Strojenie bożonarodzeniowego drzewka to piękna i długowieczna tradycja i jeśli chcesz, by Twoja choinka była wyjątkowa, to postaw najlepiej na własnoręcznie wykonane ozdoby. To nie tylko ogromna satysfakcja z wykonanej przez siebie pracy, ale także fantastyczny pomysł na spędzenie czasu z bliskimi. Takie świąteczne ozdoby możemy stworzyć niemal ze wszystkiego — tektury, koralików, masy solnej, modeliny, szyszek, gałązek czy suszonych owoców.
Spis treści
Poniżej podpowiemy Ci jak zrobić ozdoby świąteczne na szydełku, na przykład piękna bombka na szydełku — będzie idealna, aby Twoja choinka zyskała swój własny niepowtarzalny styl. Szydełkowanie krok po kroku! Do dzieła!
Podstawy szydełkowania: jak nauczyć się szydełkować dla tworzenia ozdób świątecznych
Do nauki szydełkowania będziesz potrzebowała jedynie:
- szydełka,
- włóczki lub kordonka,
- igły dziewiarskiej,
- notesu lub zeszytu, w którym będziesz zapisywała sobie najważniejsze informacje,
- dobrej instrukcji, jak zrobić ozdoby bożonarodzeniowe na szydełku i planu ich wykonania.
Twoja pierwsza włóczka do szydełkowania powinna być gładka, ponieważ sprawi, że lepiej Ci będzie przerabiać podstawowe sploty takie jak półsłupki, słupki, czy półsłupki nawijane. Taką gładką włóczkę łatwiej też spruć w przypadku ewentualnych błędów.
Jeśli dokonasz już wyboru włóczki, następnym krokiem powinien być wybór szydełka. Przeważnie na etykiecie, w którą zawinięty jest motek, będzie informacja z jego dokładnym składem oraz propozycją, które szydełko poleca producent do robótek na tej włóczce.
Najlepiej trzymać się tych wytycznych. Rozmiar szydełka podany jest w milimetrach, który widnieje na spłaszczonej części rączki szydełka.
Gdy już zakupiłaś i włóczkę i szydełko, teraz czas na pierwsze szydełkowe oczko.
Na pewno dużo łatwiej uczyć się, gdy ktoś z bliskich, być może Twoja babcia lub mama, znają ten temat i pokażą Ci jak trzymać na palcach włóczkę i szydełko oraz jak zrobić łańcuszek, półsłupki i słupki.
Jeśli nie masz takiej możliwości pomocy, drugą opcją jest skorzystanie z kursów szydełkowania on-line, które odpowiednio przygotują Cię i wdrożą w podstawy tego hobby.
Przypominamy jak wykonać podstawowe sploty, które wykorzystasz do wyszydełkowania bombki, aniołka, śnieżynki czy innych ozdób świątecznych proponowanych przez nas w naszym artykule:
- oczko ścisłe — szydełko wkłuwamy w oczko z poprzedniego rzędu i przeciągamy włóczkę, następnie nawijamy narzut na szydełko i jednym ruchem przeciągamy nitkę przez obie pętelki na szydełku,
- oczko ścisłe zamykające — szydełko prowadzimy przez odpowiednie oczko, leżące poniżej, potem nawijamy na niego jeden narzut i jednym ruchem prowadzimy nitkę przez oczko i pętelkę na szydełku,
- półsłupek — na szydełko nawijamy jeden narzut, wkłuwamy w odpowiednie oczko i przeciągamy nitkę, później znajdujące się na szydełku trzy pętelki przerabiamy jednym ruchem z pojedynczym narzutem,
- słupek — początek wykonujemy tak, jak przy półsłupku, jednak pętelki należy przerabiać, czyli nawijamy jeden narzut na szydełko i nitkę przeciągamy przez dwie pętelki.
