Podziękowania za życzenia urodzinowe: jak ładnie podziękować?

podziękowania za życzenia urodzinowe

Świętowanie urodzin to zawsze jedna z najbardziej wyjątkowych chwil w ciągu roku. To moment, kiedy możemy poczuć się wyjątkowo i docenić wsparcie oraz miłość naszych bliskich. Nie ma drugiego takiego święta w kalendarzu, które byłoby aż tak osobiste i miało tak mocno indywidualny wymiar. W końcu to dzień, w którym to właśnie my przyszliśmy na świat.

Jednym z najważniejszych aspektów świętowania urodzin są życzenia. Otrzymujemy je od bliższej i dalszej rodziny, przyjaciół, znajomych czy kolegów z pracy czy szkoły. Co jednak zrobić, gdy już je otrzymamy? Jak podziękować za otrzymane dobre słowo, by zrobić to z klasą i elegancką, ale przede wszystkim uprzejmie i w adekwatnej formie? Jak właściwie podziękować za życzenia otrzymane w konkretnej formie? W niniejszym artykule przedstawiamy kilka pomysłów i wskazówek dotyczących tego, jak można wyrazić wdzięczność za coś, co przecież jest w życiu człowieka tak bardzo cenne. Niewiele jest bowiem cenniejszych rzeczy od pamięci i dobrego słowa. W niniejszym materiale umieściliśmy odpowiedzi na najpopularniejsze rozterki związane z dziękowaniem za życzenia. Wszystko po to, by podziękowania były równie miłe i osobiste, co właśnie otrzymane ciepłe słowa.

Dlaczego warto podziękować za życzenia urodzinowe?

podziękowania za życzenia urodzinowe
Fot: Shutterstock

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów na podziękowania, warto zastanowić się nad tym, dlaczego warto podziękować za życzenia urodzinowe. Jest to gest, który pozwala wyrazić swoją wdzięczność wobec osób, które poświęciły czas i uwagę, aby świętować ten szczególny dzień razem z Tobą. Niezależnie od tego, czy ich rola ograniczyła się do kilku słów przekazanych za pośrednictwem komunikatora internetowego, czy osobistego złożenia życzeń wraz z symbolicznym upominkiem, podziękować należy w każdym przypadku. 

Podziękowanie za życzenia urodzinowe to dowód wdzięczności, szacunku i uznania dla wszystkich tych ludzi, którzy uczynili ten niezwykły dla Ciebie dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Składanie życzeń i dziękowanie za nie to właśnie te drobne gesty, które tworzą pozytywną atmosferę między dwójką ludzi, jak również w większym zespole, chociażby w środowisku miejsca pracy. Koniecznie trzeba o tym pamiętać!

W jaki sposób odpowiedzieć na złożone życzenia urodzinowe?

podziękowania za życzenia urodzinowe
Fot: Shutterstock

Odpowiadanie na życzenia urodzinowe jest bardzo mile widziane, a wręcz pożądane w praktycznie każdym przypadku. Świadczy to nie tylko o dobrych relacjach między dwojgiem ludzi, ale również o wysokiej kulturze osobistej obdarowanego życzeniami. Jako że zawsze chcemy być postrzegani przez bliskich w jak najlepszy sposób, musimy pamiętać o tym, by choć w kilku krótkich słowach odwdzięczyć się za okazaną pamięć i życzliwość. Jak łatwo się domyślić, istnieje wiele sposobów na to, by miło i elegancko podziękować za życzenia urodzinowe. Zacznijmy od tego, który moment jest właściwy do udzielenia odpowiedzi na złożone życzenia. Co naturalne zależy to od formy, w jakiej te zostały złożone.

W zdecydowanej większości sytuacji za życzenia należy podziękować natychmiast po ich otrzymaniu. Najlepiej zrobić to w identycznej formie, w jakiej życzenia zostały złożone. Jeśli na żywo czy podczas rozmowy telefonicznej – forma podziękowania jest oczywista. Wiadomość SMS? Odpiszmy najszybciej jak to możliwe. To samo tyczy się komunikatora internetowego. Życzenia złożone za pośrednictwem mediów społecznościowych? Również nie powinniśmy zwlekać z symbolicznym lajkiem czy choćby jednym słowem podziękowania pozostawionym w komentarzu.

