Poprawiny – czy warto je organizować?

poprawiny

Czy poprawiny to ,,drugie wesele”?

To pytanie powinniście sobie zadać jako pierwsze. Umówmy się są poprawiny i… poprawiny. Drugiego dnia może się rozkręcić jeszcze większa impreza niż samo wesele. Oczywiście jeśli dacie gościom ku temu powody. Jeśli traktować poprawiny jako kolejny dzień zabawy, niezbędne będzie zadbanie o muzykę, jedzenie, a także dodatkową porcję alkoholu.

New Drop

To niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sale weselne mogą potraktować poprawiny ulgowo, pod warunkiem, że pewna część menu będzie z poprzedniego dnia. Jeżeli jednak wolicie mieć nowy jadłospis, musicie liczyć się z większymi kosztami.

baner dekoracje

Czy informacje o poprawinach warto zawrzeć na zaproszeniu?

Jeżeli zamierzacie organizować huczne poprawiny, to w dobrym tonie będzie poinformowanie o tym gości, choćby po to, żeby przygotowali dodatkowe stylizacje. Jeżeli nie chcecie umieszczać tej informacji na zaproszeniach, warto nakreślić swoje plany podczas wręczając ślubną papeterię przyszłym weselnikom.

Szukasz sukienki na poprawiny? Poznaj nasze propozycje!

Jak zorganizować poprawiny?

Dobrze jest także wspomnieć, jaki charakter poprawin planujecie. Czy będzie to wyłącznie obiad z muzyką odtwarzaną w tle, czy może porządna impreza do późnych godzin nocnych?

Możecie także postawić na… relaks. Duża część gości weselnych będzie zmęczona po weselu i zamiast kolejnych tańców, będzie wolała usiąść z zimnym drinkiem lub piwem na ogrodzie. Wtedy zaznaczcie na zaproszeniach, że drugiego dnia zapraszacie na coś w rodzaju garden party o luźnym charakterze i dress code.

Goście nie będą czuli się zobowiązani do pozostania na drugiej części przyjęcia. Wy natomiast zamiast tradycyjnego menu, możecie zrobić grilla, do którego każdy będzie podchodził wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę.

Dla kogo organizujecie poprawiny?

Wiele par młodych zadaje sobie pytanie, czy na poprawiny wypada zaprosić wszystkich gości weselnych. To zależy. Jeżeli organizujecie tzw. ,,drugie wesele”, informacja o tych planach powinna dotrzeć do wszystkich gości. Jeśli jednak decydujecie się wyłącznie na ugoszczenie najbliższej rodziny w formie eleganckiego obiadu, to oczywiście możecie skrócić swoją listę do konkretnych osób.

Poprawiny można zorganizować nawet dla 20 osób. Wtedy jednak idealnie sprawdzi się domówka lub posiadówka na tarasie. Wspomnienia wśród najbliższych przy zimnym trunku brzmią sympatycznie i mało zobowiązująco. Musicie zatem oszacować, czego mogą oczekiwać Wasi goście. Czy są to dusze imprezowicza, które zamykają i otwierają lokal z managerem, czy raczej domatorzy, którzy wprost nie mogą się doczekać, aż wrócą do domu po obiedzie.

Kwestia odległości miejsca wesela od miejsca zamieszkania gości jest równie ważnym wyznacznikiem decyzji o poprawinach. Musicie pamiętać, że niektórzy goście jadą do Was setki kilometrów i byłoby miło, gdyby mogli drugiego dnia odpocząć przed podróżą, zamiast wyruszać w drogę tuż po śniadaniu.

W tym wypadku idealny byłby barbeque, na którym zjedzą coś dobrego przed podróżą i chwilę się zrelaksują. Nie może zatem zabraknąć wygodnych kanap ogrodowych, leżaków lub foteli.   

Czego oczekujecie od poprawin?

Oczywiście chęć zorganizowania poprawin na miarę drugiego wesela jest zrozumiała, w końcu wesele ma się jedno, poprawiny także. Jednak jeśli zdecydujecie się na relaks i martwicie się, co goście będą w tym czasie robić spieszę z wyjaśnieniami. Zdecydowanie największym plusem poprawin jest możliwość przywoływania wspomnień z wesela.

Każda impreza ma momenty, których ciężko później nie wspominać i nie zanosić się śmiechem. Gdy zrezygnujecie ze spotkania następnego dnia, druga taka okazja może się nie przytrafić. W poprawiny, wesele przeżywa się drugi raz tyle, że inaczej. A rozmowa ze znajomymi po dobrej imprezie, którzy prawdopodobnie dalej będą w imprezowych nastrojach może być równie zabawna.   

Rekomendowane artykuły