Bombki na szydełku — krok po kroku: idealne dla początkujących
Szydełkową bombkę na choinkę najlepiej wykonać z kordonka,
do czego potrzebne Ci będzie:
- szydełko 1-2 mm,
- kordonek w dowolnym kolorze, ale najlepiej sprawdza się i najpiękniej prezentuje ten srebrny — taka nasza podpowiedź, by powstała piękna bombka na szydełku,
- balon,
- krochmal, na przykład Ługa,
- klej Wikol opcjonalnie
Jak zrobić bombkę na szydełku?
Szydełkowa bombka na choinkę to ozdoba trójwymiarowa, a całość wykonania sprowadza się do wyszydełkowania dwóch połówek bombki oraz ich połączenia.
Wobec tego poniżej w punktach opiszemy Ci czynności, aby powstała Twoja pierwsza, własnoręcznie robiona — bombka na szydełku dla początkujących:
- Rozpoczynamy od tzw.magicznego kółka. Na dwóch palcach okręcamy dwie pętelki kordonka. Przekładamy szydełko pod pierwszą pętlą i zahaczamy go o drugą, która przeciągamy pod pierwszą pętelką. Tworzymy trzy oczka łańcuszka i słupek. Następnie dwa oczka łańcuszka i słupek — czynność powtarzamy osiem razy, kończymy dwoma oczkami i ściągamy całość w okrąg za pomocą wystającego końca kordonka. Łączymy dwa ostatnie oczka ze słupkiem.
- Drugie okrążenie. Na każdym łuku szydełkujemy po trzy słupki. Łączymy okrążenie oczkiem ścisłym zamykającym.
- W kolejnym okrążeniu tworzymy malutkie łuki z trzech oczek łańcuszka i półsłupków- łącznie szesnaście łuków. Za pomocą oczka ścisłego przechodzimy na środek ostatniego łuku.
- Tworzymy cztery oczka łańcuszka jako pierwszy słupek na łuku. Nawijamy kordonek dwa razy na szydełko. Omijamy jeden łuk — wbijamy się w kolejny i przerabiamy pętelki na normalny słupek. Tworzymy pięć oczek łańcuszka i dwa razy nawijamy kordonek na szydełko. Łączymy się ze słupkiem, a następnie wbijamy w kolejny łuk. Powtarzamy do końca okrążenia i kończymy słupkiem na środku łuku. W ten sposób powstały nowe łuki, które opierają się na podwójnych słupkach.
- W kolejnym okrążeniu również tworzymy pięć oczek łańcuszka i łączymy słupkami na środku łuków z poprzedniego okrążenia.
- Kolejne okrążenie tworzymy analogicznie do dwóch poprzednich.
- W ostatnim okrążeniu należy zapełnić wszystkie łuki za pomocą dwóch słupków, pięciu oczek łańcuszka i kolejnych dwóch słupków. Powtarzamy to do końca okrążenia.
- Tworząc drugą połowę bombki, podczas ostatniego okrążenia będziemy już łączyć elementy w całość — każde trzecie oczko łańcuszka łączymy z łukiem drugiej połowy bombki.
- Całość kończymy oczkiem ścisłym i ucinamy nitkę.
Bombkę należy usztywnić i nadać jej okrągły, pełny kształt. Można to zrobić za pomocą samego krochmalu lub połączyć go z klejem — pół na pół. Bombkę porządnie wykręcamy, a do środka wkładamy balon i pompujemy go tak, by idealnie wypchał ozdobę.
Po wysuszeniu przekłuwamy balon, wyjmujemy go ze środka i dołączamy do bombki zawieszkę. Gotowe!
Ozdoby choinkowe robione na szydełku — wzory i inspiracje
Pomysłów na wykonanie ozdób choinkowych na szydełku jest dosyć sporo. Począwszy od dekoracji, które nie wymagają zbyt zaawansowanych umiejętności, poprzez bombki choinkowe na szydełku, po ozdoby, których wykonanie jest możliwe przez bardziej wtajemniczonych w sztukę szydełkowania.
