Palma wielkanocna — historia, znaczenie i poradnik: jak zrobić palmę wielkanocną

palma wielkanocna

Niezmiennie kojarzona z Niedzielą Palmową, palma wielkanocna to piękna ozdoba, a zwyczaj jej przygotowywania i święcenia to kultywowana od wieków tradycja. W artykule przyjrzymy się głębiej historii i znaczeniu palmy wielkanocnej oraz podpowiemy, jak wykonać ją samodzielnie.

Palma wielkanocna na Niedzielę Palmową — co to za tradycja

palma wielkanocna

Palmą wielkanocną nazywamy wiązankę różnych żywych i suchych roślin, przygotowywaną przed Wielkanocą, by upamiętnić wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie witali go na drodze, trzymając w rękach gałązki palmowe i wawrzynowe. Palmy wielkanocne są święcone podczas obchodów Niedzieli Palmowej, która kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień. W Polsce zwyczaj święcenia palm wielkanocnych ma swoje korzenie już od XI wieku.

janachowska.pl

Niedziela Palmowa nazywana jest także niedzielą wierzbną. A to wszystko za sprawą tego, że pierwsze palmy wielkanocne wykonywano z zebranych w bukiet gałązek wierzby. Miały one symbolizować zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palma wielkanocna pełniła kiedyś wiele funkcji, nie tylko podczas okresu Wielkanocnego, ale i całego roku. Popiół ze spalonych palm wielkanocnych przechowywano, aby w kolejnym roku posypać nim głowę w Środę Popielcową, a także używano jej jako kropidła do poświęcania zboża i bydła. Dodatkowo wierzono, że spożycie kawałka poświęconej palmy pozwoli uniknąć bólu gardła przez cały rok.

Jak zrobić palmę wielkanocną: porady i pomysły na tradycyjną ozdobę

palma wielkanocna

Z czego zrobić palmę wielkanocną? Tradycyjna palma na Niedzielę Palmową jest zazwyczaj wykonana z gałązek palmowych. Niemniej jednak ze względu na nasz klimat w Polsce trudno je znaleźć. W związku z tym tradycyjną polską palmę wielkanocną wykonuje się z gałązek wierzby, trzciny, jałowca, czy bukszpanu.

concept store

Aby wykonać palmę wielkanocną, będziemy potrzebować materiału do stworzenia sztywnego, stabilnego szkieletu oraz kolorowych dodatków, które będą jej główną ozdobą. Do stworzenia szkieletu najlepsze będą witki wierzbowe, gałązki brzozy, leszczyny, forsycji, wiklina lub sztywne łodygi suszonych traw. Te różnego rodzaju gałązki wielkanocne łatwo można znaleźć w ogrodzie lub na pobliskiej łące, ale dostępne są również w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Z pewnością przyda się także kolorowa bibuła, wstążki i nici lub drucik do mocowania poszczególnych elementów.

Tradycyjna palma ma smukły, walcowaty kształt, ale nie ma przeszkód, aby nadać jej formę stożka lub zwartego, płaskiego bukietu. Niezależnie od wybranej formy, całą atrakcją palmy będą jej ozdoby. Do dekoracji możesz wykorzystać suszone kwiaty i trawy (również sztucznie barwione), ale także ozdoby wykonane z kolorowej bibuły i wstążeczki.

Palma wielkanocna krok po kroku

Skompletuj materiały 

Istnieje wiele sposobów na wykonanie palmy wielkanocnej. Do stworzenia tradycyjnej palmy wykorzystuje się wszelkiego rodzaju gałązki, suszone trawy i kwiaty. Niezbędne będą także wszelkie ozdoby, jak kolorowa bibuła, czy wstążeczki. Przygotuj także nitkę, taśmę klejącą lub drucik, które są niezbędne do przymocowania poszczególnych elementów palmy.

