Plama na sukni ślubnej?! Sprawdzamy, czy da się ją usunąć w trakcie wesela

plama na sukni ślubnej

Miesiące (o ile nie lata) planowania, uroczystość dopracowana w najmniejszych szczegółach, olśniewająca stylizacja, piękna fryzura i precyzyjnie wykonany makijaż, za oknem perfekcyjna pogoda. Wszystko wydaje się być dokładnie tak, jak w Twoich marzeniach i wtedy pojawia się ona. Plama. Od razu uspokajamy, że nie musi to oznaczać, że cały wieczór zostanie bezpowrotnie zrujnowany. Przygotowaliśmy i przetestowaliśmy kilka scenariuszy, które, mamy nadzieję, pomogą Ci za wczasu przygotować się na taki wypadek.

Z tego artykułu dowiesz się:

janachowska.pl
  • Co zrobić, kiedy zauważysz plamę na sukni ślubnej?
  • Jak usunąć plamy z podkładu i kosmetyków kolorowych z sukni ślubnej?
  • Czym wywabić z sukni ślubnej plamę z czerwonego wina?
  • Plamy z krwi: jak je wywabić z sukni ślubnej?
  • Odplamiacz do sukni ślubnej: czy to naprawdę działa?

Plama na sukni ślubnej: zasady działania

Zanim opowiemy o skutecznych (i nieskutecznych) metodach na usuwanie plam z sukien ślubnych, omówmy sobie ogólne zasady działania.

katalog atrakcji na przyjęcie

Dobranie odpowiednich środków jest, oczywiście, bardzo ważne, ale nie mniej istotny jest sposób usuwania plamy. Co powinnaś wiedzieć, zanim przystąpisz do odplamiania sukni ślubnej?

concept store
  • Działaj szybko: niezależnie od tego, czym poplamiona została suknia, im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Stare, zaschnięte plamy o wiele trudniej jest usunąć.
  • Nie trać głowy: nie rób niczego pochopnie: pocieranie czy drapanie może uszkodzić delikatny materiał sukni.
  • Przetestuj w niewidocznym miejscu: zanim użyjesz jakiegokolwiek środka, którego zadaniem będzie usunięcie plamy, sprawdź na niewidocznym kawałku tkaniny (możesz też poprosić w salonie sukien ślubnych, żeby przygotowali dla Ciebie skrawek materiału), czy jej nie uszkodzi.

Plama na sukni ślubnej: jak usunąć z tkaniny kosmetyki kolorowe?

Nie ma co ukrywać, plamy z makijażu to największe zagrożenie dla sukien ślubnych – pojawiają się na długo, zanim ktokolwiek zbliży się do Ciebie z czymś do jedzenia lub picia. Jeszcze przed wyjściem na uroczystość, w trakcie zakładania sukni ślubnej istnieje ryzyko, że ubrudzisz ją podkładem.

Po ceremonii wcale nie jest lepiej, bo szansa na to, że któraś z kobiet, składając Ci życzenia, ubrudzi Cię swoim podkładem, wcale nie jest mniejsza. Czym zatem wywabić plamę?

  • Płyn micelarny: skoro zmywa makijaż z twarzy, to, być może, będzie w stanie usunąć go także z tkanin, prawda? Najważniejsze, o czym powinnaś pamiętać, to to, żeby absolutnie nie pocierać plamy. Mocno nasączony płynem wacik przyciśnij do ubrudzonego miejsca i poczekaj chwilę, aż wniknie we włókna i rozpuści kosmetyk. Jeśli zadziałasz szybko, a plama będzie stosunkowo niewielka, to jest szansa, że zniknie bez śladu.
  • Chusteczki do demakijażu/chusteczki nawilżane dla dzieci: to nieco poręczniejsza alternatywa dla płynu micelarnego (choć zdecydowanie polecamy, żeby zabrać go ze sobą na wesele lub umieścić w koszyczku ratunkowym). Podobnie jak on, w przypadku niewielkich zabrudzeń chusteczki naprawdę robią cuda!
  • Płyn do mycia naczyń: zapewne zauważyłaś, że podkłady bywają tłuste (między innymi z tego właśnie powodu trudno je usunąć). Płyn do mycia naczyń może się więc dobrze sprawdzić jako odplamiacz. Wystarczy, że nałożysz odrobinę płynu bezpośrednio na plamę (dla bezpieczeństwa wybierz przezroczysty płyn, żeby barwnik nie pogorszył sytuacji) i rozcierała ją delikatnie, by podkład się rozpuścił. Na koniec wypłucz go dokładnie.
  • Alkohol: zanim sięgniesz po te środki, wykonaj test na tkaninie, bo mogą ją, niestety zniszczyć. Jeśli test przyniósł pozytywny rezultat, usuwanie plamy będzie banalnie proste: nasącz wacik w spirytusie lub benzynie i przyłóż do plamy, a ta powinna po chwili zniknąć.