Wśród wielu dekoracji bożonarodzeniowych, tych mniej skomplikowanych można zaliczyć:
- ażurowe i tradycyjne bombki,
- mini choinki,
- serduszka,
- aniołki,
- dzwoneczki,
- mini czapeczki mikołajkowe,
- mini Mikołaje,
- śnieżynki.
Idealnym bożonarodzeniowym połączeniem barw jest zestaw czerwieni, złota i zieleni. Każdy z tych kolorów ma dodatkowo swoją symbolikę, a mianowicie wspólnie oznaczają życzenie miłości, nadziei i dobrobytu.
Jak zrobić aniołka na szydełku krok po kroku: instrukcja
Do zrobienia aniołka potrzebujesz:
- biały kordonek,
- szydełko,
- kilka białych gałganków lub gąbki do wypchania główki aniołka.
Zaczynamy od szydełkowania głowy:
- Pierwszy rząd to trzy oczka łańcuszka łączymy w kółko jednym oczkiem ścisłym.
- Drugi rząd tworzymy na bazie kółeczka z sześciu półsłupków zakończonych jednym oczkiem ścisłym.
- Trzeci rząd to dwa półsłupki w każde z dwunastu oczek.
- Czwarty i piąty rząd to same półsłupki i w tym miejscu wypychamy lekko główkę aniołka.
- Szósty rząd szydełkujemy w ten sposób, że każde dwa półsłupki przerabiamy razem, czyli sześć oczek.
Następnym elementem są skrzydła:
- Robimy je dalej tą samą nitką od głowy: pierwszy rząd to same półsłupki, a dokładnie 6 oczek plus jedno oczko ścisłe na koniec.
- Drugi rząd po dwa półsłupki w każde oczko – 12 oczek plus jedno oczko ścisłe.
- Trzeci rząd to trzy oczka łańcuszka- dwa słupki podwójnie nawinięte, dwa słupki, cztery słupki podwójnie nawinięte, dwa słupki, dwa słupki podwójnie nawinięte, czyli dwanaście oczek plus jedno ścisłe.
- Czwarty rząd trzy oczka łańcuszka, sześć słupków podwójnie nawiniętych w każde
z dwóch pierwszych oczek, po jednym słupku podwójnie nawiniętym w kolejne dwa oczka, sześć słupków podwójnie nawiniętych w każde z czterech kolejnych oczek, po jednym słupku podwójnie nawiniętym w kolejne dwa oczka, sześć słupków podwójnie nawiniętych w każde z dwóch kolejnych oczek- 52 oczka plus jedno oczko ścisłe.
- Piąty rząd to dziesięć oczek ścisłych.
Pozostała sukienka aniołka, którą robimy na 12 środkowych oczkach z każdej strony, czyli 6 oczek z jednej i 6 oczek z drugiej.
- Pierwszy rząd same półsłupki 12 oczek.
- Drugi rząd po 2 półsłupki w każde oczko 12 oczek.
- trzeci rząd same słupki, co drugie oczko dodajemy 1 oczko łańcuszka 24 oczka.
- Czwarty rząd pomiędzy dwoma słupkami z poprzedniego rzędu robimy 3 słupki, następnie 2 oczka łańcuszka i znów pomiędzy dwoma słupkami z poprzedniego rzędu 3 półsłupki itd. 32 oczka.
- Od piątego do dziesiątego rzędu tworzymy 3 słupki, 2 oczka łańcuszka itd. i w tych rzędach nie dodajemy już oczek.
- Jedenasty rząd obrabiamy wokół brzegi sukienki, a pomiędzy słupkami z poprzedniego rzędu robimy półsłupki i między nimi jedno oczko łańcuszka, i nad dwoma oczkami łańcuszka szydełkujemy jedno oczko łańcuszka, dwa półsłupki i jeszcze jedno oczko łańcuszka.
Tym sposobem powstał aniołek, który na pewno będzie wyjątkową ozdobą Twojej choinki.