Otrzymałeś życzenia w formie pisemnej notatki, na przykład pozostawionej na biurku w pracy? Najlepiej zwrócić się do składającego życzenia w tej samej formie, choć nie jest to regułą. Można również niezwłocznie po dostrzeżeniu życzeń podejść do właściwej osoby i podziękować jej w formie ustnej.

Nieco więcej uwagi wymagają życzenia złożone za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie każdy lubi je otrzymywać, ponieważ wiąże się to z ich upublicznieniem. Jak wspomnieliśmy wyżej, jeśli życzenia zostały złożone w formie publicznej, na przykład poprzez wpis na tablicy na Facebooku, odpowiedzmy niezwłocznie i w tej samej formie. Nie chcemy otrzymywać życzeń publicznych w mediach społecznościowych? To żaden problem. Zawsze można wyłączyć możliwość publikowania wpisów na tablicy.


Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że najlepsze życzenia to te złożone w cztery oczy, podczas osobistego spotkania. O ile to możliwe, zarówno przekazywanie życzeń jak i dziękowanie za nie powinno odbywać się w świecie realnym. Media społecznościowe czy komunikatory internetowe znacząco ułatwiają kontakt, jednak by nadać tej miłej chwili osobistego i wyjątkowego charakteru lepiej zadbać o spotkanie na żywo.

Teraz, gdy wiesz, kiedy i jak odpowiadać na życzenia urodzinowe, czas dowiedzieć się, jak to zrobić w sposób oryginalny i osobisty.

Pomysły na podziękowania za życzenia urodzinowe

podziękowania za życzenia urodzinowe
Fot: Shutterstock

W jaki sposób podziękować za życzenia urodzinowe, by zrobić to w miłej, a zarazem eleganckiej i kulturalnej formie? Oto kilka przykładów w zależności od formy otrzymania życzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie je modyfikować i rozszerzać o to, co chcemy przekazać konkretnej osobie. Szablony podziękowań za życzenia urodzinowe? Oto kilka niezawodnych i sprawdzonych:

Krótka wiadomość tekstowa lub e-mail:

Najprostszym sposobem na podziękowanie za życzenia urodzinowe jest wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej lub e-maila. Możesz napisać coś w tym stylu:

  • „Dzięki za wspaniałe życzenia urodzinowe! Bardzo to doceniam!”
  • „Twoje słowa sprawiły, że mój dzień był jeszcze lepszy. Dziękuję!”
  • „Warto mieć przyjaciół takich jak Ty. Dzięki za życzenia!”

Notatka pisemna:

Bardziej formalna forma podziękowania za życzenia? Tu już e-mail czy SMS nie pomoże. Trzeba sięgnąć po kartkę papieru i napisać własnoręcznie kilka słów od siebie. Co napisać w tego typu notatce, by wywołać uśmiech na twarzy kogoś, kto właśnie złożył Ci życzenia. Oto kilka przykładów:

  • „Drogi [imię osoby], dziękuję serdecznie za Twoje życzenia urodzinowe. Doceniam to bardzo i jestem wdzięczny/na za Twoją obecność w moim życiu.”
  • „Twoje słowa sprawiły, że mój dzień stał się wyjątkowy. Dzięki za piękne życzenia!”

Zdjęcie lub wideo:

Współczesne technologie pozwalają nam tworzyć krótkie filmy lub zdjęcia, również po to by przekazać je jako formę podziękowania. Możesz nagrać krótki film, w którym wyrazisz swoją wdzięczność, lub przesłać zdjęcie, na którym trzymasz kartkę z podziękowaniami. Jeśli otrzymałeś życzenia w formie nagrania, zdjęcia czy wiadomości głosowej, co ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność, właśnie ta forma podziękowania będzie tą najbardziej właściwą.

Publiczne podziękowanie na mediach społecznościowych:

Doskonale znamy sytuację, w której otrzymujemy publiczne życzenia w mediach społecznościowych. Spływają one nie od kilku czy kilkunastu, ale bardzo często kilkudziesięciu czy kilkuset osób. Jak to ogarnąć, by nikt nie poczuł się pominięty czy zignorowany? Odpowiedź w formie publicznego posta wydaje się być tą najwłaściwszą. Naturalnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy życzeń jest zbyt dużo, by na każde z nich odpowiedzieć indywidualnie.

