Prezent na Dzień Nauczyciela — pomysły na upominki, które doceni każdy pedagog

prezent na dzień nauczyciela

Dzień Nauczyciela to wyjątkowy czas dla pracowników oświaty. Jednym ze zwyczajów związanych z tą okolicznością jest obdarowywanie wychowawców drobnymi upominkami, które mają wywołać uśmiech na ich twarzach.  Wobec tego, jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Co kupić z tej okazji, aby prezent był trafiony? 

Poniżej przeczytajcie kilka naszych niezawodnych propozycji!

Jak wybrać idealny prezent na Dzień Nauczyciela — praktyczne wskazówki

prezent na dzień nauczyciela

Jak świat światem, a szkoła szkołą, temat prezentów dla nauczycieli jest zawsze dyskusyjny. Wygląda na to, że jest również krępujący, zarówno dla pedagogów jak i rodziców. Bardzo wiele zależy od rodziców, którzy przeważnie traktują tę okazję jako akt dobrej woli i współpracy, a także okazania swojej wdzięczności za trud wychowawczy i opiekę nad swoimi pociechami. Dobry nauczyciel daje z siebie czasami więcej, niż przewiduje grafik jego zajęć. Na pewno miłym gestem będzie docenienie jego pracy i wyrażenie wdzięczności nie tylko kwiatami, laurką, ale także wyjątkowym prezentem.

Pomysł jest często ważniejszy od ceny, bo czasami niewielki drobiazg bezpośrednio związany z zawodem jest jak najbardziej na miejscu.

By wybrać idealny prezent dla nauczyciela, warto poznać jego upodobania:

jaką lubi muzykę, filmy, czy uprawia sport, czy jest energiczny, czy spokojny. Wówczas wybór upominku na Dzień Nauczyciela, będzie prostszy i na pewno uda się trafić w gusta nauczyciela.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela: Idealny czas na wyjątkowy prezent

Dzień Nauczyciela przypada na 14 października i utożsamiany jest jednocześnie z Dniem Edukacji Narodowej, ustanowionym z powodu rocznicy Komisji Edukacji Narodowej.

Jest to czas doceniania trudów wychowawczych kadry pedagogicznej przez uczniów, rodziców, a także organy państwowe poprzez przyznanie odznaczeń jak również organizowanie uroczystości w szkołach, domach kultury i innych placówkach.

To czas na wyjątkowy prezent dla nauczyciela. Pomysłów na jego formę jest oczywiście wiele, dlatego wybór tego idealnego może być dla uczniów i rodziców nie lada wyzwaniem.

Na szczęście na rynku dostępny jest szereg ponadczasowych  podarunków, które sprawdzą się w każdym przypadku. Alternatywą dla klasycznych upominków dla wychowawców czy nauczycieli może być natomiast prezent związany z obdarowaną osobą. Warto wówczas wziąć pod uwagę ich zainteresowania i pasje, nawet te, które nie łączą się bezpośrednio z jego życiem zawodowym, a taki upominek na pewno będzie idealnym prezentem.

Prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy

prezent na dzień nauczyciela

Spośród wielu nauczycieli, z jakimi uczniowie stykają się przez lata edukacji, specjalną rolę spełniają wychowawcy. To właśnie na ich barkach spoczywają dodatkowe obowiązki i nie chodzi wyłącznie o prowadzenie tzw. godzin wychowawczych. To oni opiekują się klasą, odpowiadają za kontakt z rodzicami. Dla wielu wychowawców ich klasa staje się tą najbliższą sercu, darzoną szczególną sympatią. Podobnie działa to w druga stronę, gdzie uczniowie największym zaufaniem obdarzają właśnie swojego wychowawcę, któremu powierzają swoje troski i problemy, dlatego w Dniu Nauczyciela warto takiemu pedagogowi podziękować, wręczając upominek dla nauczyciela. Może nim być na przykład kawa wraz z personalizowanym kubkiem. To możliwości, które nie są bynajmniej złe, wręcz przeciwnie — bardzo często wprost nie sposób wyobrazić sobie ulubionego belfra bez kubka z kawą w ręce. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję odwiedzić pokój nauczycielski, mógł poczuć tam aromat świeżo parzonej kawy. Także ten zestaw kawa plus kubek będzie prezentem idealnym dla wychowawcy.

Oryginalny prezent dla nauczyciela — wyjątkowe prezenty, które zostaną zapamiętane

prezent na dzień nauczyciela

Propozycją na miarę „strzału w dziesiątkę” na oryginalny prezent dla nauczyciela jest zakup przedmiotu wpisującego się w obszar jego zainteresowań lub własnoręcznie stworzony prezent.

Tutaj również uczniowie mają mnóstwo możliwości pod warunkiem, że wychowawca wspominał im o swoich pasjach i hobby, a także mają zdolności do rękodzieła.

Przykładowo dla osoby, która lubi podróże, wycieczki i ciekawią ją różne kultury oraz zwyczaje innych ludzi, fajną propozycją okaże się książka z kategorii podróżniczych.