Jak usunąć z sukni ślubnej plamę z czerwonego wina?

Jeśli z uwagą śledzicie nowości na kanale Wedding&Party Dream – Izabela Janachowska, pamiętacie z pewnością odcinek, w którym nasza redaktor naczelna testowała popularne sposoby na wywabienie z białej koszulki czerwonego wina. Cóż… powiedzmy, że testy nie wypadły zbyt pomyślnie. Zresztą sami zobaczcie:

Skoro żadna z najpopularniejszych w sieci porad nie zadziałała, oznacza to, że suknia skazana jest tylko na zmianę? Specjalnie dla Was przewertowaliśmy odmęty internetu i znaleźliśmy jeszcze jeden patent, który, jak donoszą specjaliści od usuwania plam, rzeczywiście działa: wrzątek.

Podobno, jeśli plamę obficie polejemy gorącą wodą, to nie zostanie po niej najmniejszy nawet ślad. Przyznajemy, nie testowaliśmy tej metody. Jednocześnie do głowy przyszła nam jedna rada: ostrożnie! Poparzenie to z pewnością o wiele gorsza opcja niż plama na sukience.

Plamy z krwi na sukni ślubnej: czym je wywabić?

Jeśli czytasz ten tekst przed swoim ślubem, zastanawiasz się z pewnością, skąd pomysł na to, że suknia ślubna mogłaby ubrudzić się krwią. Wbrew pozorom to bardzo łatwe. Wystarczy, że ukłujesz się kolcem róży i plama na sukni gotowa. Czym ją usunąć?

  • Zimna woda: pamiętaj, nigdy nie używaj do wywabiania plam z krwi ciepłej (a tym bardziej gorącej) wody. Jeśli suknia zaplami się krwią, przepłukaj ją chłodną wodą. Po chwili napełnij zlew zimną wodą i włóż do niego zaplamione miejsce. Delikatnie potrzyj palcami, żeby ułatwić usunięcie plamy. Jest duża szansa, że po szybkiej reakcji już na tym etapie plama zniknie. 
  • Delikatne mydło: bardziej uciążliwe plamy możesz spróbować usunąć przy pomocy mydła. Delikatnie nałóż je palcami na plamę i pocieraj, aż plama zniknie. Wypłucz zimną wodą.
  • Płyn do mycia naczyń: delikatny detergent, podobnie jak mydło, z pewnością pomoże usunąć plamę. Nałóż kropelkę płynu bezpośrednio na nią i chwilę odczekaj – następnie dokładnie wypłucz (oczywiście zimną wodą).

Uniwersalny sposób na wywabianie plam z sukni ślubnej

Omówiliśmy najpopularniejsze zabrudzenia i sugerowane, domowe sposoby ich usuwania. Jeśli jednak czytasz ten tekst przed swoim ślubem, nasza rada jest najprostsza z możliwych: kup i zabierz ze sobą odplamiacz. Na rynku dostępnych jest wiele środków w specjalnych aplikatorach, które bardzo łatwo użyć w takich „ekspresowych” sytuacjach. Pamiętaj tylko, zanim użyjesz jakiegoś środka, przetestuj go na materiale.

Rekomendowane artykuły