Jak podziękować za życzenia na tablicy na Facebooku? Wystarczy napisać krótki post, w którym wyrażisz swoją wdzięczność wobec wszystkich, którzy o Tobie pamiętali. Możesz oznaczyć go odpowiednim hashtagiem, jak #DziękiZaŻyczeniaUrodzinowe, #DziękiZaŻyczenia, #Podziękowania, czy po prostu #Urodziny.

Dziękowanie osobiście:

Jeśli jesteś w stanie spotkać się z osobami, które Ci życzyły, wyraź swoją wdzięczność osobiście. To najbardziej osobisty sposób podziękowania, który pozwoli Ci jeszcze bardziej zbliżyć się do swoich bliskich. Wtedy najczęściej wystarczy szczery uśmiech i krótkie: dziękuję.

Sprawdź też: Jak przygotować kolację urodzinową? Zobacz moje inspiracje i przepisy

Najczęstsze pytania o podziękowania za życzenia urodzinowe

podziękowania za życzenia urodzinowe
Fot: Shutterstock

Jakie jeszcze pytania rodzą się w głowie w momencie, gdy myślimy o podziękowaniach za życzenia urodzinowe? Przygotowaliśmy krótką listę szybkich pytań i równie zwięzłych odpowiedzi, które powinny pomóc w rozwiązaniu problemu właściwego przygotowania się do kulturalnego i eleganckiego podziękowania za złożone życzenia.

Czy muszę odpowiadać na każde życzenie urodzinowe?

Odpowiedź zależy od Twoich preferencji i relacji z osobą, która Ci życzyła. Jeśli otrzymałeś wiele życzeń, nie musisz odpowiadać na każde z osobna. Wystarczy ogólna wiadomość podziękowania na mediach społecznościowych lub wiadomość e-mailowa, aby wyrazić swoją wdzięczność.

Czy muszę być oryginalny w podziękowaniach?

Wcale nie. Podobnie jak życzenia, co do zasady, przybierają banalną formę, tak i podziękowania wcale nie muszą być górnolotne. To nie o piękne słowa tu chodzi, a o pamięć i wrażliwość dla drugiej osoby. Liczy się gest i szczere wyznanie.

Czy podziękowania muszą być długie i rozwlekłe?

Wręcz nie powinny takie być. Wystarczy kilka prostych słów, którymi osobę składającą życzenia i jej pozytywne nastawienie względem nas.

Czy mogę podziękować wszystkim razem?

Tak, możesz podziękować wszystkim razem, szczególnie jeśli otrzymałeś wiele życzeń. Publiczne podziękowanie na mediach społecznościowych lub wiadomość e-mailowa do wszystkich może być świetnym rozwiązaniem.

Czy muszę korzystać z kartek papierowych do podziękowań?

Nie, nie musisz korzystać z kartek papierowych. Dzięki dzisiejszym technologiom możesz korzystać z wiadomości tekstowych, e-maili, mediów społecznościowych, zdjęć lub filmów, aby wyrazić swoją wdzięczność.

Czy muszę podziękować, jeśli otrzymałem tylko krótkie życzenia?

Tak, nawet za krótkie i zdawkowe życzenia warto podziękować. To gest, który świadczy o tym, że ktoś pomyślał o Tobie w tym szczególnym dniu.

Za dobre słowo zawsze trzeba podziękować. Dokładnie tak samo jest z życzeniami

podziękowania za życzenia urodzinowe
Fot: Shutterstock

Życzenia urodzinowe, choć na ogół proste, banalne i do bólu szablonowe, odgrywają naprawdę ważną rolę. Pozwalają na okazanie pamięci i sympatii wobec osoby, dla której dzień urodzin jest jednym z najbardziej wyjątkowych w ciągu roku. Zwyczaj składania życzeń sprawia, że umacniają się więzy między ludźmi, a atmosfera między nimi staje się jeszcze lepsza. To miłe, kurtuazyjne momenty, które choć są niedoceniane, mają naprawdę spore znaczenie.

Chętnie składajmy życzenia urodzinowe, a jeszcze chętniej za nie dziękujmy. To te drobne, miłe gesty sprawiają, że nam wszystkim żyje się lepiej.

Sprawdź też: 4 pomysły na organizację urodzin ukochanego. Jak zaskoczyć partnera?

Rekomendowane artykuły