Stwórz szkielet palmy

Utwórz szkielet palmy, który nada jej kształt i stabilność. Najlepiej użyj do tego gałązek wierzbowych, które umożliwią zbudowanie sztywnego trzonu. Gałązki można połączyć ze sobą za pomocą nitki, taśmy klejącej lub najlepiej drutu florystycznego. Ważne, aby związać szkielet tak, aby konstrukcja palmy była sztywna.

Dodaj dekoracje

Udekoruj palmę kolorowymi ozdobami. Mogą to być kwiaty, wstążki, kolorowe dekoracje wykonane z bibuły, a także wszelkiego rodzaju drobne dodatki, które możesz przymocować na konstrukcji. 

Palma wielkanocna dla dzieci: pomysły na rodzinne projekty

palma wielkanocna

Niedziela Wielkanocna to czas radości, nadziei i odrodzenia, a palma wielkanocna stanowi istotny element przygotowań do tej uroczystości. Dla dzieci może to być również wyjątkowa okazja do zabawy i pobudzenia ich kreatywności. 

Jaka palma wielkanocna dla dzieci będzie zarówno bardzo efektywna, jak i łatwa do wykonania? Zdecydowanie palma z bukszpanu i bazi (gałązek wierzby). Wystarczy jeśli zbierzecie gałązki w bukiecik i na dole ciasno zwiążecie nitką. Dodatkowo palemkę możecie ozdobić kolorowymi wstążkami i gotowe. 

Kolejnym, bardzo kreatywnym do wykonania z dziećmi projektem będzie palma z bibuły. Wykonanie jej jest niezwykle proste, a do tego możemy zaprosić dzieci, które będą miały świetną zabawę. Do jej przygotowania warto zaopatrzyć się w kolorową bibułę bądź krepinę, patyk lub długie wykałaczki, nożyczki, klej i drucik.

Z bibuły możemy wykonać kolorowe kwiaty i liście, które następnie należy przymocować do patyczka lub sklejonych taśmą klejącą długich wykałaczek. Ozdoby z bibuły mocujemy do podstawy drucikiem, a następnie maskujemy łączenia, przyklejając klejem zielone listki wykonane z bibuły.

Jak zachęcić dzieci do wspólnego przygotowania palmy wielkanocnej? Możesz zorganizować rodzinny spacer do parku lub pobliskiego lasu, aby znaleźć odpowiednie skarby — gałązki do palm wielkanocnych. Dobrym pomysłem będzie także organizacja rodzinnej wystawy palm, na której dzieci będą mogły pochwalić się swoimi dziełami przed rodziną i przyjaciółmi. Być może w Twojej okolicy jest organizowany konkurs na największą lub najpiękniejszą palmę wielkanocną. To doskonała okazja do tego, aby zabrać dziecko na takie wydarzenie. Udział w konkursie może być nie tylko świetną zabawą, ale także szansą na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych dziecka. 

Do kiedy trzymać palmy wielkanocne: tradycje i zwyczaje

palma wielkanocna

Obecnie palma wielkanocna traktowana jest bardziej jako symbol i tradycja niż przedmiot o wyjątkowych właściwościach. Niemniej jednak jeśli  jest to obiekt poświęcony, zasługuje na szczególny szacunek. Dlatego też, dla wielu wyrzucenie takiej palmy do kosza będzie aktem świętokradztwa. Co należy zrobić z palmą wielkanocną? Należy ją spalić lub zakopać. Ogień jest symbolem oczyszczenia z grzechu, natomiast rozkład w ziemi symbolizuje kruchość ludzkiego życia na ziemi. 

Do kiedy trzymać palmy wielkanocne? Zgodnie z tradycją palmy palone są w Wielką Sobotę w kościołach. Z tych właśnie palm powstaje popiół, którego używa się do obrzędu posypywania głów wiernych w Środę Popielcową. 

Jeśli nie chcemy pozbywać się palmy po Wielkanocy, to możemy ją przechować do kolejnej Niedzieli Palmowej. Nie ma bowiem przeszkody, aby ta piękna i ozdobna wiązanka była święcona wielokrotnie.

Rekomendowane artykuły