Śnieżynki na szydełku: tworzenie zimowych cudów krok po kroku
Do wyszydełkowania śnieżynki będziesz potrzebować kilku materiałów i narzędzi:
- bawełniana, jasna włóczka lub kordonek,
- szydełko metalowe lub akrylowe 1-2 mm,
- nożyczki,
- szpilki — opcjonalnie,
- krochmal.
Jak wykonać śnieżynkę na szydełku krok po kroku?
- Rozpoczynamy pętelką i od razu tworzymy sześć oczek łańcuszka i zamykamy okrążenie za pomocą oczka ścisłego.
- Następnie tworzymy cztery oczka łańcuszka, które liczymy jako słupek dwa razy nawijany. Tworzymy trzy takie słupki i dzielimy je trzema oczkami łańcuszka. Powtarzamy tę czynność, aż do zamknięcia okrążenia oczkiem ścisłym
- Kolejne oczko ścisłe tworzymy nad słupkiem z poprzedniego okrążenia i przechodzimy do szydełkowania łuków śnieżynki.
- Trzecie okrążenie rozpoczynamy od czterech oczek łańcuszka i trzech słupków dwa razy nawijanych. Teraz wykonujemy dziewięć oczek łańcuszka i trzy słupki dwa razy nawijane. Czynność powtarzamy na każdym łuku naszej śnieżynki do końca okrążenia, które zamykamy półsłupkiem.
- Chwytamy słupek z poprzedniego okrążenia, szydełkujemy półsłupek i przechodzimy na łuk, na którym wykonujemy dwa półsłupki. Następnie szydełkujemy dziewięć oczek łańcuszka, przeciągając go w pętelkę i jednocześnie tworząc oczko ścisłe. Kolejne dwa półsłupki i piętnaście oczek łańcuszka, zamykamy w pętelkę oczkiem ścisłym i po dwóch półsłupkach nawijamy dwanaście oczek łańcuszka oraz dwa półsłupki i dziewięć oczek łańcuszka. Tę czynność powtarzamy na każdym kolejnym łuku, aż do końca okrążenia, tworząc na łukach jakby płatki w różnej wielkości.
- Wykonujemy sznureczek, nawijając kilkadziesiąt oczek łańcuszka, w zależności od tego, jaką długość chcemy uzyskać i zamykamy pętlę za pomocą półsłupków na sąsiednim łuku.
- Następnie odcinamy nić, usztywniamy wykonaną śnieżynkę w krochmalu, aby nadać jej odpowiedni kształt i gotowe!
Ozdoby choinkowe robione na szydełku: wzory i pomysły na dekoracje
Bez względu na to, na jaki rodzaj ozdób choinkowych szydełkowanych się zdecydujesz, najważniejsze jest, aby Twoja choinka ubrana była w Twoim stylu.
Wszelkie wzory czy pomysły na jej ustrojenie znajdziesz w naszym artykule, gdzie proponujemy własnoręczne wykonanie kordonkowych bombek, aniołków, śnieżynek,
jak również na stronach internetowych, które zajmują się tą tematyką. Wybór należy do Ciebie!
Zawieszki do bombek szydełkowych: jak tworzyć i stylizować
Dzięki nim można szybko i bezpiecznie zawiesić ozdoby na choince, tym bardziej jeśli posiadasz bombki ręcznie wykonane choćby na szydełku, warto wybrać stylizowaną zawieszkę, która doda odpowiedniego wykończenia, pięknie i elegancko go podkreślając.
Takie zawieszki możesz stworzyć sama z delikatnego drucika, w różnych kolorach, zaginając go w odpowiedni sposób lub kupując gotowy produkt.
Przyozdobiona umiarkowanie, elegancko i wyjątkowo choinka wprowadzi Cię i Twoich bliskich w radosny, świąteczny nastrój, bo to przecież jedyny i tak szczególny czas w roku!