Natomiast upominek samodzielnie przygotowany przez uczniów, klasa może wybrać na zasadzie głosowania i skompletowania w całość poszczególnych elementów prezentu, wykonywanych indywidualnie przez danego ucznia, a potem umieszczenie wszystkich w jednym ozdobnym opakowaniu. Można do niego dodać oryginalne podziękowania dla nauczyciela napisane na bileciku dołączonym do prezentu wraz z kwiatami. 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji takich poruszających i ujmujących podziękowań:

„Dziękujemy gorąco, że była Pani z nami przez te wszystkie lata!
Za rady, wskazówki, pochwały, jak i za słowa pouczającej krytyki.
Dzięki Pani odkryliśmy, że nauka to nie tylko przyswajanie nowego materiału, ale także wspaniała przygoda!”

„Dziękujemy Pani za trud włożony w naszą edukację,
za ogrom cierpliwości i miłe słowa!”

„Dziękujemy za wspólne dni,
podczas których razem odkrywaliśmy świat!”

„W podziękowaniu za wszystkie inspirujące, pełne wyzwań, odkryć i przygód lata!”

Elegancki prezent dla nauczyciela — propozycje stylowych podarunków

prezent na dzień nauczyciela

Dzień Nauczyciela to wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności osobom, które kształtują umysły i otwierają drogę do wiedzy. Wybierając prezent na tę okazję, warto postawić na coś więcej niż tylko kwiaty, coś trwałego, praktycznego, pełnego symboliki, a także eleganckiego, a przy tym stylowego. W tej ostatniej kategorii idealnie zakwalifikuje się na przykład kuferek wspomnień, wyjątkowy zestaw oryginalnej biżuterii, firmowy długopis czy pióro w eleganckim etui z personalizowanym grawerem, piękna zdobiona filiżanka lub elegancka torebka.

W ramach tego typu upominków warto wziąć pod uwagę również zestawy kosmetyków, wody perfumowane, kosmetyki do makijażu, maseczki, eleganckie naturalne mydła, balsamy, które swym niepowtarzalnym zapachem na pewno wzbudzą zachwyt wychowawcy.

Kosz prezentowy dla nauczyciela: jak skomponować idealny zestaw

prezent na dzień nauczyciela

Jako upominek na Dzień Nauczyciela świetnie się sprawdzą również, między innymi kompozycje prezentowane w formie kosza wiklinowego z pralinami, kawą, miodem, herbatą, czekoladą czy różnego rodzaju ciasteczkami. Do tego można dodać oryginalny czajniczek do parzenia herbatki lub kawy wraz z eleganckimi łyżeczkami.

Taki zestaw w pięknym estetycznym opakowaniu na pewno wywoła zadowolenie Pani nauczycielki i będzie bardzo przydatnym prezentem.

Prezent dla przedszkolanki: jak docenić opiekunów najmłodszych

prezent na dzień nauczyciela

Panie przedszkolanki są bardzo ważne w życiu dzieci. Kiedy rodzice muszą pracować, to właśnie one opiekują się maluchami i pomagają im odkrywać świat.

Dlatego tak istotna i odpowiedzialna jest ich praca. Uczą one dzieci nie tylko pewnych umiejętności, ale i ułatwiają im wykształcenie prawidłowych nawyków. Jeśli wkładają w to całe swoje serce, zdecydowanie warto im podziękować, a przez to docenić ich pracę np. w formie upominku. Aby wywołać uśmiech na twarzy pani przedszkolanki z pewnością nie trzeba wiele, bo to przeważnie bardzo ciepłe, pogodne i wesołe osoby.

Dobrym pomysłem będzie najprawdopodobniej klasyczny zestaw złożony z pióra i długopisu, kalendarz książkowy lub praktyczny notes, przydatny organizer biurkowy, urocza filiżanka lub kubek, a także kosz pełen słodkości, który zawsze jest prezentem chętnie przyjmowanym.

Dzień Nauczyciela proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 roku “Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia najważniejszej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.

Warto jeszcze wspomnieć, że Komisja Edukacji Narodowej, której powstanie obchodzone jest właśnie 14 października, była pierwszym ministerstwem oświaty w Europie, a powołana została w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej celem było reformowanie szkolnictwa i podniesienie jakości edukacji w Polsce. Komisja składała się z siedmiu członków, którzy mieli za zadanie nadzorować system edukacyjny i rozwijać programy nauczania. Jej działalność miała ogromne znaczenie dla rozwoju polskiego szkolnictwa.

Dzień Nauczyciela obchodzony  jest nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach

na świecie. Data obchodów może się różnić  w zależności od kraju. Na przykład w Stanach Zjednoczonych Dzień Nauczyciela przypada na wtorek po pierwszym poniedziałku września.

W Indiach obchodzony jest 5 września, natomiast w Chinach – 10 września.

Dzień ten jest niewątpliwie okazją dla uczniów, by mogli podziękować nauczycielom za ich wysiłek, poświęcenie i oddanie.

Rekomendowane artykuły