane już w punkcie szóstym), ale też o właściwą akustykę.

Czy głośny dźwięk słychać „komfortowo”, czy jednak jest uciążliwy i może powodować złe samopoczucie? Poproście obsługę sali, aby zaprezentowała Wam to, jak po danym miejscu niesie się dźwięk. Na pewno chętnie to zrobią, jeżeli nie mają nic do ukrycia.

Zastanówcie się też, gdzie usadzicie na tej sali weselnej osoby starsze czy dzieci – czyli tych, którzy nie powinni znajdować się blisko źródła dźwięku.

14. Odległość od miejsca zawarcia ślubu

Dobrze by było, aby sala weselna nie znajdowała się daleko od kościoła czy Urzędu Stany Cywilnego – czyli miejsca, gdzie braliście ślub. Idealnie by było, gdyby goście mieli bardzo blisko i mogli przejść na nogach. Do takich sytuacji jednak dochodzi bardzo rzadko.

Dlatego nie zapomnijcie o zwróceniu uwagi na dystans – zbyt daleka droga może być uciążliwa dla gości. Tym bardziej, że prawdopodobnie będą… głodni 🙂 Koniecznie przygotujcie mapki dojazdu, które rozdacie po ceremonii. Konieczne będzie również zapewnienie transportu z Waszej strony – nie wszyscy goście przecież przyjadą własnymi samochodami.

Zobacz także: Motyw przewodni wesela? Postaw na ponadczasową biel!

sala weselna

15. Infrastruktura w razie pogody i niepogody

Jeżeli bierzecie ślub latem, to oczywistym jest, że liczycie na świetną pogodę. Wówczas dobrze by było, aby sala weselna była wyposażona w ciekawą infrastrukturę zewnętrzną – np. dodatkowe stoły, ładne oświetlenie, miejsce na zdjęcia, może jakiś foodtruck albo dodatkowy bufet? Zwróćcie jednak uwagę, czy nadal to samo miejsce będzie atrakcyjne w razie niepogody? Niestety nie przewidzicie czy ta będzie zadowalająca, czy jednak będzie lało jak z cebra.

15 pytań, które warto zadać przed wynajęciem sali weselnej

Trochę tych kwestii do uzgodnienia się uzbierało. Dla jeszcze większego ułatwienia Wam decyzji, przygotowaliśmy Wam listę przykładowych pytań dotyczących rzeczy, które warto sprawdzić przed wynajęciem sali weselnej.

Oto one:

 1. Czy w tym samym terminie w Waszym obiekcie będzie się odbywać jakieś inne przyjęcie?
 2. Czy można zarezerwować termin przed ostateczną decyzją i na jak długo można to zrobić?
 3. Jaka jest minimalna liczba gości na weselu, a jaka maksymalna?
 4. Czy macie dostępne miejsca noclegowe na sali weselnej?
 5. Czy i jak ceny wynajęcia sali weselnej różnią się w zależności od pory roku czy dni tygodnia?
 6. Co jest wliczone w cenę wynajmu sali weselnej?
 7. Co jest wliczone w cenę „talerzyka”?
 8. Jaką macie ofertę napojów bezalkoholowych?
 9. Ile wynosi korkowe na sali weselnej?
 10. Ile kosztuje przedłużenie wesela?
 11. Ile kosztują poprawiny na X osób i czy w ogóle są możliwe?
 12. Czy serwujecie sezonowe menu weselne?
 13. Czy i jak można zmieniać menu?
 14. Czy macie w ofercie menu dla wegetarian / wegan oraz bez glutenu czy laktozy?
 15. Czy sala weselna zapewnia ochronę?

Pamiętajcie, że do Waszej dyspozycji jest bezpłatna aplikacja Wedding Dream, która pomoże Wam w zorganizowaniu ślubu i wesela krok po kroku. Pobierzcie ją już teraz – KLIK, KLIK.

Koniecznie sprawdźcie, co na temat wyboru sali weselnej twierdzi Izabela Janachowska, redaktor naczelna portalu Wedding Dream:

Rekomendowane artykuły